Sobota 11. ledna 2025 17:45
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap forex

Investování s čistou hlavou: Proč je zvládání emocí tolik důležité

10.12.2024 17:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Emoce jsou jako vnitřní kompas, který nás naviguje životem. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, naše pocity výrazně ovlivňují naše myšlení a následně i naše činy. To platí nejen v oblasti financí, ale ve všech aspektech našeho života. Emoce nám říkají, jaké máme potřeby a naším úkolem je rozpoznat je, pochopit a naplnit v rámci našich možností.

Při investování se emoce mohou stát jak naším největším spojencem, tak i naším největším nepřítelem. Člověk se vždy rozhoduje na základě emocí, které si následně racionalizuje, dává jim konkrétní podobu. Záleží, zda prožíváme pozitivní či negativní emoce. Při prožívání pozitivních emocí jsem daleko více ochotní riskovat. Naopak při prožívání negativních emocí se držíme zpátky a vyhledáváme spíše jistotu jak v životě, tak i investování. Strach ze ztráty  (kterou jsme utrpěli v minulosti) nás může přimět prodat například akcie v nevhodnou chvíli, zatímco nadměrná euforie nás může přimět k riskantním investicím,” říká psychoterapeut Ivo Kotek, který působí na platformě Hedepy. Musíme dobře našim emocím porozumět, jinak nás mohou zavést do slepé uličky, která bude hodně drahá.

Emoce pod kontrolou: Klíč k lepšímu rozhodování

Psychoterapeut Ivo Kotek upozorňuje na tři základní kroky k lepšímu rozhodování.

1.       Uvědomte si vlastní emoce: To nám umožní lépe porozumět tomu, jak naše emoce ovlivňují naše myšlení a rozhodování. Zkuste si například vybavit vaše nejdůležitější rozhodnutí v životě a vzpomenout si, jaká emoce převládala nejvíce. Jakou potřebu jste rozhodnutím naplnili?

2.                  Rozlišujte mezi emocemi a fakty: Emoce nám mohou poskytnout cenné informace, ale neměly by být jediným základem pro naše důležitá rozhodnutí. Je vhodné zapojit i kritické myšlení. Prvotní nadšení bez hlubšího porozumění daného tématu může zakalit zdravý úsudek.

3.                  Rozvíjejte emoční inteligenci: Emoční inteligence zahrnuje schopnost rozpoznávat, rozumět a řídit vlastní emoce, stejně jako emoce ostatních lidí. Rozvíjení emoční inteligence nám může pomoci lépe zvládat stres a činit lepší rozhodnutí. Pokud děláte důležité rozhodnutí, vyhledejte si také relevantní data z adekvátních zdrojů nebo se poraďte s profesionály v daném oboru. Získáte tak celkový obraz a bude se vám lépe rozhodovat.

Každé investování vyvolává emoce

Buď očekáváme velké zisky, daří se a máme radost. Nebo přijde tzv. studená sprcha a panikaříme, obviňujeme sebe nebo obchodníka, kterému jsme svěřili finance. To, jak dokážeme uřídit vlastní emoce v dlouhodobém horizontu určuje, zda uspějeme či nikoliv. Současně vytvářet pasivní příjmy je velmi dobré. Je třeba si uvědomit, že je to dlouhodobá, postupná záležitost, nikoliv jednorázová akce.

Na jaké scénáře pak může dojít?

Panika a prodej: Při prudkém poklesu trhu se investoři často vyděsí a začnou panicky prodávat své akcie nebo jiné investice. Tím realizují ztrátu a přicházejí o potenciální budoucí růst. Záleží samozřejmě na celkové situaci na trhu.

Vyhýbání se trhu: Někteří investoři se po poklesu trhu zcela stáhnou z investování, což jim brání v nákupu aktiv za výhodnější ceny a zameškávají tak příležitost k budoucímu zhodnocení. Díky jedné ztrátě si mohou vytvořit mylný dojem, že investování nefunguje. 

Hledání bezpečnosti: V období nejistoty se investoři často snaží převést své investice do bezpečnějších aktiv či dokonce zpět do hotovosti. To nemusí být všeobecně špatné rozhodnutí. Jen je třeba si uvědomit, jakou míru rizika a výnosu jsme ochotni podstoupit. Každý investor je jiný a má jiné ekonomické možnosti. 

Nadměrné sebevědomí: Během období růstu trhu se investoři často cítí příliš sebevědomí a přeceňují své investiční schopnosti. Mnohdy se stává, že vlivem obrovského přílivu radosti z povedené investice hrají tzv. "all in“ jak v ruletě, což s reálným, odpovědným investováním nemá nic společného. To může vést i k velkým ztrátám či dokonce k obrovskému zadlužení.

FOMO (Fear of Missing Out): Strach z toho, že přijdou o potenciální zisky. Někdy také mohou investoři uvěřit, že již  tak vysoké hodnoty trhu ještě porostou a v nadšení přikoupí další investice. Bez důkladné analýzy a ověření fakt mohou vést takto impulsivní investice naopak k velkým ztrátám.

Automatizace jako cesta k racionálnímu investování

Moderní technologie spolu s chytrými nástroji, jako je funkce Autoinvest, který nedávno spustil český Investown, pomáhají překonávat jednu z největších překážek úspěšného investování – vlastní emoce. Strach z rizika, impulzivní rozhodování nebo snaha „načasovat" nejlepší příležitost na trhu, často vedou k chybám, které snižují výnosy. Autoinvest dává uživatelům možnost investovat pravidelně a minimalizovat tak stres způsobený tržními výkyvy.

Alan Pock, CEO společnosti Investown, dodává: „Chceme, aby investování bylo dostupné pro každého. Automatizace eliminuje složitost a umožňuje investorům z jakéhokoli prostředí využívat nástroje, které byly dříve dostupné jen zkušeným investorům. Automatizované strategie, jako je Autoinvest, jsou mnohem efektivnější v dosahování cílových výnosů než manuální investice. Naším cílem je odstranit bariéry, které lidem brání v investování, jako je nedostatek času nebo odborných znalostí.“

A co tedy investorům může pomoci zvládat vypjaté situace?

Existuje několik technik a strategií, které mohou investorům pomoci zvládat stres a paniku při investování. Z pohledu psychologie se tyto strategie zaměřují na zlepšení emocionální inteligence, vytvoření pevného investičního plánu a budování dlouhodobého pohledu. Je to stejné jako v běžném životě, kdy musíme zvládat dobré i špatné dny. V tom se to vůbec neliší,” říká psychoterapeut a doplňuje následující doporučení, která lze následovat.

1. Omezte sledování trhu: Neustálé sledování trhů může zvýšit úzkost. Nastavte si určitá období pro kontrolu portfolia. Investování je spíše maraton, nikoliv sprint.

2. Snažte se hlouběji pochopit investování: Čím lépe rozumíte principům investování, trhům a svým investicím, tím méně budete stresu a uvidíte, že některé jevy jsou zcela běžné.

3. Plánujte pro různé scénáře: Připravte si plán pro různé vývoje na trhu, jak pozitivní, tak negativní. Není dobré vše vsadit jen na jednu kartu

4. Stanovte si jasné cíle: Definujte, proč investujete a jaké jsou vaše finanční cíle. To vám pomůže udržet si perspektivu a vyhnout se impulzivním rozhodnutím. Tam, kde to jde, je možné si nastavit automatické investování. Tím se vyhnete rozhodování v emočně vypjatých chvílích.

5. Mindfullness: emoce velmi souvisí s tím, jaký vedeme životní styl. Dopřejte si dostatek kvalitního spánku. Pokud spíme málo, tělo je v reálném stresu a můžeme dělat ukvapená či špatná rozhodnutí. Pokud už nás přepadne panika, nejjednodušší a nejrychlejší metoda je hluboké dýchání od jedné do deseti. Hluboký nádech 1, hluboký výdech 2. takto postupujeme až do desítky a ideální je tento postup zopakovat aspoň třikrát. Při dýchání se soustřeďte jen na nádech, výdech a konkrétní číslo. Toto cvičení může velmi snížit stres a paniku. Dobré je také zařadit do života sport, jógu či meditaci. 

6. Připomeňte si priority: Uvědomte si, že i když občas něco nevyjde, stále máte pravděpodobně kde bydlet, máte svoji práci či byznys, rodinu a přátelé. Peníze se vydělají znovu. 

7. Zvažte míru únosnosti rizika: Pokud cítíte, že už je toho na vás moc, klidně si dejte od investování chvilku pauzu. Zrevidujte investiční plán (ten byste měli mít vždy) a investujte s čistou hlavou znovu

Technik na zvládání stresu je mnoho a někdy je vhodné i v této oblasti vyhledat odbornou pomoc. Investování je velmi emocionální záležitost, protože peníze hrají v našich životech významnou roli. Pokud chcete investovat, investujte jen tolik, aby to neohrozilo vaši běžnou ekonomickou situaci. Už jenom toto velmi sníží hladinu stresu při investování.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Investování a správu financí čeká díky technologiím radikální proměna
    Díky novým technologiím může dnes více individuálních investorů a firem hledat alternativní řešení pro to, jak spravov...
  • Investování během inflace: rozpětí a bezpečí
    Již delší dobu je o úspory malý nebo žádný zájem. Kromě toho se v současné době potýkáme s výraznou inflací, takže hodnota vašich peněz relativně klesá. Přemýšleli jste někdy o kryptoměnách? Kurz bitcoinu může být velmi volatilní, ale stále je mnohonásobně vyšší než před několika lety. Stále více seriózních investorů považuje kryptoměny za součást zdravé a rozložené správy majetku.
  • Investování, co má dopad: Adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě
    Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelských řetězců vyvolané prudšími a častějšími projevy nepříznivého počasí jsou jen některé příklady těchto rizik.
  • Investování do blockcchainu, to nejsou jen kryptoměny
    Lidé si obecně spojují "blockchain" s "crypto", a to z dobrého důvodu. Kryptoměny, které se objevily jako první varianta využití, upoutaly pozornost a zájem lidí. Toto aktivum a základní technologie blockchainu jsou v myslích mnoha lidí synonymem. Při pohledu na krypto jen jako na další třídu aktiv však hrozí, že vám unikne širší pohled - základní infrastruktura digitálního trhu umožňující novou inovativní automatizaci, která nahrazuje tradiční zprostředkovatelské funkce kódem.
  • Investování do ETF bez poplatků
    S neustále se měnícími podmínkami na trzích se pro investory stává stále důležitějším vytvoření dobře diverzifikovaného portfolia. Není samozřejmě nutné zmiňovat, jak důležité je hledání různých způsobů pro co největší minimalizaci investičního rizika.
  • Investovanie do dolára spomalilo, zelená bankovka zaznamenala najhorší kvartál za sedem rokov
    Americký dolár zaznamenal svoj najhorší kvartál za posledných sedem rokov po tom, čo séria jastrabích vyhlásení z Európy a Kanady poslala nahor tieto meny (euro, libra a kanadský dolár) a dolár strácal.
  • Investování je jako jízda na kole. Začátky jsou těžké, ale když už to umíte, pocit z jízdy je nepopsatelný
    Hovoří ředitel Saxo Bank pro Maďarsko, Českou a Slovenskou republiku Pavel Drahotský. Ve funkci nedávno vystřídal svého předchůdce Karola Piovarcsyho. Před příchodem do Saxo Bank působil dva roky ve vlastní family office, kterou založil, a předtím téměř osm let v Citibank, kterou opouštěl jako opouštěl jako viceprezident a ředitel divize investičních produktů.
  • Investování, které má vliv – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě
    Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.
  • Investování na burze v roce 2021: Velký návod, jak začít investovat!
    Investování na burze je jistě lákavou formou, jak zhodnotit své peníze. Každý z nás někdy slyšel o pohádkovém bohatství, ke kterému si někteří investoři přišli investováním do akcií a cenných papírů. Dobrá zpráva je, že investování na burze je dnes díky internetu dostupné téměř pro každého. Neměli bychom ale zapomínat na to, že obchodování na burze je rizikové.
  • Investování pro začátečníky
    V důsledku nízkých úrokových sazeb, zvolení nového prezidenta USA, voleb v Evropě a napětí v zahraničí, již několik týdnů přebírá zpravodajství kontrolu nad pohyby na trzích po celém světě. "Každá politická akce vyvolá reakci na trzích."
  • Investování se aktivně věnuje 4 z 10 Čechů. Jako ziskové hodnotí své investice 76 % z nich
    Dvě třetiny Čechů se snaží zhodnotit své peníze, nejčastěji prostřednictvím spořicích účtů, penzijního spoření nebo investic. Přímému investování se pak aktivně věnuje 41 % české populace, přičemž nejčastěji mají uloženou částku do 100 tisíc korun. Z průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů, který společně realizují Česká spořitelna, Evropa v datech a Sociologický ústav AV ČR, dále vyplývá, že když už se Češi do investování pustí, hodnotí ho v 76 % případů jako ziskové.
  • INVESTOVÁNÍ S NEJLEVNĚJŠÍM ČESKÝM BROKEREM
    Pokud investujete do akcií, je Vám jasné, že vyhnout se transakčním poplatkům brokera je nemožné. Poplatky za vypořádání obchodu, za správu účtu, roční sazby, nebo poplatek za úschovu, všechny zmíněné poplatky účtované brokerem mají značný vliv na Vaše investice. Neúměrně tyto poplatky ovlivňují menší investory a ty se strategií dlouhodobého držení pozic v portfoliu.
  • Investování v Česku – svět nevyužitých příležitostí
    Již několik desítek let žijeme v prostředí finanční svobody. Trh nabízí celou řadu nástrojů, jak zhodnotit peníze a různé způsoby investic poskytují nejen výdělek, ale také velmi vhodný prostředek, jak se zabezpečit na stáří. Využívají ale Češi dostatečně všech možností? A zajišťují se na nejisté časy a důchod dostatečně?
  • Investování v mladém věku
    Složený úrok je jednou z fundamentálních finančních koncepcí a má zvláštní význam zejména v oblasti investic. V tomto článku budeme demonstrovat, jak je možné maximalizovat složený úrok v rámci investic ve váš prospěch jednoduchým snížením nákladů na obchodní aktivity.
  • Investování v příštích 10 letech
    Pro investory, kteří hledají výnosy, neexistuje ve světě nekonečného kvantitativního uvolňování a dezinflace jiná alternativa než akcie.
  • Investovat jako celebrita? I drobný investor může vsadit na oblasti, ke kterým má osobní vztah
    Někdo má rád fotbal, jiný rychlá auta, někdo našel zalíbení třeba v hamburgerech. Mohlo by se zdát, že osobní preference ve spotřebě, koníčky nebo emoční vztah k různým věcem nemá vůbec vliv na to, kam lidé investují. Jenže v řadě případů tomu je jinak. Do oblastí, ke které mají lidé osobní vztah, investují také celebrity a ukazuje se, že občas mají i celkem slušný instinkt. Podívejme se, kterým známým osobnostem se v investování daří nejvíce.
  • Investovat může být i zábavné
    Češi už dávno nejsou v investování úplní začátečníci a například v nákupech cenných papírů, nemovitostí nebo ve vkladech do akciových fondů se mnozí z nás velmi dobře vyznají. V současném světě se nabízí řada zajímavých a netradičních příležitostí, kam uložit své peníze.
  • Investown překonal milník 4 miliard korun a plánuje expanzi
    Český Investown hlásí výrazný růst a dominantní pozici na trhu. Za tři roky investoři přes platformu proinvestovali více než 4 miliardy korun. Na výnosech jim bylo vyplaceno přes čtvrt miliardy.
  • Investown překonal milník 5 miliard korun: Česká platforma pro investice do nemovitostí zažívá rekordní růst
    Investown, přední česká investiční platforma, dosáhla nového milníku ve své historii – překonání hranice 5 miliard korun v proinvestovaných prostředcích. Tento úspěch přichází jen několik týdnů po dosažení 4 miliard korun, což svědčí o stále rostoucí popularitě investování do nemovitostí mezi českými investory.
  • Investown zvyšuje úrokové sazby o 1 % a přichází s přísnějším přístupem k problémovým projektům
    Investown, přední platforma pro skupinové investování do nemovitostí, přichází s významnými změnami ve prospěch investorů. Společnost oznámila plošné navýšení sazby u nových projektů o 1 %, což přináší vyšší návratnost investic. Současně zavádí pravidlo maximálně 90 dnů pro partnery (majitele projektů) na splnění svých závazků, čímž zajišťuje vyšší kvalitu projektů a bezpečnost pro investory.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding