Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:28
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Fintokei StartTrader

Část IV: Diverzifikace aktiv

06.11.2017 08:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Komerční článek: Asi nejčastější chybu, kterou začínající investoři dělají, je nesprávná diverzifikace investic. Držet portfolio o jedné, nebo dvou akciích, znamená, že i sebemenší pokles sníží hodnotu Vašeho portfolia značně. Na druhou stranu, pokud bude portfolio rozloženo mezi velké množství aktiv rovnoměrně, bude Vaše pozice chráněna i v případě, kdy jedna z akcií zrovna ztratí na hodnotě.

Minulý článek z této série o investování pojednával o fondech a ETF. Investování do burzovně obchodovatelných fondů (ETF) je způsob, jak lze portfolio jednoduše diverzifikovat. Fondy, které sledují akciový index (např.: S&P 500, nebo FTSE 100), představují pro investory expozici k velkému množství cenných papírů. ETF jsou vhodným nástrojem pro malé investory, pro které představují možnost, jak s nízkými náklady těžit z diverzifikace. ETF jsou ve světě čím dál tím více populárním investičním prostředkem, což si dobře uvědomují i brokeři, kteří je zahrnují do své nabídky. Společnost DEGIRO například nabízí klientům 700 ETF zcela bez poplatku.* Kromě ETF získají klienti DEGIRO také přístup k velkému množství cenných papírů na největších světových trzích, které mohou sloužit jako další nástroje k vytvoření dobře diverzifikovaného portfolia.

Abychom se od fondů a ETF posunuli dále, jsou další odstavce zaměřeny na akcie a diverzifikaci pomocí dvou dalších způsobů: mezinárodní obchod a měnová expozice.

Mezinárodní obchodování

Někteří investoři shledávají jednodušší přesunout své peníze do zahraničí a diverzifikovat své pozice obchodováním na mezinárodní úrovni. Společnost DEGIRO nabízí svým klientům přístup na více než 65 světových trhů v Evropě, Severní Americe, Austrálii a Asii. S investováním jsou spojena různá rizika dané země (politická, sociální, přírodní, i další událostí, které nemusí být zcela běžné na domácím trhu). Pro skupinu mezinárodních trhů tato přímá korelace odpadá, proto může vést mezinárodní investice k poměrně snadno získanému výnosu z portfolia.

Nejvýkonnější akcie z portfolia jsou pro investory často akcie, které jsou kotovány na zahraničních burzách. Přestože dvě největší světové burzy z hlediska tržní kapitalizace jsou NYSE a NASDAQ, dohromady představují jenom kolem 30% hodnoty všech globálních obchodů. Existuje mnoho dalších burz v Evropě (LSE, Euronext, Deutsche Börse), nebo v Asii (Tokio, Hong Kong), které jsou součástí TOP 10 obchodů světa. 

Měna

Mezinárodní obchodování kromě jiného poskytuje investorům expozici k cizím měnám. Přestože se jedná o dodatečné riziko, které musí investor vzít v úvahu při investici v zahraničí, může tato operace vést k příznivým pozicích v závislosti na měnovém kurzu.

Vezměme si jako příklad měnový pár EUR a GBP. Evropská unie je plně v jednání o Brexitu a britská libra padá. Na konci srpna jsme mohli zaznamenat propad libry až na hodnotu 1,08 EUR, což byla nejnižší hranice od roku 2009. Dvě z největších světových bank nyní předpovídají, že hodnota libry spadne na hodnotu Eura, nebo dokonce až pod ní. HSBC očekává obchody GBP a EUR v poměru 1:1 již do konce roku. Společnost Morgan Stanley zase očekává kurz Eura na hranici 1,02 ke GBP od příštího jara. Momentální situace slabé libry dělá zahraniční investice do libry velmi atraktivní.

Pro České investory tato situace znamená, že obchody do librových akcií jsou nyní o 11% levnější, než tomu bylo začátkem letošního roku.

Další a také poslední článek z této série se bude zabývat investičními operacemi typu Short a margin trading.

