Středa 22. ledna 2025 20:25
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap trade smarter

Skoncujme s fraškou gréckej „záchrany“

10.02.2012 15:19  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Či už to má byť rozpočtový komisár alebo nejaká iná forma kontroly, posledné požiadavky Nemecka ukazujú, ako absurdná sa stala debata o gréckej budúcnosti. Nastal najvyšší čas skoncovať s touto tragikomédiou.

V posledných dvoch rokoch sa Grécko neustále dohadovalo s ostatnými členmi eurozóny a MMF ohľadom svojej „záchrany“. Úsporné opatrenia boli schválené, peniaze boli poskytnuté a súkromní veritelia boli donútení akceptovať „dobrovoľné“ odpísanie dlhu. Napriek tomuto všetkému, Grécko je ešte v horšom stave ako v nedávnej minulosti. Jeho ekonomika sa zmenšuje, dlh narastá a samotný štát spoločne so svojimi bankami nemajú prístup ku kapitálovým trhom. A neexistuje ani najmenší náznak, že by sa situácia mohla zlepšiť. „Nejako“ sa to celé pokazilo.

Zdá sa však, že žiaden z protagonistov si to neuvedomuje. Pokračujú v nekonečných rokovaniach ako keby sa nechumelilo, vydávajú jedno konečné ultimátum za druhým a odmietajú si priznať, že táto diskusia začína byť na smiech. Bolo by oveľa vhodnejšie skoncovať s touto fraškou.

V posledných týždňoch rokuje grécka vláda so súkromnými veriteľmi a Trojkou ohľadom druhého záchranného balíka. Už teraz je však jasné, že táto pomoc krajinu nezachráni, možno iba oddiali grécku nesolventnosť – a bude znamenať nové ťažkosti pre obyvateľov tejto krajiny. Je čas, aby si politici pripustili, že ich stratégia zlyhala. Myšlienka, že krajina sa môže dostať zo svojho dlhového močariska cez úsporné programy a externou finančnou pomocou výmenou za dodržiavanie prísnych pravidiel, nebude fungovať. Nebude fungovať dokonca ani vtedy, keď súkromní veritelia odpustia krajine časť jej dlhu.

Falošné sľuby

Niekoľko mesiacov klamali grécki politici, resp. politici v celej Európe samých seba. Každý údajný posledný záchranný balíček ja nasledovaný ďalším a úsporné opatrenia nie sú dodržiavané. Tento vývoj má veľa spoločného s domácimi politickými podmienkami v jednotlivých krajinách. Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy musia presviedčať svojich voličov, že majú celú situáciu pod kontrolou. Na druhej strane, pud sebazáchovy vedie vládu v Aténach k tomu, aby znižovala bremeno pre svojich obyvateľov v čo najväčšej miere. Z toho dôvodu obidve strany opakovane súhlasia so záväzkami, o ktorých vedia, že ich nebudú môcť dodržať. Záchranný balík, oficiálne schválený na summite koncom októbra už musí byť navýšený kvôli nedostatku jeho veľkosti.

Grécka ekonomika sa zmenšuje rýchlejšie ako sa predpokladalo a úsporný plán, ktorý táto krajina schválila minulé leto pod nátlakom svojich partnerov z eurozóny sa tiež nedodržiava v súlade s očakávaniami. To by nás ani nemalo prekvapovať, keďže €50 miliárd z celkových sľubovaných úspor vo výške €78 miliárd malo byť získaných privatizáciou, ktorá prirodzene nedokázala vygenerovať očakávaný zisk.

V krajine zázrakov

Pravda, ktorá musí byť očividná všetkým zúčastneným stranám vrátane Nemecka je, že podobné čísla boli „strieľané od brucha“. Ktorý investor by investoval také množstvo peňazí v krajine, ktorá sa v predvídateľnej budúcnosti nedokáže zbaviť vážnej ekonomickej krízy?

Údajné záchranné snahy vyvrcholili jedným z posledných nemeckých návrhov. Nemecká vláda by rada poslala „rozpočtového komisára“, ktorý by dohliadal na Grékov. Ak ani to nebude fungovať, Nemecko chce ako núdzové opatrenie presadiť možnosť zabavenia účtov gréckej vlády, ak tá nebude splácať svoje dlhy. Takéto návrhy vyvolali oprávnené rozhorčenie na gréckej strane. Pre Nemecko by však implementácia podobných opatrení nepriniesla žiadny osoh, práve naopak. Grécko by takmer určite našlo cestu ako ich obísť a Nemci by si obrátili celý grécky národ proti sebe.

Grécko musí zbankrotovať

Záchrancovia Grécka na oboch stranách rokovacieho stola by aspoň raz nemali zatvárať oči pred pravdou. Ak má krajina natrvalo znížiť svoj dlh a byť raz opäť schopná požičiavať si na finančných trhoch, potom je potrebný úplný dlhový haircut. Povedané inak, takýto štát musí skrachovať. A nie sú to len súkromní veritelia, ktorí sa budú musieť zrieknuť veľkej časti existujúceho gréckeho dlhu. Sú to tiež ostatné európske krajiny a Európska centrálna banka. Áno, aj toto by bolo drahé riešenie vo vzťahu k daňovým poplatníkom v celej Európe a tiež by malo svoje ekonomické riziká. Skutočne, nikto nevie, aké dôsledky by plynuli z gréckeho bankrotu pre ďalšie problémové krajiny ako Portugalsko, Írsko alebo Taliansko. Ale aspoň by to bolo spravodlivé riešenie.

Prirodzene, chod udalostí by sa v tom momente nezastavil. Štáty eurozóny by aj tak museli postaviť väčšiu zátarasu pre ostatné rizikové krajiny, aby sa nákaza ďalej nerozšírila. Tiež by sa muselo pomôcť bankám, ktoré by sa dostali do problémov z dôvodu odpustenia dlhu. A tiež by krajiny museli Grécku poskytnúť skutočnú príležitosť ako sa postaviť na vlastné nohy, aby mohlo začať rásť v súlade so svojimi možnosťami – nejaký druh Marshallovho plánu.

Toto všetko by bolo veľmi nákladné a nemeckí daňoví poplatníci by tiež boli donútení spraviť to, čoho sa obávali od začiatku – platiť za Grécko. Ale takéto riešenie má dve hlavné výhody. Platby by boli obmedzené a v skutočnosti by Grécku pomohli. A na rozdiel od všetkého čo bolo doteraz vyrokované, toto riešenie by bolo hodné označenia „záchranný balík“.

Tento komentár je voľným prekladom publikácie z externého zdroja, ktorý nemusí predstavovať názor analytika alebo spoločnosti TRIM Broker. Poskytnutím i alternatívneho názoru, identického či odlišného k názorom našich analytikov sledujeme zvyšovanie informovanosti našich klientov a odbornej verejnosti o danej problematike.

Autor: Spiegel

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Skanska loni v ČR a SR zvýšila čistý zisk o 21 procent, tržby stouply o pětinu
    Švédská stavební společnost Skanska v roce 2022 vykázala v České republice a na Slovensku čistý zisk 487,4 milionu korun, tedy meziročně o 21 procent více. Provozní výnosy společnosti se meziročně zvedly o 20,6 procenta na 9,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.
  • Skepse ohledně summitu narůstá, eurodolar propadá, koruna rozšiřuje ztráty
    Včera touto dobou se euro obchodovalo k dolaru na 1,2800, dnes se po poklesu po...
  • Sklamanie z Číny
    Zdá sa, že to, čo sme spomínali v našom nedeľno...
  • Sklame zajtra ráno austrálska centrálna banka optimisticky naladené trhy?
    V posledných dňoch sa venujeme veľkému obratu nálady na dlhopisových trhoch, za ktorým stoja jastrabie vyjadrenia viacerých popredných centrálnych bankárov. Rast výnosov neobišiel ani Austráliu, pri nej dokonca vyskočili výnosy z desaťročných dlhopisov o 30 bázických bodov, čo bolo viac ako na amerických a tak AUDUSD v minulom týždni rástol.
  • S klesajícími cenami potravin se komodity vrátily opět tam, kde byly
    Komodity ve svém výkonu letos opět stagnují v souvislosti s poklesem cen u potravin. Oslabená ropa možná nakonec přiměje země z kartelu OPEC, aby na situaci zareagovaly. Zlato těžilo podporu z klesajících výnosů dluhopisů, nyní se však poohlíží po dalším impulzu.
  • Sklizeň obilovin bude letos dostatečná, pečivo kvůli ní nezdraží. „Zlatá éra“ řepky je však pryč
    První odhad letošní sklizně v ČR se pohybuje velice blízko úrovně loňského prvního odhadu. Na základně letošních červnových čísel se očekává úroda základních obilovin čítající 6 767 000 tun. Loni první červnový údaj činil 6 784 000 tun.
  • Skok čínského trhu o 7 procent za 2 minuty: Nešikovné prsty, nebo něco jiného?
    Burza v Šanghaji dnes pocuchala nervy traderům, když během chvíle 16 z dvaceti největší čínských firem otočilo z mírný...
  • Skokový nárůst cen ropy zahýbal akciovými trhy
    Víkend přinesl na trhy nervozitu, kterou způsobily útoky na ropné rafinérie v Saudské Arábii. Cena černého zlata skokově vzrostla o zhruba 10 %, což se pozitivně projevilo na akciích ropných těžařů, které v rámci evropského indexu Stoxx 600 v odpoledních hodinách přidávají 3,7 %. Dnešní duo růstových sektorů doplňují utility, které přidávají 0,6 %. Obchodníci v této souvislosti vyprodávali především akcie cyklických odvětví. Nejméně se tak dařilo finančním domům nebo prodejcům spotřebního zboží (oba sektory -1,3 %). Celý trh tak dnes umazává půl procenta.
  • Skoky na lyžích
    Pokud by se chtěl člověk tomuto sportu věnovat vrcholově, narazí na celkem přísná pravidla. a)     Každý závodník dos...
  • Skok z rizika: ve prospěch měnových "štítů". Dolar je ve finančním brnění a euro "ztrácí na váze"
    Počátkem tohoto týdne na světových trzích převládla averze k riziku v důsledku rozhoření geopolitického napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. To vytváří tlak na euro a podporuje dolar. Situace se však může kdykoli dramaticky změnit
  • Skončí dnes panika?
    Včera bol jeden z dní, ktorý nám ukázal ako vyzerá situácia, keď trh spanikári – to, čo sme nevideli už veľmi dlho. Toto prišlo včera popoludní so zlými číslami z USA na nervóznom trhu, ktorý reagoval extrémnymi pohybmi...
  • Skončila éra lacných peňazí?
    Centrálni bankári vo vyspelých krajinách začínajú v posledných dňoch otáčať svoje názorové pochody a z maximálneho uvoľňovania sa pomaly dostávajú do utesňovania monetárnej politiky.
  • Skončil odklad splátek, a co dál?
    Splátkové prázdniny skončily, ale koronavirové krize nabírá ještě na větší síle. Omezuje se fungování ekonomiky a lidem se snižují příjmy nebo přicházejí o práci, řada firem a živnostníků se potýká s propadem tržeb často až na nulovou hodnotu. Od listopadu se vrací povinnost platit splátky úvěrů, které si mnozí v rámci Vládního moratoria odložili.
  • Skončil odraz bitcoinu?
    Bitcoin se z minima 39 550 USD odrazil až k hladině 44 367 USD a nyní se obchoduje poblíž hladiny 42 500 USD. Říkali jsme tehdy, že odraz k hladině 45 000 USD je opodstatněný a žádoucí, protože by mohl vytvořit nižší maximum a poskytnout impuls do další fáze poklesu. Stále očekáváme další pokles bitcoinu.
  • Skončil výprodej bitcoinů?
    Minulý čtvrtek zažil kryptoměnový trh rozsáhlý výprodej. Došlo k němu v souvislosti s makroekonomickými a tržními obavami a také se zvěstmi o prodeji SpaceX a bankrotu Evergrande. Bitcoin ztratil 2 500 dolarů a za méně než 24 hodin byla na trhu s digitálními měnami zlikvidována více než 1 miliarda dolarů.
  • Skončí oslabování libry růstem britské ekonomiky, nebo měnovou krizí?
    Kurz britské libry letos oslabil asi o 7 %, čímž eliminoval veškeré posílení, které se dostavilo v letech 2011 a 2012 ...
  • Skončí oživení globální ekonomiky růstem sazeb, který spustí dluhovou krizi?
    Společnost Pimco už za dob, kdy v ní vládl „dluhopisový král“, ráda přicházela s novými koncepty. Mimo jiné tak v pokrizových letech začala hovořit o novém normálu, který později trochu překřtila, ale princip zůstal nezměněn: Pohybujeme se v novém prostředí, které sebou kvůli řadě dlouhodobých faktorů nese pomalejší tempo reálného a nominálního růstu a také nižší sazby (reálné a nominální a to jak ty skutečné, tak rovnovážné). V jedné ze svých posledních analýz Pimco zauvažovalo nad tím, jak na sebe pasuje ne zrovna radostný dluhový vývoj ve světě a právě nověnormálový scénář vývoje v globální ekonomice.
  • Skončí válka na Ukrajině ještě před 16. říjnem? Na Putina zřejmě tlačí čínský prezident, který má před sebou životní událost, a napomoci by mohl i Kissinger
    Válka na Ukrajině by mohla skončit letos před 16. říjnem. Vyplývá to z rozhovoru Deutsche Welle s ruským ekonomem Andrejem Illarionovem, poradcem ruského prezidenta Vladimira Putina z let 2000 až 2005. Podle Illarionova Putin v posledních dnech znatelně změnil svoji dosavadní strategii. Zatímco ještě donedávna se zdálo, že na Ukrajině upřednostní dlouhou opotřebovávací válku, nyní náhle velmi pospíchá, vyhlašuje v zabraných ukrajinských regionech referenda, částečně mobilizuje a chřestí jadernými zbraněmi.
  • Skoro hotová dohoda s Čínou, Draghi do Fedu a stabilní výhled českých sazeb
    Středa nabídla finančním trhům slušnou řádku zajímavých zpráv. Dozníval efekt včerejších komentářů z Fedu, naznačujících možná opatrnější uvolňování měnové politiky v návaznosti na výhled. Do toho někteří američtí představitelé přicházeli s příznivými komentáři k možné dohodě s Čínou. Ministr financí Mnuchin řekl, že doufá v dohodu s Čínou a že Trump a Xi mají úzké pracovní vztahy. Smlouva je podle něj už hotova z 90 procent a nyní je důležité, zda se obě strany vrátí k jednání. Důvěru v obnovení rozhovorů projevil také ministr obchodu Ross.
  • „Skoro lockdown“ a těžké časy před námi
    V Česku znatelně přituhuje. Ne, počasí je zatím relativně v pořádku, takový standardní podzim, ale epidemiologicky přišla v posledních týdnech plnohodnotná arktická zima.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank