Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:06
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Partner
reklama
Fintokei StartTrader

ČNB neočekávaně snížila sazby: 2T repo 0,05 %. Koruna slábne, výnos dluhu na minimu (+komentář)

01.11.2012 14:06  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla snížit dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 20 bazických bodů na rekordní minimum 0,05 %. Lombardní sazba byla snížena o 50 bazických bodů na 0,25 % a diskontní sazba byla snížena o 5 bazických bodů na 0,05 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 2. 11. 2012.

Koruna po nečekaném uvolnění měnové politiky ČNB oslabuje vůči euru až na 25,25 CZK/EUR, což je minimum od 3. srpna, k dolaru až na 19,453 CZK/USD.

Intradenní vývoj kurzu CZK/EUR (online):




Výnos na českém pětiletém dluhopisu klesá na historické minimum 0,935 procenta. Klesl o 17 bazických bodů, nejprudčeji za poslední více jak čtyři roky.

Naposledy ČNB uvolnila měnovou politiku 27. 9. 2012, kdy byla dvoutýdenní repo sazba snížena o 25 bazických bodů na 0,25 %.

"Důvody pro uvolnění měnové politiky jsou zřejmé. Česká ekonomika je již rok v recesi a ta nepovoluje. Průmyslová produkce i stavebnictví stále klesají, objem nových zakázek a pesimismus vykazovaný ve výběrových šetřeních (indikátory důvěry, index nákupních manažerů) nedávají naději na brzký obrat. Maloobchodní tržby potvrzují pokračování recese v domácí poptávce. Nezaměstnanost (po sezónním očištění) varuje, že zhoršení již dorazilo i na trh práce. Výsledkem slabé poptávky je již více tři roky trvající deflace v jádrovém cenovém indexu (po vyloučení vlivu daní, regulovaných cen, potravin a energií)," komentuje snížení sazeb hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

"Zároveň hrozí, že zpomalí poslední motor české ekonomiky – vývoz. Prognózy pro eurozónu a další země se spíše zhoršují a v cestě je řada potenciálních překážek, které by mohly vykolejit evropskou či dokonce globální ekonomiku. Jde především o nejasnou budoucnost nerealistického řeckého záchranného programu, prohlubující se problémy španělských bank a veřejných financí a americký „fiskální útes“," uvádí David Marek.
 
Bude-li potřeba dále uvolnit měnovou politiku, obrátí se podle Davida Marka ČNB pravděpodobně k intervencím na devizovém trhu. "Naposledy tento nástroj ČNB použila před deseti lety, kdy kurz koruny posiloval příliš rychle a ohrožoval vývoj české ekonomiky," připomíná Marek. 

Česká národní banka se na posledním zářijovém zasedání rozhodla snížit klíčovou dvoutýdenní reposazbu o 25 bazických bodů na historické minimum 0,25 procenta a již tehdy kromě dalšího poklesu až na nulu připustila i intervenci na devizovém trhu.

Guvernér Miroslav Singer a následně i někteří jeho kolegové označili možnost devizových intervencí centrální banky na trhu za nejpravděpodobnější z nestandardních kroků. Žádné detaily ohledně případného načasování tohoto kroku však zatím na veřejnost neproniknuly.

Bude proto důležité sledovat tiskovou konferenci, jejíž zahájení ČNB posunula o hodinu – stejně jako rozhodnutí o sazbách, začne tedy v 15:30. Na konferenci by měl guvernér ČNB Miroslav Singer informovat o důvodech rozhodnutí a představit novou makroekonomickou prognózu ČNB. 


Základní sazby ČNB:

Diskontní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Lombardní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení likvidity, kterou poskytne přes noc bankám v rámci tzv. zápůjční facility.

Repo sazba: základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou je úročena nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů.


Sazby světových centrálních bank a CEE:

Základní sazba Evropské centrální banky, která platí pro všechny země eurozóny včetně Slovenska, je 0,75 procenta. Americký Fed má sazby nastaveny v pásmu nula až 0,25 procenta (u nuly nejméně do roku 2015), Japonsko v pásmu nula až 0,1 procenta a Švýcarsko v pásmu nula až 0,25 procenta. Bank of England má základní sazbu na 0,5 procenta. Ve středoevropském regionu drží Polsko sazbu na úrovni 4,75 procenta a Maďarsko na 6,25 procenta.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČNB na rozcestí
    V únoru tuzemské spotřebitelské ceny zůstaly meziměsíčně beze změny. V meziročním srovnání se spotřebitelská inflace dostala na hodnotu 1,8 %, což bylo plně v souladu s naším odhadem. Trh však očekával o dvě desetiny rychlejší růst cen a prognóza ČNB byla o další dvě desetiny ještě výše. Jedná se tak o čtvrté zpomalení v řadě poté, co se inflace v říjnu (2,9 % r/r) dostala na své cyklické maximum. V následujících měsících však očekáváme, že inflace opět zrychlí a vrátí se do horního pásma okolo dvouprocentního cíle centrální banky hlavně vlivem silných mzdových tlaků z extrémně utaženého trhu práce.
  • ČNB na tahu
    Ve čtvrtek proběhne třetí měnověpolitické jednání ČNB v tomto roce. Zvyšování úrokových sazeb nepřipadá v úvahu. Pozornost tak bude hlavně mít nová makroekonomická prognóza a následná tisková konference. Na té však nelze očekávat žádné jestřábí výroky guvernéra J. Rusnoka. Výkon ekonomiky probíhá víceméně v souladu s únorovou prognózou a míra inflace je od začátku roku silně pod očekáváním banky. Nicméně větší část bankovní rady tento jev považuje pouze za dočasný a neměl by tak odchýlit centrální banku od prognózy. Větší pozornost bude mít nová prognóza vývoje kurzu koruny. Únorový výhled totiž počítal pro druhé čtvrtletí s průměrnou hodnotou 24,90 korun za euro, přitom průměrná hodnota za duben se pohybuje o více než čtyři desetníky výše. K dnešnímu dni koruna dokonce umazala celý zisk tohoto roku a nachází se na stejné hodnotě, kde tento rok započala.
  • ČNB natahuje pevný závazek, zůstává ve vleku ECB
    Česká národní banka posunula tvrdý závazek intervenovat proti koruně o jeden kvartál. Garantuje tedy trhům, že nevypne intervence dřív než po konci března 2017. Rizika prognózy jsou ale vyrovnaná a ČNB proto nevidí důvod k tomu oddalovat ukončení intervence někdy “okolo poloviny roku 2017?. Náš hlavní scénář - opuštění intervencí ve třetím kvartále - je tak stále nejpravděpodobnější. Domácí ekonomice v tuto chvíli věříme a hlavním důvodem k dalšímu oddálení exitu by mohly být externí faktory - konkrétně ECB, pokud by se rozhodla dál natahovat tisk peněz (politiku QE).
  • ČNB navzdory očekáváním trhu nezměnila výši sazeb
    Česká národní banka ani na listopadovém zasedání nezměnila aktuální výši sazeb a základní úroková sazba tak zůstává na úrovni 7,00 %. Náš odhad stejně jako medián trhu počítal se snížením o 25bb, odhady byly ale zhruba rovnoměrně rozdělené mezi možnost snížení a stability. Trhy na rozhodnutí reagují v očekávatelném směru, kdy koruna skokově posílila zhruba o 0,5 % na 24,50 EUR/CZK.
  • ČNB nebude měnit prozatímní nastavení měnové politiky
    Předminulý týden byla koruna přilepena k technické hladině kurzového závazku 27,02 CZK/EUR, ale minulý týden tlak polevil a koruna se od úterý obchodovala kolem úrovně 27,04 CZK/EUR.
  • ČNB nečekaně zvyšuje úroky, koruna prudce posiluje, poprvé od října 2012 pod 25 korun za euro
    Česká národní banka dnes nečekaně zvýšila klíčové úrokové sazby, základní sazbu zvyšuje na 2,25 procenta. Skutečnost, že oznámení výsledku svého dnešního jednání odložila o celou hodinu, svědčí o tom, že jednání v rámci bankovní bylo bouřlivé. Část bankovní rady si přála zvýšení sazeb již delší dobu. Devizoví obchodníci podhodnocovali pravděpodobnost scénáře zvýšení sazeb v letošním prvním čtvrtletí, přesto je dnešní krok překvapivý. Koruna v reakci prudce posiluje, poprvé od října 2012 pod úroveň 25 korun za euro. ČNB vyhodnotila proinflační rizika přicházející z tuzemské ekonomiky jako závažnější než rizika protiinflační, přicházející ze zahraničí, včetně možného rozsáhlého šíření koronavirové nákazy.
  • ČNB nedala prostor spekulacím a základní sazbu ponechává na 7 %
    Česká národní banka podle očekávání rozhodla o stabilitě sazeb a základní úroková sazba tak již od loňského června zůstává na úrovni 7,00 %. Bankovní rada odhlasovalo stabilitu sazeb na posledních sedmi zasedáních, vždy pod vedením guvernéra Aleše Michla. Před dnešním rozhodnutím ČNB rostly zákulisní spekulace ohledně možnosti, že by bankovní rada mohla v reakci na očekávaný rychlý růst nominálních mezd rozhodnout o signálním zvýšení sazeb o 25bb. Trh ale tento scénář nevnímal jako příliš reálný, a proto i reakce na finančních trzích je v prvních minutách jen minimální. V rozhodnutí zároveň zůstává věta o ochotě ČNB bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
  • ČNB: Nejčastější mýty opřádající intervence
    Rozhodnutí České národní banky začít používat jako nástroj měnové politiky kurz koruny, oznámené minulý čtvrtek, vyvolalo bouřlivou diskuzi odborné i široké veřejnosti. Ve veřejné debatě, která se rozpoutala na toto téma, se ale podle ČNB objevuje řada mýtů, které centrální banka cítí potřebu vyvrátit. Zprostředkováváme Vám proto níže v nezměněné podobě dokument ČNB, kde centrální banka mýty identifikuje a vyvrací. ČNB v úvodu dokumentu říká, že sílu veřejné diskuse nepovažuje za překvapivou, protože se jedná o jedno z nejzásadnějších rozhodnutí měnové politiky za poslední desetiletí. Zároveň jde podle autorů - Tomáš Holub a Petr Král ze Sekce měnová a statistiky ČNB - o krok, který má v první fázi své nepříjemné důsledky pro občany v podobě zvýšení cen dováženého zboží, v delším období však nad nimi převáží pozitivní důsledky oslabení kurzu v podobě udržení cenové stability a rychlejšího oživení hospodářského růstu.
  • ČNB nemá námitky, aby ČSOB letos vyplatila dividendu 4,1 miliardy Kč
    Česká národní banka nemá námitky k záměru ČSOB vyplatit letos za roky 2019 a 2020 dividendu 4,1 miliardy Kč. Vyplývá to z informací zveřejněných na webových stránkách banky. Dividenda je určena v souladu s doporučením ČNB z března 2021 jako minimální hodnota ze čtyř stanovených parametrů.
  • ČNB nemění sazby, pro stabilitu hlasovalo 5 ze 7 členů
    Bankovní rada ČNB na dnešním měnově-politickém zasedání rozhodla o stabilitě sazeb a nepotvrdil se tak náš odhad, který v souladu s mediánem trhu očekával pokles sazeb o 25bb. Pro snížení se našly pouze 2 hlasy, zbylých 5 členů hlasovalo pro zachování základní sazby na 7 %. Zveřejněna byla zároveň nová prognóza, která počítá s výrazně slabším ekonomickým růstem v příštím roce, ale i s vyšší inflací. Koruna po zasedání posiluje k 24,50 EUR/CZK.
  • ČNB nepravomocně odebrala licenci Sberbank CZ, uvedly HN a Seznam Zprávy
    Česká národní banka (ČNB) odebrala licenci Sberbank CZ, uvedly dnes servery HN.cz a Seznam Zprávy. Rozhodnutí centrální banky zatím není pravomocné, banka s vazbami na Rusko může podat rozklad. Pokud se Sberbank CZ proti odejmutí licence odvolá, bude námitky řešit rozkladová komise a poté bankovní rada.
  • ČNB nepřekvapila a ponechala sazby beze změny
    Česká národní banka dnes podle očekávání úrokové sazby nezměnila. Zatímco nová prognóza ČNB ukazuje na potřebu jejich dalšího výrazného zvýšení, většina bankovní rady preferuje pokračující stabilitu. Na dalším zasedání podle guvernéra Michla úrokové sazby buď vzrostou nebo zůstanou beze změny, vše bude záviset na nově zveřejněných datech. Guvernér zároveň připustil, že sazby mohou zůstat vyšší po delší dobu. Oproti prognóze ČNB neočekáváme, že by bankovní rada sazby dále zvyšovala. To se projeví ve vyšší inflaci a slabší koruně. Tu ČNB bude i nadále bránit proti nadměrným výkyvům.
  • ČNB nepřekvapila a ponechala sazby beze změny
    Česká národní banka v souladu s očekáváními ponechala úrokové sazby beze změny. Základní repo sazba tak zůstává na sedmi procentech. Nová bankovní rada vedená guvernérem Michlem pokračuje ve vyčkávací holubičí politice, když opakovaně uvádí, že dosavadní úroveň úrokových sazeb je již dostatečná ke zkrocení vysoké inflace. Častými argumenty jsou snižující se úvěrová aktivita, nižší růst peněžní zásoby či slábnoucí ekonomika. Inflace byla navíc ve třetím čtvrtletí v průměru o zhruba dva procentní body nižší, než ČNB čekala.
  • ČNB nepřekvapila a sazby tak zůstávají beze změny
    Česká národní banka dnes v souladu s očekáváními opět ponechala úrokové sazby beze změny. Základní repo sazba tak zůstává na 7 %. Nad rámec toho bankovní rada ve svém prohlášení i nadále uvádí, že je připravena zasáhnout proti nadměrným výkyvům české koruny. Nic se tedy nemění ani na politice „silné koruny“, kterou centrální banka již delší dobu prosazuje.
  • ČNB nepřekvapila, prohlášení zůstává beze změny
    ČNB podle očekávání ani na dnešním zasedání nepřinesla změnu a základní úroková tak zůstává na úrovni 7 %. Součástí prohlášení je opět i informace o rozhodnutí ČNB bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Více podrobností tak přinese až tisková konference, která začíná dnes, v 15:45.
  • ČNB nepřekvapila, rizika pro českou ekonomiku ale rostou
    Ruskému rublu se ve středu povedlo kompenzovat téměř své úterní ztráty, když se do obchodování vložilo ruské ministerstvo financí a centrální banka zavedla...
  • ČNB nepřekvapila, sazby zůstávají stabilní
    ČNB svým rozhodnutím nevybočila z nastavené cesty a podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 7,00 %. Nic se nemění ani na možnosti intervenovat v případě vyšší volatility. Nová prognóza počítá s vyšší inflací v letošním roce, a naopak o něco lepším vývojem ekonomiky. I nadále prognóza volá po krátkodobém zvýšení sazeb, bankovní rada ale pracuje s alternativním scénářem a chce jít spíše cestou stability. Na tiskové konferenci se guvernér Michl opřel do současného zacenění trhu, a očekává, že sazby zůstanou vyšší, než trh předpokládá.
  • ČNB nepřekvapila, tisková konference v jestřábím tempu
    Bankovní rada ČNB stejně jako na srpnovém zasedání odhlasovala stabilitu sazeb. Základní úroková sazba tak setrvává na rovných 7 %. Rozhodnutí je v souladu s jednomyslným očekáváním analytiků. K žádné změně nedošlo ani v otázce devizových intervencích a ČNB tak bude dále zabraňovat nadměrným výkyvům. Na tiskové konferenci byl guvernér Aleš Michl stručný, ale některé odpovědi se nesly až v nečekaně jestřábím vyznění.
  • ČNB nepřipravuje žádná opatření proti rizikům spojeným s koronavirem
    Americký Fed kvůli možným negativním dopadům koronaviru na ekonomiku mimořádně snížil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 procenta. Opatření Fedu následovalo po telefonní konferenci mezi ministry financí a guvernéry centrálních bank zemí skupiny G-7. Současně s americkým Fedem snížily včera základní úrokovou sazbu také centrální banky Austrálie a Malajsie. Další centrální banky zatím volí vyčkávací strategii, včetně ECB (rada guvernérů zasedá příští týden 12.3.). Rozhodnutí členů amerického měnového výboru bylo jednomyslné. Fed v následném prohlášení avizoval ochotu dál používat svých měnových nástrojů na podporu ekonomické aktivity. Podle jeho vyjádření zůstávají základy americké ekonomiky silné, nicméně rychle se šířící virová nákaza představuje významné riziko pro ekonomický růst. Fed si uvědomuje počínající dopady nákazy na sentiment jak spotřebitelů (cestování) tak i výrobců (omezení dodávek) a proto se rozhodl preventivně jednat. Výnosy amerických desetiletých dluhopisů reagovaly dalším poklesem na nová historická minima těsně pod jedním procentem. Někteří analytici považují včerejší snížení úrokových sazeb za hektické, nicméně trh očekává pokračování poklesu amerických úroků o více než 100 bb během následujícího půl roku.
  • ČNB nevyužila jednu z posledních šancí na zvýšení sazeb
    Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o zachování sazeb na současné úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na úrovni 1,75 %, lombardní na 2,75 % a diskontní sazba na 0,75 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new