Neděle 03. listopadu 2024 12:52
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap zlato
reklama
Fintokei StartTrader

Rychlý pokles meziroční inflace pokračuje

11.05.2023 14:47  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká inflace v dubnu klesla na 12,7 % y/y z březnových 15,0 %, což bylo více, než se čekalo. Tržní konsensus činil 13,3 % y/y, zatímco naše prognóza očekávala snížení na 13,1 %. ČNB předpovídala 13,2 % y/y. Na pokračující pokles meziroční inflace nadále působila především vyšší srovnávací základna. To se týkalo všech složek inflace s výjimkou cen pohonných hmot, u kterých došlo ke zmírnění meziročního zlevnění z -19 % na stále výrazných -16,8 %.

Meziměsíčně byly spotřebitelské ceny v dubnu nižší v průměru o 0,2 %, v březnu přitom rostly o 0,1 % m/m. Konsensus naproti tomu pro duben očekával růst cen o 0,4 % m/m, naše prognóza pak počítala s +0,2 %. Na nižší než námi očekávanou dynamiku spotřebitelských cen působilo zlevnění potravin. Jejich ceny se meziměsíčně snížily v průměru o 1,6 %, zatímco u alkoholických nápojů a tabákových výrobků klesly o 0,9 %. My jsme přitom pro tuto celou skupinu počítali s meziměsíční stagnací cen. V potravinách se tak s časovým odstupem pravděpodobně začínají promítat nižší ceny agrárních komodit, energií a pohonných hmot. Ceny pohonných hmot byly rovněž meziměsíčně nižší. V dubnu klesly o 0,7 % m/m, což bylo v souladu s naší prognózou.

Ceny energií v dubnu překvapivě meziměsíčně vzrostly. Spotřebitelské ceny elektřiny byly v průměru vyšší o 0,5 % m/m, ceny plynu a tepla pak o shodných 0,2 % m/m. V případě cen elektřiny a plynu se tak zastavil mírný pokles ke kterému v průběhu února a března docházelo. Dubnový vývoj celé skupiny regulovaných cen se ve výsledku nacházel nad naší prognózou. Meziměsíční růst regulovaných cen dokonce zrychlil z březnových 0,1 % na 0,5 % v dubnu. My jsme naopak počítali s mírným poklesem (o 0,5 %), když jsme očekávali, že ve spotřebitelských cenách elektřiny a plynu se ještě více projeví předchozí výrazný pokles cen energií na velkoobchodních trzích.

Jádrová inflace v dubnu výrazně klesla, a to i v meziměsíčním vyjádření. Podle dat ČNB se meziroční jádrová inflace snížila z březnových 11,5 % na dubnových 10,0 %. Prognóza centrální banky přitom čekala 10,2 % y/y, ta naše pak 10,4 %. V meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření podle našeho odhadu jádrová inflace zpomalila z 0,56 % na 0,25 %, což anualizovaně znamená, že se již pohybovala poblíž horní hranice tolerančního pásma ČNB (3 %). Po delší době, kdy jádrová inflace zůstávala na vyšších úrovních, tak došlo k jejímu zmírnění. Vliv zde mohl mít pokles poptávky, který podle předstihových indikátorů pokračoval i na začátku letošního roku. Až další měsíce ale ukážou, zdali v české ekonomice opravdu došlo k významnému zmírnění poptávkových tlaků na růst cen, či zda šlo pouze o dočasný výkyv (k jednorázovým výkyvům směrem dolů docházelo i v předchozích měsících).

Pokles meziroční inflace by měl vlivem vyšší statistické základy pokračovat i v dalších měsících. Kolem poloviny letošního roku by se měla inflace podle naší prognózy pohybovat poblíž 10 % y/y a ve druhé půlce roku setrvat mírně pod touto úrovní. Za celý letošní rok podle naší prognózy inflace dosáhne 11,8 % a příští rok klesne v průměru na 2 %. K dosažení cíle centrální banky by v příštím roce mělo podle nás pomoci hlavně výrazné zlevnění cen energií pro konečné spotřebitele. Naše prognóza předpokládá, že spotřebitelská cena elektřiny a plynu v lednu příštího roku meziročně klesne o zhruba třetinu (více v našich Ekonomických výhledech. Pokud by jádrová inflace v meziměsíčním vyjádření v dalších měsících setrvala poblíž nízké dubnové úrovně pak by pravděpodobně došlo k rychlejšímu odeznívání růstu spotřebitelských cen, než jaký ukazuje naše prognóza.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rychlé zhrnutie (05.03.2021)
    Americké indexy včera klesli a tretí deň po sebe uzavreli obchodovanie nižšie. Index S&P 500 poklesol o 1,34%, Dow Jones o 1,11% a Nasdaq klesol o 2,11%. Russell 2000 poklesol o 2,76%
  • Rychlé zhrnutie (09.11.2020)
    Podľa správy agentúry Bloomberg, môže EÚ oddialiť zavedenie ciel v objeme 4 miliardy dolárov v spore medzi Boeingom a Airbusom, pretože Bidenovo víťazstvo môže znamenať nový začiatok obchodných vzťahov medzi EÚ a USA.
  • Rychlé zhrnutie (28.10.2020)
    Americké indexy skončili včerajšie obchodovanie zmiešane. Index S&P 500 poklesol o 0,3%, Dow Jones klesol o 0,80% a Nasdaq získal 0,64%
  • Rychlý a bezpečný přesun peněz z Jihoafrické republiky s Rand Swiss
    Firmy a jednotlivci, kteří potřebují rychle a bezpečně převést peníze z Jihoafrické republiky, mohou využít služeb společnosti Rand Swiss, která se postará o celý proces – od začátku až do konce.
  • Rychlý obrat dolů - trhy odpoledne padají, euro pod 1,4350
    Nálada na trzích se odpoledne rychle zhoršuje a hlavní akciové trhy se noří do č...
  • Rychlý obrat do zeleného teritoria na Nasdaq
    Po pondělním proniknutí informací o problémech čínské společnosti Evergrande přišlo včera částečné uklidnění. Je zde totiž šance, že čínské úřady vstoupí na scénu, aby zabránili strukturálním problémům. Mezi akcie, které včera evidovaly větší růst, se zařadila farmaceutická společnost Johnson & Johnson, když firma uvedla, že její posilující dávka má 94% úspěšnost, JNJ +0,44 %. Solidní seanci má za sebou energetický sektor, který posílil o 0,4 % (CVX, XOM). Větší posílení mají za sebou akcie energetického giganta Shell, RDS/A +3,75 %, COP +4,01 %. Akcie společnosti Uber poskočily +11,5 % a konkurenční provozovatel Lyft +6,51 %. Index Dow Jones Industrial Average oslabil o 0,1 % (33.920 b.), S&P 500 o 0,1 % (4.354 b.) a naopak technologický Nasdaq Composite posílil o 0,2 % (14.746 b.).
  • Rychlý pohled: Americký dolar po slabých makrodatech klesá
    Jádrová spotřebitelská inflace v USA klesla v lednu na 1,8 % y/y z pozitivně revidovaných 2 % v prosinci. Dnešní data potvrzují nízké inflační tlaky v americké ekonomice. Navíc osobní příjmy (0,2 %) a útraty (+0,1 %, prosincová čísla byla revidována na -0,6 %) skončily pod konsenzem. Nicméně aktuální čísla jsou kvůli uzávěře trhu stále zpožděné, takže investoři mohou doufat, že nyní už se situace v americké ekonomice zlepšuje. Dopad na trhy je kvůli zpožděným datům snížený. Pár EURUSD lehce roste, ovšem na denním grafu zůstává v blízkosti posledních minim.
  • Rychlý pohled na bankovní zisky ve čtvrtém čtvrtletí v USA
    Investorům byly dnes před zahájením peněžní seance na Wall Street nabídnuty první zprávy o výdělcích za čtvrté čtvrtletí od amerických bank. Mezi dnešními reportéry o výdělcích lze najít BlackRock, Wells Fargo, JPMorgan a Citigroup. Nejdůležitější z každé zprávy jsou uvedeny níže.
  • Rychlý pohled: Nižší inflace v USA sráží americký dolar
    Únorová inflace v USA skončila pod očekávání a inflační očekávání v americké ekonomice jsou tedy pouze omezená. Proč je tento report důležitý? Inflace je stěžejní pro americkou centrální banku Fed a společně s růstem mezd se jedná o důležité fundamenty, které jsou zásadní pro další vývoj úrokových sazeb. Dnešní data dávají větší sílu holubicím, které radí s dalším růstem sazeb ještě vyčkat. Únor byl poslední měsíc, kdy jádrová inflace (mimo potraviny a energii) mohla "vystrašit" investory obstojným růstem, protože vyšší srovnávací základna se začne projevovat od březnových dat až do konce roku 2019. Futures na americký trhy rostou, zatímco americký dolar začal po zveřejnění dat v prvotní reakci klesat.
  • Rychlý pokles meziroční inflace pokračuje
    Česká inflace v dubnu klesla na 12,7 % y/y z březnových 15,0 %, což bylo více, než se čekalo. Tržní konsensus činil 13,3 % y/y, zatímco naše prognóza očekávala snížení na 13,1 %. ČNB předpovídala 13,2 % y/y. Na pokračující pokles meziroční inflace nadále významně působila vyšší srovnávací základna. To se týkalo všech složek inflace s výjimkou cen pohonných hmot, u kterých došlo ke zmírnění meziročního zlevnění z -19 % na stále výrazných -16,8 %.
  • Rychlý přehled
    Americké indexy zakončily včerejší seanci výrazně v zelených číslech a navýšily historická maxima. S&P500 uzavřel růstem o 0,84 % poprvé v historii nad 3 300 USD. Čínská prosincová data příjemně překvapila. Průmyslová produkce rostla o 6,9 %, zatímco trh počítal s růstem o 5,9 %. Maloobchodní tržby rostly o 8 % (kons.: 7,9 %), investice do fixních aktiv rostly o 5,4 % (kons.: 5,2 %) a HDP rostlo podle očekávání o 6 %.
  • Rychlý přehled: EUR.USD
    Měnový pár EUR/USD byl v poslední době více ovlivněn geopolitickými událostmi nežli makroekonomickými faktory. Pár EUR...
  • Rychlý přehled: Ropa
    Komodity po několika pozitivních týdnech začínají ztrácet momentum. Ropa není výjimkou. Z fundamentálního hlediska je ...
  • Rychlý přehled: S&P 500
    Akciové indexy se v únoru dokázaly odrazit ode dna a smazat tak velkou část svých ztrát. Indexu S&P 500 se dařilo mnoh...
  • Rychlý přehled: USD.JPY
    Centrální banka Japonska (BoJ) se svou monetární politikou snaží oslabit japonský  jen (JPY)  stůj co stůj. Neváhala p...
  • Rychlý přehled: Zlato
    Drahé kovy všeobecně a zejména zlato v posledních týdnech získávají na hodnotě. Hlavním důvodem je pokles akciových in...
  • Rychlý přechod Facebooku na Meta – jaký je progres a očekávání?
    Když společnost Facebook v říjnu 2021 oznámila přejmenování na Meta, mnohé to dozajista překvapilo. Sice se vědělo, že se společnost hodně zaměřuje na tzv. metaverse, ale většina ovšem nejspíš nepočítala s tím, že kvůli tomu dojde k rebrandingu. Rebrandingy totiž nejsou úplně bezproblémové. Jednak to stojí dost peněz a jednak to nemusí spotřebitel tak snadno přijmout. Facebook měl ovšem „štěstí“, že nemá prakticky žádnou konkurenci.
  • Rychlý růst cen pohonných hmot zvyšuje inflaci a riskuje utlumení poptávky
    V dubnu zaznamenal komoditní sektor další měsíční vzestup. Bloomberg Spot Index zahrnující 23 hlavních komoditních futures již pátý měsíc stoupá a nyní dosáhl nového rekordního maxima. Vzestup se ale omezuje pouze na zemědělství a energetiku, zatímco v případě drahých a průmyslových kovů se situace naopak zhoršuje.
  • Rychlý růst české ekonomiky pomáhá koruně k ziskům
    Revize růstu HDP ještě výš ukazuje, že česká ekonomika je na tom o poznání lépe, než se čekalo. Při dosti utaženém trhu práce znamená vysoký růst proinflační riziko, a přiživuje tak šanci, že ČNB přistoupí dříve k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Koruna tak čísla vnímá pozitivně a posouvá se na 26,05 za euro. Kurz ale u 26,00 pravidelně naráží na silnou podporu. Slabší český PMI zůstal stranou zájmu.
  • Rychlý růst spotřebitelských cen nepolevuje
    Spotřebitelské ceny v ČR v září oproti srpnu vzrostly o 0,2 %, což opět přebilo všechny odhady. Analytici v průměru čekali pokles kvůli sezónním důvodům o 0,2 %. Náš odhad činil -0,3 %. Meziroční míra inflace se zvýšila na 4,9 % z předchozího tempa 4,1 %, zatímco se čekal v průměru výsledek kolem 4,6 %. Rozdíl mezi skutečností a prognózou inflace ČNB se zvýšil na 1,7 procentního bodu. když v srpnu činil 1,0.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster