Ticker Tape by TradingView
ČNB: Nejčastější mýty opřádající intervence
Rozhodnutí České národní banky začít používat jako nástroj měnové politiky kurz koruny, oznámené minulý čtvrtek, vyvolalo bouřlivou diskuzi odborné i široké veřejnosti. Ve veřejné debatě, která se rozpoutala na toto téma, se ale podle ČNB objevuje řada mýtů, které centrální banka cítí potřebu vyvrátit. Zprostředkováváme Vám proto níže v nezměněné podobě dokument ČNB, kde centrální banka mýty identifikuje a vyvrací. ČNB v úvodu dokumentu říká, že sílu veřejné diskuse nepovažuje za překvapivou, protože se jedná o jedno z nejzásadnějších rozhodnutí měnové politiky za poslední desetiletí. Zároveň jde podle autorů - Tomáš Holub a Petr Král ze Sekce měnová a statistiky ČNB - o krok, který má v první fázi své nepříjemné důsledky pro občany v podobě zvýšení cen dováženého zboží, v delším období však nad nimi převáží pozitivní důsledky oslabení kurzu v podobě udržení cenové stability a rychlejšího oživení hospodářského růstu.
Mýtus č. 1: Rozhodnutí ČNB bylo překvapivé a šokující pro trhy i podniky.
ČNB v posledním roce ve veřejné komunikaci jasně informovala o potřebě dalšího uvolnění měnové politiky i o tom, že je pro tento účel připravena použít měnový kurz. Na několika posledních tiskových konferencích po měnových zasedáních bankovní rady dokonce přímo zaznělo, že pravděpodobnost zahájení devizových intervencí se zvyšuje, resp. zůstává vysoká. Což je jasné a srozumitelné sdělení. Je pravda, že přesto přese všechno jen menšina analytiků finančního trhu předpovídala zahájení intervencí proti koruně na listopadovém jednání ČNB. Analytici tedy potřebné informace měli, ale vesměs buď neodhadli, že ČNB myslí svá slova vážně, nebo zřejmě hodnotili jinak ekonomický výhled a další potřebu uvolnění měnové politiky, než jako to viděla ČNB.
Mýtus č. 2: Jde o bezprecedentní oslabení kurzu.
Bezprecedentní je možná to, že se koruna dostala k nové úrovni (27 CZK/EUR) v řádu desítek minut po oznámení rozhodnutí ČNB. Jinak ale k podstatně výraznějšímu oslabení kurzu došlo v roce 1997, od podzimu roku 2002 do léta roku 2003 i od poloviny roku 2008 do února 2009, kdy se kurz krátkodobě dostal až k hladině 30 CZK/EUR. A ve dvou posledně jmenovaných případech rozhodně nedošlo k nějaké zničující inflační vlně, mimo jiné kvůli utlumené ekonomice a příznivým důsledkům režimu cílování inflace na ukotvenost dlouhodobých inflačních očekávání poblíž cíle ČNB. Pokud jde o samotnou hladinu, na níž kurz ČNB oslabila, tj. 27 CZK/EUR, ta je podložena důkladnými analýzami a odpovídá vyjádřením centrální banky v minulosti. Dle ohlasů některých analytiků je to úroveň, kterou při spuštění intervencí víceméně očekávali. Musíme si uvědomit, že kurzové oslabení nahrazuje nemožnost poklesu úrokových sazeb do výrazně záporných hodnot. ČNB by v případě dostatečného prostoru pravděpodobně nyní snížila měnověpolitické sazby o 0,75 p.b až 1 p.b, což by zřejmě vedlo ke „spontánnímu“ oslabení kurzu v podobném rozsahu (nicméně zřejmě rozloženého do poněkud delší doby), než způsobily nyní intervence.
Mýtus č. 3: Inflace ve výši 2 % je špatný cíl, ČNB by měla cílit na nulový růst cen a neintervenovat.
Nulová inflace není považována za cenovou stabilitu mimo jiné proto, že měření inflace bývají zkreslená směrem nahoru a nula by fakticky znamenala pokles cen očištěných o změny kvality. Zároveň při nulové inflaci velmi silně hrozí propad do deflace s velmi neblahými důsledky pro ekonomiku. Pokud by ČNB měla nulový inflační cíl, byly by rovnovážné nominální úrokové sazby o 2 procentní body nižší. ČNB by tak bývala své úrokové nástroje v současné fázi nutnosti výrazného uvolňování měnové politiky „vystřílela“ již dávno a nyní bychom se nacházeli v deflačním pásmu. Potřeba začít používat oslabení kurzu by tedy nastala daleko dříve a silněji. Za dobu fungování inflačního cílování v ČR (od roku 1998) si mimoto nejsme vědomi jakékoli relevantní laické či odborné debaty, která by byť jen náznakem zpochybňovala stanovenou výši dosavadních inflačních cílů ČNB. Většina centrálních bank ve vyspělých zemích má stanoven cíl ve výši 2 %.
Mýtus č. 4: Neustále klesající ceny jsou pro domácnosti dobré.
Domácnosti nejsou jen spotřebiteli a střadateli, nýbrž také zaměstnanci, výrobci, dlužníky a majiteli nemovitostí. Výsledný dopad kurzu na domácnosti i firmy je pak nutno posuzovat v tomto celkovém kontextu. V prvním kroku klesající ceny skutečně znamenají, že si lidé mohou za své příjmy a úspory koupit víc. Nicméně pokud to trvá delší dobu, mohou o tyto své příjmy a následně i úspory přijít. Při tzv. deflační spirále se totiž ekonomika dostává do útlumu a firmy musejí propouštět a/nebo snižovat mzdy. Mimo jiné i proto, že lidé (zejména středně- a vysokopříjmové skupiny) i firmy mohou začít se svými většími nákupy a investicemi otálet v očekávání, že ceny klesnou ještě více. Peníze tak sice vlivem poklesu cen získávají na hodnotě, ale začínají v ekonomice stále více „zahálet“, úspory nejsou přetavovány v investice. Což nutí firmy snižovat ceny a zároveň své náklady, a to tak, že omezují počet svých zaměstnanců i jejich mzdy. A to dále omezuje poptávku lidí. Stejně jako zjištění, že cena jejich bytu či domu je najednou nižší než hypotéka, kterou musejí splácet. To může ohrozit stabilitu bank, které úvěry poskytly. A tak dále, a tak dále. Domácnosti se tak lehce (a pro někoho možná paradoxně) mohou stát vlivem poklesu cen chudšími. Tedy nic, po čem by měly toužit. Neblahé důsledky takového vývoje zažil svět během 30. let minulého století nebo Japonsko v posledních 20 letech. Právě zkušenost s velkou hospodářskou krizí ve 30. letech jasně prokázala, že měnová politika má v podobných okamžicích působit stabilizačně. Má stabilizovat nominální veličiny a tak pomáhat i reálné ekonomice. Jako není stabilitou cen vysoká inflace, není jí ani deflace. Tento poznatek bere nyní ekonomická věda – právě i s vědomím bolestné zkušenosti 30. let – za samozřejmý.
Mýtus č. 5: V ČR nehrozila deflace, ale jen „dobrý“ pokles cen spojený se zlevněním elektřiny.
K záporné inflaci skutečně přispěje – respektive by bez zásahu ČNB přispěl – pokles cen elektřiny, který je pro většinu domácností a podniků vítaný (i když horníci a těžaři mají na nízké ceny uhlí používaného k výrobě elektřiny asi jiný pohled). To je ale jen pověstná poslední kapka do plného protiinflačního poháru. Tzv. jádrová inflace je záporná už řadu let, přičemž vedle cen zboží se nyní poprvé dostávají do poklesu i ceny služeb. Ekonomika je silně podchlazená a její mírné oživení, k němuž začalo naštěstí docházet, na tom v nejbližší době nic zásadního nezmění. Růst mezd u soukromých firem je nejnižší v historii. Ceny nemovitostí klesaly řadu let a mimo Prahu klesají i nadále. Jinými slovy, jsme v situaci nedostatečné poptávky a jí vyvolaného plošného poklesu cen. Do toho ještě reálně hrozilo, že by při nečinnosti ČNB, ztrátě věrohodnosti jejích slovních intervencí a rostoucím optimismu ohledně oživení ekonomiky začala koruna sílit, což by dále přidusilo cenový vývoj. Pravděpodobnost vzniku dlouhodobé deflace tak sice jistě nebyla stoprocentní, ale dostatečně velká a alarmující na to, aby centrální banka zasáhla a udržela ekonomiku v bezpečné vzdálenosti od ní.
Proto není možné logicky argumentovat, že ČNB měla čekat až na okamžik, kdy se všechny tyto důsledky naplno projeví a všichni agenti v ekonomice jim budou „rozumět“. Pak už by totiž bylo pozdě. Centrální banka má svůj mandát a nezávislost z dobrých důvodů nastaveny tak, aby mohla jednat preventivně, a ne jen pod tlakem „měnového populismu“. Sebeuspokojení z vývoje cen, který zdánlivě nic hrozného nenaznačuje, může být snad vyhrazeno některým tržním hráčům (méně pak ekonomickým analytikům), ne však centrální bance. Připomínalo by to, ovšem s opačným znaménkem, známé situace, kdy ceny nemovitostí rostou neudržitelným tempem a populistická centrální banka nic nečiní jen proto, že vlastníci nemovitostí jsou spokojeni, jak se jim nemovitosti zhodnocují. Populární či populistická centrální banka nereaguje včas, zodpovědná ano.
Mýtus č. 6: Výsledkem kroku ČNB bude jen tupé zdražování, ekonomika na něj doplatí.
„Tupé“ zdražování se bude týkat cen dováženého zboží. Což je pro spotřebitele důvod zamyslet se, zda nekoupit srovnatelný výrobek z domácí produkce. Ano, to u řady věcí opravdu jde – i když u často přetřásaných pohonných hmot to neplatí, tam jsme na dovozu vskutku zcela závislí. A také důvod rozmyslet si, zda nenakoupit spíše dříve než později, což může rozhýbat domácí poptávku a postavit ekonomické oživení na pevnější základy. Slabší koruna zároveň podpoří vývoz a následně i investice v průmyslu. To se začne promítat do vyšší zaměstnanosti, rychlejšího růstu mezd a spotřeby. To zastaví tlaky na pokles cen z domácí ekonomiky a nakonec pomůže ustálit inflaci na mírné úrovni 2 % při rychlejším oživení ekonomiky. To lze stěží nazývat tupým zdražováním. V kostce se bude jednat o opak problémů, s nimiž se ekonomika potýkala po prudkém posílení kurzu v roce 2002. Kurz zkrátka v ČR funguje tím „správným“ směrem, jako nástroj stabilizace ekonomiky.
Mýtus č. 7: Koruna vydrží na oslabené úrovni jen krátce, po skončení intervencí se rychle vrátí na původní úroveň. To zbytečně zvyšuje nejistotu o vývoji kurzu a následně cen.
ČNB jasně sdělila, že je připravena intervenovat proti koruně tak dlouho a razantně, jak bude potřeba. Přesně říci, jak dlouho to bude, nelze prostě proto, že ekonomický vývoj přináší překvapení a slíbit v měnové politice něco na věčné časy není možné. Kurz je přitom třeba stále vnímat jako nástroj, nikoliv jako nový cíl měnové politiky, kterým zůstává udržení cenové stability. Je ale jasné, že má ČNB slovem „dlouho“ na mysli nikoli týdny či měsíce, ale několik čtvrtletí či dokonce roky. Číslo 27 CZK/EUR tedy posiluje jistotu o budoucím vývoji kurzu způsobem hodně nebývalým. Po skončení intervencí se kurz nevrátí na původní úroveň, protože mezitím se jeho nové nominální hladině přizpůsobí úroveň mezd i cen.
Oslabený kurz se přitom do cen dovážených statků promítne s obvyklým několikaměsíčním zpožděním, neboť výrobci a prodejci jsou standardně předzásobeni. Poté však cenová hladina mírně poroste. K ukončení intervencí a případnému posílení kurzu přitom dojde až v době, kdy to bude potřeba vzhledem k plnění inflačního cíle. Očekávat tedy, že po zahájení intervencí dojde záhy k jejich ukončení a vlivem posílení kurzu se opět obnoví pokles cen, není racionální.
Mýtus č. 8: Jedná se o měnovou válku.
O měnovou válku se nejedná, a to bez ohledu na to, že při velikosti české ekonomiky by ČNB mohla vyvolat maximálně měnovou „bojůvku“, ne válku. Cílem zahájených intervencí na devizovém trhu je kompenzovat nemožnost poklesu měnověpolitických úrokových sazeb do záporných hodnot a současně urychlit prostřednictvím oslabeného měnového kurzu návrat inflace k cíli ČNB. Dosažení uvedeného záměru je jen z části zprostředkováno kanálem čistého vývozu, a dopady oslabeného kurzu do něj tak považujeme za sekundární. Primárním cílem je ovlivnit inflační očekávání. Použití devizových intervencí ČNB přitom doporučily již v květnu letošního roku mezinárodní instituce MMF a OECD jako vhodný nástroj pro uvolnění měnové politiky a zabránění deflačním rizikům. Dlouhodobě prospěje oživení české ekonomiky i našim obchodním partnerům v důsledku zvýšení dovozu.
To, že toto měnové opatření některým agentům prospívá více a jiným méně, je pravda. To ovšem platí pro jakékoli měnové opatření centrální banky. Snižování sazeb nevidí rádi střadatelé, dlužníci naopak ano. To, že pro danou chvíli vítěze i poražené určuje nevyhnutelně každý krok měnové politiky, považovala ČNB za znalost, která je již dlouho v obecném povědomí poučenější části obce komentátorů, neřku-li ekonomů.
Mýtus č. 9: Za intervence ČNB „vyhodí“ miliardy korun, výsledkem budou obří ztráty ČNB.
Intervence vedou k nárůstu devizových rezerv, což je investice, nikoli vyhazování peněz. Krátkodobě slabší hodnota kurzu povede k účetnímu zisku ČNB (což ovšem není účel intervencí). Dlouhodobě bude záležet na vývoji kurzu a úrokových sazeb doma i v zahraničí. Přičemž tendence kurzu posilovat se může v dlouhém horizontu obnovit, ale v podstatně menší míře než před krizí. Každopádně se nic nemění na schopnosti ČNB uhradit svou ztrátu z minulosti bez finanční injekce od státu.
Mýtus č. 10: Zásah ČNB nebyl potřeba, neboť kurz není problémem pro tuto ekonomiku, která navíc začíná oživovat.
Tento názor nesdílíme. Vliv předchozí komunikace ČNB, který měl za důsledek stabilizaci kurzu koruny v dosavadním průběhu roku 2013, začal v poslední době rychle slábnout. Začínaly se totiž objevovat jasné signály z trhů ukazující na možnou náhlou změnu tržního sentimentu. Tento vývoj mohl snadno a rychle přerůst ve významné posílení kurzu koruny, které by znamenalo neadekvátní zpřísnění měnových podmínek s negativním dopadem do ekonomiky. Oživení přitom v ČR ani v eurozóně zatím zdaleka není tak robustní, jak bychom si přáli. Myslí si to i Evropská centrální banka, která se ve čtvrtek 7. 11. 2013 rozhodla snížit svou základní úrokovou sazbu, i když ekonomika eurozóny už také zvolna ožívá. I přes mírné zlepšení je česká ekonomika za první pololetí letošního roku stále v minusu a za svými možnostmi (potenciálem) zaostává minimálně o 3–4 %. Navíc ve fázi počínajícího oživení taženého vývozem, který mohl i z těchto příčin začít nepříjemně posilovat kurz a působit proti tomuto – prozatím křehkému – oživení, resp. v deflačním směru. Preventivní zásah byl v této situaci lepší než následné hašení problémů.
Mýtus č. 11: Oslabení kurzu vývozcům nepomůže, protože si předem zajistili kurz na silnějších hodnotách.
Zajišťování proti pohybům kurzu, tzv. hedging, nepochybně snižuje pozitivní dopad oslabení kurzu na vývozce. Ale zcela ho neeliminuje, protože vývoz nikdy není zajištěn stoprocentně. Dle pravidelného šetření ČNB a Svazu průmyslu a dopravy v nefinančních podnicích bylo ve druhém čtvrtletí 2013 zajištěno zhruba 37 % exportu vyvezeného v daném čtvrtletí a 35 % očekávaného exportu v příštích dvanácti měsících. Navíc malé firmy mají obvykle přístup k hedgingu omezenější než velké podniky, takže v jejich případě je obvykle podíl zajištěného vývozu ještě menší. Scénář používání měnového kurzu, který se dle rozhodnutí bankovní rady stal nejpravděpodobnějším popisem budoucího ekonomického vývoje, s existencí kurzových zajišťovacích operací v zahraničním obchodě v uvedeném rozsahu počítá.
Mýtus č. 12 (který však není mýtem ale – z pohledu tazatele možná překvapivě – správným pochopením reality): ČNB si „jen tak z ničeho“ tiskne peníze, kterými kupuje devizy.
Vytváření peněz (hotovostních i elektronických) jen tak z ničeho je podstatou stávajícího měnového systému. V něm centrální banka s ohledem na svoje cíle v oblasti cenové a finanční stability peníze vytváří (když svou měnovou politiku uvolňuje), nebo naopak destruuje/stahuje (když svou politiku zpřísňuje), a to prostřednictvím svých měnověpolitických operací a nástrojů. (např. emisí nových peněz skrze úvěry bankám, nákupem cenných papírů na trhu či právě nákupem cizí měny – devizovými intervencemi).
(Zdroj: ČNB)
Klíčová slova: Intervence | Intervence ČNB | Japonsko | Peníze | Inflace | Deflace | OECD | Koruna | Měnová politika | Politika | Ekonomika eurozóny | Sazby | Centrální banka | Centrální banky | Ekonomika | Evropská centrální banka | Hedging | Inflační cíl | Investice | Kurz | MMF | Měny | Nástroj | ČNB | Úrokové sazby | Analytici | Banky | EUR | Pravděpodobnost | Kurz koruny | Zkušenosti | Uvolnění měnové politiky | Intervenovat | CZK/EUR | Banka | Cena | CZK | Česká ekonomika | Ekonomický výhled | Jádrová inflace | Kurz ČNB | Měnový kurz | Nemovitosti | Signály | Zkušenost | ROCE | Cenová hladina | Snižování sazeb | Ceny nemovitostí | Cizí měny | Znalost | Firmy | Mezinárodní instituce | Uvolňování měnové politiky | Propad | Citi | Ztráty | Finanční injekce | Výhled | Mzdy | Příjmy | Očekávání | Devizy |
Čtěte více
-
ČNB na posledním jednání diskutovala především inflaci
Podle dnes zveřejněného zápisu z posledního zasedání ČNB členové bankovní rady diskutovali především inflaci. Podle většiny tuzemských centrálních bankéřů je sice vliv externích faktorů, které centrální banka nedokáže ovlivnit, významný, na růst spotřebitelských cen však podle nich působí i domácí tlaky. Ty jsou podle nich spojeny zejména s přehřátým trhem práce a můžou vyústit v to, že vyšší inflace přetrvá po delší dobu. Argumentem pro vyšší sazby je také nárůst inflačních očekávání, která se aktuálně pohybují výrazně nad dvouprocentním cílem centrální banky. -
ČNB na posledním jednání nekonvenční nástroje nediskutovala
Česká národní banka ponechala minulou středu úrokové sazby beze změny, dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 0,25 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali všichni členové bankovní rady. Dnes centrální banka zveřejnila podrobný zápis z posledního jednání. -
ČNB na pozoru kvůli oživující ekonomice a stále nevyřešené inflaci
S ohledem na nově dostupná data jsme byli nuceni přistoupit k revizi některých našich prognóz z posledních Ekonomických výhledů. Výkon ekonomiky v Q1 24 podle zpřesněného odhadu HDP mírně zaostal za našimi očekáváními. Spotřeba domácností ale oživuje poměrně svižným tempem, k čemuž by měl pomoci i rychlejší růst mezd. Beze změny tedy necháváme naši prognózu HDP, když v letošním roce očekáváme jeho růst o 1,4 % a v tom příštím o 2,2 %. Mírně však zvyšujeme prognózu inflace, kterou nyní pro letošek odhadujeme v průměru na 2,4 % a v příštím roce na 2,0 %. -
ČNB na rozcestí
V únoru tuzemské spotřebitelské ceny zůstaly meziměsíčně beze změny. V meziročním srovnání se spotřebitelská inflace dostala na hodnotu 1,8 %, což bylo plně v souladu s naším odhadem. Trh však očekával o dvě desetiny rychlejší růst cen a prognóza ČNB byla o další dvě desetiny ještě výše. Jedná se tak o čtvrté zpomalení v řadě poté, co se inflace v říjnu (2,9 % r/r) dostala na své cyklické maximum. V následujících měsících však očekáváme, že inflace opět zrychlí a vrátí se do horního pásma okolo dvouprocentního cíle centrální banky hlavně vlivem silných mzdových tlaků z extrémně utaženého trhu práce. -
ČNB na tahu
Ve čtvrtek proběhne třetí měnověpolitické jednání ČNB v tomto roce. Zvyšování úrokových sazeb nepřipadá v úvahu. Pozornost tak bude hlavně mít nová makroekonomická prognóza a následná tisková konference. Na té však nelze očekávat žádné jestřábí výroky guvernéra J. Rusnoka. Výkon ekonomiky probíhá víceméně v souladu s únorovou prognózou a míra inflace je od začátku roku silně pod očekáváním banky. Nicméně větší část bankovní rady tento jev považuje pouze za dočasný a neměl by tak odchýlit centrální banku od prognózy. Větší pozornost bude mít nová prognóza vývoje kurzu koruny. Únorový výhled totiž počítal pro druhé čtvrtletí s průměrnou hodnotou 24,90 korun za euro, přitom průměrná hodnota za duben se pohybuje o více než čtyři desetníky výše. K dnešnímu dni koruna dokonce umazala celý zisk tohoto roku a nachází se na stejné hodnotě, kde tento rok započala. -
ČNB natahuje pevný závazek, zůstává ve vleku ECB
Česká národní banka posunula tvrdý závazek intervenovat proti koruně o jeden kvartál. Garantuje tedy trhům, že nevypne intervence dřív než po konci března 2017. Rizika prognózy jsou ale vyrovnaná a ČNB proto nevidí důvod k tomu oddalovat ukončení intervence někdy “okolo poloviny roku 2017?. Náš hlavní scénář - opuštění intervencí ve třetím kvartále - je tak stále nejpravděpodobnější. Domácí ekonomice v tuto chvíli věříme a hlavním důvodem k dalšímu oddálení exitu by mohly být externí faktory - konkrétně ECB, pokud by se rozhodla dál natahovat tisk peněz (politiku QE). -
ČNB navzdory očekáváním trhu nezměnila výši sazeb
Česká národní banka ani na listopadovém zasedání nezměnila aktuální výši sazeb a základní úroková sazba tak zůstává na úrovni 7,00 %. Náš odhad stejně jako medián trhu počítal se snížením o 25bb, odhady byly ale zhruba rovnoměrně rozdělené mezi možnost snížení a stability. Trhy na rozhodnutí reagují v očekávatelném směru, kdy koruna skokově posílila zhruba o 0,5 % na 24,50 EUR/CZK. -
ČNB nebude měnit prozatímní nastavení měnové politiky
Předminulý týden byla koruna přilepena k technické hladině kurzového závazku 27,02 CZK/EUR, ale minulý týden tlak polevil a koruna se od úterý obchodovala kolem úrovně 27,04 CZK/EUR. -
ČNB nečekaně zvyšuje úroky, koruna prudce posiluje, poprvé od října 2012 pod 25 korun za euro
Česká národní banka dnes nečekaně zvýšila klíčové úrokové sazby, základní sazbu zvyšuje na 2,25 procenta. Skutečnost, že oznámení výsledku svého dnešního jednání odložila o celou hodinu, svědčí o tom, že jednání v rámci bankovní bylo bouřlivé. Část bankovní rady si přála zvýšení sazeb již delší dobu. Devizoví obchodníci podhodnocovali pravděpodobnost scénáře zvýšení sazeb v letošním prvním čtvrtletí, přesto je dnešní krok překvapivý. Koruna v reakci prudce posiluje, poprvé od října 2012 pod úroveň 25 korun za euro. ČNB vyhodnotila proinflační rizika přicházející z tuzemské ekonomiky jako závažnější než rizika protiinflační, přicházející ze zahraničí, včetně možného rozsáhlého šíření koronavirové nákazy. -
ČNB nedala prostor spekulacím a základní sazbu ponechává na 7 %
Česká národní banka podle očekávání rozhodla o stabilitě sazeb a základní úroková sazba tak již od loňského června zůstává na úrovni 7,00 %. Bankovní rada odhlasovalo stabilitu sazeb na posledních sedmi zasedáních, vždy pod vedením guvernéra Aleše Michla. Před dnešním rozhodnutím ČNB rostly zákulisní spekulace ohledně možnosti, že by bankovní rada mohla v reakci na očekávaný rychlý růst nominálních mezd rozhodnout o signálním zvýšení sazeb o 25bb. Trh ale tento scénář nevnímal jako příliš reálný, a proto i reakce na finančních trzích je v prvních minutách jen minimální. V rozhodnutí zároveň zůstává věta o ochotě ČNB bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. -
ČNB nemá námitky, aby ČSOB letos vyplatila dividendu 4,1 miliardy Kč
Česká národní banka nemá námitky k záměru ČSOB vyplatit letos za roky 2019 a 2020 dividendu 4,1 miliardy Kč. Vyplývá to z informací zveřejněných na webových stránkách banky. Dividenda je určena v souladu s doporučením ČNB z března 2021 jako minimální hodnota ze čtyř stanovených parametrů. -
ČNB nemění sazby, pro stabilitu hlasovalo 5 ze 7 členů
Bankovní rada ČNB na dnešním měnově-politickém zasedání rozhodla o stabilitě sazeb a nepotvrdil se tak náš odhad, který v souladu s mediánem trhu očekával pokles sazeb o 25bb. Pro snížení se našly pouze 2 hlasy, zbylých 5 členů hlasovalo pro zachování základní sazby na 7 %. Zveřejněna byla zároveň nová prognóza, která počítá s výrazně slabším ekonomickým růstem v příštím roce, ale i s vyšší inflací. Koruna po zasedání posiluje k 24,50 EUR/CZK. -
ČNB neočekávaně snížila sazby: 2T repo 0,05 %. Koruna slábne, výnos dluhu na minimu (+komentář)
Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla snížit dvoutýdenní repo sazbu (2T repo... -
ČNB nepravomocně odebrala licenci Sberbank CZ, uvedly HN a Seznam Zprávy
Česká národní banka (ČNB) odebrala licenci Sberbank CZ, uvedly dnes servery HN.cz a Seznam Zprávy. Rozhodnutí centrální banky zatím není pravomocné, banka s vazbami na Rusko může podat rozklad. Pokud se Sberbank CZ proti odejmutí licence odvolá, bude námitky řešit rozkladová komise a poté bankovní rada. -
ČNB nepřekvapila a ponechala sazby beze změny
Česká národní banka v souladu s očekáváními ponechala úrokové sazby beze změny. Základní repo sazba tak zůstává na sedmi procentech. Nová bankovní rada vedená guvernérem Michlem pokračuje ve vyčkávací holubičí politice, když opakovaně uvádí, že dosavadní úroveň úrokových sazeb je již dostatečná ke zkrocení vysoké inflace. Častými argumenty jsou snižující se úvěrová aktivita, nižší růst peněžní zásoby či slábnoucí ekonomika. Inflace byla navíc ve třetím čtvrtletí v průměru o zhruba dva procentní body nižší, než ČNB čekala. -
ČNB nepřekvapila a ponechala sazby beze změny
Česká národní banka dnes podle očekávání úrokové sazby nezměnila. Zatímco nová prognóza ČNB ukazuje na potřebu jejich dalšího výrazného zvýšení, většina bankovní rady preferuje pokračující stabilitu. Na dalším zasedání podle guvernéra Michla úrokové sazby buď vzrostou nebo zůstanou beze změny, vše bude záviset na nově zveřejněných datech. Guvernér zároveň připustil, že sazby mohou zůstat vyšší po delší dobu. Oproti prognóze ČNB neočekáváme, že by bankovní rada sazby dále zvyšovala. To se projeví ve vyšší inflaci a slabší koruně. Tu ČNB bude i nadále bránit proti nadměrným výkyvům. -
ČNB nepřekvapila a sazby tak zůstávají beze změny
Česká národní banka dnes v souladu s očekáváními opět ponechala úrokové sazby beze změny. Základní repo sazba tak zůstává na 7 %. Nad rámec toho bankovní rada ve svém prohlášení i nadále uvádí, že je připravena zasáhnout proti nadměrným výkyvům české koruny. Nic se tedy nemění ani na politice „silné koruny“, kterou centrální banka již delší dobu prosazuje. -
ČNB nepřekvapila, prohlášení zůstává beze změny
ČNB podle očekávání ani na dnešním zasedání nepřinesla změnu a základní úroková tak zůstává na úrovni 7 %. Součástí prohlášení je opět i informace o rozhodnutí ČNB bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Více podrobností tak přinese až tisková konference, která začíná dnes, v 15:45. -
ČNB nepřekvapila, rizika pro českou ekonomiku ale rostou
Ruskému rublu se ve středu povedlo kompenzovat téměř své úterní ztráty, když se do obchodování vložilo ruské ministerstvo financí a centrální banka zavedla... -
ČNB nepřekvapila, sazby zůstávají stabilní
ČNB svým rozhodnutím nevybočila z nastavené cesty a podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 7,00 %. Nic se nemění ani na možnosti intervenovat v případě vyšší volatility. Nová prognóza počítá s vyšší inflací v letošním roce, a naopak o něco lepším vývojem ekonomiky. I nadále prognóza volá po krátkodobém zvýšení sazeb, bankovní rada ale pracuje s alternativním scénářem a chce jít spíše cestou stability. Na tiskové konferenci se guvernér Michl opřel do současného zacenění trhu, a očekává, že sazby zůstanou vyšší, než trh předpokládá.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Když bitcoin není jen investice. V tomto státě je kryptoměna oficiálním platidlem
Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (listopad 2024)
Parita na EUR/USD: Blížíme se k historické úrovni 1.0000
Divoký listopad 2024 nabídl členům VIP zóny FXstreet.cz další ziskový měsíc
Smart Money Trading: Denní cyklus – klasický (19. díl)
Se Sidem o Forexu: Analýza více časových rámců (3. díl)
Od Aztéků až k ropné krizi. Příběh mexického pesa začal během koloniální války
Recenze brokera Swissquote - funguje jako švýcarské hodinky?
TOP 5 strategií pro Profit-Target
Prop trading vs. trading u brokera (včetně statistik)
Když bitcoin není jen investice. V tomto státě je kryptoměna oficiálním platidlem
Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (listopad 2024)
Parita na EUR/USD: Blížíme se k historické úrovni 1.0000
Divoký listopad 2024 nabídl členům VIP zóny FXstreet.cz další ziskový měsíc
Smart Money Trading: Denní cyklus – klasický (19. díl)
Se Sidem o Forexu: Analýza více časových rámců (3. díl)
Od Aztéků až k ropné krizi. Příběh mexického pesa začal během koloniální války
Recenze brokera Swissquote - funguje jako švýcarské hodinky?
TOP 5 strategií pro Profit-Target
Prop trading vs. trading u brokera (včetně statistik)
Denní kalendář událostí
Členk Fedu Austan Goolsbee
Na Novém Zélandu index zámořského obchodu
Člen Fedu John Williams
V USA inflační očekávání University of Michigan
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA průměrný hodinový výdělek
V USA míra nezaměstnanosti
V USA NFP report zaměstnanosti
V Kanadě míra nezaměstnanosti
V Kanadě Ivey index PMI
Členk Fedu Austan Goolsbee
Na Novém Zélandu index zámořského obchodu
Člen Fedu John Williams
V USA inflační očekávání University of Michigan
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA průměrný hodinový výdělek
V USA míra nezaměstnanosti
V USA NFP report zaměstnanosti
V Kanadě míra nezaměstnanosti
V Kanadě Ivey index PMI
Tradingové analýzy a zprávy
Forex sentiment 3.12.2024
Swingové obchodování AUD/USD 3.12.2024
Swingové obchodování bitcoinu 3.12.2024
Swingové obchodování GBP/JPY 3.12.2024
Intradenní Price Action patterny na zlatě 3.12.2024
Francie bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě ve středu večer
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Swingové obchodování bitcoinu 3.12.2024
Swingové obchodování GBP/USD 3.12.2024
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů a společností
Forex sentiment 3.12.2024
Swingové obchodování AUD/USD 3.12.2024
Swingové obchodování bitcoinu 3.12.2024
Swingové obchodování GBP/JPY 3.12.2024
Intradenní Price Action patterny na zlatě 3.12.2024
Francie bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě ve středu večer
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Swingové obchodování bitcoinu 3.12.2024
Swingové obchodování GBP/USD 3.12.2024
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů a společností
Blogy uživatelů
Praktická ukázka: Vydatné drobečky
Analýza NASDAQ, DJ30, DAX, EUR/USD - poslední fáze roku začíná růstem akciových indexů
Trpělivost růže přináší a v tradingu to jsou hlavně zisky
Desatero úspěšného tradera
Santa Claus Rally: Dočkáme se letos tradičního prosincového růstu akcií?
INVESTIČNÍ GLOSA: Svátky klidu a míru i na trzích? Dejte si pozor na Santa Claus rally
Berou trhy Trumpa vážně?
Akcie MicroStrategy: Kupte si bitcoin na pořádnou páku
Je Forex seriózní podnikání nebo kasino?
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry USD/CHF, CAD/JPY a NZD/JPY
Praktická ukázka: Vydatné drobečky
Analýza NASDAQ, DJ30, DAX, EUR/USD - poslední fáze roku začíná růstem akciových indexů
Trpělivost růže přináší a v tradingu to jsou hlavně zisky
Desatero úspěšného tradera
Santa Claus Rally: Dočkáme se letos tradičního prosincového růstu akcií?
INVESTIČNÍ GLOSA: Svátky klidu a míru i na trzích? Dejte si pozor na Santa Claus rally
Berou trhy Trumpa vážně?
Akcie MicroStrategy: Kupte si bitcoin na pořádnou páku
Je Forex seriózní podnikání nebo kasino?
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry USD/CHF, CAD/JPY a NZD/JPY
Forexové online zpravodajství
Palantir Technologies: Nedávny vývoj a trhový výkon
Čínská odveta: Omezení exportu gallia a germania ohrožuje americké technologie
Volkswagen: Ikona Německého Průmyslu v Krizi
US Open: Smíšený začátek na Wall Street; Palantir pokračuje v růstu 📌
Francie čelí politické krizi: Vláda na pokraji kolapsu
US Steel klesá o 7 %, Trump potvrdil plány na zablokování akvizice Nippon Steel
BREAKING: EURUSD bez výrazné reakce po vyšších datech JOLTS 🔔
SpaceX míří na hodnotu 350 miliard USD díky plánované nabídce akcií
Ceny zlata zůstávají stabilní, trh očekává důležitá data z USA
EUR/USD: Jednoduché tipy na obchodování pro začátečníky dne 3. prosince (seance v USA)
Palantir Technologies: Nedávny vývoj a trhový výkon
Čínská odveta: Omezení exportu gallia a germania ohrožuje americké technologie
Volkswagen: Ikona Německého Průmyslu v Krizi
US Open: Smíšený začátek na Wall Street; Palantir pokračuje v růstu 📌
Francie čelí politické krizi: Vláda na pokraji kolapsu
US Steel klesá o 7 %, Trump potvrdil plány na zablokování akvizice Nippon Steel
BREAKING: EURUSD bez výrazné reakce po vyšších datech JOLTS 🔔
SpaceX míří na hodnotu 350 miliard USD díky plánované nabídce akcií
Ceny zlata zůstávají stabilní, trh očekává důležitá data z USA
EUR/USD: Jednoduché tipy na obchodování pro začátečníky dne 3. prosince (seance v USA)
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Objem prostředků získaných prostřednictvím IPO na amerických a evropských burzách klesl o 90 %
Čínská odveta: Omezení exportu gallia a germania ohrožuje americké technologie
Makro: Průmysl Velké Británie v dubnu nečekaně zpomalil
USD/JPY: Jednoduché tipy na obchodování pro začátečníky dne 3. prosince (seance v USA)
RBA překvapivě ponechala hlavní sazbu beze změny; AUD se hroutí
Daily: Korekce pokračuje. Argumenty pro její trvání se ale hledají jen obtížně
Týdenní shrnutí se Stanislavem Viktorinem (28.10.2024)
EUR/USD: Jednoduché obchodní tipy pro začínající obchodníky na 10. října (americká seance)
Makro: Spotřebitelská důvěra USA od srpna na vzestupu, ISR
FOREX – přehled II.
Objem prostředků získaných prostřednictvím IPO na amerických a evropských burzách klesl o 90 %
Čínská odveta: Omezení exportu gallia a germania ohrožuje americké technologie
Makro: Průmysl Velké Británie v dubnu nečekaně zpomalil
USD/JPY: Jednoduché tipy na obchodování pro začátečníky dne 3. prosince (seance v USA)
RBA překvapivě ponechala hlavní sazbu beze změny; AUD se hroutí
Daily: Korekce pokračuje. Argumenty pro její trvání se ale hledají jen obtížně
Týdenní shrnutí se Stanislavem Viktorinem (28.10.2024)
EUR/USD: Jednoduché obchodní tipy pro začínající obchodníky na 10. října (americká seance)
Makro: Spotřebitelská důvěra USA od srpna na vzestupu, ISR
FOREX – přehled II.
Blogy uživatelů
Měnový pár NZD/CHF: Analýzy více časových rámců (W1 až H4)
Co je to scaling a jak funguje?
Praktická ukázka: Vydatné drobečky
7 mýtů o investování u XTB
Cesta tradera
Analýza NASDAQ, DJ30, DAX, EUR/USD - poslední fáze roku začíná růstem akciových indexů
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry NZD/USD, AUD/CAD a GBP/CAD
Scalping – nejtěžší tradingová disciplína
Forex scalping - časem prověřené fungující strategie
Aktuální denní svíčkové formace
Měnový pár NZD/CHF: Analýzy více časových rámců (W1 až H4)
Co je to scaling a jak funguje?
Praktická ukázka: Vydatné drobečky
7 mýtů o investování u XTB
Cesta tradera
Analýza NASDAQ, DJ30, DAX, EUR/USD - poslední fáze roku začíná růstem akciových indexů
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry NZD/USD, AUD/CAD a GBP/CAD
Scalping – nejtěžší tradingová disciplína
Forex scalping - časem prověřené fungující strategie
Aktuální denní svíčkové formace
Vzdělávací články
8 nejlepších obchodních strategií – úvodní část (1. díl)
Chyba, která ničí vaši tradingovou mysl
Grafické formace v technické analýze - kompletní průvodce (1. část)
8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 1. část
Největší burzovní krach v dějinách nastal před 90 lety
Nevšední strategie na krátkodobé obchodování stříbra a scalping DAXu
Obchodujte s kryptoměnami
Position sizing v tradingu
Červenec 2024 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz vysoké zisky
Srpen 2024: Výsledky obchodování VIP zóny FXstreet.cz
8 nejlepších obchodních strategií – úvodní část (1. díl)
Chyba, která ničí vaši tradingovou mysl
Grafické formace v technické analýze - kompletní průvodce (1. část)
8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 1. část
Největší burzovní krach v dějinách nastal před 90 lety
Nevšední strategie na krátkodobé obchodování stříbra a scalping DAXu
Obchodujte s kryptoměnami
Position sizing v tradingu
Červenec 2024 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz vysoké zisky
Srpen 2024: Výsledky obchodování VIP zóny FXstreet.cz
Tradingové analýzy a zprávy
Forex: Koruna dnes stagnovala k euru, vůči dolaru oslabila o 20 haléřů
Ropa v zajetí OPEC
Technická analýza pro akciový index S&P 500
Od základních úrokových sazeb ČNB se odvíjí cena peněz
Forex: Koruna k euru mírně oslabila
Swingové obchodování AUD/USD 3.12.2024
Akcie v eurozóně jsou po dohodě lídrů EU na maximu od března
Nejsilnější a nejslabší měny 16.4.2020
Horská: Samotné oživení ekonomiky bez reforem mezery v rozpočtech nezaplní
Zlato - Intradenní výhled 3.12.2024
Forex: Koruna dnes stagnovala k euru, vůči dolaru oslabila o 20 haléřů
Ropa v zajetí OPEC
Technická analýza pro akciový index S&P 500
Od základních úrokových sazeb ČNB se odvíjí cena peněz
Forex: Koruna k euru mírně oslabila
Swingové obchodování AUD/USD 3.12.2024
Akcie v eurozóně jsou po dohodě lídrů EU na maximu od března
Nejsilnější a nejslabší měny 16.4.2020
Horská: Samotné oživení ekonomiky bez reforem mezery v rozpočtech nezaplní
Zlato - Intradenní výhled 3.12.2024
Témata v diskusním fóru
Obchodovanie s indikátorom RSI
Admiral Markets
Price Action Trading Jakuba Hodana
Zkreslení výsledkem, aneb přestaňme obchody hodnotit
Ako sú nováčikovia zavádzaní so stratovými manažovanými účtami a nefunkčnými stratégiami
GBP/USD – momentum spomalilo, je čas na long pozície?
5 tipů, jak používat obchodní strategie
EUR/USD
Pullback a Throwback - užitečný koncept v technické analýze
Skryté Divergence - SDIV
Obchodovanie s indikátorom RSI
Admiral Markets
Price Action Trading Jakuba Hodana
Zkreslení výsledkem, aneb přestaňme obchody hodnotit
Ako sú nováčikovia zavádzaní so stratovými manažovanými účtami a nefunkčnými stratégiami
GBP/USD – momentum spomalilo, je čas na long pozície?
5 tipů, jak používat obchodní strategie
EUR/USD
Pullback a Throwback - užitečný koncept v technické analýze
Skryté Divergence - SDIV