Neděle 13. dubna 2025 21:16
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding PIXAR styl
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Mzdy v roce 2025 porostou, shodují se zaměstnanci i firmy, 70 procent lidí ale není spokojeno s tempem

14.03.2025 09:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Reálné výdělky letos zřejmě zase umažou jen část ztráty z posledních let, způsobené předchozí silnou inflační vlnou. Podle nejnovějších dat Alma Career z průzkumu Datařův průvodce 2025* totiž zaměstnavatelé letos nejčastěji plánují navyšovat mzdy jen mírně – do pěti procent. 71 % lidí ovšem takové navýšení považuje za nedostatečné. Pro většinu to totiž bude znamenat, že nárůst hodnoty jejich příjmů ani letos nepřekoná všechny ztráty způsobené mimořádným růstem životních nákladů v důsledku inflační vlny spojené s ruskou invazí na Ukrajinu.

Z výsledku aktuální vlny průzkumu Datařův průvodce, do kterého se zapojilo 788 zaměstnavatelů s více než 10 zaměstnanci, vyplývá, že 62 % oslovených společností letos plánuje navýšit mzdy svým zaměstnancům, avšak 74 % z toho spíše mírně – nejvýše do pěti procent.

A co na to zaměstnanci? Podle podzimního průzkumu Alma Career JobsIndex očekává letos růst mzdy 58 % respondentů. Polovina z nich však počítá s navýšením maximálně o 5 %, zatímco více než 10 % čeká jen každý desátý. Očekávání ale neznamená, že s ním jsou lidé spokojeni. Navýšení do pěti procent totiž považuje více než 70 % zaměstnanců za nedostatečné. S vyšším než 5% nárůstem už by byla převážná většina (69 %) z nich spokojená. To je ovšem více, než většina firem plánuje přidávat.


Zdroj grafu: Datařův průvodce, Alma Career

Dohánění inflace – jak kdo a jak kde

V uplynulých letech – zejména v roce 2022 a 2023 - zasáhla českou ekonomiku vysoká inflace, která snížila reálné příjmy většiny pracujících. Jednoduše řečeno, za svůj výdělek si toho lidé dnes koupí méně než před nástupem bezprecedentního zdražování na přelomu let 2021/2022. A většina bohužel stále také méně než v roce 2019, před nástupem pandemie covidu. Zejména díky loňskému slušnému tempu růstu mezd (za celý rok 2024 nominálně o 7,1 %, reálně o 4,6 %) se sice hospodaření většiny lidí o něco zlepšilo, propad reálných příjmů z předešlých let to však stále nestačilo vyrovnat.

Růst mezd byl totiž v uplynulých letech velmi rozdílný v jednotlivých sektorech a profesích – zatímco někteří zaměstnanci si i reálně polepšili, jiní dostali přidáno mnohem méně a zažili výrazné propady reálných výdělků. Nejvyšší růst reálné mzdy za posledních pět let zaznamenali dle dat ČSÚ zaměstnanci v energetice (+3,4 %), administrativních a podpůrných činnostech (+2,1 %) a realitním sektoru (+0,7 %). Naopak propad ve mzdách zažili pracovníci ve veřejné správě a obraně (-12,7 %), vzdělávání (-10,3 %) nebo v kulturním sektoru (-9,0 %). Výrazně se také snížila reálná mzda v zemědělství (-8,9 %).

Přírůstek reálné průměrné mzdy v sekcích CZ-NACE, rok 2024 k roku 2019, v %


Zdroje: mzdová statistika ČSÚ; cenová statistika ČSÚ

„V letech 2022 a 2023 jsme byli svědky bezprecedentního propadu reálných příjmů drtivé většiny zaměstnanců. Celkem slušné nominální tempo růstu mezd v daných letech vůbec nestačilo kompenzovat mimořádný nárůst životních nákladů v důsledku ruské agrese proti Ukrajině a související inflační vlny, energetické krize a dalších potíží, které jsme velmi silně pocítili i u nás. Nejvážnější dopady to bohužel mělo na lidi s nejnižšími příjmy, u nichž je velmi vysoký podíl základních výdajů na bydlení, energie a potraviny, které byly inflací zasaženy nejsilněji. Vloni se již inflaci podařilo zkrotit, mzdy opět začaly v meziročním srovnání i reálně růst – ovšem stačilo to pouze k umazání méně než poloviny z předchozího propadu kupní síly výdělků. Více než polovina zaměstnanců tak i koncem loňského roku měla určité potíže ve svém hospodaření, plných 21 % uvádělo velmi vážné potíže vyjít s příjmy od výplaty k výplatě,” komentuje analytik společnosti Alma Carreer Tomáš Ervín Dombrovský a dále doplňuje: “Proto lidé mají i nyní výrazně větší očekávání, co se tempa růstu mezd a platů týče. Vyrovnání propadů reálných příjmů z období mimořádné inflace a skutečnou úlevu v hospodaření většiny zaměstnanců můžeme očekávat nejdříve na konci roku 2025, spíše až počátkem roku 2026.  Ačkoliv průměrná mzda v Česku na konci posledního čtvrtletí 2024 vzrostla na 49 299 korun, medián (střední hodnota) mezd je výrazně nižší – necelých 42 tisíc, u žen dokonce pod 39 tisíc korun. To vede k pokračující frustraci zaměstnanců a k tlaku na zaměstnavatele, aby kromě finančního ohodnocení nabízeli i jiné benefity – například možnost vzdělávání nebo lepší pracovní podmínky. Celkově tak trh práce prochází proměnou, která zdůrazňuje potřebu dlouhodobých investic do lidského kapitálu,“ uzavírá Dombrovský.

Rychlejší cesta k vyšším příjmům: změna práce

Vyšší mzdou si v roce 2025 polepší hlavně lidé se specifickými kvalifikacemi a technologicky orientované profese, které jsou na trhu práce dlouhodobě nedostatkové. Růst mezd plánují především výrobně zaměřené podniky. Firmy, které chtějí v letošním roce projít modernizací procesů a výroby, počítají se zvýšením platů dokonce v 76 % případů.

V technických oblastech podniky také často plánují nabírat nové posily (celkem 33 % firem předpokládá v roce 2025 růst počtu zaměstnanců). Naopak 17 % firem se chystá stavy zaměstnanců snižovat. To se dotkne nejvíce pracovníků v administrativě a ve snadno nahraditelných profesích.


Zdroj grafu: Datařův průvodce, Alma Career

Dlouhodobě přitom platí, že míra nezaměstnanosti v ČR je v porovnání s ostatními zeměmi EU velmi nízká. V únoru 2025 sice dle evidence Úřadu práce mírně vzrostla na 4,4 %, ale jde spíše o změny plynoucí z jednoduššího přístupu lidí do evidence úřadů práce než o trend skutečně výrazně rostoucí nezaměstnanosti. „Na českém trhu práce je stále obrovský nedostatek určitých profesí a pozic. Cestou k lepšímu platu je proto nejen zvyšování kvalifikace a hledání nového zaměstnání, ale také zjištění, jak se na dané pozici aktuálně vydělává. To jde v dnešní době zjistit už i online,“ komentuje situaci Miroslav Dravecký z portálu na srovnání mezd Platy.cz.

Tomu ovšem brání řada faktorů. Výsledky průzkumu JobsIndex z podzimu 2024 například ukazují, že plných 22 % zaměstnanců nemá vůbec žádné rezervy pro případ výpadku příjmů, celkem 69 % má dosažitelné rezervy nejvýše na tři měsíce, což je ale stále poměrně nedostatečné. Hledat nové hlavní zaměstnání a případně se rekvalifikovat si tak nemohou jednoduše dovolit. Plných 39 % zaměstnanců navíc uvedlo, že jejich mzda neodpovídá hodnotě jimi odváděné práce a hospodářským výsledkům jejich zaměstnavatele. Odměňování ve firmě vnímají jako nefér a hledají způsoby, jak si přilepšit jinými cestami, například si hledají druhou práci nebo pracují přesčas.

S rekvalifikacemi a snadnější změnou zaměstnání by měla pomoci i před pár dny schválená tzv. Flexinovela Zákoníku práce, která přinese také výraznou změnu ve výši a průběhu podpory v nezaměstnanosti a podpory v rekvalifikacích.

* Průzkum Datařův průvodce pro společnost Alma Career coby hlavního partnera již několik let zpracovávají společnosti G82 a Simply5. Do aktuální vlny výzkumu se v prosinci 2024 zapojilo 788 zaměstnavatelů. 17 % dotázaných společností mělo více než 1 000 zaměstnanců, 49 % 100-1000 zaměstnanců, 28 % 20-99 zaměstnanců, 7 % 10-19 zaměstnanců.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Mzdy v Česku rostou nejvíce v historii, po očištění o inflaci. Před volbami jako když najdeš, státní lékaři mají letos prvně v historii průměrně přes 100 tisíc korun měsíčně
    Rekord. Mzdy očištěné i inflaci rostly letos v ČR ve druhém čtvrtletí meziročně nejvýrazněji za celou historii publikované časové řady, od roku 1997. Růst reálné mzdy představoval letos od dubna do června meziročně 8,2 procenta. Došlo tak k překonání dosavadního rekordu z třetího čtvrtletí roku 1999, kdy reálná mzda rostla meziročně o 7,6 procenta.
  • Mzdy v Česku se loni rekordně propadly, pětkrát více než v dosud nejhorším roce historie ČR. V letošním roce to nebude o mnoho lepší
    Reálné mzdy v Česku se loni propadly o 7,5 procenta, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil ČSÚ. Jedná se o pětkrát hlubší propad než ten z dosud v daném ohledu nejhoršího roku. Až do loňska se totiž životní úroveň lidí v ČR vyjádřená změnou průměrné reálné mzdy nejvíce propadala v roce 2013, a to o 1,5 procenta.
  • Mzdy v Česku zrychlily
    Průměrná mzda v Česku v prvním kvartále vzrostla o 7,2% meziročně na 37929 korun (blízko našemu odhadu). Za zrychlením dynamiky (z 4% v Q4 2021) však do značné míry stojí nízká srovnávací základna z počátku roku 2021 - mzdy v uplynulém roce výrazněji rostly až v nadcházejících kvartálech spolu s oživením ekonomiky.
  • Mzdy ve druhém čtvrtletí zklamaly
    Průměrná nominální mzda v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,7 % po růstu o 8,7 % zaznamenaném v prvním čtvrtletí. Zpomalila i mezičtvrtletní mzdová dynamika, která podle nás dosáhla 1,1 % q/q (po sezónním očištění) po 2,7 % o čtvrtletí dříve. Napětí na trhu práce v kombinaci se stále solidní finanční situací firem přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře na meziroční dynamiku nadále působilo navýšení tabulek pro část pracovníků veřejné správy od loňského září a také nárůst platů zaměstnanců bezpečnostních složek od začátku letošního roku.
  • Mzdy ve Spojeném království nadále rostou rekordním tempem
    Libra v pondělí posílila poté, co se objevily zprávy, že průměrné mzdy ve Spojeném království nadále rostou téměř bezprecedentním tempem. To však vyvíjí další tlak na Bank of England z hlediska úrokových sazeb, což ji nutí zvážit další zvýšení na svém zasedání plánovaném na příští měsíc.
  • Mzdy v eurech jsou nesmysl. Buď je mějme v koruně, nebo přijměme euro
    Okruh českých zaměstnanců, kteří mohou dostávat výplatu v eurech, se od příštího roku rozšíří. Kromě těch, kteří pracují v zahraničí, ji nově budou moci inkasovat třeba pendleři nebo ti, co mají v zahraničí rodinu. Stále tedy půjde o zanedbatelný zlomek celkového počtu českých zaměstnanců, z makroekonomického hlediska nevýznamný. Ministerstvo průmyslu a obchodu si však pohrává s myšlenkou rozšířit možnost eurové výplaty na všechny zaměstnance. A to už by makroekonomický dopad snadno mít mohlo. A ne příznivý.
  • Mzdy v Japonsku rástli najrýchlejšie za posledné dve dekády. Jen to zatiaľ nerieši.
    Z Japonska dnes ráno dorazili dve protichodné správy. Začnime tou dobrou – medziročný rast miezd zrýchlil na 2,1%. V medzinárodnom porovnaní to nie je nič moc, v neinflačnom Japonsku je to však najrýchlejší rast za posledné dve dekády! Pre Japonsko je to dobrá správa hneď na dvoch frontoch. Okrem priestoru pre vyšší rast spotreby domácností to môže zvýšiť aktuálne neexistujúce inflačné tlaky. Kvôli absencii inflácie má krajina problémy s vysokým dlhom, ten je aktuálne nad úrovňou 250% HDP. Dlhé roky sa japonskí predstavitelia snažia zvýšiť mzdy a infláciu a aktuálne začalo svietiť malé svetielko na konci tunela.
  • Mzdy v Maďarsku vzrostly
    Průměrná hrubá mzda v září vzrostla na 17,8 % meziročně oproti 16,6 % v srpnu. Trhy naopak očekávaly pokles na 16,3 % meziročně.
  • Mzdy v Polsku klesly
    Mzdy v prosinci klesly na 10,3 % meziročně oproti 13,9 % v listopadu. Trhy očekávaly pokles na 13,1 % meziročně.
  • Mzdy v Polsku mírně vzrostly
    Mzdy v květnu vzrostly o 12,2 % meziročně oproti +12,1 % v dubnu. Trhy očekávaly růst o 12,7 % meziročně.
  • Mzdy v USA rastú najrýchlejšie od roku 2008. Zvýšenie sadzieb v septembri nie je nereálne
    Z tábora FEDu viackrát odznelo, že dôležitým znakom rastúcich inflačných tlakov v krajine je rast miezd. A na ten máme...
  • Mzdy v USA rastú podľa FEDu najrýchlejšie od 2009, podstatne rýchlejšie ako podľa NFP
    Keďže nezamestnanosť v USA sa už pohybuje okolo úrovne 5%, tak FED sleduje už len dve veličiny – infláciu a mzdy. Čo sa týka inflácie, tak tá je v súčasnosti skreslená ropou, onedlho však jej efekt pominie a pravdepodobne sa dostane nad dvojpercentný cieľ. Mzdy sa podľa pravidelného reportu z trhu práce (Non-farm payrolls, NFP) nevyvíjajú nič moc, naposledy dosiahol ich medziročný rast 2,6%, čo nenaznačuje, že by sa trh práce prehrieval.
  • Mzdy zpomalily, ale dále rostou
    Průměrná mzda v Česku vzrostla v letošním prvním kvartále o 3,2 % meziročně, což po očištění o inflaci znamená reálnou dynamiku na úrovni 1,0 %. Ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím to po zohlednění sezónních vlivů odpovídá nárůstu o 0,6 %. Výsledek se nachází poměrně významně pod tržním i naším odhadem, zatímco téměř přesně odpovídá prognóze ČNB. To je zajímavé již z toho pohledu, že právě aktuální prognóza ČNB ve stejném období počítala s mnohem výraznějším útlumem ekonomické aktivity, než jaký reálně nastal. Ukazuje se tak, že trh práce se během pandemie stal jen velmi obtížně predikovatelnou oblastí. V tomto kontextu pak ani tolik nepřekvapí, že došlo i k poměrně výrazné revizi údaje o posledním čtvrtletí loňského roku, který nově namísto původně udávaných 3,8 % hlásí „jen“ 2,6 %.
  • Mzdy zrychlují méně, než čekala ČNB
    Mzdy v prvním kvartále 2023 zrychlily svoji dynamiku na 8,6 % z 6,6 % v Q4 2022 (zde byla dynamika revidována dolů ze 7,9 %). Mzdy táhla meziročně vzhůru zejména odvětví distribuce elektřiny a plynu (meziroční nárůst o 23,1 %). Celkově také rychleji rostly mzdy v páteřních odvětvích českého průmyslu - strojírenství (9,3 %) a automotive (+11,2 %).
  • Mzdy zrychlují, reálně však pokračuje strmý pád
    Průměrná mzda v Česku se vyšplhala na 39858 korun, což je o 6,1 % více než před rokem. Meziroční tempo mezd tak zrychlilo z 4,4 % ve druhém kvartále zhruba tak, jak očekávala centrální banka a o něco méně než jsme předpokládali my.
  • Mzdy zvolňují dynamiku růstu, ale hlásí velké rozdíly
    Nominální mzdy zvolnily své tempo ze 7,1 % (Q3 2023) na 6,3 % (Q4 2023). To je o něco výraznější růst, než jsme čekali my (6,0 %) i ČNB (6,2 %). Navíc pohled do struktury ukazuje, že mezi jednotlivými odvětvími zůstávají značné rozdíly a obecně rychleji roste dynamika mezd v tržních službách, které vykazují nejvyšší setrvačnost inflační dynamiky. To vše jsou spíše další důvody pro lehkou obezřetnost při snižování úrokových sazeb v nejbližších kvartálech.
  • Mzdy 2025: jaký je průměr, kdo si letos vydělá nejvíc a kdo nejméně?
    Průměrná měsíční mzda letos přesáhne 46 tisíc korun. Na jakých pozicích si letos lidé vydělají vysoko nad průměrem a kdo na něj ani zdaleka nedosáhne?
  • MZe schválilo sazby základních dotací, podpora klesá s velikostí farem
    Na přímých platbách pro zemědělce, které dostávají na hektar obhospodařované půdy, se letos rozdělí 20 miliard Kč. Loni to bylo téměř 23 miliard Kč, letos však začalo nové dotační období Společné zemědělské politiky EU. ČTK o tom v tiskové zprávě informovalo ministerstvo zemědělství. Přímé platby jsou hrazené zcela ze zdrojů EU.
  • Na akcie FOMC nezapůsobil, ve hře jsou ovšem USD medvědi
    TémataPohyb v cenách, ke kterému došlo kolem úrovně 1130 v S&P500 ukázal silnou vzestupnou...
  • Na akciích dál převládá červená, nepomáhají výsledky amerických bank ani makrodata
    Evropské akciové trhy zůstávají většinou pevně v červeném. Lehké ztráty sice vykazuje Londýn, ale DAX nebo AEX jsou -1 pct, CAC 40 ztrácí 0,8 pct. Spolu s otevřením Ameriky sice přišla snaha o vylepšení bilance, ale zatím to nevychází. V zámoří je na tom relativně lépe Nasdaq s poklesem o půl procenta, zatímco širší S&P 500 klesá o 0,6 pct.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Finexo
InvestingFox
NAGA
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč