Pondělí 28. října 2024 07:26
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Týden na akciových trzích: Hvězdy ČEZ a Moneta, PX tento týden jen rostl

25.10.2024 17:45  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pražský index PX rostl každý den v tomto týdnu. A co víc, dnes je jeho růstový den č. 12 v řadě. Zámořský index S&P500 i evropský STOXX Europe 600 první tři dny tohoto týdne oslabovaly. To, zejména v případě toho amerického, může být spojeno s nervozitou před prezidentskými volbami v USA.

Indexy nákupních manažerů (PMI) v USA i Evropě byly v souhrnu lepší, než se čekalo. A lepší byly také páteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA.

Pražská burza

Týdenní výkon

Index PX dokázal, stejně jako minulý týden, růst každý den v tomto týdnu. Celkem si za celý týden polepšil o +1,25 % (1 647,72 b.).

ČEZ a Moneta potěšily investory nejvíce. ČEZ se stal tento týden s růstem +6,02 % t/t (916 CZK) nejúspěšnějším titulem týdne. Za tím jsou podle našeho názoru opět spekulace na restrukturalizaci a vidina prémie k současné tržní ceně v případě zestátnění (níže). Moneta po silných výsledcích a zvýšení celoroční projekce za tento týden poskočila o +4,56 % t/t (119,20 CZK). Její cena se po výsledcích poprvé dostala nad úroveň 120 CZK, což bylo historické maximum. V pátek došlo k lehké korekci. Colt CZ po čtyřech klesajících týdnech konečně dokázal posílit. Rostl každý den v tomto týdnu a jeho cena vzrostla o +2,49 % t/t (618 CZK). Philip Morris ČR připsal +0,88 % t/t (16 100 CZK). Pravděpodobně je to reakce na solidní výsledky mateřské skupiny. Pro PMČR je to čtvrtý týdenní růst v řadě.

Naopak nejvíce klesla Erste Group. Kromě pátku, každý den v tomto týdnu klesla. V součtu to znamená -2,28 % t/t (1 242,50 CZK). Připomínáme, že Erste příští týden zveřejní výsledky za 3Q24 (níže). Ztráty zbylých emisí nebyly tak hluboké. Kolem -0,5 % ztratily Komerční banka (-0,61 % t/t, 810,50 CZK), která taky v příštím týdnu reportuje (níže), pojišťovna VIG (-0,52 % t/t, 766 CZK) a Kofola (-0,60 % t/t, 331 CZK). Primoco za malého objemu odepsalo 1,12 % t/t (885 CZK). 

Pražská burza

Dnešní výkon – pátek 25. 10. 2024

Index PX dnes vzrostl opravdu jen kosmeticky, když se jeho hodnota skončila na zelená nule (+0,00 %1 647,72 b.), ale stejně to znamená dvanáctý denní růst v řadě.

ČEZ zůstal solidně nad hranicí 900 CZK, když se opět začalo spekulovat o restrukturalizaci (níže). Dnes se stal nejvýkonnější akcií s růstem o +1,66 % (916 CZK). Lehce se podařilo posílit i Coltu (+0,32 %, 618 CZK) a Erste (+0,28 %, 1 242,50 CZK). Ostatní společnosti oslabily.

Nejvíce dnes oslabila pojišťovna VIG (-1,16 %, 766 CZK) a Moneta (-1,16 %, 119,20 CZK). Moneta koriguje vysoký zisk (+4,15 %) po čtvrtečních silných výsledcích (níže). Bez podstatnějších zpráv klesly i Komerční banka (-0,31 %, 810,50) a Kofola (-0,30 %, 331 CZK).

USA

Index S&P500 dosáhl v pátek 18. října nového historického maxima 5 859,85 b. Tento týden ale začal korekcí. První tři dny hodnota indexu klesala. Ve čtvrtek došlo k mírnému růstu o +0,21 %. Za první čtyři dny tohoto týdne (Po-Čt) odepsal S&P500 0,93 % (5 809,86 b.).

Dnes je chvíli po začátku obchodování silnější o +0,9 % a blíží se rekordu. Tím se snižuje korekce od začátku týdne až téměř k nule. Za celý tento týden by se mohl výkon indexu pohybovat kolem -0,1 %. 

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 stejně jako jeho americký kolega první tři dny v týdnu jen klesal. Ve čtvrtek skončil na zelené nule (+0,03 %). Dnes hledá směr a osciluje kolem nuly. Ale ani se silným otevřením US trhů se situace nezměnila. Krátce před koncem obchodování je lehce v plusu (+0,1 %). Za celý týden odepíše asi 1 %.

Podstatné kurzotvorné zprávy

Moneta zahájila tuzemskou výsledkovou sezónu reportů za třetí čtvrtletí.

Její kvartální výsledky překonaly tržní odhady, jsou meziročně vyšší. Čistý úrokový výnos vzrostl v prostředí klesajících úrokových sazeb. Zvýšila se také čistá úroková marže (pokles nákladů na financování). Management Monety zvýšil celoroční cíle. Navíc na začátku příštího roku přehodnotí také cíle na 2025, kdy se také můžeme dočkat jejich zvýšení. Naše zhodnocení naleznete zde: https://bit.ly/Moneta_3Q24. 

Opět se spekuluje na vytěsnění minorit u ČEZu. Bývalý premiér Babiš uvedl pro média, že by vykoupil podíly minoritních akcionářů. Těm by podle našeho názoru musel nabídnout odpovídající prémii k tržní ceně. A to bylo motorem dnešního růstu. Cena akcie v reakci vyskočila o +2,73 % a je opět nad hranicí 900 CZK. 

Co se dá čekat příští týden?

K Monetě se přidají i Erste Group Bank a Komerční banka. Které taky představí své čtvrtletní výsledky. Obě reportují ve čtvrtek 31. října. Tržní projekce budou k dispozici několik dnů předem. 

V ten samý den začne Kofola vyplácet zálohovou dividendu ve výši 7,50 CZK.

Jinak bude probíhat výsledková sezóna v USA i Evropě. 

Na rozdíl od tohoto týdne, kdy nebyla zveřejněna významnější makrodata, v tom následujícím tomu bude právě naopak. Investoři budou sledovat data z USA, kdy se čeká na HDP a data z trhu práce. V Eurozóně bude taky zveřejněn HDP a inflace. A do třetice bude HDP oznámen taky u nás v ČR.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týden na akciových trzích: Evropa v politických turbulencích, v Americe překonání maxim
    Po víkendových volbách do Evropského parlamentu, kdy vládní strany oslabily, většina evropských burz oslabovala.
  • Týden na akciových trzích: Evropě se nedařilo tak jako za mořem
    Z makrodat byla velmi důležitá data z US trhu práce, která dopadla o poznání lépe než se čekalo. Trh práce v dobré kondici znamená inflační tlaky, na které může Fed reagovat další utahováním měnové politiky. Což pro akciové trhy není úplně pozitivní zpráva.
  • Týden na akciových trzích: Evropské i americké burzy opět rostou, Praha je v opozici
    Tento týden byla zveřejněna inflační data z USA. Všechna dopadla více méně v souladu s očekáváními. To za nás implikuje pro Fed snížení úrokových sazeb na zasedání, které se bude konat příští středu o 25 bb.
  • Týden na akciových trzích: Evropské i americké burzy slušně v plusu, Praha naopak ztratila
    Makrodata tento týden dopadla smíšeně. Spotřebitelská důvěra se u nás zhoršuje, v Německu je nížká. V USA naopak roste osobní spotřeba, což ukazuje na silnou poptávku. Zápisky Fedu vyzněly holubičím dojmem s výhledem na růst sazeb na příštích dvou zasedáních o 50 bb na každém. V eurozóně, respektive ECB to vypadá na červencové zvýšení o 25 bb a stejný krok se pak čeká v září.
  • Týden na akciových trzích: Evropské indexy dokázaly růst, Praha nikoli
    Fundament – už si jen matně pamatuju, co to slovo znamená. O fundament totiž v současné době vůbec nejde. Bohužel. To, jakým směrem se akciové trhy ten který den vydají, je stanoveno řinčením zbraní na Ukrajině nebo ochotou zasednout k zelenému stolu a vyjednávat. Z tabulky níže je jasně vidět, kdy se vyjednávalo a kdy naopak docházelo k odstřelování civilních cílů.
  • Týden na akciových trzích: Evropské indexy včetně Prahy oslabily, zámořské na tom byly lépe
    Index PX (-1,22 % t/t, 1 365,03 b.) klesal index každý den v tomto týdnu. Za celý týden odepsal 1,22 %. V pondělí, středu a pátek ale byly změny opravdu minimální. Zobchodovaný objem je hluboko pod dlouhodobým průměrem.
  • Týden na akciových trzích: Evropské parkety zaostaly za zámořskými
    Z pohledu akciových trhů byla tento týden nejdůležitější dohoda o americkém dluhovém stropu.
  • Týden na akciových trzích: Evropský index hrál tento týden prim, Praha nijak neoslnila
    HDP z USA překvapil svým růstem, ale i téměř všechna ostatní data z USA byla lepší, než se čekalo. ECB sazby nezměnila a doprovodný komentář vyzníval spíše holubičím dojmem. Sledované indexy PMI byly v USA lepší, v Evropě naopak smíšené. Ostatní indikátory sentimentu byly však v Evropě horší (IFO index).
  • Týden na akciových trzích: Historická maxima na obou stranách Atlantiku
    Nejdůležitější makrodata tohoto týdne dopadla nad očekávání dobře. V USA překonal index aktivity ve službách ISM všechny odhady a dosáhl rekordní hodnoty. Podobně dopadla také data z trhu práce. Navzdory předstihovým ukazatelům, které dopadly hůře než se čekalo, počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor podstatně předčil očekávání. To bylo za mořem. U nás zvýšila ČNB sazby o 0,25 pb, ale to se všeobecně čekalo, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Průmysl v Německu nepotěšil a zaostal za odhady. Ale překvapivě tuzemská průmyslová produkce si vedla nad očekávání dobře.
  • Týden na akciových trzích: Historická maxima ze začátku týdne vydržela až do pátku; Praha díky Avastu v čele
    Americká inflace zůstává na vyšších úrovních, než je cíl. Nicméně podle guvernéra americké centrální banky Fedu je zatím příliš brzy uvažovat o omezování velmi uvolněné politiky (QE). Vyšší inflace je navíc podle něj jen dočasná. I z komentářů dalších členů FOMC se dá vyčíst, že Fed nehodlá narušit finanční trhy tím, že by hrozil rychlým ukončováním programu kvantitativního uvolňování či dokonce zvyšováním úrokových sazeb, nicméně se začíná o mluvit omezení bezbřehé podpory trhu. Americká makrodata ukázala tento týden smíšený obrázek.
  • Týden na akciových trzích: Indexy mírně korigovaly rekordní úrovně
    Celý týden se čekalo na páteční data z amerického trhu práce. Trh práce a inflace jsou pro Fed zásadní skutečnosti pro rozhodování o úrokových sazbách. Zveřejněná data sice nedosáhla na odhady trhu, což může znamenat ochlazování tohoto sektoru. Ale 142 tis. nových pracovních míst (Nomfarm Payrolls – mimo zemědělství) není vůbec malé číslo, které navíc meziměsíčně vzrostlo; míra nezaměstnanosti se tak proti červenci snížila. Trh pravděpodobně bude spekulovat, že Fed sníží na svém nadcházejícím zasedání (18. září) úrokové sazby vyšším než standardním tempem.
  • Týden na akciových trzích: indexy opět na rekordech
    Pokračuje výsledková sezóna. A stejně jako v předchozím týdnu i v tomto platilo, že reportovaná čísla byla proti odhadům trhu lepší, pozitivně pak vyznívají zejména v meziročním srovnání - hospodaření firem je proti loňskému prvnímu čtvrtletí lepší.
  • Týden na akciových trzích: Indexy opět na rekordech, a to na obou stranách Atlantiku
    Zasedání ECB nic nového nepřineslo, úrokové sazby zůstaly beze změny, aktiva se budou vykupovat dál. Inflace v USA byla vyšší, než se čekalo, naopak u nás skončila pod odhady. Makrodata tento týden trhy příliš neovlivnila.
  • Týden na akciových trzích: Indexy opět na rekordech, a to v Evropě i USA
    Inflace v USA dopadla více méně podle očekávání a potvrzuje desinflační trend. Zato maloobchodní tržby a průmyslová produkce za odsekáváním zaostaly. Lepší data byly viděna v Evropě (ZEW, průmyslová produkce).
  • Týden na akciových trzích: Indexy opět rostly, Evropa i USA na historických maximech, rally v Číně
    Čína oznámila masivní stimulační balíček, aby dosáhla odpovídajícího ekonomického růstu. To doslova nakoplo akciové trhy, a to nejenom v Asii. Čínský index Shanghai Shenzen CSI 300 předvedl tento týden rally se ziskem +15,7 %.
  • Týden na akciových trzích: Indexy padaly na obou stranách Atlantiku, pražský nevyjímaje
    Z makro dat byly na programu inflace a HDP. Růst spotřebitelský cen v eurozóně byl v souladu s odhady. Nepotěšilo však americké HDP a statistiky z Evropy také nenadchly. Nejistota z dalších možných lockdownů se šíří z Číny. A tady v Evropě zase riziko plynoucí z války na Ukrajině (spočívající hlavně v omezení dodávek plynu). Spotřebitelský sentiment tak vlivem těchto událostí zůstává nízký.
  • Týden na akciových trzích: Indexy podpořeny výsledky technologické společnosti Nvidia
    Stěžejní událostí tohoto týdne byly výsledky technologické společnosti Nvidia. Vzrostly v meziročním srovnání, dopadly lépe než se čekalo a výhled opět pozitivně překvapil. To ovlivnilo celý globální akciový trh, na kterém se rozlila pozitivní nálada.
  • Týden na akciových trzích: Indexy rostly každý den, jen v pátek a v jen Praze klesly
    Nejsledovanější centrální banka světa americký Fed tento týden úrokové sazby neměnil. Rétorika byla opatrně jestřábí. Nicméně podruhé zůstaly sazby stabilní a trh tak může sázet na pauzu v utahování měnové politiky. To tentokráte znamenalo podporu akciovým trhům, když se pravděpodobně čekal více jestřábí komentář.
  • Týden na akciových trzích: Indexy rostly, v závěru týdne je podpořil Powell
    Tento týden se čekalo na vystoupení šéfa Fedu J. Powella na symposiu v Jackson Hole, které bylo v pátek v 16hod. První dojmy z jeho řeči jsou až překvapivě holubičí. Trhy rostou.
  • Týden na akciových trzích: Indexy sestoupily z historických maxim
    Většina důležitých makrodat, která byla tento týden v USA zveřejněna, ať už se to týkalo předstihových ukazatelů z trhu práce (JOLTS, ADP) nebo indexu ISM ve službách, byla lepší, než se čekalo. Nicméně ten hlavní údaj, na který se čeká celý týden, nová pracovní místa mimo zemědělství, byl oznámen v pátek ve 14:30h SEČ. Momentálně je to pro Fed nejdůležitější fakt, podle kterého se bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Reportované číslo doslova rozmetalo projekce a je podstatně nad konsensem (254 tis., odhad 150 tis.). US trh práce je tak nadále ve velmi solidní kondici. Pro Fed to může znamenat zmírnění obav o výrazné zhoršení reálné ekonomiky a spíše 25 bodové snížení sazeb na listopadovém zasedání.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
OctaFX
FXDD
FXlift
reklama
Purple trading AI