*Podmínky a pravidla můžete nalézt na https://www.degiro.cz/poplatky.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čas rozpočtového zúčtování
    Německý průmysl se v červnu propadl o více než pět procent meziročně, což je tempo neviděné od listopadu 2009. Průmyslové objednávky poklesly o skoro 4 % a předstihové indikátory ukazují, že v dalších měsících to bude spíše horší než lepší. Index nákupních manažerů totiž v červenci dále klesl až na dohled hranice 43 bodů, index IFO se ve zpracovatelském průmyslu pak také propadl nejníže od krize. Služby, doposud vůči průmyslové infekci imunní, ukázaly první symptomy zhoršování, když došlo (u indexu IFO) ke znatelnému zhoršení očekávání. A všichni víme, že očekávání je to, co ekonomický vývoj výrazně ovlivňuje.
  • Čas sa míňa a voda stúpa
    Na začiatku tohto týždňa sme písali analýzu, v ktorej sme uviedli dôvody, pre ktoré si myslíme, že sa nachádzame v oku hurikánu.
  • Čas splatiť americký dlh?
    Mnoho ekonómov si myslí, že je možné splatiť dlhy sveta. A ak nie priamo splatiť, tak šetriť, aby sa dlh stal dlhodobo udržateľným. Medzi nich patria aj giganti americkej politickej a finančnej scény – Paul Volcker a Peter Peterson. Obaja spolu prežili 179 rokov. Obávame sa, že ani to im nestačilo..
  • Část dividendy ČEZ za rok 2022 je mimořádným příjmem státu. Pak by ovšem měla být daň z mimořádných zisků ukončena už letos, jak ministerstvo financí ostatně dříve zamýšlelo
    Ministerstvo financí nyní tvrdí, že dividenda ČEZ není s ohledem na mezinárodní metodiku „jednorázovým“ mimořádným příjmem.
  • Částečná nabídka na převzetí akcií Naturgy od nizozemské skupiny InfraCo
    Australský investiční fond IFM Investors prostřednictvím své evropské dceřiné společnosti InfraCo se sídlem v Nizozemsku učinil částečnou veřejnou nabídku 22.69% akcií Naturgy , což odpovídá celkem 220 milionům akcií.
  • Částečná obchodní dohoda na spadnutí, akcie rostou
    Akciové trhy v průběhu páteční seance reagovaly na pozitivní zprávy, že zástupci Spojených států a Číny se domluvili na některých bodech a budou moci v následujícím měsíci přistoupit k podpisu částečné obchodní dohody. Americké akciové indexy uzavřely páteční obchodování se zisky přes jedno procento. Konkrétně S&P 500 si polepšil o 1,1 %, průmyslový Dow Jones o 1,2 % a technologický Nasdaq dokonce o 1,3 %.
  • Částečná ruská mobilizace ovlivnila i obchodování na pražské burze
    Pražská burza dnes počtvrté v řadě oslabila. Index PX klesl o 1,68 procenta na 1188,01 bodu. Ztrátu zaznamenaly všechny hlavní emise s výjimkou Kofoly. Nejvíce ztrácely akcie banky Erste. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru oslabila o dva haléře, na dolar ztratila 30 haléřů.
  • ČÁST III: Výběr strategie: Aktivní vs. Pasivní řízení portfolia
    Investoři se často obrací na poradce, kteří pro ně učiní volbu o investiční strategii, nebo se rozhodnou investovat peníze do velkých podílových fondů, které podléhají poplatkům. Celý průmysl je postaven na tom, že profesionální investor převezme řízení a spravuje kromě svého majetku i majetek průměrných investorů.
  • ČÁST II.: Vliv poplatků na návratnost investic
    Každý, kdo obchoduje s akciemi, tak ví, že poplatkům brokerovi za zprostředkování se vyhnout nedá. Skutečný efekt těchto poplatků může být ale větší, než byste si mohli myslet. Při spravování vlastního portfolia bude investor nejčastěji používat online platformu pro správu aktiv. Typy poplatků spojené s investováním v platformě se liší podle brokera i podle druhu poskytovaných služeb. Někteří brokeři účtují roční a depozitní poplatky, vyžadují minimální investiční vklady, nebo ukládají poplatky za neaktivitu. Jediný poplatek, který zůstává poměrně konzistentní, je poplatek za obchodování; tedy náklady na nákup a prodej akcií.
  • Časť investorov sa musí mýliť: Rizikové aktíva rastú, bezpečné držia svoje poreferendové zisky
    Správcovská spoločnosť Connected Wealth zverejnila zaujímavý graf. Ten ukazuje vývoj rizikových a bezpečných aktív po ...
  • ČÁST I. Začínáme: Výběr Brokera a stanovení cílů
    Tato řada článků od DEGIRO obsahuje základní témata, které by začínající investor měl ovládat ještě předtím, než začne provádět obchody, realizovat investice a spravovat vlastní portfolio. V této první části série si rozebereme kroky, které je potřeba udělat pro otevření investičního účtu.
  • Část medvědů na libře se vrátila, makrodata byla v posledních týdnech tragická
    Přestože se britská libra v posledních seancích stabilizovala, příliš nadšení z Velké Británie nepřichází. Dnešní data...
  • ČÁST V: Maržovní obchody, short selling a pokročilejší formy obchodování
    Tato závěrečná část série “Začínáme investovat” od společnosti DEGIRO se zabývá třemi konečnými úvahami pro pokročilejší obchodníky: maržové obchody, short selling a obchodování s deriváty. Tyto typy obchodů jsou velmi rizikové a zpravidla je využívají zkušení obchodníci. Pro uzavírání těchto rizikových pozic je třeba mít u DEGIRO otevřen účet Active, nebo Trader.
  • Čas útoku EURa
    Počas včerajšieho vývoja na trhu sme na kľúčovom menovom páre EURUSD udržali silnú technickú bariéru na úrovni 1,4060/40 (rastová trendová línia od začiatku roka). Dôvodom bol pozitívny pokles rizikovej averzie cez rast akciových titulov, ktorý potvrdil i pokles ziskov rizikových menových faktorov CHF, JPY (v čase rizika je tu reverzný tok carry trades a tieto meny získavajú). Počas včerajšej seansy sme nezaznamenali žiaden výraznejší technický resp. fundamentálny impulz.
  • Čas vs. načasování – od zavedení eura rozhodlo o úspěšnosti investic na burze pouhých 10 dnů
    Od chvíle, kdy se Spojené království rozhodlo pro brexit, zaznamenaly finanční trhy nárůst volatility. Mnoho investorů proto zvažuje, zda by nebylo lepší akcie nebo akciové fondy prodat a počkat si na lepší časy v budoucnu. „Ačkoli je tato reakce jistě pochopitelná, z hlediska výnosů jde o vůbec nejhorší rozhodnutí, jaké může investor učinit,“ domnívá se Carsten Roemheld, který ve společnosti Fidelity International působí na pozici Capital Market Strategist.
  • Čas (znovu) se zamyslet nad dluhopisy
    Už dlouhou dobu nebyly dluhopisy něčím, co by chtěl investor ve svém portfoliu. V období extrémně nízkých úrokových sazeb byly i výnosy z dluhopisů mimořádně nízké. Ale v posledních dvou letech se situace dramaticky změnila. Výnosy z desetiletých německých vládních dluhopisů se od října 2021 do chvíle vzniku tohoto článku vyšplhaly ze záporných čísel na 2,6 %. Ve Spojených státech se výnosy desetiletých vládních dluhopisů vyšvihly z 1,5 % na 4,3 %.
  • ČBA: Objem hypoték stoupl o 60 pct, sazby mírně klesly
    Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypoteční úvěry za 12,6 miliardy Kč, což je proti únoru nárůst o 60 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování třetí měsíc za sebou klesla, a to z únorových 5,9 na 5,86 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
  • ČD měly v pololetí ztrátu 217 milionů Kč, je to zlepšení o 1,8 miliardy
    Skupina České dráhy hospodařila v letošním prvním pololetí se ztrátou 217 milionů korun. Meziročně je to i přes pandemii koronaviru a s ní spojená omezení zlepšení o téměř 1,8 miliardy korun. Skoro všechny dceřiné společnosti skupiny skončily první půlrok ziskem. Ve ztrátě 580 milionů korun byla kvůli snížené mobilitě pouze osobní doprava, meziročně si však polepšila o 1,3 miliardy korun. Vlaky ČD cestovalo 50,3 milionu pasažérů, meziročně o 9,5 milionu méně. Novinářům to řekl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Za celý loňský rok skupina kvůli krizi hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun.
  • Čeho je páteční rally zlata předzvěstí?
    Podle posledního týdenního průzkumu Wall Street na téma zlato má drahý kov stále skvělý dlouhodobý potenciál, protože Federální rezervní systém nedokáže mírnit inflační tlaky.
  • Čeho se dřív trhy bály, na to se teď těší? Nervozita z Itálie rychle mizí
    Na trzích dál klesá nervozita, kterou před pár dny vyšponovaly zvraty v italské politice. Pojďme si vývoj kolem Itálie trochu zopakovat: Italské volby sice nedopadly moc dobře, ale italským dluhopisům i akciím se v následujících měsících velmi slušně dařilo. Když situace začala směřovat k vládě dvou hlavních populistických stran (Hnutí pěti hvězd a Liga severu), ještě nějaký čas byl klid. Ten přestal, až když se začalo potvrzovat, že nová vláda bude chtít nafouknout rozpočet a pustí se do střetu s EU.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy