Pátek 18. října 2024 14:17
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
SAB Finance

Investování, co má dopad: Adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

18.10.2024 10:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelských řetězců vyvolané prudšími a častějšími projevy nepříznivého počasí jsou jen některé příklady těchto rizik.

V důsledku toho se adaptace na změnu klimatu a změna klimatu staly dvěma důležitými investičními tématy moderní doby.

„Adaptace na změnu klimatu“ celkově označuje opatření přijatá vládami, nevládními organizacemi (NGO) a společnostmi s cílem přizpůsobit se a adaptovat se na současné a budoucí dopady klimatických rizik. Cílem adaptace na změnu klimatu je zvýšit odolnost komunit a ekosystémů vůči škodlivým dopadům klimatických vlivů. Klimatická transformace představuje kroky, které organizace a vlády podnikají s cílem snížit emise a přejít na nízkoemisní hospodářství.

Dnešní investice do této oblasti pomáhají zmírnit budoucí náklady související s klimatem, a to jak přímé (například fyzické poškození majetku), tak nepřímé (například vyšší náklady na pojištění). Adaptace tak může přinést trojí dividendu: zabrání ekonomickým ztrátám, přinese pozitivní zisky, ale i další sociální a environmentální přínosy.

Podle konzervativních odhadů, aby bylo možné v tomto desetiletí dojít k udržitelnějšímu světu, by měly finanční toky v oblasti klimatu do roku 2030 dosáhnout 4,3 bilionu amerických dolarů ročně. Jen rozvojové ekonomiky budou do roku 2030 potřebovat až 300 miliard dolarů ročně na přizpůsobení svého zemědělství, infrastruktury, zásobování vodou a dalších částí ekonomiky, aby vyvážily fyzické dopady dopadů klimatu.

Rozvojové země, které jsou nejvíce závislé na přírodních zdrojích, však často nemají dostatek finančních prostředků a institucionálních kapacit, aby mohly zavést adaptační programy na ochranu lidí a jejich živobytí.

Přizpůsobení se změně klimatu

Snahy o přizpůsobení se klimatu jsou stejně rozmanité jako dopady klimatu na společnost. Zahrnují iniciativy, jako je výstavba zdí u moře na ochranu majetku před povodněmi, vývoj systémů včasného varování před povětrnostními jevy a pěstování plodin odolných vůči suchu.

Obrázek 1: Jak se mohou země přizpůsobit klimatickým rizikům


Nedávné financování úsilí rozvojových zemí o přizpůsobení se změně klimatu probíhalo převážně prostřednictvím vydávání zelených, sociálních a udržitelných dluhopisů (GSS). Ačkoli je trh s těmito dluhopisy stále v počáteční fázi, domníváme se, že je zde velký prostor pro růst. Jak je vidět na obrázku 2 níže, emise dluhopisů GSS rychle rostou s tím, jak vlády a podniky zvyšují své úsilí o řešení dopadů na klima a dosažení nulových emisních cílů. Výnosy z těchto dluhopisů se používají na realizaci pozitivních environmentálních nebo sociálních projektů a pomáhají státním, podnikovým a finančním institucím dosahovat cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Země jako Seychely, Belize a Barbados využily inovativní přístupy k dluhopisům GSS směnou „dluh za přírodu“. V tomto případě je část zahraničního dluhu země zrušena výměnou za investici do konkrétně ochrany moří.

Obrázek 2: Emise zelených dluhopisů na rozvíjejících se trzích


Zdroj: Iniciativa pro dluhopisy na ochranu klimatu

Egypt prodal zelené dluhopisy v hodnotě 750 milionů dolarů na investice do oblastí, jako je čistá doprava a obnovitelné zdroje energie. Na Maledivách se na pomoc městům při adaptaci použily „zelené adaptační dluhopisy“ v hodnotě 250 milionů dolarů. Některé projekty dokonce využívají nové inovativní přístupy. Mezi to patří financování malých vodohospodářských a hygienických řešení vyvinutých speciálně pro skupiny obyvatelstva, které jsou neúměrně zasaženy klimatickými riziky, jako jsou ženy a chudí lidé.

Případová studie

Fond zaměřený výhradně na řešení problematiky vody a hygieny od svého vzniku v roce 2021 zajistil bezpečnou vodu nebo hygienu více než 942 000 lidem. Spotřebitelům s nízkými příjmy bylo poskytnuto téměř 175 000 mikropůjček, což představuje více než 75 milionů dolarů na financování vody a sanitace.

Jak může investiční průmysl mobilizovat finanční prostředky na přizpůsobení se změně klimatu?

Dosud hrál hlavní roli ve financování projektů adaptace na změnu klimatu širší veřejný sektor, včetně mnohostranných rozvojových bank a rozvojových finančních institucí.

MMF nedávno zřídil fond Resilience and Sustainability Trust, vůbec první dlouhodobý nástroj financování, který je dostupný a určený na podporu zranitelných zemí řešících problémy spojené s klimatickými katastrofami. Zpráva Globálního centra pro přizpůsobení se změně klimatu (Global Center for Adaptation, GCA) však naznačuje, že „jen veřejné výdaje nemohou pokrýt nedostatek financí na přizpůsobení se změně klimatu, takže investice soukromého sektoru se musí postavit vedle veřejných investic, aby doplnily omezené veřejné zdroje.“

GCA bylo založeno v roce 2018 s cílem podpořit financování úsilí o přizpůsobení se změně klimatu ze strany vlád a soukromého sektoru. Investiční průmysl může institucionálním klientům nabídnout možnost zvýšit investice do přizpůsobování se změně klimatu v rozvojových zemích.

Multilaterální a nadnárodní organizace stále více spolupracují se správci aktiv a dalšími institucemi na vývoji a emisi dluhopisů na ochranu klimatu. Asijská banka pro rozvoj infrastruktury nedávno uvedla na trh své první dluhopisy k přizpůsobení se změně klimatu. Investice budou zahrnovat vodní hospodářství, rozvoj měst, dopravu a energetiku.

Problémy přetrvávají, protože emisím zelených, sociálních a udržitelných dluhopisů GSS dominují emitenti z rozvinutých trhů a jsou navíc orientovány na projekty zmírňování dopadů změny klimatu v odvětvích energetiky a dopravy. To je ve srovnání s ostatními adaptačními projekty stále financováno ve velkém rozsahu.

Pro splnění institucionálních standardů a uvolnění soukromého kapitálu ve velkém měřítku je zapotřebí, aby emitenti ve větší míře zveřejňovali informace o původu a tyto informace byly standardizované. Emitenti v rozvojových zemích potřebují více technické pomoci, aby ukázali, jak dluhové nástroje GSS fungují v praxi, včetně pokynů, jak se vybírají a hodnotí způsobilé adaptační projekty, jak se podávají zprávy o dopadech a jakou roli hrají externí hodnotitelé.

Přechod na bezemisní hospodářství

Ve vyspělých ekonomikách se opatření proti dopadům na klima zaměřují spíše na zmírňování dopadů nebo na snahu o přechod ke snižování emisí skleníkových plynů nebo jejich prevenci. Úsilí v těchto zemích směřuje k přechodu na více obnovitelných zdrojů energie, jako je solární a vodíková energie, k přijetí udržitelnějších postupů výroby potravin a k zavádění technologií ke zmírnění emisí skleníkových plynů.

Dosažení čistě nulových emisí je však náročné a trendy nejsou povzbudivé. Podle Economic Transition Monitor společnosti Invesco je k dosažení globální ekonomiky s nulovými čistými emisemi CO2 potřeba, aby se intenzita ekonomické činnosti dramaticky snížila – mnohem více než v posledních desetiletích. Nedávný výzkum společnosti CDP, která se zabývá zveřejňováním informací o životním prostředí, ukázal, že z 18 600 společností, které poskytly údaje, bylo pouze 0,4 % vyhodnoceno jako společnosti, které mají takové plány transformace, že se tomu dá věřit.

Politické iniciativy a vládní nařízení v Evropě nicméně stanovily cíle, které mají společnosti dodržovat. Na konferenci COP27 byla vytvořena pracovní skupina pro přechodné plány a pokyny Net Zero, které mají společnostem a vládám pomoci při vytváření plánů transformace.

Očekává se také, že zákon Evropské unie o nulových emisích (Green Deal Net Zero Industry Act – NZIA) změní pravidla hry pro společnosti v EU, které přecházejí na čistě nulové emise. Tento právní předpis urychluje vývoj bezemisních technologií, jako je energie z obnovitelných zdrojů, a pomáhá tak posílit přechod EU ke klimatické neutralitě.

Společnosti, které investují do těchto typů technologií, mohou být schopny zlepšit míru růstu tím, že budoucí tržby přenesou do současnosti (uznají tržby, které by se uskutečnily v budoucích čtvrtletích, v současném čtvrtletí). V rámci naší celoevropské strategii Small Cap Equity vlastníme petrochemickou společnost Technip Energies. Tato energetická společnost nabízí inovativní bezemisní energetická řešení zeleného vodíku a mořské větrné energie, která pomáhají růst, diverzifikovat a rozšiřovat objem zakázek.

NZIA také požaduje, aby se alespoň 40 % zařízení pro produkci čisté energie vyrábělo v Evropě. To zrychlí poptávku po výrobcích a dodavatelích se sídlem v Evropě, jako je například výrobce solárních článků Meyer Burger. 375 miliard eur v podobě grantů, daňových úlev, přímých investic a půjček od NZIA navíc pomůže urychlit další kapitálové a provozní výdaje a také daňovou podporu pro financování růstových plánů.

Přechod na globální ekonomiku s nulovou bezemisní spotřebou však stále čelí značným výzvám. Stále zůstávají otázky, jak správně definovat „transformaci“, posoudit související pokrok a vyvážit krátkodobější finanční důsledky.

V oblasti adaptace na změnu klimatu i transformace je stále co dělat tak, aby se řešila klimatická rizika a zajistila odolná budoucnost. K zajištění pozitivních změn by mohly přispět i další dlouhodobé investice velkých investorů, jako jsou penzijní systémy a pojišťovny. Mají-li podniky a vlády splnit své cíle, budou zoufale zapotřebí značné dodatečné finanční prostředky. Čeští investoři mohou investovat do této oblasti prostřednictvím fondů Invesco Global Clean Energy UCITS ETF a Invesco Hydrogen Economy UCITS ETF.

Klíčová slova: Cap | Vývoj | Rozvoj měst | EUR | Větrné energie | Pěstování plodin | Investice | Chudí | Invesco Global Clean Energy UCITS ETF | Změna klimatu | Energetická společnost | COP27 | Vyšší náklady | CO2 | Investoři | Invesco | Globální ekonomiky | Unie | Investovat | Seychely | TIM | Objem | Klima | Zpráva | Nástroj | Snížit emise | Studie | Zprávy | Přijetí | Egypt | Pojišťovny | Trh | Údaje | Správci aktiv | ROCE | Finanční prostředky | Equity | Ženy | Green Deal | Economic | Problémy | Dlouhodobé investice | Adaptace | Společnosti | Zisky | Počasí | Úsilí | První dluhopisy | Financování | Rizika | Tržby | Prime | Fond | Diverzifikovat | Invesco Hydrogen Economy UCITS ETF | Hospodářství | Iniciativa | MMF | Nařízení | Průmysl | ETF | Varování | Pravidla hry | Živobytí | Prostor pro růst | Rozvoj | Emise dluhopisů | Cíle | Společnost | Výdaje | ACT | Organizace | Růst | Objem zakázek | Příjmy | Zajištění | Případová studie | Vlády | Ekonomiky | Obnovitelné zdroje energie | Energie | Banka | Zdroje energie | Podniky | Zelené dluhopisy | Obnovitelné zdroje | EU | Veřejný sektor | UCITS ETF | Vice | Global Clean Energy UCITS ETF | Čeští investoři | Změny klimatu | Zemědělství | Dluhopisy | Rozvojové ekonomiky | Hry | Hydrogen Economy UCITS ETF | Emise | Nedostatek financí | Plány | Investiční | Budoucnost | | Opatření | Bezpečnost | Rozvojové země | Investování | UCITS | Emitenti | Výnosy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Investoři: Zlato, pojď na to!
    „Vlády a centrální banky zaplavily trhy levnými penězi. To pomohlo k výraznému růstu akciových indexů. Pozadu nezůstalo ani zlato, jehož hodnota se pohybuje kolem osmiletého maxima,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Investoři zpochybnili bitcoin jako alternativu ke zlatu: jak to souvisí s bankrotem Evergrande a indexem SP500?
    Během podzimního vzestupného trendu kolovaly o bitcoinu spekulace, že aktivum nemůže konkurovat zlatu. Po analýze posledního propadu je takových spekulací stále více.
  • Investoři ztrácejí chuť na veganské akcie. Zpracovatelé masa se vracejí na trh, zatímco akcie rostlinných výrobků se propadly
    Investoři v posledních 12 měsících ztratili zájem o takzvané „veganské akcie“, zatímco akciím tradičních výrobců masa se dařilo mnohem lépe.
  • INVESTOŘI ZTRÁCEJÍ KVŮLI ŠPATNÉMU NAČASOVÁNÍ
    Akcie se minulý týden zhluboka nadechly po tom, co jsme mohli vidět ochlazení v Číně, což mnozí investoři vnímali jako...
  • Investoři zůstávají optimističtí
    Na evropských trzích nadále vládne optimismus. Nicméně pokles akcií společnosti Credit Suisse Group AG, která se potýká s problémy, zasáhl náladu investorů. Harris Associates údajně prodal celý svůj podíl ve společnosti po téměř dvou desetiletích vlastnictví. Obchodování v pre-marketu je klidné, i když akcie Tesly a Apple Inc. vzrostly. Apple se připravuje na uvedení své další řady notebooků a stolních počítačů, zatímco výrobce elektrických vozidel letos podruhé snížil ceny aut.
  • Investoři zůstávají v očekávaní.
    Včera během dne zprávy a nálady v obchodní sféře značně se zlepšili, což dovolilo indexům vrátit se do zelené zóny. Am...
  • Investoři zůstávají v očekávaní.
    Včera během dne zprávy a nálady v obchodní sféře značně se zlepšili, což dovolilo indexům vrátit se do zelené zóny. Am...
  • Investování a obchodování výhodnější než kdykoli předtím: Saxo Bank výrazně snižuje a ruší některé poplatky. Umožňuje investorům dosáhnout ještě vyšších výnosů
    Saxo Bank, lídr v oblasti online obchodování a investování, oznámila výrazné snížení poplatků pro investory. To se týká i českého trhu. Změna umožní i běžným investorům získat při obchodování s akciemi stejné podmínky jako dosud měli pouze investoři a obchodníci na úrovni VIP. Změny se dotkly především obchodování s akciemi, ale s prázdnou neodejdou ani investoři do ETF, ETP, kótovaných opcí nebo futures.
  • Investování a správu financí čeká díky technologiím radikální proměna
    Díky novým technologiím může dnes více individuálních investorů a firem hledat alternativní řešení pro to, jak spravov...
  • Investování během inflace: rozpětí a bezpečí
    Již delší dobu je o úspory malý nebo žádný zájem. Kromě toho se v současné době potýkáme s výraznou inflací, takže hodnota vašich peněz relativně klesá. Přemýšleli jste někdy o kryptoměnách? Kurz bitcoinu může být velmi volatilní, ale stále je mnohonásobně vyšší než před několika lety. Stále více seriózních investorů považuje kryptoměny za součást zdravé a rozložené správy majetku.
  • Investování do blockcchainu, to nejsou jen kryptoměny
    Lidé si obecně spojují "blockchain" s "crypto", a to z dobrého důvodu. Kryptoměny, které se objevily jako první varianta využití, upoutaly pozornost a zájem lidí. Toto aktivum a základní technologie blockchainu jsou v myslích mnoha lidí synonymem. Při pohledu na krypto jen jako na další třídu aktiv však hrozí, že vám unikne širší pohled - základní infrastruktura digitálního trhu umožňující novou inovativní automatizaci, která nahrazuje tradiční zprostředkovatelské funkce kódem.
  • Investování do ETF bez poplatků
    S neustále se měnícími podmínkami na trzích se pro investory stává stále důležitějším vytvoření dobře diverzifikovaného portfolia. Není samozřejmě nutné zmiňovat, jak důležité je hledání různých způsobů pro co největší minimalizaci investičního rizika.
  • Investovanie do dolára spomalilo, zelená bankovka zaznamenala najhorší kvartál za sedem rokov
    Americký dolár zaznamenal svoj najhorší kvartál za posledných sedem rokov po tom, čo séria jastrabích vyhlásení z Európy a Kanady poslala nahor tieto meny (euro, libra a kanadský dolár) a dolár strácal.
  • Investování je jako jízda na kole. Začátky jsou těžké, ale když už to umíte, pocit z jízdy je nepopsatelný
    Hovoří ředitel Saxo Bank pro Maďarsko, Českou a Slovenskou republiku Pavel Drahotský. Ve funkci nedávno vystřídal svého předchůdce Karola Piovarcsyho. Před příchodem do Saxo Bank působil dva roky ve vlastní family office, kterou založil, a předtím téměř osm let v Citibank, kterou opouštěl jako opouštěl jako viceprezident a ředitel divize investičních produktů.
  • Investování, které má vliv – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě
    Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.
  • Investování na burze v roce 2021: Velký návod, jak začít investovat!
    Investování na burze je jistě lákavou formou, jak zhodnotit své peníze. Každý z nás někdy slyšel o pohádkovém bohatství, ke kterému si někteří investoři přišli investováním do akcií a cenných papírů. Dobrá zpráva je, že investování na burze je dnes díky internetu dostupné téměř pro každého. Neměli bychom ale zapomínat na to, že obchodování na burze je rizikové.
  • Investování pro začátečníky
    V důsledku nízkých úrokových sazeb, zvolení nového prezidenta USA, voleb v Evropě a napětí v zahraničí, již několik týdnů přebírá zpravodajství kontrolu nad pohyby na trzích po celém světě. "Každá politická akce vyvolá reakci na trzích."
  • Investování se aktivně věnuje 4 z 10 Čechů. Jako ziskové hodnotí své investice 76 % z nich
    Dvě třetiny Čechů se snaží zhodnotit své peníze, nejčastěji prostřednictvím spořicích účtů, penzijního spoření nebo investic. Přímému investování se pak aktivně věnuje 41 % české populace, přičemž nejčastěji mají uloženou částku do 100 tisíc korun. Z průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů, který společně realizují Česká spořitelna, Evropa v datech a Sociologický ústav AV ČR, dále vyplývá, že když už se Češi do investování pustí, hodnotí ho v 76 % případů jako ziskové.
  • INVESTOVÁNÍ S NEJLEVNĚJŠÍM ČESKÝM BROKEREM
    Pokud investujete do akcií, je Vám jasné, že vyhnout se transakčním poplatkům brokera je nemožné. Poplatky za vypořádání obchodu, za správu účtu, roční sazby, nebo poplatek za úschovu, všechny zmíněné poplatky účtované brokerem mají značný vliv na Vaše investice. Neúměrně tyto poplatky ovlivňují menší investory a ty se strategií dlouhodobého držení pozic v portfoliu.
  • Investování v Česku – svět nevyužitých příležitostí
    Již několik desítek let žijeme v prostředí finanční svobody. Trh nabízí celou řadu nástrojů, jak zhodnotit peníze a různé způsoby investic poskytují nejen výdělek, ale také velmi vhodný prostředek, jak se zabezpečit na stáří. Využívají ale Češi dostatečně všech možností? A zajišťují se na nejisté časy a důchod dostatečně?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster