Pondělí 08. července 2024 11:23
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Akciový výhled: Evropské trhy po výsledku francouzských voleb klesají

08.07.2024 09:17  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Akciové trhy v Evropě se probudí do nového týdne poklesem poté, co ve druhém kole francouzských voleb získala největší počet míst v parlamentu krajně levicově orientovaná strana. V reakci na výsledek voleb vidíme pokles na státních dluhopisech (nejen) Francie, stejně tak plošně klesají evropské futures (-0,2 %), a to kvůli obavám z prohlubování deficitu státního rozpočtu a neefektivního hopsodaření státu. Dozvuky mohou mít povolební jednání o uspořádání parlamentu ve Francii, citlivější vývoj dnes zřejmě uvidíme na evropských bankách, když např. Societe Generale, BNP či Barclays před openem indikují pokles. V Praze očekáváme pokles v úvodu obchodování spolu s naladěním v Evropě, později nás čekají data z průmyslové výroby. Dnešní den by tak měl být spíše rozjezdový, když v průběhu týdne čekáme reporty o inflaci v Česku, Německu a USA.

Martin Singer, Fio banka, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciový výhled: Evropa se po propadech bude snažit konsolidovat
    Evropské akcie se po výprodejích z minulého týdne (indexy ztrácely -3% až -5%)budou v úvodu pondělního obchodování snažit růst. Dle indikací futures do -0,5%. Investoři reagovali především na předčasné volby ve Francii, které mají potenciál přivést fiskální politiku Francie do kolize s EU. Představitelka krajní pravice Le Penová se o víkendu snažila trhy uklidnit, že neznají detailněji jejich ekonomický program.
  • Akciový výhled: Evropa se v úvodu pokusí mírně růst
    Po pondělním propadu se evropské akcie budou v úterý ráno snažit otevřít lehce v kladném teritoriu (+0,2% dle futures). Včera jsme viděli pokles tažený francouzskými akciemi (banky v čele se Societe Generale -7%) v reakci na výsledky voleb a oznámením prezidenta Macrona vypsat volby předčasné. Německý DAX největší denní ztráty kolem -1% nakonec snížil na -0,3%. Wall Street v pondělí následně posílila, index SP500 přidal +0,3% na 5360 bodů.
  • Akciový výhled: Evropa v pátek ráno v kladných číslech
    Po včerejším výprodeji (např. DAX -2%) by měly dle indikací futures otvírat evropské akcie v pátek ráno růstem kolem +0,4%. Po víkendových volbách a politickém „chaosu“ ve Francii je zatím pokles akcií v Evropě tento týden největší od října loňského roku (přes -2%). Ve čtvrtek se nedařilo bankám, sektor ztratil přes -2%, když k francouzským titulům se přidaly i ostatní. Kromě Deutsche Bank, která si tento týden odepsala přes -5%, se tento vývoj včera dotkl Erste. Její akcie v Praze propadly pod 1090 Kč (-1,5%), ale ve Vídni pokles akceleroval až na 1075 Kč. Na Komerční bance byl vývoj klidnější, akcie se ke konci dne obchodovaly u 766 Kč (-0,6%).
  • Akciový výhled: Evropa v problémech a francouzské polovodičové překvapení
    V květnu hospodářský růst Evropy výrazně zpomalil, což nadělalo další vrásky na čele ekonomům, kteří se již dřív obávali, že nás čeká pokles světové ekonomiky. Odvětví kybernetické bezpečnosti si vedlo velmi dobře a společnost Crowdstrike navýšila odhadované tržby i zisky za poslední fiskální rok. Navzdory letošnímu 35% nárůstu tržeb ale investoři poslali její akcie o 7 % níž. V závěru se pak podíváme na výsledky očekávané v příštím týdnu a zaměříme se zejména na menší francouzskou polovodičovou firmu Soitec.
  • Akciový výhled: Evropa v úterý ráno v kladných číslech
    Evropské akcie začnou úterní obchodování dle indikací futures v kladném teritoriu kolem +0,5%. Stabilizaci po propadech jsme viděli již včera, některé sektory (včetně bank) registrovaly v pondělí mírné zisky. Na Wall Street se dařilo především velkým společnostem (TSLA, Apple) kam zřejmě zamířila hotovost investorů kvůli politické nejistotě ve Francii.
  • Akciový výhled: Evropa začne růstově
    Evropské akcie budou ve středu ráno otvírat v kladném teritoriu kolem +0,5% dle indikací futures. V kladných číslech se včera nakonec obchodovala také Wall Street (index SP500 +0,15% na 5291 bodů). Pomohl slabší trh práce, ceny dluhopisů rostly v zámoří 4krát v řadě, výnosy 10-letého klesly z úrovní nad 4,50% směrem k 4,32%. Asie se obchodovala smíšeně, rostly čínské akcie (+0,5%). V Praze index PX v úterý propadl nejvíce za poslední měsíc -1% na 1537 bodů. Pod tlakem byly banky, Komerční banka si odepsala -2,3% na 755 Kč, Erste v Praze uhájila 1100 Kč (-2%), ale ve Vídni titul uzavřel ještě níže na 1088 Kč. Zítra bude v Evropě sledované zasedání ECB, očekáváme snížení sazeb -0,25%. Akcie ČEZ si i přes pokles komodit obchodují v pásmu kolem 945 Kč. Investoři nyní očekávají, zdali stát potvrdí v příštích dnech výši oznámeného návrhu 52 Kč dividendy. Dnes by se domácí trh mohl konsolidovat, návrat kupců by mohla registrovat Komerční banka.
  • Akciový výhled: Evropa začne růstově
    Po silném pátečním závěru na Wall Street (SP500 +0,8% na 5277 bodů) se pozitivní sentiment přelil také do Asie. V čele růstu byly akcie v Hong Kongu (+2%). Investoři si „oddechli“ po pátečních datech z USA, kdy zejména výdaje na spotřebu zaznamenaly nejmenší nárůst v roce. První obchodní den v novém měsíci by dle indikací futures měla začít růstově také Evropa (+1%). Zde bude stěžejní událostí čtvrteční zasedání ECB, která by měla podle našeho názoru snížit úrokovou sazbu -0,25%. Citlivěji by v dalších dnech mohly reagovat zejména bankovní akcie. V Praze očekáváme v pondělí určitou korekci „živějšího“ závěru na Monetě, jejíž akcie poskočily v aukci na 99,60 Kč (+2,5%). Erste se nad 1120 Kč již zřejmě příliš chtít nebude. ČEZ v minulém týdnu oslabil pouze jednou, akcie uzavíraly na 948,50 Kč (+1%). Cena povolenek se usazuje mezi 75-76 Euro a je nejvýše od začátku roku.
  • Akciový výhled: Evropa zatím (opět) dolů, přijde postupná stabilizace?
    Po dvou ztrátových dnech (např. včera DAX -1,1%) to zatím v Evropě vypadá na další pokles. Dle indikací futures otevřeme v záporu kolem -0,4%. Sentiment se přelije z Asie, kde index MSCI Asia oslaboval třetím dnem v řadě, nedařilo se např. akciím v Hong Kongu (-1,2%). Za výprodeji stojí mj. pokles dluhopisů, který tak zvedl jejich výnosy, sledovaná americká 10-tka se tento týden zvedla zpět k 4,60%.
  • Akciový výhled: Evropa zkusí otevřít růstem
    Evropské akcie mají za sebou tři poklesy v řadě, ani včerejší silnější otevření nakonec nevedlo k růstu. V čele poklesu byl bankovní sektor, francouzské banky si výrazně odepsaly druhým dnem v řadě (např. Societe Generale -12% tento týden). To vše po výsledku víkendových voleb a současné nejistotě kolem francouzských předčasných voleb. To sebou zvedlo výnosy dluhopisů (tzn. pokles jejich cen) i na ostatních evropských trzích.
  • Akciový výhled: Evropské futures rostou
    Evropské trhy otevřou kladně, když dle indikací futures roste Evropa o 0,71 % a německý DAX o 0,5 %. Na pozitivním sentimentu se propisuje dění ve Francii, kde se z druhého kola stahuje více jak dvě stě kandidátů z důvodu snížení zředění hlasů způsobem, aby „krajně orientované“ strany nezískaly většinový podíl na moci.
  • Akciový výhled: Futures mírně rostou
    Evropské akcie by měly ve čtvrtek ráno otvírat dle indikací futures lehce růstově (+0,2%). Včera nakonec zisky většinou neudržely, např. německý DAX ztratil -0,3%. Jak jsme předpokládali, investoři se kvůli politické nejistotě rychle do pozic zpět nevracejí. Po dni volna se k obchodování vrátí Wall Street, zámořské futures aktuálně přidávají +0,3%. Doufejme, že se taky zvýší celkově aktivita na trzích.
  • Akciový výhled: Globální akcie vykazují největší odklon od roku 2007
    Společnost dosáhla zásadního bodu zlomu na několika frontách, což bude mít zásadní dopad na globální akcie i investory. Dosáhli jsme konce globalizace, jak ji známe od počátku osmdesátých let minulého století. Životní prostředí, nerovnost, úvěry a globální nabídkové řetězce vykazují obrovskou nerovnováhu.
  • Akciový výhled: Chystá se pořádná bouře, která zvedne vlnu inflace
    Centrální banky na hrozící zpomalení ekonomiky a obchodní válku reagují tím, že panicky snižují úrokové sazby a signalizují nové extrémní uvolňování. Politici se mezitím začínají klonit k myšlence „moderní monetární teorie“. Náš model naznačuje, že ve třetím čtvrtletí čeká nejnižší bod ekonomického cyklu Čínu. Pro Spojené státy, Velkou Británii a Evropu to pak bude první až druhé čtvrtletí. Navíc bychom mohli začít směřovat k masivnímu opakování globální krize.
  • Akciový výhled: Investoři budou vyčkávat na odpolední data z amerického trhu práce
    Zámořské indexy zakončily včerejší seanci smíšeně s malými změnami oproti středečnímu závěru. Zatímco index DJIA registroval mírný zisk, tak S&P a Nasdaq nepatrně ztratily. Na trhu byla vidět nižší aktivita a opatrnost před dnešními klíčovými daty z amerického trhu práce. Investoři budou sledovat, zda se potvrdí určité ochlazení na pracovním trhu, což by mohlo přimět Fed ke snížení sazeb již na podzim.
  • Akciový výhled: I přes růst na Wall Street otevře Evropa spíše mírně dolů
    Po včerejším růstu (především ve druhé části dne) budou ve čtvrtek ráno otvírat evropské akcie v záporu kolem -0,3%. Ve středu investoři ostře sledovali 2 události, zatímco americká inflace v květnu zpomalila o něco více, než se čekalo (+3,3% vs. 3,4% oček.), FED večer zněl o něco více jestřábím tónem než by si trhy přály. Centrální banka uvítala zlepšující se čísla ohledně inflace, stále však vidí spíše jedno snížení sazeb v letošním roce.
  • Akciový výhled: Klidnější otevření
    V pátek ráno čeká evropské akcie zřejmě nevýrazné otevření, alespoň to indikují futures. Wall Street včera ztratila, index SP500 oslabil -0,6% na 5235 bodů, když v čele poklesu tentokrát stály technologie. Asii se přes noc podařilo přerušit ztrátovou sérii, dařilo se Japonsku (+1,2%), i přes slabší makrodata se v kladném teritoriu udržela také Čína. Sledované výnosy dluhopisů včera ustoupily z květnových maxim, americká 10-tka se obchoduje u 4,55%. Další pohyb se může odvíjet od dnešních odpoledních makrodat z USA (PCE) či dopolední evropské inflace CPI. D. Trump byl uznán vinným ve všech bodech obžaloby z falšování finančních záznamů. Uvidíme, jestli to může mít vliv na posun preferencí před volbami a následně u amerických voleb. Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX uzavřel na 1540 bodech. Při klidném vývoji si z bank nejlépe vedle Moneta (+1,2%), naopak prodejní převaha byla na Komerční bance (-0,3%). ČEZu se podařilo posunout k 940 Kč (+0,5%). Dnes čekáme celkově opět klidnější vývoj s možným růstem aktivity ve druhé části dne.
  • Akciový výhled: K obchodování se připojí Wall Street, futures mírně kladné
    Evropské akcie budou dle očekávání futures začínat úterní obchodní den s malými zisky. Budou tak následovat Asii, kde index MSCI Asia Pacific lehce přidával podruhé v řadě. Po dni volna se k obchodování připojí také Wall Street, zámořské futures přidávají +0,15%. Investoři se v dalších dnech budou soustředit na inflační data z Evropy a v pátek se zveřejní americké PCE. V této souvislosti je vidět oslabující USD třetím dnem v řadě, tedy panují určité naději, že inflace by mohla ustupovat. V Praze se včera obchodovaly „vídeňské“ tituly Erste a VIG na burze bez nároku na dividendu, byl tedy vidět technický pokles akcií. Erste si odepsala -50 CZK a VIG -9 CZK. Představenstvo Kofola navrhlo včera večer výplatu dividendy 13,5 CZK, což je podle našeho čekávání. Rozhodný den pro výplatu byl stanoven na 9. července. Dnes čekáme rovněž klidnější rozjezd domácího trhu.
  • Akciový výhled: Mírně rostoucí futures
    Evropské akcie resp. indexy budou dle futures otvírat v lehce růstovém módu (+0,3% dle indikací futures). Akcie v Asii rostly po 7. V řadě, index MSCI Asia přidal +0,4%, v čele růstu bylo tentokrát Japonsko (+0,7%). Za zmínku stojí růst cen některých komodit, ceny mědi jsou na historických maximech a poprvé překonaly metu 11000 USD. Roste také zlato (+0,8%) na 2435 USD. Lze tak čekat pozitivní reakci těžařských firem. V pátek nakonec zakončila Wall Street nepatrným růstem, index SP500 uzavíral na 5303 bodech (+0,12%). Tento týden budeme ve středu sledovat zápisky ze zasedání FEDu. Naposledy s nárokem na dividendu budou tento týden k mání akcie Erste. Index PX v Praze v pátek přidal +0,3% na 1561 bodů. Nejvíce se dařilo zmíněné Erste (+2,1%), jež tak uzavřela na 1163 Kč. Ve Vídni dokonce růst pokračoval na 1171 bodů. Pohyb byl celkem překvapivý, evropský bankovní sektor tolik neposiloval. Od úrovní nad 920 Kč se k 914 Kč vracel ČEZ. Dnes čekáme pomalejší rozjezd na domácím trhu.
  • Akciový výhled na druhé čtvrtletí: Vyhoření akcií?
    První čtvrtletí nabídlo úplně všechno. Finanční trhy zažily nejrůznější dramatické situace: od nejsilnějšího zahájení roku za poslední desetiletí po největší denní pohyb indexu VIX za posledních deset let. Ten odhalil, že prodejní volatilita je na finančních trzích tím nejpřecpanějším obchodem. Nyní jsou akcie na mnoha frontách pod tlakem – od hrozby obchodní války po neuspokojivé makroekonomické údaje a regulaci technologických firem. Smysl tak dávají defenzivní rozhodnutí.
  • Akciový výhled na Q2: Vzhůru do neznáma
    Letošní rok investorům připomínal horskou dráhu. Hned zpočátku začaly akcie raketově stoupat a během ledna posílily téměř o 7 %. Investoři nabyli přesvědčení, že propad skončil a místo měkkého přistání přijde z Číny růstový impuls, který naopak urychlí růst.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI