Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:11
reklama
SAB Finance
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Nastroje

Šéf řeckého hedgefondu: Éra drachmy je zpět. Privátní sektor mizí, domácnosti ztratily půlku příjmů, energetiky bankrotují. Jak se chránit jako investor?

13.06.2012 18:03  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

To, před čím varujete a čeho se bojíte už zpátky máme. Řecko si užívá časy staré dobré drachmy, říká v rozhovoru pro Bloomberg šéf řeckého hedgeového fondu a autor knihy s volně přeložitelným názvem „Ohavný řecký dluh“ Jason Manolopoulos.

O víkendu Řecko čekají nové parlamentní volby. S téměř jistotou z nich jako lídr vzejde buď šéf Nové demokracie Antonis Samaras, nebo šéf ultralevicové SYRIZA Alexis Tsipras. Samaras varuje před dopady případného odchodu Řecka z eurozóny: propad příjmů, bankovních depozit, nemovitostí nejméně o polovinu hodnoty během dní, růst cen potravin. „Ale vždyť to už máme,“ kontruje Manolopoulos. „Řecko už se z části vrátilo k časům drachmy. Soukromý sektor totiž již prošel nemalou devalvací. Mzdy a platy jsou dole o průměrných 35 procent, daně vzrostly, takže disponibilní příjmy klesly o 50 a více procent. Pronájmy jsou dole o 35 až 40 procent na průměru,“ vyjmenovává Manolopoulos.

Jason Manolopoulos pracuje pro Domeus Capital Group, kde zodpovídá za emerging markets. Ve své knize varuje, že Řecku před vstupem do eurozóny v zásadě chyběl byznys a podnikatelský sektor jako takový a země se k tomu postupně vrací. „Zatímco soukromý sektor se propadá zpět do toho, čemu říkám pásmo drachmy, veřejný nikoli. Celkové výdaje rostou, takže je jasné, kdo utrácí. O jakých úsporách se tedy bavíme, když v sektoru mzdy a výdaje na penze v klidu dál rostou,“ poznamenává Manolopoulos na adresu centrální úrovně. Lidi živené veřejným sektorem podle něj kruté časy teprve čekají, říká na adresu penzistů či státních zaměstnanců.

Neděle přinese verdikt, zda se Řecko vydává směrem s nebo proti Evropě, je bontonem trhů. Je to tak? „Většina průzkumů hovoří o vítězství Syrizy a to s komfortním náskokem. Na stole je tedy zřejmě sestavování kabinetu lídrem Alexisem Tsiprasem. Kartou Nové demokracie a Pasoku je „hlasujte pro nás, nebo pro katastrofu“. Jenže toho už jsou lidé přesyceni a neslyší na to. Syriza je hbitá v politické kampani, ale nezkušená, nebo chceme-li – neokovaná - ve všem ostatním,“ říká Manolopoulos. Co tedy čeká po volbách? „Po vítězství Syrizy čekají Řecko a svět dva měsíce hry kočky s myší mezi Řeckem a Trojkou. Evropská unie otestuje, jak vážně Tsipras míní své předvolební sliby. Dle mého názoru padnou, není Che Guevara. A pokud bude hrát skutečně tvrdou kartu, EU vyvine enormní tlak na vytvoření jiné koaliční vlády,“ říká Manolopoulos. Pokud povolební jednání selžou, je podle něj zřejmý projednaný, tedy řízený odchod Řecka z eurozóny v první polovině roku 2013. „To je můj základní scénář,“ říká. Své očekávání vysvětluje tím, že obě strany, tedy Řecko a Evropská unie, velmi dobře dnes vědí, že toto partnerství nemůže a nebude dlouhodobě fungovat.

Řecko má podle něj plné zuby současných úspor dopadajících jen na obyvatele, ale ne dovnitř vládního sektoru, dost područí EU a MMF. Vykazovaná nezaměstnanost na 22 procentech je podle něj reálně někde nad 25 procenty. „Řecký systém se nereformoval a nezměnil. Je dále neférový,“ říká.

Ve své knize Manolopoulos popisuje řecký systém jako kleptokracii. Vidí s tlakem krize nějakou změnu? „Nějaký posun je znatelný, mnoho podnikatelů začalo být zatýkáno a vsázeno do vězení za neplacení daně z přidané hodnoty. Je to ale hon na čarodějnice, zatýkání jsou ti bez kontaktů nebo naopak se špatnými kontakty a jako odstrašující příklady některé celebrity. Dokud ale nezavládne férovost, není možné vybudovat občanskou společnost. To nejlepší, co můžete udělat pro sebe i pro svou rodinu je hrát podle pravidel,“ říká Manolopoulos a opakuje slova šéfky MMF Lagardeové, která bez servítek nedávno řekla, že nejlepší co Řekové pro sebe mohou udělat, je začít platit daně. Šéf vymahačů daní ji pak podpořil slovy, že kdyby se podařilo vyřešit jen polovinu toho, co Řekové ročně nezaplatí, současné problémy by země neměla. 

„Vezměte si jednoduchý příklad. Vy a někdo druhý budete mít vedle sebe taverny nebo třeba stánek se souvlaki. Vy DPH platíte, on ne. On tak může mít ceny nižší o 10 až 15 procent, může si dovolit větší porce, jeho stánek překypuje turisty. Váš zeje prázdnotou a zbankrotujete. Berme to pěkně takto odspodu,“ říká Manolopoulos.

Pro část lidí v systému podle něj nastává situace, že před svým koncem daně platit nejsou schopni. To se podle něj šíří do neplacení za služby, dodávky elektřiny nebo vody. Manolopoulos varuje v současné situaci Řecka před kolapsem v těchto odvětvích.

Potvrzuje to realita v energetickém sektoru? Ano, potvrzuje. Řecký regulátor a energetika PPC se sešly na plánem nouzového úvěru v rozsahu 300 milionů eur. PPC potřebuje platit za dodávky plynu ruskému Gazpromu, tureckému Botasu či italské Eni. Podle Standard & Poor?s neplacené účty v sektoru vylétly meziročně o více jak polovinu. Největší energetika v zemi PPC je na pokraji bankrotu, varovala S&P 7. června. Vedle neschopnosti platit účty stojí také neochota, v Řecku jsou totiž na pořadu vesměs každého dne krátkodobé výpadky dodávek. Problém potvrzuje sama PPC, když říká, že dobře zásobeny jsou uhelné elektrárny a rezervoáry vodních elektráren. „PPC vyčerpala svou likviditu, rostou jí nedoplatky a ona sama dluží. V brzké době zřejmě nedostojí svým dluhopisům,“ uvedla S&P , když jí srazila rating jeden stupeň nad junk. Dovoz ropy je zdrojem poloviny energií pro dopravu a elektřinu. U té jde pro Řecko naštěstí většina z domácí těžby uhlí, ale pětina z dovozu plynu.

Čísla dokládají, že řecká ekonomika balancuje na hraně. Alexis Tsipras dnes opět pustil do světa, že Evropská unie nenechá Řecko padnout ani v případě vítězství Syrizy a změny dosavadních dohod. Země dle něj nepřijde o dosavadní finanční pomoc, dohody s Trojkou musí nahradit plán ekonomické obnovy a růstu země. Co když názor EU bude jiný? Investoři si podle Manolopoulose musejí vytvořit vlastní sázku pro případ odchodu Řecka z eurozóny či jejího rozpadu. „Základem je držení většího podílu v hotovosti,“ říká Manolopoulos a v posvěcuje tím řecké výběry eur z bank. „Za reálný považuji o odchod Německa z eurozóny, například. Představa nákupu německých bundů na nula procentech je fantastická, stejně jako takový obchod,“ představuje si Manolopoulos.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, Capital, PPC, Kathimerini, Greekreporter)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Šéf MMF pro Evropu: Plán další pomoci Řecku se musí změnit, východiska padla (+klíčové milníky)
    Zatímco je to ochota pomoci Evropě nákupem dluhopisů, dominantně akcentována jak...
  • Šéf Nasdaqu vidí zlom ve švédském IPO v polovině příštího roku
    Společnosti Nasdaq Inc., provozovatel největší burzy cenných papírů, uvádí, že se v polovině roku 2023 zlomí krize v oblasti primární nabídky akcií, pokud se zmírní nejistota ohledně ocenění.
  • Šéf německé Wirecard odstoupil kvůli účetnímu skandálu
    Generální ředitel německé finanční společnosti Wirecard Markus Braun dnes odstoupil. Společnost, která čelí miliardovému účetnímu skandálu a ve čtvrtek oznámila, že znovu odkládá zveřejnění výsledků hospodaření za loňský rok, to uvedla ve svém dnešním sdělení. Akcie firmy v reakci na zprávu dále hluboce klesají.
  • Šéf NY Fedu Dudley: Reálná nezaměstnanost je nepřijatelně vysoká, po Twistu musí přijít další odkupy aktiv. Dolar u minim
    Americký Fed musí jednoznačně mířit na maximalizaci zaměstnanosti a cenové stability po nejdelší možnou d...
  • Šéf Orlenu: Po rozšíření infrastruktury v Česku firma odmítne ruskou ropu
    Největší polská energetická skupina Orlen je připravena odmítnout veškerou ruskou ropu a stát se na dovozu této suroviny z Ruska zcela nezávislá. Stane se to, až se rozšíří potrubní infrastruktura v České republice, řekl dnes polské agentuře PAP generální ředitel Orlenu Ireneusz Fonfara. Orlen v České republice vlastní rafinerskou skupinu Orlen Unipetrol, která zahrnuje síť čerpacích stanic.
  • Šéfové Amazonu, Applu, Googlu a Facebooku čelí dotazům Kongresu
    V právním podvýboru Sněmovny reprezentantů pro antimonopolní záležitosti začalo dlouho očekávané slyšení šéfů společností Amazon, Apple, Google a Facebook. Podle agentury Reuters akce poskytne náhled do myšlení zákonodárců, kteří gigantům chtějí utáhnout otěže, a patrně ji bude provázet "zdravá dávka politického divadla".
  • Šéf pivovaru Carlsberg označil státní převzetí aktivit firmy v Rusku za krádež
    Dánský pivovar Carlsberg přerušil veškeré vztahy se svými ruskými aktivitami a odmítá s ruskou vládou uzavřít dohodu, která by legitimizovala státní převzetí těchto aktivit. Na setkání s novináři po zveřejnění výsledků hospodaření za třetí čtvrtletí to dnes řekl nový šéf Carlsbergu Jacob Aarup-Andersen. Státní převzetí ruských aktivit Carlsbergu označil za krádež, informovala agentura Reuters.
  • Šéf Randgold čeká zlato pod tisícem dolarů: Těžba musí klesnout. Dle WGC prchli spekulanté
    Tvrdá připomínka boje zlatých těžařů s pádem cen komodity přišla dnes z Randgold, které zisk propadl o 61 %. Její šéf vzkazuje, že není jiné cesty, než pokles produkce i nákladů. Z odvětví ale také zní, že současné úrovně ceny zlata nejsou nutně zničující a lze na nich fungovat. Světová rada pro zlato WGC pak hovoří o tom, že z komodity prchli spekulanté.
  • Šéf richmondského Fedu: Se snížením sazeb nespěchám
    Jak jsme už zjistili, Federální rezervní systém nespěchá se snižováním sazeb, což může americkému dolaru po většinu roku 2024 poskytovat podporu. Loretta Mesterová upozornila, že centrální banka nemůže spoléhat na tempo dezinflace z roku 2023, a aby poptávka a hospodářský růst ještě víc zpomalily, musí trh práce výrazně ochladnout. Není tedy zaručeno, že Federální výbor pro volný trh (FOMC) začne s uvolňováním politiky v červnu.
  • Šéf ruské sněmovny: Západní firmy v Rusku při odchodu zanechaly miliardy dolarů
    Západní společnosti, které ohlásily odchod z Ruska, přišly o více než 103 miliard dolarů (asi 2,3 bilionu Kč). Uvedl to předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Podle agentury Interfax tak učinil v reakci na přijetí dalšího, v pořadí už dvanáctého balíku sankcí, který přijala Evropská unie ve snaze přimět Rusko, aby ukončilo agresi proti Ukrajině.
  • Šéf Škody: Nebýt nedostatku polovodičů, dosáhli bychom rekordního výsledku
    Nebýt nedostatku polovodičů, dosáhla by Škoda Auto letos rekordního výsledku, kapacity výroby jsou vyprodané, uvedl dnes předseda představenstva Škoda Auto Thomas Schäfer na interní konferenci managementu. S nedostatkem čipů, které se používají v palubní elektronice, se potýkají automobilky po celém světě. Škoda kvůli tomu musela během letošního roku několikrát omezit či zcela zastavit výrobu. Škoda bude mít podle Schäfera nejméně tři další plně elektrické modely velikostí pod vozem Enyaq iV.
  • Šéf Tesly Elon Musk klesá v žebříčku nejbohatších, v pondělí byl až třetí
    Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk, který se minulý týden přičinil o cenový propad nejznámější kryptoměny bitcoin, sám klesá v žebříčku nejbohatších podle indexu Bloomberg Billionaires. V pondělí v něm skončil až třetí za prvním Jeffem Bezosem, který řídí Amazon, a druhým Bernardem Arnaultem, vlastníkem koncernu s luxusním zbožím LVMH a zároveň nejbohatším Evropanem. Příčinou je pokračující propad ceny akcií Muskovy automobilky. Začátkem ledna byl Musk nejbohatším člověkem světa.
  • Šéf Tesly Musk bitcoiny neprodal, jak nyní říká. Přesto se od nich evidentně odvrací, patrně aby si naklonil Bidenovu administrativu – výsledkem je enormní kolísání ceny bitcoinu
    Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna bitcoin od včerejška masivně ztrácela až do dnešního rána středoevropského času. Její značnou rozkolísanost, nebývalou dokonce i na poměry bitcoinového prostředí, má ne svědomí Elon Musk, šéf automobilky Tesla a druhý nejbohatší člověk planety.
  • Šéf unijní diplomacie uvítal jednání mezi Řeckem a Tureckem
    Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes přivítal obnovení jednání mezi Řeckem a Tureckem. Borrell uvedl, že vnímá zlepšení "celkové atmosféry" mezi oběma zeměmi, uvedla agentura Reuters. Řecko a Turecko v pondělí chystají obnovit po čtyřech letech jednání o situaci ve Středomoří. "Velmi si přejeme vidět udržitelné snížení napětí ve východním Středomoří," uvedl Borrell před jednáním s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem. Šéf unijní diplomacie také uvedl, že Evropská unie je i nadále znepokojena stavem lidských práv v Turecku.
  • Šéf Volkswagenu obviněn z manipulace s akciovým trhem
    Německá prokuratura obvinila šéfa automobilového koncernu Volkswagen Herberta Diesse v souvislosti s emisním skandálem z manipulace s akciovým trhem. Obvinění se týká i bývalého šéfa podniku Martina Winterkorna a současného předsedy dozorčí rady Hanse Dietera Pötsche. Podle prokuratury záměrně neposkytli investorům včas informace o finančních důsledcích emisního skandálu.
  • Šéf VW: Elektromobil za 20.000 eur by mohl přijít v druhé polovině desetiletí
    Automobilka Volkswagen zatím nepřijala rozhodnutí o výrobě elektromobilu za 20.000 eur (přibližně 490.000 Kč), řekl dnes šéf koncernu Oliver Blume na konferenci pořádané listem Süddeutsche Zeitung. Blume je nicméně přesvědčen o tom, že společnost by jej mohla začít vyrábět v druhé polovině desetiletí.
  • Šéfvymahač daní: Řekové ročně nepřiznají 45 mld. eur, polovina by smazala současné problémy. Tlačí EK na zavření části bank?
    Řekové ročně nepřiznají na daních až 45 miliard eur, což přestavuje až 15 proce...
  • Šest Čechů z deseti nemuselo během pandemie sáhnout na své úspory
    Pandemie v loňském a letošním roce výrazně ovlivnila rodinné rozpočty a vnímání peněz jako takových. Lidé masivně spořili, protože neměli za co utrácet a byli ve spotřebě opatrnější nebo se jim zvýšily příjmy. Z průzkumu STEM/MARK pro společnost Home Credit vyplynulo, že 61 % Čechů nemuselo během pandemie čerpat peníze z našetřených rezerv. Jenom malý zlomek obyvatelstva se uchýlil k půjčce. Necelých 40 % respondentů očekává v brzké době zlepšení své finanční situace.
  • Šest důvodů proč investovat do realitních fondů
    Realitní fondy představují zajímavou alternativu ke klasickým fondů, které spravují finanční aktiva. V současné době je investování do těchto fondů velmi populární a i proto vznikají na trhu stále nové. Důvodů proč do nich investovat je více. V poslední době se ukazovala zejména relativně vysoká odolnost proti možným výkyvům trhu a vyšší míra jistoty dlouhodobého výnosu. Důvodů pro tyto skutečnosti vidím několik:
  • Šesti největším bankám v ČR letos stoupl čistý zisk o šest pct na 39,5 mld. Kč
    Šestici největších tuzemských bank stoupl v prvním pololetí 2024 čistý zisk o šest procent na celkem 39,5 miliardy korun. O rok dříve to bylo 37,4 miliardy korun. Vyplývá to z výsledků bank, které má ČTK k dispozici. Bankám podle analytiků většinou klesaly čisté úrokové výnosy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI