Sobota 23. listopadu 2024 23:13
reklama
SAB Finance
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox 16 let
reklama
CapXmaster srovnani

Čas sa míňa a voda stúpa

16.08.2012 17:03  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na začiatku tohto týždňa sme písali analýzu, v ktorej sme uviedli dôvody, pre ktoré si myslíme, že sa nachádzame v oku hurikánu. Teda, že súčasný pokoj je tichom pred búrkou. Vzhľadom na to, že nič zásadné sa na trhoch nedeje, môžeme výhľad zaktualizovať.

Začnime z domu – Spojeného kráľovstva suverénneho dlhu a socialistickej „solidarity“ (eurozóna). Nedeje sa nič zásadné, okrem miernych komplikácií pri záchrane už doteraz zachránených a znárodnených španielskych bánk, aktuálne Bankia. Nič nové, pôvodné plány dodávky likvidity od ECB nevyšli a preto je potrebné siahnuť po pripravenom záchrannom balíku, len pre istotu sa všetko dementuje, aby bola komunikácia smerom k verejnosti jednotná – teda, že nikto o niečom nevie, nepočul a nie je si vedomý, že by čokoľvek existovalo.

Pod povrchom však bublajú zásadné rozpory, keďže Taliansko si začalo myslieť, že svojimi vysokými výnosmi dlhopisov dotuje nízke (záporné) výnosy Francúzska a Nemecka. Aby toho nebolo málo, tieto dve krajiny si zastabilizovali banky (grécka záchrana). Taliansko šetrilo a nedostalo nič a to je zle. Hoci tento výrok môže znieť veľmi bizarne, vôbec to tak nemusí byť. Pretože hoci deficity verejných financií Talianska čoraz rýchlejšie rastú, deje sa tak v čase rastúcich výnosov dlhopisov, teda nie nevyhnutne kvôli rozhadzovaniu talianskej vlády. Tento názor podporuje aj taliansky minister financií Grilli, ktorí keď komentoval neschopnosť Talianska dodržať deficity, povedal, že je pripravený na ďalšie škrty, ale je potrebné si uvedomiť, že štrukturálna bilancia je úplne v poriadku. Inak povedané – keby Taliani neplatili úroky, vyrovnali by rozpočet. A to aj napriek stagnácii ekonomiky. Taliansky premiér Monti preto povedal, že ak kroky EÚ nepovedú k zníženiu talianskych výnosov, nevylučuje možnosť, že taliansky parlament sa začne Bruselu obracať chrbtom.  

S týmto nevyhnutne súvisia pripravované kroky eurozóny, kedy sa množia reporty o to, čo by sa mohlo v najbližších mesiacoch diať. Z nich vyberáme jeden, ktorý sa nám pozdáva najviac. Nemenovaný think-tank, ktorý má dobré kontakty na správnych miestach vydal report o tom, že v prípade, že Španielsko požiada o pomoc, sú pripravené podmienky na masívnu intervenciu na dlhopisovom trhu. Ide o neoverené správy, avšak je to jediný logický krok ak nechceme rozpad eurozóny. Prvá vec - aby Nemecko požehnalo intervencii, potrebuje oficiálnu žiadosť o pomoc, aby Brusel dostal páky na dlžníka. Následne sú tu možnosti v podobe ECB, EFSF a ak sa dožijeme ESM tak aj toho. Za ďalšie, EÚ sa logicky bude pokúšať trh opiť rožkom, že akú veľkú Bazuku ona má a aby sa ani nepokúšal tlačiť na Taliansko, pretože nie je isté, či je dosť prostriedkov pre všetkých - skôr nie ako áno.

Presuňme sa na opačnú stranu Atlantiku. Tento týždeň začal pre americkú ekonomiku veľmi dobre, maloobchodné tržby prekvapili, USD posilnil a dobre zamiešal rizikovými aktívami, avšak trend nezmenil. Väčšina ďalších dát – inflácia, priemyselná produkcia či trh práce vyšli pod očakávania. Realitný trh zmiešane, avšak stavebné povolenia pozitívne prekvapili. Prišiel prieskum NY Fedu a dnes aj Philly Fedu – pod očakávania. Tak si vyberte. Celkovo sa však koniec sveta v USA zjavne nedeje a akcie sú dosť vysoko, čo znižuje pravdepodobnosť skorých krokov Fedu (hoci trh s nimi výrazne počíta – podľa Bank of America až na 80%). Goldman Sachs už svoje očakávania QE posunul (4. krát) na koniec tohto roka, teda nie na jeseň. Už od konca roka 2011 hovorí o tom, že QE príde. Vyjadrenia z Fedu sa tiež rôznia, hlasujúci člen Williams podporuje nové QE, guvernér Fedu Bernanke je obozretný a hoci by pravdepodobne rád stimuloval, musí nájsť dobrý dôvod a ten zatiaľ absentuje. Guvernér kansaského Fedu dokonca povedal, či bude Fed vôbec schopný tie aktíva, čo nakúpil, niekedy predať. Okrem toho treba povedať, že rast úverov pokračuje a inflačné očakávania sú vysoké – čo je kľúčová brzda pre Fed. A okrem toho idú voľby a spustenie QE v tomto čase by bolo vnímané ako politický krok, čo je to posledné čo Fed (ktorému záleží na nezávislom imidži) potrebuje. Ako to zdôraznil aj Fisher, guvernér dallaského Fedu. Takže stimuly od Fedu by mohli opäť meškať, čo preferuje silný USD + rast výnosov na amerických dlhopisoch. To môže rizikovým aktívam činiť vážny problém v raste.

Ak sa pozrieme na vývoj rizikových aktív, doteraz sme videli pokles komoditných mien, drahých kovov a akcie začínali tiež robiť pokusy o nižšie dno, avšak aktuálne ako slabé dáta z USA oslabili USD, okrem toho rastie aj ropa (z dôvodu rastúceho geopolitického napätia). Aktuálne tak opäť vidíme zvrátený rast – teda po slabých dátach sa opäť stávkuje na stimuly, zúfalému trhu stačí slabší USD a hneď sa rastie lepšie. Na rast však neexistuje fundamentálny dôvod, preto tieto pohyby vnímame ako  oddialenie korekcie. Nezabúdajme, čo sa stalo v auguste minulého roka. Tiež sa očakávali stimuly Fedu, ignorovali sa problémy v eurozóne a akcie tiež nevedeli nájsť smerovanie. Stačilo niekoľko šokov (zniženie amerického ratingu, absencia QE, prudký rast výnosov dlhopisov) a zrazu tu bola panika. Dnes je naďalej nálada dobrá, hoci čas sa míňa a voda v podpalubí stúpa. Zraky však toto ignorujú a smerujú k centrálnym bankám. Držíme palce. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čas epidemiologů skončil. Nyní musí převzít otěže ekonomové
    „Po amputaci podstatné části naší ekonomiky se nyní musíme pokusit přišít tuto část ke zbytku našeho hospodářství. Bohužel však postupně zjišťujeme, že amputovaná část odumírá a zbytek hospodářství krvácí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Čas ísť short..
    V poslednej dobe sa mi stalo viackrát, že ma známi oslovil...
  • Čas jednání o smíru s holdingem Malina vypršel
    „Čas jednání o smíru s holdingem Malina vypršel,“ říká šéfka týmu krizových manažerů společnosti Misura IT Libuše Barková. Po zadlužené firmě požaduje 10,5 milionu korun. Malina mezitím od zákazníků sbírá zálohy na nerealizovatelné zakázky.
  • Čas na dluhopisy?
    Součástí investičního portfolia jsou vedle akcií či podílových fondů většinou i dluhopisy – nebo chcete-li obligace. V poslední době se jim však nedařilo, a to vinou růstu inflace a utahování měnových politik centrálních bank napříč vyspělými ekonomikami. Zaslouží si nyní opět pozornost investorů?
  • Čas na dořešení fiskálního útesu se neúprosně krátí
    Prezident Barack Obama dnes opět zamíří do Washingtonu, aby se pokusil dořešit návrh rozpočtu na příští rok. Sená...
  • Čas nakoupit USD/JPY
    Z paniky ohledně omikronu profitoval japonský jen, který ve spojení s americkou měnou posílil o téměř 300 bodů. Jen byl spolu se švýcarským frankem velmi žádaným ochranným nástrojem, neznámý a děsivý omikron umožnil medvědům USD/JPY dosáhnout lokálního minima 112,68. Zde bychom si však měli povšimnout klíčových slov "neznámý" a "děsivý". Studie nové mutace pokračují a situace se postupně každým dnem vyjasňuje. A přestože WHO trvá na tom, že úplný obrázek bude jasný až za několik týdnů, předběžné zprávy jednotlivých expertů snížily míru napětí na finančníh trzích.
  • Čas na páteční vybírání zisků?
    Jak na hlavním měnovém páru EURUSD, tak na akciových trzích máme několik vykřičníků, které by mohly poněkud odradit...
  • Čas na změnu úrokových sazeb nenazrál
    Česká národní banka bude ve středu 18. prosince rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Změnu úrokových sazeb valná většina finančního trhu nečeká, ale existují spekulace na zvýšení úrokových sazeb. Podle nás čas ke změně úrokových sazeb nenazrál.
  • Čas pre dolár sa rozhodnúť
    Včera večer sa objavila správa od spravodajskej agentúry Nikkei o tom, že obrovský japonský vládny penzijný fond (GPIF) pripravuje plány na...
  • Čas rozpočtového zúčtování
    Německý průmysl se v červnu propadl o více než pět procent meziročně, což je tempo neviděné od listopadu 2009. Průmyslové objednávky poklesly o skoro 4 % a předstihové indikátory ukazují, že v dalších měsících to bude spíše horší než lepší. Index nákupních manažerů totiž v červenci dále klesl až na dohled hranice 43 bodů, index IFO se ve zpracovatelském průmyslu pak také propadl nejníže od krize. Služby, doposud vůči průmyslové infekci imunní, ukázaly první symptomy zhoršování, když došlo (u indexu IFO) ke znatelnému zhoršení očekávání. A všichni víme, že očekávání je to, co ekonomický vývoj výrazně ovlivňuje.
  • Čas splatiť americký dlh?
    Mnoho ekonómov si myslí, že je možné splatiť dlhy sveta. A ak nie priamo splatiť, tak šetriť, aby sa dlh stal dlhodobo udržateľným. Medzi nich patria aj giganti americkej politickej a finančnej scény – Paul Volcker a Peter Peterson. Obaja spolu prežili 179 rokov. Obávame sa, že ani to im nestačilo..
  • Část dividendy ČEZ za rok 2022 je mimořádným příjmem státu. Pak by ovšem měla být daň z mimořádných zisků ukončena už letos, jak ministerstvo financí ostatně dříve zamýšlelo
    Ministerstvo financí nyní tvrdí, že dividenda ČEZ není s ohledem na mezinárodní metodiku „jednorázovým“ mimořádným příjmem.
  • Částečná nabídka na převzetí akcií Naturgy od nizozemské skupiny InfraCo
    Australský investiční fond IFM Investors prostřednictvím své evropské dceřiné společnosti InfraCo se sídlem v Nizozemsku učinil částečnou veřejnou nabídku 22.69% akcií Naturgy , což odpovídá celkem 220 milionům akcií.
  • Částečná obchodní dohoda na spadnutí, akcie rostou
    Akciové trhy v průběhu páteční seance reagovaly na pozitivní zprávy, že zástupci Spojených států a Číny se domluvili na některých bodech a budou moci v následujícím měsíci přistoupit k podpisu částečné obchodní dohody. Americké akciové indexy uzavřely páteční obchodování se zisky přes jedno procento. Konkrétně S&P 500 si polepšil o 1,1 %, průmyslový Dow Jones o 1,2 % a technologický Nasdaq dokonce o 1,3 %.
  • Částečná ruská mobilizace ovlivnila i obchodování na pražské burze
    Pražská burza dnes počtvrté v řadě oslabila. Index PX klesl o 1,68 procenta na 1188,01 bodu. Ztrátu zaznamenaly všechny hlavní emise s výjimkou Kofoly. Nejvíce ztrácely akcie banky Erste. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru oslabila o dva haléře, na dolar ztratila 30 haléřů.
  • ČÁST III: Výběr strategie: Aktivní vs. Pasivní řízení portfolia
    Investoři se často obrací na poradce, kteří pro ně učiní volbu o investiční strategii, nebo se rozhodnou investovat peníze do velkých podílových fondů, které podléhají poplatkům. Celý průmysl je postaven na tom, že profesionální investor převezme řízení a spravuje kromě svého majetku i majetek průměrných investorů.
  • ČÁST II.: Vliv poplatků na návratnost investic
    Každý, kdo obchoduje s akciemi, tak ví, že poplatkům brokerovi za zprostředkování se vyhnout nedá. Skutečný efekt těchto poplatků může být ale větší, než byste si mohli myslet. Při spravování vlastního portfolia bude investor nejčastěji používat online platformu pro správu aktiv. Typy poplatků spojené s investováním v platformě se liší podle brokera i podle druhu poskytovaných služeb. Někteří brokeři účtují roční a depozitní poplatky, vyžadují minimální investiční vklady, nebo ukládají poplatky za neaktivitu. Jediný poplatek, který zůstává poměrně konzistentní, je poplatek za obchodování; tedy náklady na nákup a prodej akcií.
  • Časť investorov sa musí mýliť: Rizikové aktíva rastú, bezpečné držia svoje poreferendové zisky
    Správcovská spoločnosť Connected Wealth zverejnila zaujímavý graf. Ten ukazuje vývoj rizikových a bezpečných aktív po ...
  • Část IV: Diverzifikace aktiv
    Asi nejčastější chybu, kterou začínající investoři dělají, je nesprávná diverzifikace investic. Držet portfolio o jedné, nebo dvou akciích, znamená, že i sebemenší pokles sníží hodnotu Vašeho portfolia značně. Na druhou stranu, pokud bude portfolio rozloženo mezi velké množství aktiv rovnoměrně, bude Vaše pozice chráněna i v případě, kdy jedna z akcií zrovna ztratí na hodnotě.
  • ČÁST I. Začínáme: Výběr Brokera a stanovení cílů
    Tato řada článků od DEGIRO obsahuje základní témata, které by začínající investor měl ovládat ještě předtím, než začne provádět obchody, realizovat investice a spravovat vlastní portfolio. V této první části série si rozebereme kroky, které je potřeba udělat pro otevření investičního účtu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy