Pondělí 04. listopadu 2024 20:16
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex rijen 2024

Dolar posílil a rostly i zásoby, ovšem pro komodity to znamenalo špatný týden

04.11.2013 12:21  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Pro komodity nebyl uplynulý týden příliš úspěšný. Nejvíce se to dotklo plodin od Vietnamu, přes Brazílii, až po americké pláně. Vynikající podmínky pro jejich růst vedly k nadbytku zásob, a tak se mnoho zemědělských komodit dostalo pod těžký prodejní tlak. Navíc se začalo dařit i dolaru, protože avizované ukončení kvantitativního uvolňování se zatím odkládá. A naopak data přicházející z Evropy nasvědčují deflaci, což by mohlo přimět Evropskou centrální banku k některým nepopulárním krokům.

graf

 

Těžká rána pro zemědělské komodity

Index DJ-UBS, který sestává z 19 nejvýznamnějších komodit, v minulém týdnu klesl o více než dvě procenta a dokonce se přiblížil nejnižším hodnotám za poslední tři měsíce. Jak už bylo zmíněno, nejvíce byl zasažen zemědělský sektor. Káva typu arabica a kukuřice na burze Chicago Board of Trade (CBOT) se propadly až na čtyř-, respektive tříletá minima. Bavlna má pak podle agentury Bloomberg za sebou nejhlubší pád cen od roku 1979.

Níže se obchodovaly i vzácné kovy, a to poprvé za poslední tři týdny. Klíčová hranice odporu sice zůstala na svém místě, jenže cena dolaru začala stoupat a spolu s rostoucími výnosy dluhopisů se vytratila část podpory, kterou měly kovy ještě v říjnu zajištěnu. A prodejní vlna se nevyhnula ani energetickému trhu. Zejména pak ropě typu WTI – ta ztrácela kvůli nižší poptávce ze strany rafinerií a už notorické volatilitě zemního plynu, jehož cena během předchozího týdne klesla o více než sedm procent.

graf2

 

Zlato opět pod tlakem

Cena zlata se na konci října ustálila, i když od března zažil tento kov několik otřesů a vychýlil se z obvyklého těsného rozmezí. Po většinu měsíce byl dolar slabý, a když se k tomu přidalo oddálení konce programu nákupu aktiv ze strany Fedu, dostala se podpora i ke zlatu. Rally se však postupně vytrácela – hlavně když zlato nedokázalo překonat klíčovou hranici odporu na 1364 dolarech za unci.

Na začátku listopadu se pak pozornost nejspíš přesune směrem k některým klíčovým událostem. Nejdříve 7. listopadu zasedne Evropská centrální banka a o den později pak Spojené státy představí zprávu o tamním trhu práce. Ovšem ještě než k tomu dojde, zlato by mohlo dále oslabit – to jsme mohli vidět i o měsíc dříve. Hladina odporu totiž statečně odolává, a obchodníci tak možná budou chtít otestovat podporu. Aby si tak ujasnili, jak si teď zlato na trhu vlastně stojí.

graf3

 

Investoři zaměřující se na zlato skrze burzovně obchodované produkty (ETP) i nadále opouštěli své pozice. Tento trend panuje už dlouhých deset měsíců, jak dokládají data agentury Bloomberg. Co je však podstatné – tempo zbavování se zlatých ETP bylo nejrychlejší od července. A jelikož zlato nemá u této důležité skupiny investorů moc velkou podporu, nedá se příliš předpokládat ani jeho další růst.

Dříve zlato mohlo těžit z klesajících dluhopisových výnosů –  to když Fed v září oznámil, že kvantitativní uvolňování hned tak neukončí. Tato podpora už ale odeznívá. Výnos desetiletých státních dluhopisů se totiž odrazil od hodnoty 2,47 procenta a v konečném důsledku zaznamenal 38,2procentní retracement oproti hodnotám panujícím od května do září. I nadále tak pokračovala obrácená korelace mezi zlatem a reálnými výnosy amerických dluhopisů (rozdíl mezi výnosy a inflací). A v případě, že výnosy porostou i v příštích týdnech, dá se čekat další oslabování ceny zlata.

graf4

 

I tak ovšem zůstává náš výhled pro konec roku stejný, tedy 1325 dolarů za unci zlata. Někdo by mohl říct, že je to až příliš vysoká hodnota na pozadí nedostatku pozitivních zpráv. Přesto zlatu nahrává velká řada nejasností kolem dalšího vývoje na trzích. K nim patří i nadcházející jednání v souvislosti s dluhovým stropem a rozpočtem ve Spojených státech, stejně jako riziko zpomalení tamní ekonomiky. Pokud se v příštích měsících všechny tyto faktory nevyřeší, mohlo by následovat prodloužení kvantitativního uvolňování.

Doporučujeme se zaměřit na následující technické hladiny: v první řadě 1306 až 1294 dolarů za unci v případě podpory. Pokud dojde k pádu ceny pod tuto mez, mohlo by zlato v krátkodobém horizontu oslabit až na 1264 dolarů za unci. Naopak potenciál růstu je nyní omezen hodnotou 1364 dolarů za unci.

 

Cenový rozdíl mezi ropou Brent a WTI se nejspíše bude zmenšovat

V uplynulých týdnech se osudy dvou hlavních ropných benchmarků rozcházely. Jedním z důvodů bylo oslabení amerického trhu – to kvůli období nižší poptávky ze strany rafinerií (údržbová sezona) a už tradičnímu přechodu z výroby benzinu na destilované produkty. Od září už poptávka od rafinerií klesla o více než milion barelů za den. Naopak produkce americké ropy je nejvyšší od roku 1989 a denně činí 7,8 milionů barelů. Proto každá zpráva o pádu poptávky představuje riziko a dá se očekávat další pokles cen.

graf5

 

V důsledku toho se cena ropy WTI propadla na čtyřměsíční minimum, zatímco ropa typu Brent se stále obchoduje ve svém ustáleném rozmezí. Podporu přitom těží hlavně z výpadků dodávek, zejména pak v Libyi. Na severu Afriky se stále stávkuje a množství vyvezené ropy spadlo oproti prvnímu kvartálu tohoto roku až o dvě třetiny.

pic

 

Pokračování stávek v libyjském ropném sektoru ohrožuje světové zásoby. Foto: Shutterstock

Současná nižší poptávka ze strany amerických rafinerií by měla v průběhu několika týdnů odeznít, což by pak mohlo ropě WTI poskytnout trochu podpory. A americké ropě by mohlo pomoct i zlepšení situace v Libyi.

Naproti tomu geopolitické riziko příliš nenahrává ropě Brent jako světovému benchmarku podmořských zásob. O ropě typu WTI je totiž známo, že slouží výhradně americkým potřebám a nevyváží se. Rozdíl cen mezi ropou WTI a Brent, který nyní činí 12 dolarů na barel, by se tak mohl začít pomalu zmenšovat. A to až zpátky k 5 dolarům na barel.

graf6

Očekávaný růst zásob, tedy situace odlišná od předchozích výpadků, nyní ropě poskytuje pouze malý potenciál pro růst. Světový trh je totiž stále poměrně dobře zásoben a geopolitické napětí v posledním čtvrtletí výrazně polevilo. Podobný vývoj cen u Brentu a WTI ještě ze září je tak nyní spíše minulostí.

Tříměsíční spread mezi okamžitou a odloženou cenou futures kontraktů u ropy Brent poklesl z maxima ve výši 4,75 dolaru za barel až na pouhý jeden dolar za barel. A v případě ropy WTI se z 4,37 dolaru dokonce snížil až na minus 0,2 dolaru za barel.

graf7

Cena ropy Brent se v současnosti zasekla v rozmezí 106,3 až 110 dolarů za barel. A pokud spadne pod hranici podpory, mohla by přijít další fáze likvidace dlouhých pozic. To by nakonec mohlo srazit cenu Brentu až na klíčovou psychologickou hranici podpory na 100 dolarech za barel. V mnohem lepší pozici je ropa WTI, která ve starém známém rozpětí 91 až 95 dolarů za barel (panujícím v první polovině roku) čeká na dodatečnou podporu.

 

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dolar pokračuje v posilování a drží pod tlakem středoevropské měny
    Dolar zůstává v zajetí očekávání a spekulací ohledně další měnové stimulace ze strany Fedu. Poté, co se tr...
  • Dolar pokračuje v pozvolné korekci svých zisků, trh se ale soustředí především na dění v Katalánsku
    Úterní seance je na trzích zatím hlavně o Španělsku. V Katalánsku by měl dnes kolem šesté hodiny večerní rozhodnout tamní parlament o tom, zda vyhlásí nezávislost. Z Barcelony přitom již přicházejí zprávy o tom, že je španělská policie na místě připravena po případném vyhlášení nezávislosti okamžitě zatknout katalánského premiéra. Španělská vláda tak přitvrzuje a trh si zatím příliš neví rady s tím, co od vyhlášení nezávislosti vlastně očekávat. Trhy však nejistotu rády nemají, takže jsou dnes španělské akcie opět pod tlakem, i když je korekce zatím jen mírná. Evropské indexy si však své ceny udržují a dění ve Španělsku na ostatní trhy ani dnes výrazněji neprosakuje.
  • Dolar pokračuje v propadu, padá na tříleté minima
    Americký dolar byl znovu pod tlakem během tohoto týdne a spadl na čerstvé tříleté minima. Investoři pokračují ve výpro...
  • Dolar pokračuje v růstu na páru s eurem, zvedají se konečně i AUD a NZD
    Po velmi klidném začátku týdne se dnes nálada na většině finančních trhů ani dnes nijak dramaticky nemění. Akciové indexy však mírně rostou a i objemy jsou v porovnání se včerejškem citelně vyšší. Pozitivní dopad na akcie má hlavně oživení zájmu o technologický sektor a také dění na ropě, jejíž růst žene vzhůru ceny ropných společností. Zisky na indexech jsou ale stále relativně malé, když drtivá většina obchodníků dál trpělivě čeká na mnohem důležitější zítřejší seanci, která přinese výsledky americké inflace a večerní zasedání americké centrální banky.
  • Dolar pokračuje v růstu na všech párech. ADP report zvýšil šance na příjemné páteční překvapení
    Na trhy se dnes po dvou klidných dnech pomalu začínají vracet objemy, které jsou nyní v případě evropských burz přibližně 15 % nad dlouhodobým průměrem. Znát to jde především na zvýšené volatilitě která dnes byla k vidění na všech evropských burzách. V konečném důsledku ale většina indexů i tak dál pouze osciluje v okolí svého včerejšího close. Německý DAX po odpolední a spíše technické korekci své ztráty dokázal rychle zlikvidovat a krátce před otevřením amerických burz zůstává nadále v okolí 12 tis. bodů.
  • Dolar pokračuje v růstu na všech párech, pomohla i lepší data
    Obchodníci se po prodlouženém víkendu vrací znovu na trhy. Evropské akcie dnešní seanci zahájily mírným pádem a celá e...
  • Dolar pokračuje v růstu, ropa prudce padá. Co poví Trump k Íránu?
    Americký dolar míří třetím dnem nahoru. Oporou mu dnes bylo vyjádření šéfa americké centrální banky Jeromea Powella o pozvolném utahování měnové politiky, kterou by se trhy podle něj neměly nechat zaskočit. Oproti tomu data z Německa nechala dnes eurodolar spíše klidným, jakkoli průmyslová výroba v největší evropské ekonomice rostla v březnu rychleji, než se čekalo.
  • Dolar pokračuje v růstu, zlepšující se data zvyšují poptávku po akciích a ostatních rizikových aktivech
    Středeční seance je zatím na data podstatně bohatší, než předchozí dva dny, což se konečně projevuje i na zvýšených ob...
  • Dolar po odpoledních číslech přidává na síle
    Po většinu dne se eurodolar pohyboval bez velkých změn kolem 1,3250. První sada amerických dat s...
  • Dolar po rozhodnutí Fedu prudce poklesl
    louho očekávaný výsledek zářijového zasedání Fedu většinu účastníků trhu výrazně překvapil. Navzdory tržnímu...
  • Dolar posílil, euro je poblíž třítýdenního maxima
    Dolar dnes ráno v Asii posílil, euro se nacházelo poblíž třítýdenního maxima, kterého bylo dosaženo během předchozího týdne. Obchodníci stále vstřebávají jestřábí obrat Evropské centrální banky a uvedli, že krátkodobé zisky jsou méně pravděpodobné, protože určení úrokových sazeb americkým Federálním rezervním systémem se blíží.
  • Dolar posílilo riziko a HDP. Bude to stačit? Libra na konci korekce? EUR čeká na ECB.
    Podle předpokladu se v minulém týdnu stal rozhodujícím hybatelem v FX prostoru středečn&ia...
  • Dolar posílil s americkými daty, koruně se podařilo navýšit zisky
    Eurodolar začal ještě dopoledne posilovat a to i přes stále nízkou inflaci v eurozóně. Jak naznačila včerejší německá...
  • Dolar posílil vůči euru o půl procenta
    Společná evropská měna v průběhu včerejšího dne oslabovala. Odpoledne se na mezibankovním trhu obchodovala kolem...
  • Dolar posílil, zatímco růst akcií odpoledne vyprchává
    Úvodní růst evropských akcií do značné míry odpoledne vyprchal, když se Stoxx Europe 600 drží už jen těsně v zeleném. Zátěží jsou hlavně londýnské tituly, zatímco kontinent je na tom lépe a vykazuje mírný růst. V zámoří se vede dobře hlavně cyklickým sektorům zaměřeným na tradiční ekonomiku, zatímco technologie zaostávají. S&P 500 je v plusu o 0,4 procenta.
  • 💲 Dolár posilňuje pred zverejnením inflácie
    Dolár sa posilňuje pred zverejnením kľúčových údajov z americkej ekonomiky. Očakáva sa, že inflácia CPI sa v novembri zrýchlila na 6,8% z medziročných 6,2%. Očakáva sa, že jadrová inflácia sa medziročne zvýši na 4,9 % zo 4,6 % medziročne. Objavili sa však špekulácie, že inflácia dnes môže presiahnuť aj 7,0 %. Ak inflácia prekvapí vyššími hodnotami, šance na reakciu Fedu budúci týždeň sa výrazne zvýšia. Trh očakáva, že uťahovanie programu QE sa zrýchli a Fed sa tiež môže rozhodnúť signalizovať rýchlejšie zvyšovanie úrokových sadzieb.
  • Dolar posiluje
    Preferovaný index inflace používaný Federálním rezervním systémem; základní index osobních spotřebních výdajů (PCE), prudce vzrostl na nejvyšší hodnotu od loňského léta. V lednu se index oproti předchozímu měsíci zvýšil o 0,6 %, čímž PCE dosáhl anualizované hodnoty 5,382 %. Páteční zpráva PCE byla výsledkem rostoucích spotřebitelských výdajů po prudkém poklesu na konci loňského roku.
  • DOLAR POSILUJE A AKCIE PADAJÍ
    Světové akcie dnes pokračují v prudkém klesání. Akcie v Evropě se dramaticky sesouvají a Dow Jones Industrial ztratil ...
  • Dolar posiluje a znovu tlačí dolů ceny drahých kovů
    Středeční seance přinesla několik zajímavých dat, ale evropské trhy z rovnováhy prozatím vykolejit nedokázala. Akcie s...
  • Dolar posiluje, euro a britská libra oslabují. Tržní analýza 23.10. 2018
    Především kvůli politickým tlakům v Evropě. Italský rozpočet se nejspíše dnes vrátí od Evropské komise zpět k přepracování a Itálie bude mít 3 týdny pro pozměnění některých bodů. Deník Il Messagero oznámil, že je Itálie připravena rozpočet upravit, pokud by trhy reagovaly negativně. Plán B je tak již nejspíš připraven. To nemění nic na faktu, že měnové páry EURUSD a GBPUSD oslabují. Samotný dolarový index je v uptrendu, po ránu nyní v lehké korekci u významného supportu 95,91.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex