Úterý 03. prosince 2024 17:59
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
eightcap krypto
reklama
Investingfox Nastroje

Čas (znovu) se zamyslet nad dluhopisy

23.10.2023 13:59  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Už dlouhou dobu nebyly dluhopisy něčím, co by chtěl investor ve svém portfoliu. V období extrémně nízkých úrokových sazeb byly i výnosy z dluhopisů mimořádně nízké. Ale v posledních dvou letech se situace dramaticky změnila. Výnosy z desetiletých německých vládních dluhopisů se od října 2021 do chvíle vzniku tohoto článku vyšplhaly ze záporných čísel na 2,6 %. Ve Spojených státech se výnosy desetiletých vládních dluhopisů vyšvihly z 1,5 % na 4,3 %.

Při pohledu na kratší doby splatnosti vidíme ještě markantnější změny – výnosy z dvouletých amerických dluhopisů se během dvou let zvýšily z 0,5 % na 5 %. A v Německu se výnosy z dvouletých obligací dostaly z -0,5 % na 3 %.

Stejný vývoj je patrný i při pohledu na různé dluhopisové indexy. V níže uvedeném grafu jsou zobrazeny výnosy z následujících 10letých dluhopisů:

Žlutá:                    Korporátní americké                      8,5 %

Červená:             Korporátní evropské                     8,3 %

Bílá:                       Agregované americké                  5,1 %

Oranžová:           Agregované evropské                  3,8 %

 
Proč k tomu dochází?

Kvůli vysokým úrokovým sazbám zavedeným americkou Federální rezervní bankou (Fedem) a Evropskou centrální bankou (ECB) se změnilo celé prostředí úrokových sazeb. A tak se dluhopisy proměnily z aktiv s nízkým výnosem v zajímavou investiční příležitost.

Ve dvou následujících grafech vidíte změny úrokových sazeb provedené ECB a Fedem.



Kroky, které centrální banky podnikly, zvýšily všechny úrokové sazby. „Vzestup sazeb“ držitelům dluhopisů uškodil, protože se (výrazně) propadla hodnota jimi drženého majetku. Rok 2022 byl pro majitele dluhopisů jedním z nejhorších. Ani rok 2023 pro ně zatím nebyl příliš úspěšný. Celková návratnost se pohybuje kolem 1–2 %. Existují ale i výjimky, korporátní dluhopisy si vedly poměrně dobře a v USA měly v letošním roce návratnost zhruba 6–7 %.

Tým Saxo Strats je však přesvědčený, že už máme růst úrokových sazeb z větší části za sebou, zejména v USA. To znamená omezené riziko poklesu ceny dluhopisů, a tedy vyšší atraktivitu jejich současných výnosů. A pokud se růst úrokových sazeb překlopí a začnou naopak klesat, hodnota dluhopisů se dokonce zvýší.

Výhody rozšíření portfolia o dluhopisy

Rozšíření portfolia o dluhopisy s sebou nese několik výhod.

o   Diverzifikace: Dluhopisy se obvykle chovají jinak než akcie, takže přidání dluhopisů do portfolia může omezit celkovou volatilitu a riziko. Mohou zajistit stabilitu, když ceny akcií klesají.

o   Příjem: Dluhopisy přinášejí pravidelné úroky, které mohou investorům posloužit jako zdroj příjmů. Ty lze využít k pokrytí životních nákladů nebo znovu investovat. To je obzvlášť atraktivní pro důchodce.

o   Stabilita: Většina plateb z dluhopisových kuponů má pevnou výši, takže přinášejí stabilní tok příjmů bez ohledu na ekonomické změny. Oproti tomu akciové dividendy mohou kolísat.

o   Nižší riziko: Dluhopisy jsou zpravidla méně rizikové než akcie, zejména v případě kvalitních vládních dluhopisů, kde je jen minimální riziko neplnění. Mohou tak pomoci kompenzovat vyšší riziko spojené s akciemi.

o   Uchování jistiny: Když si investoři ponechají dluhopisy do splatnosti, vrátí se jim původní investovaná částka. To je záchranná síť pro případ ztrát na akciových trzích.

Celkem vzato tedy klíčové přínosy přidání dluhopisů do akciového portfolia spočívají ve vyšší diverzifikaci, stabilním příjmu, nižší volatilitě portfolia a ochraně jistiny. Dluhopisy mohou vyvážit některá rizika spojená s akciemi. 

Kolik do dluhopisů investovat

To závisí na profilu každého investora. Je třeba zvážit věk, investiční horizont, ochotu riskovat a investiční cíle. Obecně však lze říct, že čím jste starší, tím vyšší bude procento dluhopisů. Tento přístup mohou zohledňovat i penzijní fondy. U mladších účastníků budou preferovány akcie, zatímco u těch starších, kteří jsou blíž důchodovému věku, budou preferovány dluhopisy. V tomto případě lze aplikovat empirické pravidlo – do dluhopisů investujte procento prostředků odpovídající vašemu věku. Investoři se toho nemusí vždy držet (a často také nedrží), ale základní poselství je jasné. Čím jste starší, tím víc obvykle investujete do dluhopisů.

Korelace s akciemi

Dluhopisy mohou nabídnout diverzifikaci akciového portfolia. Jejich vývoj se často liší od vývoje akcií, takže kombinace těchto dvou tříd aktiv může zajistit rovnoměrnější výnosy portfolia v čase. Když akcie klesají, mohou dluhopisy stoupat, takže zmírní negativní dopady. Níže uvedený grafu ukazuje korelaci mezi světovými akciemi a dluhopisy za posledních 60 let.



Jak je zde vidět, korelace mezi akciemi a dluhopisy se časem mění. V posledních dvou desetiletích byla negativní, ale ve třech desetiletích do roku 2000 byla pozitivní.

Také faktory, které mají na korelaci akcií a dluhopisů vliv, se mohou postupem času měnit. Namátkou: V nejistých dobách je korelace negativní, protože investoři hledají bezpečný přístav (a pak upřednostňují dluhopisy před akciemi). Když je vysoká volatilita akciového trhu, je korelace také negativní. Inflace však může vést k pozitivní korelaci, protože přináší vyšší úrokové sazby (které škodí dluhopisům) a (pravděpodobně) nižší firemní zisky (takže škodí i akciím). Dalším faktorem, který může způsobit, že se budou akcie i dluhopisy pohybovat stejným směrem, je nárůst reálných dluhopisových výnosů, který zvyšuje reálnou diskontní sazbu. To je špatná zpráva pro akcie i pro dluhopisy.

Následující graf zachycuje reálné úrokové sazby v USA za posledních 40 let.


Shrnutí

Pokud to tedy shrneme, jsou dluhopisy vzhledem ke svým současným výnosům atraktivní investiční příležitostí. Je tady sice riziko, že když se nepodaří zvládnout inflaci, budou světové centrální banky dál zvyšovat sazby, ale to podle nás není příliš pravděpodobné. My v Saxo Strats jsme přesvědčeni, že jsme se v oblasti sazeb přiblížili k maximu a v roce 2024 budou úrokové sazby klesat. Tím atraktivnější jsou současné dluhopisové výnosy.

Autor: Peter Siks, investiční školitel Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Částečná ruská mobilizace ovlivnila i obchodování na pražské burze
    Pražská burza dnes počtvrté v řadě oslabila. Index PX klesl o 1,68 procenta na 1188,01 bodu. Ztrátu zaznamenaly všechny hlavní emise s výjimkou Kofoly. Nejvíce ztrácely akcie banky Erste. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru oslabila o dva haléře, na dolar ztratila 30 haléřů.
  • ČÁST III: Výběr strategie: Aktivní vs. Pasivní řízení portfolia
    Investoři se často obrací na poradce, kteří pro ně učiní volbu o investiční strategii, nebo se rozhodnou investovat peníze do velkých podílových fondů, které podléhají poplatkům. Celý průmysl je postaven na tom, že profesionální investor převezme řízení a spravuje kromě svého majetku i majetek průměrných investorů.
  • ČÁST II.: Vliv poplatků na návratnost investic
    Každý, kdo obchoduje s akciemi, tak ví, že poplatkům brokerovi za zprostředkování se vyhnout nedá. Skutečný efekt těchto poplatků může být ale větší, než byste si mohli myslet. Při spravování vlastního portfolia bude investor nejčastěji používat online platformu pro správu aktiv. Typy poplatků spojené s investováním v platformě se liší podle brokera i podle druhu poskytovaných služeb. Někteří brokeři účtují roční a depozitní poplatky, vyžadují minimální investiční vklady, nebo ukládají poplatky za neaktivitu. Jediný poplatek, který zůstává poměrně konzistentní, je poplatek za obchodování; tedy náklady na nákup a prodej akcií.
  • Časť investorov sa musí mýliť: Rizikové aktíva rastú, bezpečné držia svoje poreferendové zisky
    Správcovská spoločnosť Connected Wealth zverejnila zaujímavý graf. Ten ukazuje vývoj rizikových a bezpečných aktív po ...
  • Část IV: Diverzifikace aktiv
    Asi nejčastější chybu, kterou začínající investoři dělají, je nesprávná diverzifikace investic. Držet portfolio o jedné, nebo dvou akciích, znamená, že i sebemenší pokles sníží hodnotu Vašeho portfolia značně. Na druhou stranu, pokud bude portfolio rozloženo mezi velké množství aktiv rovnoměrně, bude Vaše pozice chráněna i v případě, kdy jedna z akcií zrovna ztratí na hodnotě.
  • ČÁST I. Začínáme: Výběr Brokera a stanovení cílů
    Tato řada článků od DEGIRO obsahuje základní témata, které by začínající investor měl ovládat ještě předtím, než začne provádět obchody, realizovat investice a spravovat vlastní portfolio. V této první části série si rozebereme kroky, které je potřeba udělat pro otevření investičního účtu.
  • Část medvědů na libře se vrátila, makrodata byla v posledních týdnech tragická
    Přestože se britská libra v posledních seancích stabilizovala, příliš nadšení z Velké Británie nepřichází. Dnešní data...
  • ČÁST V: Maržovní obchody, short selling a pokročilejší formy obchodování
    Tato závěrečná část série “Začínáme investovat” od společnosti DEGIRO se zabývá třemi konečnými úvahami pro pokročilejší obchodníky: maržové obchody, short selling a obchodování s deriváty. Tyto typy obchodů jsou velmi rizikové a zpravidla je využívají zkušení obchodníci. Pro uzavírání těchto rizikových pozic je třeba mít u DEGIRO otevřen účet Active, nebo Trader.
  • Čas útoku EURa
    Počas včerajšieho vývoja na trhu sme na kľúčovom menovom páre EURUSD udržali silnú technickú bariéru na úrovni 1,4060/40 (rastová trendová línia od začiatku roka). Dôvodom bol pozitívny pokles rizikovej averzie cez rast akciových titulov, ktorý potvrdil i pokles ziskov rizikových menových faktorov CHF, JPY (v čase rizika je tu reverzný tok carry trades a tieto meny získavajú). Počas včerajšej seansy sme nezaznamenali žiaden výraznejší technický resp. fundamentálny impulz.
  • Čas vs. načasování – od zavedení eura rozhodlo o úspěšnosti investic na burze pouhých 10 dnů
    Od chvíle, kdy se Spojené království rozhodlo pro brexit, zaznamenaly finanční trhy nárůst volatility. Mnoho investorů proto zvažuje, zda by nebylo lepší akcie nebo akciové fondy prodat a počkat si na lepší časy v budoucnu. „Ačkoli je tato reakce jistě pochopitelná, z hlediska výnosů jde o vůbec nejhorší rozhodnutí, jaké může investor učinit,“ domnívá se Carsten Roemheld, který ve společnosti Fidelity International působí na pozici Capital Market Strategist.
  • ČBA: Objem hypoték stoupl o 60 pct, sazby mírně klesly
    Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypoteční úvěry za 12,6 miliardy Kč, což je proti únoru nárůst o 60 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování třetí měsíc za sebou klesla, a to z únorových 5,9 na 5,86 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
  • ČD měly v pololetí ztrátu 217 milionů Kč, je to zlepšení o 1,8 miliardy
    Skupina České dráhy hospodařila v letošním prvním pololetí se ztrátou 217 milionů korun. Meziročně je to i přes pandemii koronaviru a s ní spojená omezení zlepšení o téměř 1,8 miliardy korun. Skoro všechny dceřiné společnosti skupiny skončily první půlrok ziskem. Ve ztrátě 580 milionů korun byla kvůli snížené mobilitě pouze osobní doprava, meziročně si však polepšila o 1,3 miliardy korun. Vlaky ČD cestovalo 50,3 milionu pasažérů, meziročně o 9,5 milionu méně. Novinářům to řekl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Za celý loňský rok skupina kvůli krizi hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun.
  • Čeho je páteční rally zlata předzvěstí?
    Podle posledního týdenního průzkumu Wall Street na téma zlato má drahý kov stále skvělý dlouhodobý potenciál, protože Federální rezervní systém nedokáže mírnit inflační tlaky.
  • Čeho se dřív trhy bály, na to se teď těší? Nervozita z Itálie rychle mizí
    Na trzích dál klesá nervozita, kterou před pár dny vyšponovaly zvraty v italské politice. Pojďme si vývoj kolem Itálie trochu zopakovat: Italské volby sice nedopadly moc dobře, ale italským dluhopisům i akciím se v následujících měsících velmi slušně dařilo. Když situace začala směřovat k vládě dvou hlavních populistických stran (Hnutí pěti hvězd a Liga severu), ještě nějaký čas byl klid. Ten přestal, až když se začalo potvrzovat, že nová vláda bude chtít nafouknout rozpočet a pustí se do střetu s EU.
  • Čeho si všimnout 17. června? Fundamentální analýza událostí pro začátečníky.
    Na pondělí nejsou naplánovány žádné makroekonomické události. U obou měnových párů se tak během dne očekává nízká volatilita a slabé pohyby. Evropská měna může mírně korigovat nahoru, ale bylo by dobré si pamatovat, že hlavní trend je momentálně klesající. Prioritou by proto měl být prodej, nikoli nákup. Libra může pokračovat v poklesu a odpoutat se od pásma 1,2684–1,2693, ale fixace nad ním bude znamenat, že trh zatím není připraven k prodeji.
  • Čechům má příští rok zdražit odběr plynu jen na poplatcích o další stovky korun, aby tak zaplatili „ladem ležící“ potrubí. Je totiž nepravděpodobné, že státní Net4Gas bude vydělávat na tranzitu plynu Slovensku, jak si maluje ministerstvo
    Ministerstvo průmyslu a obchodu věří, že státní společnost Net4Gas by se mohla ze ztrát vymanit i díky zajišťování tranzitu plynu na Slovensko či do Rakouska. Tento tranzit, jak věří ministerstvo, by se mohl uskutečňovat proto, že letos koncem roku vyprší smlouva mezi Kyjevem a Moskvou o tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území. Kyjev přitom novou smlouvou uzavírat nehodlá. To ovšem odřízne od ruského plynu ty země, které jej nadále dovážejí. V EU jde zejména o Slovensko a Rakousko.
  • Čechům na podzim výrazně zdraží elektřina, měli by stávající cenu fixovat na co nejdéle. Emisní povolenky EU jsou blízko své rekordní ceny, včera uzavíraly na takřka 57 eurech za kus
    Cena emisních povolenek Evropské unie se blíží svému historickému maximu. Hodnota referenčního kontraktu včera uzavřela obchodování na ceně takřka 57 eur za ekvivalent tuny oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší. Jen v letošním roce tak emisní povolenky EU zdražily o takřka 75 procent. Podle německé banky Berenberg se do konce letošního roku budou povolenky prodávat za zhruba 110 eur.
  • Čechům nyní zlevňuje pohonné hmoty čínský boj z covidem i intervence České národní banky. Zlevňování bude pokračovat
    Cena pohonných hmot v Česku za týden klesla o několik desítek haléřů, podobně jako o týden dříve. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o 34 haléřů na průměrných 42,05 Kč/l. Litr nafty se prodává v průměru za 46,18 Kč/l, což je o 90 haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny sleduje.
  • Čechům opakovaně roste pracovní výdělek rychleji než Slovákům a bude tak tomu i po koronakrizi, říká Evropská komise. Přitom není zdražování jako zdražování, jak ukazuje případ růstu cen cukru
    V médiích a na sociálních sítích se teď často objevuje informace, že v Česku je zdražování nejvýraznější v celé Evropské unii. Buďme přesnější. V Česku je nyní nejvýraznější inflace, tedy meziroční růst cenové hladiny. Tento růst v dubnu vykázal hodnotu 3,3 procenta, která byla pro daný měsíc opravdu nejvyšší mezi všemi zeměmi EU.
  • Čechům reálně klesají mzdy již devět čtvrtletí v řadě, suverénně nejdéle v tomto tisíciletí. Ze všech odvětví „porazili“ inflaci uplynulých let pouze zaměstnanci v energetice, kteří těžili z prudkého nárůstu cen elektřiny či plynu
    Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně poklesla o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta. Reálné mzdy v Česku klesají již devět čtvrtletí v řadě. Naposledy totiž rostly ve třetím čtvrtletí roku 2021. Tak dlouhé období poklesu reálných mezd Česko v tomto tisíciletí nepamatuje. V období od roku 2000 dosud reálné mzdy nejdéle soustavně klesaly po čtyři čtvrtletí v řadě, a to na přelomu let 2012 a 2013, kdy se Česko potýkalo s recesí, související ještě s evropskou dluhovou krizí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje