Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:49
reklama
Swissquote Bank
reklama
SAB Finance
reklama
eightcap krypto
reklama
eightcap trade smarter

Reálné mzdy ještě klesají, ale trend se již brzy obrátí

04.12.2023 10:38  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Panovaly naděje, že ve druhé polovině roku reálné mzdy českých zaměstnanců začnou růst, ale zatím se tak ještě nestalo. Průměrná nominální mzda v Česku rostla ve třetím čtvrtletí tohoto roku o 7,1 %, ale vzhledem k 8% inflaci reálná mzda tudíž poklesla o 0,8 %. Tento výsledek odpovídá predikcím trhu, zatímco náš odhad i ČNB byl mírně pesimističtější. Bezprostřední reakce na finančních trzích byla takřka nezaznamenatelná, kdy koruna ztratila jen pár haléřů.

V absolutním vyjádření se průměrná mzda ve třetím kvartálu dostala na úroveň 42 658 Kč a oproti druhému čtvrtletí tak mírně poklesla (43 193 Kč). Po očištění o sezónní vlivy ovšem mzda rostla i na mezičtvrtletní bázi, a to o 1,5 %, tedy stejně jako v předchozím čtvrtletí. Mediánová hodnota se zvýšila z 36 816 Kč na 37 492 Kč, ale stále většina společnosti nedosáhne ani na průměrný výdělek v tuzemsku.


Podíváme-li se na jednotlivá odvětví, tak opět nejvyšší nárůst mezd byl zaznamenán v odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (+13,7 %). Následují odvětví, ve kterých se také podařilo překonat tempo inflace, jako informační a komunikační činnosti (9,0 %), ubytování, stravování a pohostinství (8,8 %) či činnosti v oblasti nemovitostí (8,6 %). Naopak téměř nulový nárůst (0,9 %) mezd je evidován u ostatních činností.

Z geografického pohledu i nadále zůstává Praha místem, kde si Češi mohou zdaleka nejvíce vydělat. V průměru lidé pracující v hlavním městě pobírají necelých 52 tisíc, zatímco na druhém místě ve Středočeském kraji lidé dosáhnou v průměru na takřka 43 tisíc. Nejnižší mzdu inkasují lidé stále v Karlovarském kraji (37 164 Kč), zatímco v často propíraném Ústeckém kraji průměrná mzda již atakuje hranici 40 tis. Kč.

I dnešní výsledek růstu mezd potvrzuje, že čeští zaměstnanci ani v situaci velmi napjatého trhu práce a vysoké inflace nedokázali pro sebe vyjednat lepší mzdové ohodnocení. Reálné mzdy tak i nadále klesají, což se odráží na spotřebě domácností, která se propadla v rámci Evropské unie ze všech nejvíce. To se muselo zákonitě projevit na výkonu české ekonomiky, která jako již jediná v EU nedokázala stále ještě dosáhnout předcovidové úrovně. Z pohledu ČNB se ovšem jedná o relativně povzbudivý údaj, protože panovaly obavy ohledně možného vzniku mzdově-inflační spirály, ale od té jsme na míle vzdáleni. Další argument pro přísnější měnovou politiku tak odezněl a bankovní rada může přistoupit ke snížení sazeb ještě v tomto roce.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Realitní trh – výhled a změny
    V roce 2017 jsou klíčové hnací síly výstavba a cenová politika, zatímco poptávka po bydlení pro jednu rodinu (jednogenerační standardní byt, dům) je i nadále silná – zrcadlí se do ní rok 2016. Pozitivní přírůstek pracovních míst a přitažlivé úrokové sazby nadále přinášejí kupující na trh; problémem některých lokálních trhů může být cenová bublina, kdy cena neodpovídá nárůstu příjmů a v případě změny ekonomického kurzu tato bublina rychle praskne s katastrofálními následky jak pro kupující, tak i pro finanční instituce. Důvěra spotřebitelů se zlepšuje, protože růst zaměstnanosti zůstává pozitivní, úrokové sazby zůstávají přitažlivé a spotřebitelé nadále mohou počítat s růstem reálné životní úrovně.
  • Reality – Menší byty jsou v kurzu
    Pokud investujete do realit, zaměřte se na menší byty. Levnější malé byty jsou nejvíce žádané a představují cestu k dostupnému bydlení. Investoři při výstavbě cílí na studenty a seniory.
  • Reality na vzestupu, nemovitosti v dobré kondici a Společnost Eurovia CS
    Stavební společnost Eurovia CS začátkem příštího roku opustí Palác Dunaj na Národní třídě v Praze a do konce roku plánuje také v Krči dokončit výstavbu nové centrály. Eurovia CS je jednou z prvních společností pouštějících se do výstavby na místě, kam Praha zavede novou linku metra D. V Krči plánují výstavbu ale také další developeři, jako třeba Central Group či Reflecta Development. V Krči by mělo vzniknout několik stanic nové trasy metra linky D. Začátkem roku zakoupila v Krči pozemky i developerská společnost Central Group. Ta na místě zvažuje postavit hotel. Naproti Thomayerově nemocnici se chystá stavět byty a kanceláře s obchodními plochami společnost Reflecta Development. Dopravní podnik hlavního města Prahy vypsal výběrové řízení na developera a mezi uchazeči je Penta Investments, Geosan Group a Karlin Group.
  • Realizované zisky investorů z kryptoměn v roce 2021 celosvětově vzrostly o 400 % a přesáhly 160 miliard USD
    Popularita a adopce digitálních aktiv jednotlivci, organizacemi a vládami po celém světě rok od roku stoupá. Rok 2021 přinesl některé pozoruhodné výsledky, pokud jde o výhody pro investory do kryptoměn.
  • Reálná hodnota zlata se pohybuje okolo 1800 USD
    Týdenní průzkum zlata ukazuje, že nálada mezi analytiky z Wall Street a investory z "Main Street" je relativně neutrální.
  • Reálná mzda v Česku padá soustavně už dva roky, což je historický rekord. Nikdy nebylo tak špatně tak dlouho, ovšem ČNB se už i tak může připravovat na snížení úroků
    Reálná mzda se v letošním třetím čtvrtletí propadla už osmé čtvrtletí v řadě. To je suverénně nejvytrvalejší a nejsoustavnější pokles reálných mezd – a tedy životní úrovně lidí – v celé novodobé historii ČR. Dosud se reálném vyjádření mzdy propadaly nejdéle čtyři čtvrtletí v řadě, a to po měnovém otřesu a následné krizi let 1997 a 1998. V letošním třetím čtvrtletí však propad reálných mezd citelně zpomalil. Meziročně vykázal úroveň minus 0,8 procent, takže se jedná vlastně o nejlepší výsledek reálných mezd, resp. jejich nejslabší meziroční pokles, za celé období od poledního čtvrtletí roku 2021. Loni ve druhém a třetím čtvrtletí se reálné mzdy propadaly i o více než deset procent.
  • Reálná mzda v Česku padá soustavně už dva roky, což je historický rekord. Nikdy nebylo tak špatně tak dlouho, ovšem světélko na konci dlouhého tunelu vidět je
    …vskutku příslovečné světélko na konci tohoto nebývale dlouhého už je vidět. Nabývá i podoby historického vzestupu ceny zlata, na dějinný rekord.
  • Reálná výše mezd se vrátila k růstu
    „Odchod zahraničních pracovníků do zemí svého původu se firmám prodražil. Češi totiž odmítali nastupovat na hůře placené pozice, což firmy nutilo k navyšování mezd. V důsledku tohoto vývoje se objem vyplacených mezd zvýšil o 1,9 procenta, přestože počet zaměstnanců klesl o 3,1 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Reálné mzdy dále rostou, prozatím ale velmi pozvolně
    Průměrná nominální mzda v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostla meziročně o 6,3 % po růstu o 7,1 % zaznamenaném ve čtvrtletí předtím. Zrychlení naopak nastalo u mezičtvrtletní mzdové dynamiky, která podle našeho odhadu dosáhla (po sezónním očištění) 1,3 % po 1,1 % v Q3 24. Vzhledem k tomu, že růst spotřebitelských cen v Q4 činil (bez vlivu sezónnosti) 0,9 % q/q, kupní síla průměrné mzdy se mírně zvýšila.
  • Reálné mzdy i v Q4 23 lehce mezičtvrtletně vzrostly, zhruba v souladu s očekáváním
    Průměrná nominální mzda v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostla meziročně o 6,3 % po růstu o 7,1 % zaznamenaném ve čtvrtletí předtím. Zrychlení naopak nastalo u mezičtvrtletní mzdové dynamiky, která podle našeho odhadu dosáhla (po sezónním očištění) 1,3 % po 1,1 % v Q3 24. Vzhledem k tomu, že růst spotřebitelských cen v Q4 činil (bez vlivu sezónnosti) 0,9 % q/q, kupní síla průměrné mzdy podle našeho odhadu v Q4 23 vzrostla o 0,4 % q/q (po 0,2 % q/q v Q3 23). Reálná mzda se tak zvyšuje již třičtvrtě roku, což je do budoucna pozitivním příslibem pro spotřebu domácností. Úrovňově však byla i tak v loňském závěrečném čtvrtletí stále poblíž hladiny přelomu roku 2017 a 2018.
  • Reálné mzdy klesly
    Reálné mzdy ve 4. čtvrtletí loňského roku klesly na -2 % meziročně oproti 1,5 % ve 3. čtvrtletí. Trhy očekávaly pokles na -0,6 % meziročně.
  • Reálné mzdy klesly
    Reálné mzdy ve 4. čtvrtletí loňského roku klesly o 1,2 % mezikvartálně. Trhy očekávaly pokles o 1,1 %.
  • Reálné mzdy rostly hlemýždím tempem
    „Nejvíce klesaly mzdy v kultuře, zábavním a rekreačním průmyslu či ubytovacích a stravovacích službách. Naopak nejvíce si polepšili lidé věnující se nemovitostem, zdravotní a sociální péči či výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Reálné mzdy rostou nejvíce od roku 2019, více, než se čekalo, i když stát šetří. Dále to nakopne spotřebu
    Růst mezd v Česku v letošním prvním čtvrtletí překonal očekávání. Reálný meziroční vzestup průměrné měsíční mzdy, činící 4,8 procenta, je nejvýraznější od třetího čtvrtletí roku 2019. Přitom ještě nárůst mezd brzdil slabý vzestup v mnoha sektorech, kde má rozhodující slovo stát a tabulkové platy, jako je oblast vzdělávání, veřejné správy a obrany či sociálního zabezpečení. Je patrné, že se projevuje omezování výdajů státu, které souvisí se snahou konsolidovat veřejné finance.
  • Reálné mzdy se odrazily ode dna, celkově však data za Q2 zklamala
    Průměrná nominální mzda v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,7 % po růstu o 8,7 % zaznamenaném v prvním čtvrtletí. Zpomalila i mezičtvrtletní mzdová dynamika, která podle nás dosáhla 1,1 % q/q (po sezónním očištění) po 2,7 % o čtvrtletí dříve. Napětí na trhu práce v kombinaci se stále solidní finanční situací firem přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře na meziroční dynamiku nadále působilo navýšení tabulek pro část pracovníků veřejné správy od loňského září a také nárůst platů zaměstnanců bezpečnostních složek od začátku letošního roku.
  • Reálné mzdy se postupně odrážejí ode dna
    Průměrná nominální mzda v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,1 % po růstu o 8,0 % zaznamenaném ve druhém čtvrtletí. Nepatrně se snížila i mezičtvrtletní mzdová dynamika, která podle nás dosáhla 1 % q/q (po sezónním očištění) po 1,1 % o čtvrtletí dříve. Napětí na trhu práce v kombinaci se stále solidní finanční situací firem přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře na meziroční dynamiku nadále působil mimo jiné nárůst platů zaměstnanců bezpečnostních složek od začátku letošního roku.
  • Reálné mzdy se postupně odráží ode dna
    Průměrná nominální mzda v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,1 % po růstu o 8,0 % zaznamenaném ve druhém čtvrtletí. Nepatrně se snížila i mezičtvrtletní mzdová dynamika, která podle nás dosáhla 1 % q/q (po sezónním očištění) po 1,1 % o čtvrtletí dříve. Napětí na trhu práce v kombinaci se stále solidní finanční situací firem přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře na meziroční dynamiku nadále působil mimo jiné nárůst platů zaměstnanců bezpečnostních složek od začátku letošního roku.
  • Reálné mzdy se těsně vyhnuly dvoucifernému poklesu
    Průměrná mzda v Česku se ve třetím čtvrtletí letošního roku vyvíjela v souladu s našim a tržním očekáváním a reálně poklesla o 9,8 %. Nominálně růst mezd dosáhl 6,1 % a průměrná mzda vystoupala těsně pod 40 tisíc Kč. Zatímco nominální dynamika proti předchozímu čtvrtletí zrychlila (6,1 % vs. 4,4 %), reálný pokles zůstal na desetinu totožný.
  • Reálné mzdy v Česku stále výrazně padají, bez zrušení superhrubé mzdy by to ale bylo ještě horší. V ostatních zemích Visegrádské čtyřky přitom reálné mzdy rostou, zvláštně markantně v Maďarsku a v Polsku
    Často kritizované zrušení superhrubé mzdy, prosazené ještě za vlády minulé, zásadně pomáhá navyšovat voličské preference vládě současné. Bez něho by byly níže. To proto, že v Česku mezi lety 2019 a 2024 klesly reálné mzdy nejvýrazněji ze zemí OECD (viz graf a tabulka níže). To znamená pokles životní úrovně. Bez zrušení superhrubé mzdy by byl ale pokles životní úrovně lidí ještě výraznější, než ve skutečnosti byl.
  • Reálné mzdy ve 2Q klesly
    Reálné mzdy ve 2. čtvrtletí klesly na 3,9 % meziročně oproti revidovaným 5 % v 1. čtvrtletí. Trhy předpokládaly pokles na 4,3 % meziročně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje