Neděle 22. prosince 2024 02:18
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Partner
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
RebelsFunding

Domácí data trhy nepřekvapila

10.04.2013 07:50  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na středoevropských devizových trzích panovala během včerejší seance celkem klidná nálada. Lehce oslabovaly polský zlotý a maďarský forint, obě měny zhruba o třetinu procenta. Během první hodiny včerejší seance měla tendenci nepatrně ztrácet i česká koruna. Po převážnou většinu dne se kurz na mezibankovním trhu držel v úzkém pásmu necelých pěti haléřů v okolí 25,75 CZK/EUR. Teprve v pozdních odpoledních hodinách jsme byli svědky tendencí k oslabení a testování hladiny 25,80 CZK/EUR. V samotném závěru včerejší seance se však kurz vrátil k ranním kotacím pod 25,75 CZK/EUR.

Včera zveřejněná makroekonomická data žádný impuls domácímu trhu nepřinesla. Podíl nezaměstnaných se v naprostém souladu s očekáváním snížil z únorových 8,1 % na 8,0 % v březnu. Bez jakéhokoliv překvapení skončila i březnová inflace. V souladu s tržním konsensem se ceny zvýšily o 0,1 % m/m, což znamenalo stagnaci meziroční inflace na 1,7 % y/y.

Nicméně data potvrdila, že české hospodářství stále bojuje s recesí. I když na první pohled vypadají čísla z trhu práce příznivě, je nutné si uvědomit, že jsou zkreslena pozitivní sezónností, když od března jsme tradičně svědky tvorby sezónních pracovních míst. Po očištění o sezónnost tak dostaneme opačný závěr – míra nezaměstnanosti se zvyšuje. Recese totiž znamená zánik pracovních míst. A s tím související slabá spotřebitelská poptávka se pak odráží i na inflačním vývoji. Meziročně byla korigovaná inflace níže o 0,4 % y/y. Ve srovnání s prognózou ČNB je celková inflace nižší o 0,3 pb. Jedná se tak o kumulaci dalších antiinflačních faktorů, které by tedy měla vyvažovat slabá domácí měna. Domácí fundamenty tak rozhodně důvodem pro posilování české měny nejsou. Naopak je ve světle tohoto vývoje pro nadcházející dny pravděpodobné opětovné otestování technické rezistence kolem 25,90 CZK/EUR.

Z fundamentálního pohledu již dnešek příliš zajímavý nebude, z domova se žádného nového ekonomického ukazatele nedočkáme. Z pohledu polského zlotého bude bezesporu zajímavý výsledek jednání centrálních bankéřů. Na minulém zasedání došlo k překvapivě razantnímu snížení o 50 bb a konstatování, že se jedná o konec cyklu. Uvidíme tedy, jak centrální bankéři s odstupem měsíce tento krok hodnotí. Z Maďarska se pak dočkáme zveřejnění zápisu z posledního jednání centrální banky.

Jan Vejmělek
Economic & Strategy Research

Investment Banking
Komercni banka, a. s.
Societe Generale Group

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dollar strengthens ahead of Fed meeting, inflation data
    The dollar rebounded from two-week lows as investors awaited inflation data and the Federal Reserve’s interest rate decision for clues on potential rate hikes.
  • Dollar Strengthens Amid Euro Uncertainty
    The dollar maintained its strength on Monday, with the euro hovering near one-month lows amidst escalating political uncertainty in Europe. Investors awaited further economic data to gauge the U.S. economy’s resilience amidst global market tensions.
  • Dollar Strengthens on Rising Yields and Improved Consumer Confidence
    On Tuesday, the dollar rallied, erasing earlier losses, as benchmark U.S. Treasury yields surged to a four-week high following disappointing auctions. This rebound was bolstered by unexpected improvements in U.S. consumer confidence data for May, breaking a streak of three consecutive monthly declines.
  • Dollar Tree klesá po slabších výsledcích za 2Q24/25 📉
    Společnost Dollar Tree dnes zklamala trh jak svými výsledky za uplynulé čtvrtletí, tak svými prognózami na celý fiskální rok. Společnost se dnes dostala na minima z března 2020, kdy akcie srazilo dolů vypuknutí pandemie COVID-19. Společnost dnes klesla o téměř 20 % a od začátku roku ztratila více než -53 %.
  • Dollar Tree po zveřejnění výsledků klesá o 14 %
    Akcie Dollar Tree (DLTR.US) během středeční obchodní seance ztrácejí 14 % poté, co byly zveřejněny roční odhady tržeb, které byly pod průměrnými odhady analytiků, a výsledky tržeb a zisku za čtvrté čtvrtletí, které rovněž nesplnily očekávání. Medvědí tendence na akciích společnosti dále pramení z plánů na uzavření přibližně 600 prodejen Family Dollar v první polovině fiskálního roku v rámci revize optimalizace portfolia. Tyto plány v očích investorů naznačují, že obchodní dynamika společnosti může slábnout.
  • Dollar unaffected by Fitch’s U.S. credit downgrade, yen rallies
    On Wednesday, the dollar remained relatively stable as investors ignored Fitch’s U.S. credit rating downgrade. Meanwhile, the yen strengthened as traders evaluated the Bank of Japan’s stance on monetary policy.
  • Dollar weakens, euro hits highest since August in light holiday trade
    The dollar declined on Tuesday, propelling the euro to its highest level in over four months. Investors are keenly observing the Federal Reserve for signals on potential interest rate cuts, especially with inflation nearing the central bank’s 2% annual goal.
  • Dollar weakens further after soft CPI, while sterling gains despite GDP drop.
    During the early European hours on Thursday, the U.S. dollar gradually declined, extending its fall following lower-than-anticipated U.S. inflation figures. These data have raised speculations of an earlier conclusion to the Federal Reserve’s monetary tightening measures.
  • 💲 Dollar ztrácí před daty z maloobchodu
    Poslední dva měsíce jsme při pohledu na data maloobchodních tržeb pozorovali spíše salbší chování spotřebitelů. Na druhou stranu by oživení dynamiky mezd mělo přispět k oživení maloobchodních tržeb. Údaje s vyšší frekvencí navíc naznačují, že prodej aut a na čerpacích stanicích se odrazily, ale prodeje v jiných kategoriích mohou být smíšené.
  • Dolů míří akcie, dluhopisy, ropa, euro i zlato. Libře ale pomáhají politici
    Začátek dnešního obchodování ještě ovlivňoval včerejší zápis z jednání Fedu. Ten vyzněl lehce negativně hlavně kvůli projevenému rozporu mezi centrálními bankéři, dopad na trhy však nebyl nijak drtivý. Dopolední evropská data dokázala naopak pozitivně překvapit - indexy PMI se posunuly vzhůru, přestože zůstávají na velmi nízkých úrovních.
  • Domácí ekonomika pod vlivem „oligopolů“
    V posledních týdnech se opět po delší době začíná diskutovat o tržní síle, moci antimonopolního úřadu nebo vlivu velkých společností na ceny. Bojuje tedy naše ekonomika s oligopoly? A jaké vlastně jsou průvodní znaky této tržní struktury, případně jak s nimi z pohledu hospodářské politiky můžeme „zatočit“?
  • Domácí inflace překvapila
    Ani včera se kurz koruny od hladiny kurzového závazku neodlepil. Z letargie ho nevyvedla ani červencová inflace, která překvapila ve směru nahoru. Cenový růst dosáhl 0,3 % m/m, zatímco tržní konsenzus počítal pouze s 0,1 % m/m. V meziročním srovnání si inflace polepšila na 0,5 %, když ještě v červnu se nacházela na úrovni 0,1 %. Za cenovým růstem stály překvapivě především ceny potravin, které v tomto období mají naopak většinou tendenci klesat. Červencová inflace nepochybně potěšila centrální banku, neboť byla přesně v souladu s její prognózou. Na naší prognóze včerejší data mnoho nezměnila. Stále předpokládáme, že k ukončení svého kurzového závazku ČNB přistoupí v Q4 17.
  • Domácí i zahraniční poptávka na vzestupu
    Český statistický úřad potvrdil výsledky svého úvodního odhadu pro poslední kvartál minulého roku, kdy tuzemská ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,2 % a meziročně naopak poklesla o 0,2 %. Hrubý domácí produkt tak za celý rok 2023 klesl o 0,4 %.
  • Domácí poptávka na konci loňského roku oživila
    Česká ekonomika podle zpřesněného odhadu HDP v posledním loňském čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,2 %. Meziročně naopak o 0,2 % poklesla. Došlo tak k potvrzení předběžného odhadu, zatímco my jsme v důsledku silných měsíčních dat za prosinec očekávali mírnou vzestupnou revizi. Růst hrubé přidané hodnoty byl však oproti HDP výrazně vyšší, když v mezičtvrtletním vyjádření dosáhl 0,6 %. Rozdíl mezi oběma ukazateli podle národních účtů souvisel s výrazným mezičtvrtletním poklesem vyplacených dotací na produkty. To zřejmě souviselo s nižšími kompenzacemi nákladů na spotřebu energií, když jejich tržní ceny klesly pod vládou stanovené stropy.
  • Domácí poptávka na konci loňského roku oživila
    Česká ekonomika podle zpřesněného odhadu HDP v posledním loňském čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,2 %. Meziročně naopak o 0,2 % poklesla. Došlo tak k potvrzení předběžného odhadu, zatímco my jsme v důsledku silných měsíčních dat za prosinec očekávali mírnou vzestupnou revizi. Růst hrubé přidané hodnoty byl však oproti HDP výrazně vyšší, když v mezičtvrtletním vyjádření dosáhl 0,6 %. Rozdíl mezi oběma ukazateli podle národních účtů souvisel s výrazným mezičtvrtletním poklesem vyplacených dotací na produkty. To bylo zřejmě dáno nižšími kompenzacemi nákladů na spotřebu energií, když jejich tržní ceny klesly pod vládou stanovené stropy.
  • Domácí zprávy pozitivní pro korunu, akcie míří dál nahoru
    Americké akcie navazují na Evropu a rostou. S&P 500 se nachází půl procenta v plusu, Nasdaq přidává 0,7 pct. Evropské indexy mezitím své zisky dál nenavyšují. DAX je +0,4 pct, AEX stoupá o 0,3 procenta a CAC 40 o 0,5 pct. Londýnský FTSE 100 se nachází mírně v červeném.
  • Domácnosti dál táhnou ekonomiku
    Český HDP byl revidován ve druhém čtvrtletí mírně vzhůru. Meziroční tempo růstu ekonomiky podle zpřesněného odhadu činilo 2,8 % oproti předchozímu odhadu 2,7 %. Nicméně z hlediska mezikvartální dynamiky ke změně nedošlo. Ekonomika roste mezikvartálním tempem 0,7 %. Při malém zjednodušení lze říci, že česká ekonomika od roku 2017 roste prakticky nezměněným tempem, ale mění se struktura ve prospěch spotřeby domácností, která je hlavním tahounem. Domácnostem rostly ve druhém čtvrtletí příjmy ve srovnání s prvním čtvrtletím tempem 1,2 %, přičemž reálná spotřeba rostla ještě trochu rychleji tempem 1,5 %. Od počátku roku se tak mírně snižuje míra úspor domácností (po sezónním očištění).
  • Domácnosti šetří a tržby obchodníků klesají
    „Pokles maloobchodních tržeb v září ještě více zrychlil. Tržby obchodníků se v září meziročně snížily o 4,0 % ze srpnových 2,8 %. Nepřetržitě tak klesají již sedmnáct měsíců v řadě. Stojí za tím zejména obavy Čechů z dalšího ekonomického vývoje. V současné situaci je pro ně totiž nejdůležitější pokrýt náklady spojené s bydlením a dalšími zásadními potřebami, zatímco běžné útraty v obchodech se snaží omezovat. Navíc vinou inflace stále pociťují propad svých reálných mezd. Nesmíme zapomínat, že pod deset procent se podařilo inflaci dostat teprve v červnu,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Domácnosti šetří, maloobchod ztrácí
    Ani v září se maloobchodní prodejci nedočkali růstu tržeb. Bez prodeje aut meziročně poklesly o 4,0 % a je to tak již sedmnáctý měsíc v řadě, kdy maloobchodní tržby v meziročním srovnání reálně klesají. I meziměsíčně maloobchodní tržby poklesly, a to o 0,4 %. Domácnosti dále šetří a mají obavy z nadcházející zimní sezóny a nejasností ohledně cen energií.
  • Domácnosti v EU si v zimě připlatí za energie 2550 miliard korun, Babiš tak má šanci prosadit nulovou DPH na elektřinu či plyn pro domácnosti
    Domácnosti v EU se tuto zimu pořádně a nečekaně „prohnou“. Za energie si totiž v důsledku energetické krize připlatí zhruba 100 miliard eur, což odpovídá 2550 miliardám korun. To je suma, která vysoce převyšuje celkové roční výdaje českého státního rozpočtu. Výpočet plyne z analýz řecké vlády a bruselského think-tanku Bruegel. Cituje je agentura Bloomberg.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje