Pátek 24. ledna 2025 14:06
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
InstaForex

Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0

24.01.2025 09:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

První den v úřadu prezidenta Trumpa byl v souladu s jeho předvolebními sliby a zdůrazňoval na několik hlavních priorit jeho voličské základny – kontrolu imigrace, snížení inflace uvolněním amerických surovin a snížení vládní regulace. Domníváme se, že změny v imigrační politice jsou z makroekonomického hlediska nejvýznamnější z jeho prvních kroků ve funkci prezidenta, a v následujících týdnech budeme pozorně sledovat vývoj v oblasti obchodní politiky.

Co se stalo?

Donald Trump se v pondělí podruhé ujal úřadu a stal se 47. prezidentem Spojených států. Ve svém inauguračním projevu slíbil, že pro Američany vytvoří zlatý věk a zavede svůj program America first. Mezi jeho první kroky patřilo podepsání 26 exekutivních nařízení, včetně vyhlášení stavu nouze na jižní hranici, stavu nouze v energetice, omezení vládní regulace a zrušení osmasedmdesáti exekutivních opatření a nařízení z Bidenovy éry.

Mezi nejvýraznější patřily exekutivní příkazy týkající se imigrace a ochrany hranic – obnovení politiky „zůstaňte v Mexiku“, aktivace zákona o Alien Enemies Act z roku 1798, označení drogových kartelů jako teroristických organizací a ukončení usídlování uprchlíků a dalších programů pro žadatele o azyl.

V oblasti obchodní politiky Bílý dům předložil komplexní plán na prošetření různých obchodních vztahů, včetně nekalých obchodních praktik, devizové politiky, posouzení stávajících obchodních dohod, přehodnocení statusu China’s Permanent Normal Trade Relations – obchodních vztahů s Čínou a výzvy k případnému zavedení cel. Prezident Trump navíc později potvrdil, že od 1. února 2025 by mohla být uvalena 25% cla na dovoz z Mexika a Kanady.

Dalším z Trumpových prvních kroků ve funkci prezidenta bylo omezení vládní regulace. Oznámil vytvoření Oddělení pro efektivitu vlády Department of government efficiency (DOGE) a prosadil zmrazení jakýchkoli nových regulací ze strany úředníků a přijímání federálních zaměstnanců. V souladu se svou politikou America First odstoupil od Pařížského klimatického paktu Paris climate pact a Světové zdravotnické organizace WHO a slíbil, že převezme zpět kontrolu nad Panamským průplavem. Nebyla učiněna žádná prohlášení týkající se fiskální politiky, neboť ta spadá do kompetence Kongresu.

Jak to vidí Fidelity International?

První den v úřadu prezidenta Trumpa byl v souladu s jeho předvolebními sliby, přičemž apeloval na několik hlavních priorit jeho základny voličů – kontrolu imigrace, snížení inflace uvolněním amerických energetických zdrojů a omezení vládní regulace.

My ve Fidelity International se domníváme, že klíčovým důsledkem z makropohledu je změna imigrační politiky. Jestřábí postoj ohledně kontrol na hranicích, který prezident Trump zaujal, by měl výrazně snížit čisté migrační toky a v krátkodobém horizontu působit proinflačně, protože inflační šok z úbytku pracovní síly, který tlačí na růst mezd, převáží nad negativním poptávkovým šokem. V dlouhodobějším horizontu ale očekáváme, že tento poptávkový šok začne převažovat, protože efekty přenosu na zbytek pracovní síly sníží růst USA.

Zatím méně provokativní přístup k obchodu je dobrým znamením pro inflační rizika v nejbližším období. Podpořilo to finanční situaci a rizikový sentiment, což způsobilo růst akcií i dluhopisů a oslabení dolaru. Hrozba cel však bude udržovat zvýšenou volatilitu na trhu, a to, dokud se situace bude vyvíjet. V konečném důsledku stále hrozí možnost globální obchodní války. Sledování případných odvetných opatření od dalších obchodních partnerů bude v nadcházejících dnech a týdnech klíčové, zejména pokud jde o používání pravidel IEEPA. 

Očekávání

Současná absence cel na dovoz z Číny by měla vzbudit určitou dočasnou úlevu jak v Číně, tak u dalších významných asijských vývozců, zatímco Trumpova administrativa přehodnotí obchodní praktiky a různé dohody. Nová administrativa je však stále velmi mladá a je možné, že bude chtít využít cla jako páku pro jednání s Čínou a dalšími významnými obchodními partnery USA.

Domníváme se, že stále existuje riziko zvýšení cel, zejména právě vůči Číně. Z poznámky Bílého domu a plánů na prodloužení fungování TikToku vyplývá, že obchodní a celní rizika by se mohla začátkem dubna opět rozhořet. Mezitím zůstává ve hře i hrozba cel vůči dalším zemím, včetně EU, pravděpodobně pokud nezvýší americký dovoz z oblasti energetiky.

Kromě toho by se mohla zpřísnit i imigrační politika, a to se snahou zvýšit deportace a dále omezit migrační toky. Trump už naznačil, že k aktivním deportacím a raziím ve velkých městech „dojde“, aniž by uvedl výslovný časový harmonogram. To ponechává zvýšená rizika dalšího šoku nabídky práce a vytváří proinflační rizika, zejména pokud deportace zahrnují velké vnitřní vystěhovávání.

V neposlední řadě mohou být tato první exekutivní nařízení právně napadena. Proti ministerstvu pro efektivitu vlády již byla podána žaloba, zatímco zrušení práva na občanství by vyžadovalo změnu ústavy dvoutřetinovou většinou v Kongresu. Zatím je ještě brzy a my budeme pozorně sledovat, jak se usadí tato oznámení z prvního dne, a i nové politiky, které teprve budou odhaleny.

Jak se nyní podle názoru Fidelity International změní pohled na alokaci aktiv?

Názor týmu Solutions & Multi Asset zůstává podstupovat riziko - „risk on“, což je vyjádřeno nadváhou akcií a preferencí zejména amerických akcií. V případě úvěrů zůstáváme navzdory silným fundamentům neutrální vzhledem k úzkým spreadů. Neutrální jsme také u státních dluhopisů, to odráží zvýšené riziko inflačních tlaků. Jinak si zachováváme pozitivní postoj vůči americkému dolaru. Zdá se, že výjimečnost USA bude pod vedením Donalda Trumpa pokračovat, takže i zaujímání pozic může „být protivětrem“ při alokaci aktiv.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Očekávané události, 12 - 16 května 2014
    Tento týden bude bohatý na publikaci makro a mikroekonomických dat největších světových ekonomik. Podíváme se, co nás ...
  • Očekávané události, 12 - 16 května 2014
    Tento týden bude bohatý na publikaci makro a mikroekonomických dat největších světových ekonomik. Podíváme se, co nás ...
  • Očekáváné události, 19 - 23 května 2014
    Příští týden bude bohatý na publikaci makro a mikroekonomických dat největších světových ekonomik. Podíváme se na klíčové události...
  • Očekáváné události, 19 - 23 května 2014
    Příští týden bude bohatý na publikaci makro a mikroekonomických dat největších světových ekonomik. Podíváme se na klí...
  • Očekávané události 7. až 11. dubna 2014.
    Další týden bude nasycen publikaci makro a mikroekonomických dat největších světových ekonomik. Podíváme se na přehle...
  • Očekávané zasedání ECB euru neprospěje
    Společná evropská měna měla včera tendenci posilovat, když v průběhu dne vyšplhala směrem k úrovni 1,1390 EUR/USD. Po vystoupení prezidenta...
  • Očekávané zhodnocení amerických akciích do příštích let je extrémně slabé
    Valuace neboli ocenění hlavního amerického akciového indexu S&P 500 je momentálně na historickém rekordu. Valuace jsou dokonce vyšší než při technologické bublině v roce 2000. Valuační indikátor P/S – poměr ceny akcie k tržbám na akcií (price-to-sales ratio) – je aktuálně na novém rekordu na úrovni 3,0.
  • Očekávané zhodnocení amerických akcií je extrémně slabé
    Na základě mého regresního modelu jsem došel k závěru, že očekávané zhodnocení amerických akcií v rámci indexu S&P 500 ve střednědobém horizontu příštích pěti let je extrémně slabé. Můj základní scénář počítá s akciovým poklesem, v lepším případě by se výkonnost amerických akcií měla pohybovat kolem nuly.
  • Očekávání brzkého růstu úrokových sazeb se stále snižuje
    Zítřejší zápis z posledního zasedání americké centrální banky bude dalším střípkem do mozaiky očekávání růstu úrokovýc...
  • Očekávání dalšího zlepšení spotřebitelské důvěry se nenaplnilo
    Zatímco v dubnu spotřebitelská důvěra výrazně rostla, v květnu se indikátor snížil o 2,2 bodu a poklesl na hodnotu 101,6 bodu. I tak ale stále zůstává nad svým dlouhodobým historickým průměrem a indikuje, že nálada spotřebitelů je již výrazně lepší, než tomu bylo v minulém roce. To je pak vidět i na výsledku průzkumu mezi obchodníky, kde se hodnota ukazatele zvýšila o 3,7 bodu na 96,4 a je nejvyšší za poslední rok. Rostla i důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb (vč. finančního sektoru) a to o 1,1 bodu. Spotřebitelům by měla do karet v nadcházejících měsících nahrávat, růst reálných mezd, stále vysoká míra úspor i utažený trh práce.
  • Očekávání kroků ECB žene akcie nahoru
    Evropským burzám se dnes dařilo. Index Stoxx 600 si v závěrečných desítkách minut obchodování připisuje zisk okolo 0,6 %, a to za podpory všech hlavních sektorů. O první příčku bojují informační technologie s těžaři a zpracovateli komodit, jejichž akcie shodně posilují o 1,2 %. Nejmenší zisky přidávají utility, které rostou o čtvrt procenta. Do jisté míry optimismu nahrává zítřejší zasedání Evropské centrální banky, od které investoři očekávají představení několika opatření na podporu růstu ekonomiky a inflace. Druhým faktorem mohou být spekulace, že Čína uvolní některé překážky v obchodní válce se Spojenými státy.
  • Očekávání od hospodářských výsledků za poslední čtvrtletí
    Dnes oznámí známá společnost Coca-Cola (KO) výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Obavy z koronaviru se rozptylují a obchodní prostředí nápojářské společnosti je lepší. Ve třetím čtvrtletí vykázala korporace velmi působivý zisk a čisté tržby vzrostly o 16% na celkových 10 miliard dolarů. Meziročně se zisk na akcii zvýšil o 18% a dostal se na 0,65 USD.
  • Očekávání ohledně rostoucích vstupních nákladů se začínají zmírňovat
    Analytici Fidelity International vidí neurčité náznaky, že tlaky na náklady firem mohou brzy polevit. Tlak na centrální banky ale přesto zůstane vysoký.
  • Očekávání pro rok 2024: Klíčem jsou sazby a recese (?)
    Rok 2023 byl pro finanční trhy zajímavým rokem. Dlouho očekávaná recese se ještě pořád nedostavila a úrokové sazby dál rostly. Všude zavládlo nadšení kolem AI a do hledáčku se dostaly zlato a ropa. S příchodem roku 2024 se hlavní otázky točí kolem toho, zda v novém roce konečně přijde recese a co budou muset v takovém případě dělat centrální banky. Když k tomu připočteme rostoucí makropolitickou nejistotu v souvislosti s nekončícími konflikty na Ukrajině a v Gaze i nejrůznějšími volbami, například v USA a v Británii, vypadá to, že se v roce 2024 může stát na finančních trzích v podstatě cokoli.
  • Očekávání roste: Další pohyb bitcoinu a předpovědi analytiků
    Bitcoin, hlavní kryptoměna, stojí na prahu významného vývoje, ale směr, kterým se bude ubírat, zůstává nejistý. Analytici se rozcházejí v názoru na to, zda digitální aktivum čeká býčí průlom, nebo delší konsolidační fáze.
  • Očekávání se pohnula hodně, inflace možná trhy nezaskočí
    Evropu v průběhu dopoledne opouští úvodní optimismus, který si přinesla ještě ze včerejška. Nové výsledky firem dopadly u známějších jmen převážně nad odhady a průběžně trhy uklidňují, že v průměru bude i tato sezóna dobrá. Před odpolední americkou inflací však nabírá na síle opatrnost a hlavní evropské indexy jsou na tom už jen smíšeně.
  • Očekávání týkající se amerického trhu práce by měla podpořit akciové indexy
    www.saxobank.czChristian Blaabjerg, Chief Equity Strategist, Saxo BankEvropské akc...
  • Očekávání z výsledku obchodních jednání Čína-USA zpomaluje trhy
    Akciové trhy ve Spojených státech zakončily včerejší obchodování v ziscích. Index Dow Jones vzrostl o 0,4 %, S&P 500 si připsal 0,7 % a Nasdaq si polepšil o 1,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo většině sektorů. Nejlépe na tom byli výrobci luxusního zboží (+2,4 %), které s větším odstupem následovaly energetické společnosti (+1,3 %). Těm se od počátku roku daří díky rostoucím cenám ropy na světových trzích. Cena za jeden barel ropy vzrostla od konce roku o téměř 3 USD. Ztráty v rámci indexu S&P 500 byly relativně omezené, nejhůře dopadl sektor utilit, když poklesl o 0,7 %.
  • Očekávaný holubičí postoj Fedu posiluje americké akcie
    Americké akcie včerejší seanci uzavřely v plusu. Zatímco v případě průmyslového Dow Jonesu můžeme mluvit pouze o kladné nule, index S&P 500 si polepšil o 0,4 % a technologický Nasdaq přidal 0,7 %. V rámci sektorů se vůbec nejvíce dařilo realitním společnostem, jejichž akcie si připsaly tři čtvrtě procenta. Určitým podpůrným faktorem mohla být zveřejněná inflace i zápis z posledního zasedání americké centrální banky, z jejichž údajů vyplynulo, že Fed bude v letošním roce s největší pravděpodobnosti držet sazby již beze změny.
  • Očekáváný mírný nárůst nezaměstnanosti v listopadu
    Podíl nezaměstnaných v České republice se v listopadu zvýšil na 3,9 % z říjnových 3,8 %. Tento nárůst byl námi i mediánovým odhadem trhu očekáván, ačkoli nemalá část analytiků predikovala stagnaci na úrovni z října. Na přelomu roku předpokládáme další zvýšení nezaměstnanosti, která tak nejspíše překoná 4% hranici.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding