Neděle 22. prosince 2024 06:17
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Ekonomický kalendář: Bude zveřejněn CPI z USA a o sazbách rozhoduje BoC!

12.07.2023 09:25  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Asijsko-pacifické trhy zaznamenaly mírné zisky
  • Futures na indexy v Evropě a USA ukazují na vyšší otevření těchto trhů
  • Pozornost investorů se zaměřuje na údaje o indexu spotřebitelských cen v USA a rozhodnutí o sazbách BoC
  • RBNZ udržela sazby v souladu s očekáváním, ale naznačila, že může být nutné další zvýšení
  • Údaje API ukazují na větší nárůst týdenních zásob ropy v USA

Dnešní makroekonomický kalendář je nabitý zajímavými makroekonomickými údaji. Pozornost investorů se v první řadě zaměří na klíčové údaje o CPI z USA (14:30), které by měly ukázat výrazný pokles dynamiky inflace v zemi. Druhým tématem dne bude rozhodnutí BoC o úrokových sazbách (16:00). Podle konsenzu by BoC měla zvýšit hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 5 %. Den vyvrcholí reportem o změně zásob ropy a dalších ropných produktů (16:30) a několika prohlášeními centrálních bankéřů. 

14:30, USA - Inflace spotřebitelských cen:

  • Meziroční index spotřebitelských cen. Očekáváno - 3,1 % r/r, Předchozí - 4 % r/r.
  • Jádrová inflace v meziročním vyjádření. Očekávané - 5 % r/r, předchozí - 5,3 % r/r.
  • Meziměsíční index. Očekávané - 0,3 % m/m, Předchozí - 0,1 % m/m
  • Meziměsíčně jádro. Očekávané - 0,3 % m/m, předchozí - 0,4 % m/m.

16:00, Kanada - rozhodnutí o úrokových sazbách

  • Očekává se: +25 bps (5 %) Předchozí: 4,75%

15:30, USA - změna zásob ropy EIA

  • Změna zásob ropy. Očekává se: 0,2 bbl; Předchozí: 0,2 bbl: -(API: 3,026 bbl).
  • Změna zásob benzínu. Očekává se -1,2 bbl; Předchozí: -1,2 bbl: -2,55 barelu (API: -0,7 barelu).
  • Změna zásob destilovaných paliv. Očekává se: -0,4 barelu; Předchozí: -1,04 barelu (API: -0,3 barelu).

Projevy centrálních bankéřů:

  • 09:00, USA - Bailey, předseda BoE.
  • 14:30, USA - Barkin, člen Fedu
  • 15:45, USA - Kashkari, člen FEDu
  • 19:00, USA - Bostic, člen FEDu
  • 22:00, USA - Mester, členka FEDu

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomický kalendář: BoE i ČNB budou rozhodovat o sazbách
    13:00 - BoE rozhodnutí o sazbách a tisková konference guvernéra Carneyho (o 30 minut později). Bank of England by dnes dle očekávání neměla měnit úrokové sazby. Může být však zajímavé znát názor banky na současný ekonomický růst a vývoj inflace na pozadí posledního vývoje okolo Brexitu a prosincových parlamentních voleb. Nový výhled bude zveřejněn ve kvartálním Inflačním reportu, který bude k dispozici hned po rozhodnutí o sazbách. Guvernér Carney vystoupí na konferenci o půl hodiny později.
  • Ekonomický kalendář: BoE rozhodne o sazbách
    Futures trhy naznačují na vyšší otevření evropské hotovostní seance, přičemž futures na DAX se obchodují přibližně 90 bodů nad včerejším hotovostním závěrem. Powell řekl, že si letos nepředstavuje žádné snížení sazeb, protože centrální banka se stále soustředí na snížení inflace. Mezitím ministryně financí Yellenová řekla, že americká vláda neuvažuje o kroku k rozšíření pojištění vkladů v současné bankovní krizi, a dodala, že rozhodnutí bude probíhat pouze případ od případu.
  • Ekonomický kalendář: BoE rozhodne o sazbách a na programu jsou PMI z Evropy
    Futures trhy ukazují na otevření Evropy do pozitivního teritoria. Obchodníci kvitují, že by čínský developer Evergrande mohl dostát svým závazkům. Společnosti se včera podařilo splatit úrok na domácích dluhopisech a čínská centrální banka přišla s novou dávkou likvidity do bankovního systému. Pravděpodobnost bankrotu Evergrande se tak snížila.
  • Ekonomický kalendář: BoE rozhoduje o sazbách a v USA zveřejní PPI inflační index
    Evropské trhy dnes otevírají na mírně vyšších úrovních. DE30 pokouší prorazit zpět nad hranici 16 000 bodů. K tomuto vývoji dochází po dřívější poněkud smíšené a jednotvárné asijské seanci a po vysoce volatilní seanci na Wall Street. Energetické komodity se dnes ráno obchodovaly na vyšších úrovních, zatímco drahé kovy zaznamenávají pouze malé změny. USD a JPY jsou nejvýkonnějšími měnami G10, zatímco EUR a AUD nejvíce zaostávají.
  • Ekonomický kalendář: BoE zasedání a rozhodnutí o sazbách
    Futures trhy poukazují na vyšší otevření evropské hotovostní seance, přičemž futures na DAX se obchodují přibližně 50 bodů nad včerejším hotovostním závěrem. Ropa po krátkém skoku po OPEC znovu klesla a WTI se blíží k hranici 90 dolarů za barel. Risk-on lze zaznamenat na devizových trzích s lepšími výkony protipodských měn (AUD a NZD) a zaostáváním bezpečných přístavů (JPY a CHF).
  • Ekonomický kalendář: Boris Johnson směřuje do Bruselu
    Evropské trhy otevřely v úterý mírně do červených čísel. Ekonomický kalendář toho dnes opět moc nenabídne. Mezi hlavní data patří německý ZEW index. Pozornost trhů se však soustředí na politiku. Boris Johnson by měl mířit do Bruselu na schůzku s Ursulou von der Leyenovou. Rozhovorům o Brexitu hrozí kolaps a výsledek jednání může napovědět, zda budou rozhovory dále pokračovat, nebo se hlavním scénářem stane odchod Velké Británie bez dohody. Dále dnes uplyne potenciálně velmi důležitý termín, který EU stanovila Polsku a Maďarsku k rozhodnutí, zda tyto země přijmou společný rozpočet či nikoliv. Evropská unie stojí v záležitosti Brexitu i schválení rozpočtu na rozcestí, které může ovlivnit její fungování na další roky.
  • Ekonomický kalendář: Brainardův projev a svátek v UK
    Začátkem nového týdne lze na globálních finančních trzích zaznamenat horší náladu. Powellův páteční projev byl považován za jestřábí a spustil velké propady na akciových trzích. Ty pokračují i na začátku nového týdne, přičemž evropské trhy otevřely mírně pod pátečním close.
  • Ekonomický kalendář: Brexit a výsledková sezóna
    Britská libra zůstane v centru dění, když obchodníci čekají na výstup z dalšího hlasování o brexitu v britském parlamentu. Za pozornost ale v mezičase budou stát také výsledky americké spotřebitelské důvěry za měsíc leden, nebo týdenní data týkající se ropných zásob od API. Klíčovým tématem zůstává také výsledková sezóna, která v tomto týdnu nabízí záplavu důležitých korporátních dat od největších amerických společností.
  • Ekonomický kalendář: Brexit zůstane v popředí zájmu i během tohoto týdne
    Velká Británie měla opustit EU už tento týden 29. března. Datum bylo ale posunuto minimálně o dva týdny. Téma brexitu s námi proto na trzích zůstane. Z dalších fundamentů pozor na výsledky evropské inflace, nebo na reporty týkající se ropy.
  • Ekonomický kalendář: Britská data HDP pod drobnohledem
    Dnes čekáme klidnou seanci. Kromě absence důležitých makrodat se dnes slaví státní svátky na důležitých trzích, které negativně ovlivní obchodované objemy - včetně USA, Kanady, Francie, Polska. Počítáme také s nízkou volatilitou na finančních trzích.
  • Ekonomický kalendář: Budou BoE a SNB následovat Fed?
    Trhy vstřebávají včerejší rozhodnutí Fedu zvýšit sazby o 75 bp až na 1,75 %. Guvernér Powell se na tiskové konferenci po zasedání Fedu snažil trhy ujistit, že očekává spíše soft landing než negativní scénář recese/stagflace. Přeprodané indexy výrazně rostly, nicméně rally se ukázala pouze jako dočasná. Dolarový index (USDIDX) korigoval z úrovní 20letých maxim. Fed mohl nasměrovat další centrální banky k výraznějšímu utahování měnové politiky. Už dnes o sazbách rozhodují švýcarská centrální banka a Bank of England.
  • Ekonomický kalendář: Budou zveřejněna inflační očekávání University of Michigan
    Po týdnu plném důležitých makroekonomických údajů a rozhodnutí o úrokových sazbách v eurozóně a USA je dnešní poslední den týdne relativně klidný. Na začátku dne se investoři dozvěděli rozhodnutí Bank of Japan o úrokových sazbách, které bylo v souladu s očekáváním. BoJ ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni -0,1 %.
  • Ekonomický kalendář: Cena ropy roste, čekáme na rusko-ukrajinské rozhovory
    Futures ukazují na negativní začátek evropské seance. Cena ropy prudce roste v reakci na možnost zavedení sankcí na ruskou ropu. Rostou obavy o dopad na hospodářský růst, což vytváří tlak na akciové trhy. Konflikt na Ukrajině stále nekončí a množství obětí roste na obou stranách. Na trzích jsme svědky vysoké rizikové averze. Dnes proběhne třetí kolo rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou. Vzhledem k posledním vyjádřením ruského prezidenta Putina však nejsou očekávání na výsledek těchto rozhovorů příliš vysoká. Ekonomický kalendář je dnes takřka prázdný. Očekáváme volatilní seanci. Trhy by měly být v zajetí přicházejících zpráv z Ukrajiny.
  • Ekonomický kalendář: Centrální bankéři a výsledková sezóna
    Globální akciové trhy vypadají na počátku nového týdne v dobré náladě. Dnes nejsou na programu žádná důležitá makrodata, proto by indexy mohly následovat novinové titulky. Ani zápis ze zasedání Riksbank ani italská průmyslová produkce by žádné výrazné dopady dnes přinést neměly. Do centra pozornosti by se mohly opět dostat vztahy USA a Číny, protože americký prezident Trump řekl, že učiní v tomto týdnu rozhodnutí o implementaci obchodní dohody.
  • Ekonomický kalendář: Centrální bankéři dominují dnešní agendě
    Globální akciové trhy se na počátku nového týdne obchodují na vyšších úrovních. Nancy Pelosi stanovila deadline pro dosažení dohody o stimulu, pokud by měl být implementován ještě před americkými prezidentskými volbami. Její vyjádření dalo trhům naději, že brzká dohoda je stále možná. Navíc britská média naznačila, že představitelé země jsou připraveni učinit krok zpět se zákonem, který porušuje dohodu s EU o Brexitu z minulého roku. Dnešní kalendář vypadá téměř prázdný, ale dočkáme se mnoha projevů a prohlášení centrálních bankéřů z Fedu a ECB. Guvernér Powell bude odpoledne mluvit o digitálních měnách.
  • Ekonomický kalendář: Centrální bankéři dominují dnešní agendě
    Evropské trhy otevřely v blízkosti pátečního závěru po nevýrazné asijské seanci. Dnešní kalendář je jako obvykle v pondělí bez výrazných makrodat. Nicméně s důležitými projevy vystoupí centrální bankéři z Evropy i USA. V dalších seancích bychom se měli dočkat více důležitých událostí. Ve čtvrtek bude organizace OPEC+ rozhodovat o kvótách na těžbu ropy a v pátek budou zveřejněna data NFP z amerického trhu práce. Výsledky posledních měsíců nenaplnily očekávání a vzbudily otázky o síle oživení.
  • Ekonomický kalendář: Centrální bankéři dominují kalendáři
    Futures na evropské indexy ukazují na mírně vyšší otevření dnešní hotovostní seance na starém kontinentu. Stalo se tak po nevýrazné americké seanci a smíšeném obchodování během dnešní asijské seance. Celkově dnes napříč finančními trhy nelze vypozorovat žádné výraznější pohyby a komodity, kryptoměny a měnové páry se obchodují v úzkém rozpětí. Objevily se zvěsti, že na dnešní tiskové konferenci čínských úřadů o prevenci a kontrole Covidu by mohlo dojít k oznámení dalšího uvolnění restrikcí, nic zásadního však oznámeno nebylo. 
  • Ekonomický kalendář: Centrální bankéři dominují kalendáři
    Trhy s futures ukazují na malou volatilitu při zahájení dnešní evropské peněžní seance. Německý DE30 se obchoduje poblíž historických maxim dosažených v pátek, zatímco futures na S&P 500 (US500) se pohybují v blízkosti oblasti 4 200 bodů. Energetické komodity, základní kovy a drahé kovy stahují. NZD a EUR jsou nejvýkonnějšími měnami G10, zatímco AUD a CAD nejvíce zaostávají.
  • Ekonomický kalendář: Centrální bankéři v centru pozornosti
    Páteční obchodování na Wall Street skončilo smíšeně. Technologický index Nasdaq byl jediným benchmarkem, který zaznamenal nějaké mezidenní zisky, nicméně ty nepřesáhly 0,15 %.
  • Ekonomický kalendář: Centrální banky rozhodují o sazbách
    Investoři zůstávají nervózní. Ani slíbená pomoc v řádu bilionů dolarů centrálních bank a vlád zatím příliš nezměnila negativní náladu a trhy zůstávají pod tlakem. Dosud relativně klidný Forex se otřásá v základech. Masivní nákupy amerického dolaru posílají ostatní měny do hlubin (GBP, NOK,...). Dnes budou o sazbách rozhodovat švýcarská centrální banka a norská centrální banka, které se výrazně propadá koruna. Nečeká se však, že by tyto banky dnes měly přistoupit ke změně sazeb. Mohou být však přijata další opatření pro boj s krizí. Odpoledne budou také zveřejněna méně podstatná data z USA.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank