Středa 25. prosince 2024 03:36
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Nastroje

Akcie vs. dlhopisy

15.05.2013 13:51  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ďalšie tisícovky zdolané

Akciový trh v US pokračuje v raste a počas ostatných deviatich obchodných dní dosiahol index SP500 nové rekordné maximum počas ôsmych obchodných dní. Dôvodom rastu je optimizmus ohľadom US ekonomiky, že si dokáže aj napriek spomaleniu globálneho HDP naďalej udržať slušné tempo rastu. Takýto názor včera vyjadril aj jeden z najúspešnejších manažérov hedge fondov David Tepper. Trhy tak v deň kedy bol makroekonomický kalendár prázdny, využili na ďalší postup tieto vyjadrenia. Kým indexy SP500 a Dow Jones už majú dôležité psychologické úrovne za sebou a to hladiny 1600 resp. 15000 bodov, na okrúhle technické úrovne indexy Nasdaq 100 a Nikkei 225 len museli čakať. Včera technologický benchmark prekonal psychologickú úroveň 3000 bodov po prvý krát od novembra 2000 a japonský Nikkei zas prekonal úroveň 15000 bodov po prvý krát od januára 2008.

SP500 už pol roka bez pullbacku

Optimizmus na akciovom trhu tak nepozná konca. Už 179 dní index SP500 nezaznamenal pullback vyšší ako 5%. Ide o najdlhšie obdobie bez takéhoto korekčného pohybu od začiatku aktuálnej rely a ukazuje to na veľké presvedčenie medzi obchodníkmi, že rely bude ďalej pokračovať.



Akcie vs. dlhopisy

Tak ako pokračuje rast akcií, trvá aj rely na dlhopisoch, čomu zodpovedá pokles ich výnosu. Výnosy na US dlhopisoch klesajú od začiatku 80-tych rokov, kedy boli výnosy dvojciferné. Aktuálny výnos na 10-ročných US dlhopisoch je na úrovni 1,97%. Akcie ale majú vyšší výnos sledovaný cez tzv. earnings yield (ročný zisk na akciu / cena akcie). Aktuálne je tento výnos pre index SP500 na úrovni 6,2%. Vzhľadom na predošlý vývoj vidíme na trhu obrovský rozdiel medzi výnosom akcií a dlhopisov. Za sledovanú históriu sa totiž nikdy nestalo, že by výnos akcií bol trojnásobne vyšší než výnos na dlhopisoch.



Dlhodobý graf  výnosu 10-ročných US dlhopisov, výnosu akcií a dividendového výnosu akcií ale poukazuje na to, že divergencia medzi týmito parametrami môže trvať nejaký ten čas. Finančné dáta za posledných 130 rokov totiž skompiloval profesor Robert J. Shiller. Jeho údaje ukazujú, že do konca 60-tych rokov minulého storočia mali akcie niekoľkonásobný výnos než dlhopisy. Preto aktuálna situácia nemusí vôbec znamenať, že tento raz je to inak. História totiž nesiaha len tam, kde končia dáta finančných portálov a informačných agentúr.
    


Aktuálna situácia, kedy je výnos akcií vyšší než výnos dlhopisov, môže kvôli politike centrálnych bánk (udržujú výnosy na dlhopisoch nízke) pretrvať veľmi dlho. Japonsko je príkladom, že sadzby na dlhopisoch môžu ostať nízke ešte veľmi dlhú dobu. To znamená, že posolstvá typu akcie sú príliš drahé voči dlhopisom neznamenajú veľa, pretože v histórii boli akcie aj drahšie.

Vzhľadom na to, že vyspelé ekonomiky stále bojujú s recesiou bilancií a snahou väčšiny zadlžených subjektov je splatiť svoj dlh a nie brať dlh nový, preferujú šetrenie a to v najbezpečnejších dlhopisoch. Pretlak kapitálu v dlhopisoch preto bude držať sadzby na dlhopisoch nízke a zatiaľ sa nemusíme báť žiadneho radikálneho výpredaju na dlhopisoch.

Pohyb akcií vyššie samozrejme neprebieha v jednej línii a aj na ceste nahor je veľa nástrah. Keď sa ale pozrieme na to, komu plynie najväčší podiel z aktuálneho rastu US ekonomiky, tak sú to hlavne korporácie. V ďalšom horizonte by sa im preto malo ďalej dariť.

Chuť po výnose je veľká

Nízke výnosy na štátnych dlhopisoch samozrejme nepodporujú len akcie. Zaujímavý komentár k tejto téme ponúkla banka Bank of America Merrill Lynch: „Vo svete s nulovými úrokovými sadzbami, kde sa  dlhopisy za 19,4 bilióna dolárov (48% celkového trhu so štátnymi dlhopismi) obchodujú s výnosom pod 1%, sa nie je čomu diviť, že chuť po výnose je veľká. Minulý týždeň Rwanda ponúkla 10-ročné dlhopisy s kupónom 6,875%, aby si požičala 400 mil. USD. Ponuka sa stretla s takmer 10-násobne vyšším dopytom. Panama zas ponúkla na trh 40-ročné dlhopisy s kupónom 4,3%. Pre porovnanie, za posledných 50 rokov sa 30-ročné US dlhopisy obchodovali s výnosom pod 4,3% len 10% času.“

Výhľad na dnes

Vzhľadom na výnosy na dlhopisovom trhu má rast akcií stále požehnanie centrálnych bánk a index SP500 môže postupne pokračovať v raste k hladine 1700 bodov. Výhľad ostáva rastový. Dnes čakáme výsledky newyorského prieskumu výroby a dáta priemyselnej produkcie. Výhľad ostáva rastový. Suport na 1635 bodoch.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akcie Volkswagenu se s emisním skandálem vypořádaly po dvou letech
    Ceny akcií automobilky Volkswagenu opět posílily o 4,8 % a jejich hodnota se dostala zpět na úroveň před emisní aférou. Automobilce tak trvalo víc než 2 roky, než své ztráty odstranila. Provozní zisk koncernu dokonce předčil očekávání analytiků a stoupl na částku více než 110 miliard korun. Ceny akcií u automobilky Volkswagen tak stouply na více než 163,5 euro a společnost konečně vyrovnává své emisní ztráty.
  • Akcie v posledných rokoch počas Vianoc väčšinou klesajú
    V posledných rokoch sa akciám počas nízkej likvidity koncom roka nezvyklo dariť. V posledných štyroch rokov od Vianoc do konca roka zakaždým stratili. Keď sa pozrieme na posledných 10 rokov, tak klesli až 7-krát. Významný rast zaznamenali len v roku 2008, kedy akcie masívne padali počas finančnej krízy (ďaleko viac ako dnes). Keď nepočítame rok 2008, tak priemer v posledných rokoch je -0,4%.
  • Akcie v prvním týdnu posílily
    Akcie na pražské burze v prvním letošním týdnu posílily, od minulého pátku index PX stoupl o 1,7 procenta na 937,5 bodu. Největší pokles zaznamenaly akcie elektrárenské společnosti ČEZ, nejlépe se vedlo cenným papírům pojišťovací skupiny VIG, vyplývá z výsledků burzy. Za celý rok 2016 ztratily české akcie téměř čtyři procenta.
  • Akcie: V příštím týdnu se rozjede výsledková sezóna naplno
    Americké akciové indexy včera opětovně vystoupaly na nové rekordy. Průmyslový Dow Jones vzrostl o 0,9 % a překonal hranici 27.000 bodů. Index S&P 500 si polepšil o 0,2 % a zastavil se pouhých devět setin bodu pod úrovní 3.000 bodů. Kromě průmyslových podniků (+0,7 %) se nejvíce dařilo finančním domům (+0,6 %). Naopak na opačném konci uzavřeli realitní developeři, jejichž akcie spadly o 1,2 % pod tíhou rostoucích dluhopisových výnosů. Ty reagovaly na překvapivě vyšší zveřejněnou jádrovou inflaci v USA.
  • Akcie vrátily část loňských ztrát. Co bude dál?
    “Především dividendové akcie mohou letos, po velmi nepovedeném závěru roku 2018, nabídnout zajímavý ziskový potenciál. Světová ekonomika stále pádí dostatečně rychle, než aby ji něco zastavilo,“ říká vedoucí obchodního oddělení BHS Tomáš Matuška.
  • Akcie v reakcii na pokrok pri obchodných rokovaniach pokračujú v raste
    Obchodníci vstúpili do začiatku obchodného týždňa s pozitívnou náladou, o ktorú sa predovšetkým postaral čiastkový úspech obchodných rozhovorov medzi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump sa vyjadril, že USA učinili podstatný pokrok v obchodných rozhovoroch s Čínou o dôležitých štrukturálnych témach, vrátane ochrany duševného vlastníctva, prevodu technológií, poľnohospodárstva, služieb, meny a mnohých ďalších kľúčových témach. V dôsledku týchto produktívnych rozhovorov prezident Trump odložil zvyšovanie ciel z americkej strany z doposiaľ plánovaného 1. Marca. Pokiaľ obe strany dosiahnu ďalší pokrok v rozhovoroch, hodlá Trump usporiadať stretnutie s čínskym prezidentom, aby uzavreli príslušnú dohodu. Čínske akciové trhy nadviazali na základe týchto skutočností na minulotýždňový rast, v zelených číslach sa obchodujú aj hlavné európske a americké akciové indexy. Akciový index S&P 500 dnes prekonal hranicu 2800 bodov, čím sa otvoril dodatočný priestor na rast k úrovni 2900 bodov.
  • Akcie v reakci na pozitivní ekonomickou předpověď Fedu otevřou výše.
    Očekává se, že evropské akciové indexy otevřou v úterý výše, a budou tak reagovat na včerejší komentáře Fed...
  • Akcie v roce 2018: Růst zisků versus pokles valuací
    Globální akciové trhy nezažily příznivý rok. Index MSCI All Country World od začátku roku ztrácí 9,9 %. Pokud přihlédneme k dividendovému výnosu ve výši 1,7 %, je ztráta globálních akciových trhů o něco mírnější na úrovni 8,2 %. Mezi klíčové důvody akciových poklesů patří zpomalující dynamika růstu celé světové ekonomiky, konkrétně především zpomalující růst čínské ekonomiky, jež přispívá k růstu světového HDP bezprecedentní jednou třetinou, dále obchodní válka mezi USA a Čínou, zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem, včetně korespondujícího růstu výnosů amerických státních dluhopisů a celkového zpřísňování měnových podmínek amerického dolaru, a v neposlední řadě nesmíme zapomenout na měnové krize v Argentině a Turecku, obavy z neřízeného Brexitu a nejistotu ohledně italského rozpočtu a obrovské zadluženosti. V poslední době se k výrazným negativním faktorům také přidala silně invertující výnosová křivka v USA, která na základě historických zkušeností může indikovat relativně brzký příchod hospodářské recese. Všechny tyto negativní faktory dohromady způsobily silný nárůst rizikové averze, jenž se projevil právě v akciových poklesech. Přitom platí, že korunová výkonnost globálních akciových trhů byla o poznání lepší na záporné úrovní -2,3 %, neboť americký dolar letos vůči koruně poměrně výrazně posílil.
  • Akcie v roce 2022: Globalizace na rozcestí
    Rok 2022 vstoupí do historie jako ten, kdy byla ničím neomezovaná globalizace let 1980-2021 brutálně ukončena ruskou invazí na Ukrajinu. Ta jasně ukázala, že se svět řítí vstříc novému světovému řádu a rozděluje se na dva hodnotové systémy. Globální dodavatelské řetězce a technologie teď budou z pudu sebezáchovy izolované v uzavřených systémech. Rozvinutý svět zároveň urychluje zelenou transformaci. Může se tak zdát, že všechny cesty vedou k inflaci. My se na rok 2022 podíváme z geopolitické perspektivy a z perspektivy akciových trhů.
  • Akcie v růstové náladě a další inflační data na programu
    Čtvrteční obchodování je pro hlavní evropské akciové trhy pozitivní. Indexy si připisují slušné zisky: DAX +0,9 pct, FTSE 100 a CAC 40 jsou +0,8 pct a AEX přidává už 1,3 procenta. Sektorově vedou technologie, energie a finance. Znovu se zvedají ceny energií, a to elektřiny, ropy či plynu, zatímco uhlí jen drží pozice. To však akcie celkově moc netrápí.
  • Akcie: V strede týždňa sa akciové trhy červenali
    V strede týždňa akciové trhy oslabovali v USA aj Európe. Index Dow Jones v stred...
  • Akcie vstupují do posledního dějství
    Po dramatickém propadu akciových trhů na konci roku 2018 by investoři měli udržovat defenzivní postoj a hledat aktiva s nízkou volatilitou protože poměr rizika a výnosu pro rok 2019 vypadá špatně. Japonské akcie by se mohly zotavit, pokud Čína uspěje se stimulací ekonomiky a uzavře obchodní dohodu se Spojenými státy.
  • Akcie vstupují do Santa rally, ropa se stabilizovala, analýza EUR/USD
    Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na 2 procenta v meziročním srovnání z tempa 3,9 procenta ve druhém kvartále. Proti listopadovému odhadu, si výsledný HDP pohoršil o 0,1 procenta. Nicméně ekonomové podle průzkumy agentury Reuters očekávali zpomalení až na 1,9 procenta v měsících červenec – září. Když srovnáme výsledky třetího a prvního měření, tak finální číslo je o 0,5 procenta lepší.
  • Akcie v USA klesly po slabých datech z průmyslu, vede se zlatu a jenu
    Zlato, japonský jen a americké dluhopisy rostou, naopak na Wall Street zavládl pesimismus a tamní akcie klesly nejvíce za poslední tři týdny. Investoři sotva vstřebali náznaky Fedu, že v uvolňování měnové politiky nastane přestávka, a už je vystrašila slabá data z amerického zpracovatelského sektoru a znovu i nervozita ohledně světového obchodu.
  • Akcie v USA na nových rekordech
    Akcie technologických a maloobchodních společností byly hnacím motorem růstu indexu S&P. Nasdaq prodoužil svou rally na devátý den v řadě – nejdelší vítěznou řadou od prosince. Telekomunikační společnosti AT&T a Verizon včera klesaly. Společnost Moderna Inc. otřásla trhem po zveřejnění výsledků, když se tržby i zisk nesetkaly s očekáváním a zároveň zklamal i výhled na celý rok. Dow Jones -0,1 %; S&P +0,4 %; Nasdaq +0,8 %.
  • Akcie v USA odevzdaly zisky
    Akcie vymazaly své zisky ze začátku včerejšího dne. Index S&P 500 se po 1% růstu vrátil zpět na úroveň z předchozího dne a zamířil do blízkosti 50% úrovně Fibonacciho hranice pro současný medvědí trh. Technický sektor si vedl hůře po prudkém růstu, který poslal Nasdaq 100 o více než 20 % nad jeho červnová minima. Velké společnosti jako Tesla Inc. a Amazon.com Inc. se propadly. Akcie společnosti Walt Disney Co. rostly poté, co vykázala lepší než očekávaný růst počtu předplatitelů své streamovací služby a uvedla, že zvýší cenu služby Disney+ o 38 %. Akcie USA závěr: Dow Jones +0,1 %; S&P -0,1 %; Nasdaq Composite -0,6 %.
  • Akcie v USA opět výš. Výsledková sezóna vrcholí.
    Akciové trhy v USA tento týden zažily další přísun hospodářských výsledků největších světových firem. Celkově se akciové indexy nijak výrazně nevychýli nahoru ani dolů, stále si drží své vysoké ceny a i přes mírně vyšší intradenní volatilitu je situace vcelku poklidná.
  • Akcie v USA oslabují. Obavy z recese sílí.
    Americké akcie prudce oslabují. Dolů je táhnou zejména průmyslové sektory a banky, na které velkou měrou doléhají obavy z hospodářské recese.
  • Akcie v USA pod tlakem
    Akcie v zámoří se před pátečními údaji o zaměstnanosti propadly kvůli obavám z hlubší recese, neboť se očekává, že Fed bude držet sazby na vyšší úrovni déle tak, aby zkrotil inflaci. Index S&P 500 zaznamenal čtvrtý pokles v řadě, přičemž jej táhly dolů velké technologické společnosti. Apple se propadl o více než 4 % a Amazon utrpěl nejdelší propad od roku 2019. Výnosová křivka státních dluhopisů dosáhla nových rekordů inverze a dotkla se úrovně, kterou jsme mohli naposledy vidět v 80. letech, kdy Fed agresivně zpřísňoval svoji politiku. Inverzní výnosové křivky v minulosti většinou předcházely hospodářskému poklesu.
  • Akcie v USA pokračují v růstu již šestým dnem
    Index Dow Jones +0,61 % na 44567,64 b. S&P 500 +0,12 % na 5976,25 b. Nasdaq Composite +0,08 % na 19018,52 b.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank