Úterý 03. prosince 2024 20:18
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Čína zažíva odlev kapitálu

13.01.2012 10:57  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Euro včera oproti doláru konečne prelomilo rezistenciu 1,28 a otvorilo si technický priestor na zaujímavý rast. Oporou boli hlavne veľmi dobré aukcie dlhopisov Talianska a Španielska ako aj nie príliš pesimistické komentáre prezident ECB Draghiho.

Španielsko začína rok nadlhopisovom trhu úspešne

Včera Španielsko pri predaji troch sérii dlhopisov dokázalo predať takmer 10 mld. eur dlhopisov v porovnaní s očakávaniami 4-5 mld. eur. Zároveň aj výnosy na dlhopisoch poklesli. Touto výbornou aukciou sa krajine podarilo naplniť plán tohtoročnej emisie dlhopisov už na takmer 12%. Podobne s poklesom výnosov skončila aj emisia talianskych ročných pokladničných poukážok, no vzhľadom na oveľa väčšiu potrebu refinancovania v tomto roku je Taliansko len úplne na začiatku svojej cesty na dlhopisovom trhu. Euru ale na rast táto aukcia stačila.

Draghi bez obáv

Následne ale oveľa vyšší rast prišiel po slovách prezidenta ECB Draghiho, ktorí neznel príliš pesimisticky ohľadom ekonomického rastu. Eurozóna sa v 4Q s najväčšou pravdepodobnosťou ocitla v recesii a podľa niektorých analytikov tam ostane aj počas celého tohto roka. Nepôjde ale o hlbokú kontrakciu, ale skôr len o mierny pokles. Takto podobne situáciu vidí aj Draghi, ktorý dokonca povedal, že niektoré indikátory poukazujú na stabilizáciu pri nízkych úrovniach. Vyjadrenia v oblasti reálnej ekonomiky tak zvládol podať trhom výborne, na čo euro ďalej rástlo. Bankám zs pomohol vyjadreniami, že pre druhý 3-ročný refinančný tender budú ďalej znižované požiadavky na kolaterál ako aj vyjadreniami, že monetárna politika ostane uvoľnená a že ECB je pripravená konať, ak to bude potrebné. V otázkach novinárov nezopakoval slová Tricheta o tom, že základná sadzba na úrovni 1% je dnom pre sadzbu ECB. Je tak možné, že Draghi nebude váhať s ďalším znižovaním sadzieb. To by mohlo pomôcť aj reálnej ekonomike, no v menšej miere ako kedysi, nakoľko kapacita zvyšovať dlhu je u väčšiny subjektov už obmedzená. Draghiho slová tak boli prijaté veľmi dobre a rastu eura nezabránili ani slabšie maloobchodné tržby z US.

Čína zažíva odlev kapitálu


Zaujímavou správou nočného obchodovania bol pokles čínskych devízových rezerv v 4Q z 3,2 bilióna USD na 3,18 bil. USD. Ide o prvý kvartálny pokles devízových rezerv od roku 1998, kedy ázijským regiónom zmietala finančná kríza. Dôvodom je pokles prebytku obchodnej bilancie ako aj odlev investícii kvôli situácii v eurozóne. Pre Čínu ide na prvý pohľad o zlú správu, no na druhý pohľad dovoľuje nižší prílev kapitálu centrálnej banke lepšie kontrolovať menovú politiku a mal by PBOC uvoľniť ruky pri znižovaní sadzieb PMR. Ako dôvod poklesu devízových rezerv sa uvádza aj pokles hodnoty eura, no vysoká fluktuácia spoločnej meny doteraz príliš pohyb devízových rezerv neovplyvňovala.

Výhľad na dnes


Po dobrej aukcii pokladničných poukážok počas včerajška dnes skúsi šťastie na strede výnosovej krivky Taliansko. Krajina dnes ponúkne na predaj dlhopisy so splatnosťou v rokoch 2014 (dve emisie) a 2018. Sledované budú prioritne výnosy a to, či bude umiestnený celý indikovaný objem, ktorý sa pohybuje v pásme 3-4,75 mld. eur. Okrem toho dnes očakávame aj výsledky US banky JP Morgan Chase, ktoré by mali prekonať očakávania a zlepšiť náladu na trhu. Z makrofundamentov dnes očakávame len obchodnú bilanciu z eurozóny a z US.
Zatiaľ je výhľad rastový s tým, že aktuálne testovaný support 1,2820/00 by mal euro udržať pred poklesom a otvoriť priestor na retest 1,2900. V prípade prelomenia supportu sa otvára priestor na pokles k hladine 1,2740.

EURUSD

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čína zachraňuje európsku dlhovú párty
    Počas dnešnej ázijskej seansy sme videli návrat &...
  • Čína zatiaľ len uberá nohu z plynu, problém príde, keď bude musieť stlačiť brzdu
    Dnes vyšli z Číny dôležité čísla, ktoré potvrdili spomalenie jej ekonomiky. A keďže sa stretávam z názormi, že Čína je...
  • Čína zatím nová cla zavádět nehodlá, indexy v Evropě rostou
    Středeční seance v Evropě zatím vypadá velmi dobře a i tentokrát v tom má prsty téma obchodní války mezi USA a Čínou. Tentokrát přišla dobrá zpráva z Číny, kde ráno mluvčí ministerstva obchodu Gao Feng uvedl, že i když má země mnoho nástrojů jak na poslední americká cla reagovat, klíčová otázka k diskusi je nyní to, jak aktuální cla odstranit a ne jak vytvářet nová. Země tak prozatím na americká cla reagovat nehodlá, což otevírá cestu k jednacímu stolu.
  • Čína zatím odolává vidině vyšších amerických sazeb
    Provádět nezávislou měnovou politiku v dnešním globalizovaném světě je velice těžké. Jak trefně ukazuje francouzská ekonomka Helene Reyová (http://bit.ly/2bWsf0F), pokud necháte přes hranice volně proudit kapitál, máte velice malou kontrolu nad domácími finančními podmínkami. Přebíráte měnové podmínky největších měnových oblastí, zejména dolaru, popřípadě eura. Politika Fedu tak neurčuje měnové podmínky pouze v USA, ale je hlavním hybatelem globálních měnových podmínek - dostupnosti peněz od Pekingu přes Ankaru po Rio De Janeiro. Zdražující dolar je proto teoreticky rizikem pro řadu ekonomik, které mají ve skříních skryté kostlivce v podobě rychle narostlého dluhu. Na prvním místě je to Čína, která v lednu po prvním zvýšení amerických sazeb (v tomto cyklu) ztratila na akciových trzích přes 30 %.
  • Čína zatíná před Hongkongem své svaly, akcie padají. Trump potřebuje viníka
    S odezníváním kritické fáze koronavirové krize se do popředí zájmu akciových trhů dostává opět houstnutí geopolitické atmosféry. K němu přispívají právě i důsledky koronavirové krize, neboť Spojené státy stále hlasitěji svalují vinu za rozšíření viru na Čínu. Čína navíc plánuje v Hongkongu uplatnit zákon týkající se národní bezpečnosti. Ten má zakázat „zradu a pobuřování“ vůči čínské vládě a jakékoli snahy o odtržení. Jinými slovy, Čína hodlá asertivně utáhnout šrouby v dosud poměrně vzpurném autonomním regionu.
  • Čína zavádí cla a bankéři se zdráhají snižovat sazby. Závěr týdne svědčí dluhopisům, ale zle na tom nejsou ani akcie
    Nečekaná zpráva přišla z Číny, která si závěr obchodního týdne vybrala k ohlášení nových, respektive zvýšených cel na americké zboží. Celkový objem je 75 miliard dolarů, přičemž platnost bude obdobně jako u amerických cel od září a od prosince. Zahrnuta budou auta, dále sója a ropa.
  • Čína zavádza odvetné clá na dovoz tovarov z USA v objeme 60 miliárd dolárov
    Akciové trhy začali obchodný týždeň negatívne. Všetky hlavné akciové indexy rozširujú straty. Hlavným dôvodom tohto negatívneho sentimentu je zavedenie odvetných ciel Číny na dovoz tovarov z USA. Čína uvalila clá na dovoz tovarov v objeme 60 miliárd dolárov ročne. Clá vstupujú do platnosti od 1. júna 2019. Clá predstavujú odpoveď na minulotýždňové zvýšenie ciel na dovoz tovarov z Číny do USA z 10% na 25% v objeme 200 miliárd dolárov ročne. Bezpečné prístavy ako zlato, dnes zaznamenali zisky. Americký akciový index US500 sa obchoduje nad psychologickou hranicou 2800 bodov. V prípade ďalšieho negatívneho vývoja obchodného napätia, sa môžu straty ešte rozšíriť pod vyššie spomínanú psychologickú hranicu. Najväčší pokles zaznamenali technologické spoločnosti, naopak utility zaznamenali mierny nárast.
  • Čína zavede antidumpingová cla na výrobky z oceli
    Čína zavádí antidumpingová cla na dovoz některých výrobků z nerezové oceli dovážené ze zemí Evropské unie, Japonska, Jižní Koreje a Indonésie. Výše nových cel se pohybují v rozmezí 18,1 až 103,1 % a začnou platit od 23. července 2019 a postihnou i dovoz z Evropské unie. Zavedení cel oznámilo čínské ministerstvo obchodu.
  • Čína zavede plošná cla na fenol
    Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu se v závěru dnešní seance obchodují převážně se ztrátami. Ty jsou nejhlubší v Indii (-1,1 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225, který jako jeden z mála regionálních indexů roste, a to o 0,1 %, se nejlépe daří síťovým odvětvím (+1,2 %). Americké burzy byly včera zavřené kvůli státnímu svátku. Dnes by měly otevřít s mírnou ztrátou podle futures na akciové indexy.
  • Čína zažívá největší lidové bouře od roku 1989, ropa proto prudce zlevňuje. To může těšit české motoristy, ne však ty maďarské – těm pohonné hmoty kvůli včerejšímu omezení stropů zdraží
    Světové trhy, včetně akciových či surovinových, se dnes otřásají kvůli probíhajícím lidovým bouřím v Čině. Ty jsou podle expertů nejvíce konfrontační od roku 1989, kdy tehdejší nepokoje vyvrcholily nechvalně proslulým masakrem na pekingském Náměstí nebeského klidu.
  • Čína zdůraznila důležitost spojenectví s USA
    Akciové trhy ve Spojených státech i přes nepříznivé zahájení obchodní seance ukončily včerejší obchodování v ziscích. Indexy Dow Jones a S&P 500 si shodně připsaly 0,5 %. Nasdaq si polepšil o 0,4 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo téměř všem sektorům s výjimkou výrobců luxusního zboží (-0,2 %). Ostatní odvětví si připsala zisky ve výši až 1,6 % v případě realitních developerů. Americké akciové indexy svým 7denním výkonem od počátku roku dosáhly nejlepšího vstupu do nového roku za posledních 13 let. S&P 500 index se od počátku roku zhodnotil o 3,6 %.
  • Čína zrušila automatickou brzdu burzy, dnes NFP, analýza EUR/GBP
    Čína nebude od pátku používat nový mechanismus automaticky zastavující obchody na burze, oznámily ve čtvrtek trhy v Šanghaji...
  • Čína zřejmě povolí letadla 737 MAX. Jak si vedou akcie Boeing?
    Akcie Boeing se pomalu začínají zvedat ode dna. Vývoj kolem této společnosti byl v posledních letech dosti turbulentní, což víceméně přetrvává. Firma se však snaží svou svízelnou situaci vyřešit. Poptávka po strojích Boeing postupně stoupá a blíží se konec zákazů letounů 737 MAX v Číně.
  • Čína zůstává jednou z hlavních brzd korekce na australském dolaru
    V úterý jsme se na tomto místě trochu podivovali nad tím, že úterní zasedání australské centrální banky přispělo k výr...
  • Čína zverejnila silné čísla, zadlženie súkromnej sféry prekvapivo kleslo
    Dnes ráno dorazil pravidelný mesačný balík dát z Číny, ktorý bol navyše tak ako začiatkom každého kvartálu obohatený o HDP. A tieto čísla prekvapili (ponechajme bokom, že o ich kvalite panujú pochybnosti, najmä ohľadom HDP, ktoré je zverejnené zopár dní po skončení kvartálu a vôbec sa nereviduje). Keby som mal niečo vypichnúť, tak najsilnejším prekvapením boli maloobchodné tržby, a to nielen kvôli silnému prekonaniu konsenzu, ale aj kvôli tomu, že ich medziročný rast bol najvyšší od januára (v prvom stĺpci je zverejnený údaj, v druhom očakávaný, v treťom údaj z predošlej periódy):
  • Čína zveřejnila poprvé od roku 2009 výši zlatých rezerv. Vzrostly o 57 %
    Zlato z módy rozhodně nevychází. Alespoň ne v Číně. Tamní centrální banka dnes zveřejnila nový report, ve kterém světu...
  • Čína zvýší dovozy ze Spojených států. Obchodní válka vstupuje do nové fáze
    „Akciové trhy již počítají s uzavřením obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Nelze proto předpokládat, že by po podpisu smlouvy výrazně vzrostly akciové indexy. Růstu akcií by pomohlo, kdyby se Spojené státy a Čína rychle dohodly na dalších fázích konce obchodní války, které by zrušily veškerá cla a výrazně navýšily objem mezinárodního obchodu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Čína zvyšuje dovoz ropy, ale indexy PMI naznačují další ekonomické problémy
    Po červenci, kdy byl dovoz ropy v Asii nejnižší za poslední dva roky, se v srpnu zvýšil. Čína, největší světový dovozce ropy, zvýšila oproti červenci dovoz o více než 1 milion barelů denně, což by mohlo být důležitým faktorem z hlediska budování dalšího trendu na trhu s ropou.
  • Čína zvyšuje PMR
    PBOC opäť pristupuje k zvýšeniu PMR, znova o 50 b...
  • Čína zvyšuje své úsilí v omezování kryptotransakcí
    Čínská lidová banka (PBOC) se zaměřuje na své úsilí omezit transakce s bitcoiny. Důvodem je, že banka považuje transakce ve virtuální měně za hrozbu pro finanční bezpečnost země a kontrolu kapitálu, zvláště když Čína v současnosti čelí zpomalení ekonomiky a majetkové krizi.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
CoverdealFX
Tickmill
AETOS
reklama
Dukascopy new