Úterý 03. prosince 2024 18:07
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024

Rychlý růst cen pohonných hmot zvyšuje inflaci a riskuje utlumení poptávky

02.05.2022 10:33  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V dubnu zaznamenal komoditní sektor další měsíční vzestup. Bloomberg Spot Index zahrnující 23 hlavních komoditních futures již pátý měsíc stoupá a nyní dosáhl nového rekordního maxima. Vzestup se ale omezuje pouze na zemědělství a energetiku, zatímco v případě drahých a průmyslových kovů se situace naopak zhoršuje. Příčinou nejsou jen dlouhodobé čínské lockdowny spojené s epidemií COVIDu-19, které oslabily poptávku i hospodářský růst, ale i obavy, že rychlé zvyšování sazeb v USA poškodí již tak oslabující vyhlídky americké ekonomiky. Kromě toho dosáhl dolar vůči několika měnám několikaletého maxima. Zejména je třeba zmínit 20leté maximum vůči japonskému jenu a pětileté maximum vůči euru.

Současnou situaci v Číně popisuje významný hongkongský investor jako nejhorší za posledních 30 let. Stále problematičtější pekingská politika nulového výskytu COVIDu totiž zpomaluje hospodářský růst a zvyšuje mezi lidmi nespokojenost. V důsledku toho se globální dodavatelské řetězce znovu potýkají s problémy, čínské přístavy jsou znovu zahlcené a markantně poklesla poptávka po klíčových komoditách od ropy až po průmyslové kovy. V pátek však čínské politbyro zareagovalo na rostoucí znepokojení příslibem dalších ekonomických stimulů, které mají podpořit růst. Bližší podrobnosti zatím neuvedlo. Počátkem týdne ovšem prezident Si mluvil o tom, že velkou prioritu bude mít infrastruktura, a pokud budou tyto stimuly skutečně zavedeny, budou jedním z klíčových zdrojů další poptávky po průmyslových kovech. Proto jsme přesvědčeni, že se po nedávném oslabení bude již brzy možné odrazit ode dna.


Ve svém posledním online semináři i v podcastu na MACROVoices z minulého týdne jsem zmiňoval, proč budou podle nás komodity dál posilovat a proč mohou jejich ceny stoupat, i když by měla poptávka kvůli nižšímu růstu oslabit.

Ropa se stále obchoduje v úzkém pásmu, které se ještě dále zužuje. V případě ropy Brent je to teď 98 až 110 dolarů za barel. To však nebrání dalšímu růstu cen pohonných hmot. Prudce posílila nafta, která je hnací silou globální ekonomiky. Příčinou byl pokles zásob v New Yorku, jenž vyhnal ceny na historická maxima. Válka na Ukrajině a související sankce proti Rusku vyvolaly chaos v globálních dodavatelských řetězcích a také značné napětí na fyzickém trhu, zejména v Evropě, kde bylo Rusko celá léta nejvýznamnějším dodavatelem pohonných hmot.

Vzniklou prázdnotu se snaží zaplnit americké rafinérie z pobřeží Mexického zálivu, které by rády využily rychle rostoucích cen, a tak začaly vypravovat více tankerů do Evropy a Latinské Ameriky. V důsledku toho ovšem klesla hladina zásob na východním pobřeží USA na nejnižší úroveň od roku 1996. A protože newyorský přístav slouží jako odběrné místo při obchodování s futures v rámci kontraktu NY Harbor Ultra-Light Sulphur Diesel, má nedostatek v této lokalitě obrovské dopady na viditelné ceny.

Tento vývoj jasně ukazuje, jak je důležité se při snahách určit cenovou hladinu, kde začnou mít vyšší ceny negativní dopady na poptávku, řídit cenou pohonných hmot a nikoli cenou ropy. V důsledku toho teď evropské i americké marže dosahují rekordních úrovní a rafinerie vydělávají spoustu peněz. Níže uvedené grafy ukazují rafinérské zisky, tedy marži dosaženou při výrobě nafty z ropy WTI v USA a z ropy Brent v Evropě.


Vzhledem k probíhající válce a k riziku dalších sankcí, případně ruských akcí, není pravděpodobnost poklesu cen ropy podle našeho názoru příliš vysoká. V nedávno publikovaném Čtvrtletním výhledu jsme se věnovali důvodům, proč se může ropa v tomto čtvrtletí obchodovat v rozsahu 90 až 120 dolarů a proč budou strukturální problémy, zejména přetrvávající nedostatek investic, v nadcházejících letech dál tlačit na zvyšování cen.

S ohledem na nedostatek investic, který v současnosti vyvolává obavy o budoucí úroveň nabídky, budeme v příštím týdnu bedlivě sledovat zisky velkých evropských naftařských společností, jako jsou Shell, Enel, BP a Equinor. A vzhledem k již zmiňovanému raketovému růstu rafinérských marží také výsledky společnosti Valero.

Zlato má nakročeno k první měsíční ztrátě za tři měsíce. Dvěma hlavními katalyzátory jsou očekávané rychlé tempo zpřísňování podmínek ze strany amerického Fedu a již uvedené posílení dolaru. Stříbro už se kvůli Čínou způsobenému oslabení celého odvětví průmyslových kovů propadlo na 2,5měsíční minimum zhruba 23 dolarů za unci. V důsledku toho překonal poměr XAU/XAG hladinu odporu na 80 uncích stříbra za unci zlata. Výše zmiňované obnovení čínských stimulačních iniciativ by pomohlo stříbru najít půdu pod nohama, a omezilo tak tlaky na pokles zlata.

V poslední době se mě lidé ptají, proč si zlato vede tak špatně, když přece máme nejvyšší inflaci za celá desetiletí. Na to pokaždé odpovím, že si zlato vede velice dobře a právě tak, jak by diverzifikovaný investor doufal.

My totiž máme tendenci dívat se primárně na zlato obchodované v dolarech, a jak je vidno z níže uvedené tabulky, XAU/USD zatím letos posílil „jen“ zhruba o 5,5 %. Když ale zohledníme výsledky indexu S&P 500 a amerických dluhopisů s dlouhou dobou splatnosti, hned to vypadá mnohem veseleji. Tyto dva významné investiční sektory zatím zlato v dolarech v letošním roce překonalo o +15 % a +23 %. Při pohledu na zlato obchodované v jiných měnách vypadají výsledky ještě podstatně lépe, a to právě kvůli silnému dolaru.


Protože evropští investoři hledají uprostřed rostoucí inflace bezpečné útočiště a ekonomické vyhlídky se prudce zhoršily, má zlato výnosy o 24 % lepší než benchmark Euro Stoxx 50 a o +21 % než vládní dluhopisy zemí eurozóny. My zůstáváme ohledně zlata nadále optimističtí. Prostředky dříve vložené do obligací a akcií s vysokou volatilitou je totiž potřeba diverzifikovat, inflace se evidentně jen tak nezbavíme a přetrvávají i obavy z geopolitického vývoje. Tento týden našlo zlato podporu na 1875 dolarech a uzavření týdne nad 1920 dolary může předznamenat nový pohyb vzhůru, jehož příčinou budou technické nákupy a nové momentum.

Měď přerušila svůj vzestupný trend od minima z roku 2020. Výsledkem byl propad na téměř tříměsíční minimum zhruba 4,40 dolarů za libru, pak se ale tržní sentiment změnil díky čínskému závazku udržet stanovený cíl 5,5% růstu. V současnosti čínská ekonomika této úrovně ani zdaleka nedosahuje. Krátkodobý výhled se sice zhoršil a hladina zásob mědi v burzou sledovaných skladištích v posledních čtyřech týdnech roste, ale podle našeho názoru se můžeme těšit na další růst cen. Volání po izolaci Ruska a snížení závislosti na jeho ropě a plynu s nejvyšší pravděpodobností urychlí elektrifikaci světového hospodářství a něco takového si vyžádá obrovská kvanta mědi.

V posledních měsících navíc snížilo svou produkci Chile, které dodává až 25 % světové mědi. U nově zvolené vlády se projevují protitěžařské tendence, a tak nevypadají vyhlídky na udržení či snad dokonce zvýšení současné hladiny produkce nijak růžově. Kromě toho již země 13 let bojuje se suchem, které se výrazně podepisuje i na produkci mědi, neboť těžební firmy mají obrovskou spotřebu vody. A tak byla předložena vládní legislativa, která má upřednostnit využití vody pro lidskou spotřebu, a pokud bude odhlasována, může způsobit odklad investičních rozhodnutí a donutit těžaře investovat do odsolovacích zařízení, čímž by náklady na těžbu dále vzrostly.

Zemědělství: Futures na sojový olej dosáhly v Chicagu rekordního maxima. Indonésie zavedla plošný zákaz exportu palmového oleje a také slunečnicového oleje je v evropských supermarketech nedostatek, takže se celosvětové zásoby jedlých olejů dále ztenčují. Omezení exportu palmového oleje používaného všude od vaření až po kosmetiku a paliva má zůstat v platnosti, dokud neklesnou domácí ceny. Vzhledem k tomu, že Indonésie zkonzumuje pouze třetinu své produkce, však můžeme očekávat obnovení vývozu, jakmile si znovu vytvoří zásoby a ceny se stabilizují. Právě sektor jedlých olejů, který podle potravinového indexu OSN za poslední rok posílil o 56 %, byl nejhůř zasažen problémy s počasím i válkou na Ukrajině, která je největším světovým exportérem slunečnicového oleje. To vede na straně producentů k potravinovému protekcionismu, který může nechtěně dál navyšovat ceny.

V poslední době zvýšili spekulanti svou expozici vůči americkým plodinovým futures na rekordní úroveň. Setba postupuje pomalu a pěstitelské podmínky se zhoršují, takže je situace samozřejmě nakloněná dalšímu růstu cen. Ve své týdenní zprávě z minulého pondělí prohlásilo americké ministerstvo zemědělství, že setba kukuřice postoupila o 3 %, takže je v současnosti oseto 7 % ploch, což je nejpomalejší tempo za téměř deset let. Přitom loni touto dobou to bylo již 17 %. Ozimá pšenice s hodnocením dobrá/výborná se zhoršila o 3 % na 27 %, což je téměř nejhorší v psané historii. Příčinou opožděné setby a nepříznivých podmínek bylo příliš chladné a příliš vlhké počasí. Letos je přitom v Severní Americe zapotřebí bohatá sklizeň obilnin. Po ruské invazi na Ukrajinu totiž klesly dodávky z Černomoří, odkud pochází 25 % světových exportů pšenice, a také ohledně letošní sklizně obilovin na Ukrajině panují značné pochybnosti.



Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Klíčová slova: Indonésie | Vzestupný trend | Index | Trend | XAU/USD | Vládní dluhopisy zemí eurozóny | Obchodování s futures | Vývoj | Momentum | Výsledky | Globální dodavatelské řetězce | Ekonomiky | BP | Rychlý růst cen | NAFTA | Průmyslové kovy | Dolar | Pravděpodobnost | Situace | Ropy | Lockdowny | Vládní dluhopisy | Sankce proti Rusku | Benchmark | Stříbro | Čínská ekonomika | Futures | Ceny | Dodavatelské řetězce | Pokles | USD | Americké ekonomiky | Zvyšování cen | Pokles zlata | Řetězce | Rostoucí inflace | Dluhopisy zemí eurozóny | Čínské přístavy | Americké ministerstvo | Zlato | Enel | Marže | Stoxx | Euro Stoxx 50 | Saxo | Politbyro | Saxo Bank | USA | Dluhopisy | Euro | Výnosy | Růst cen | SPOT | Zisky | Tržní sentiment | Rusko | Equinor | Stimuly | S&P 500 | Ekonomika | OSN | Hospodářský růst | Komoditní | Zvyšování sazeb | Evropští investoři | Bezpečné útočiště | Komodity | ROCE | Posílení | Vyhlídky americké ekonomiky | Grafy | | Propad | Bloomberg | Výhled | Sentiment | Krátkodobý výhled | Komoditní sektor | Euro STOXX | Americké rafinerie | WTI | Ropa | Prezident | XAU/XAG | Sankce | Problémy s počasím | Pšenice | Další růst | Politika | Válka na Ukrajině | Výsledky společnosti | Společnosti | Oslabení | Pokles zásob | Diverzifikovat | Investoři | Brent | Ekonomické vyhlídky | Legislativa | Posílení dolaru | Kukuřice | Měď | Hospodářství | Globální ekonomiky | Obchodování | Zemědělství | Poptávka | S&P | Dna | Firmy | Spekulanti | Problémy | Vyhlídky | Stratég | Stratég Saxo Bank | Rychlý růst | Pochybnosti | Historická maxima | Investor | Investiční | Ole Hansen | Komoditní stratég | Spot | Shell | Inflace | Růst | Dolary | Investovat | Odvětví | Počasí | Obchodovat |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rychlý pohled: Nižší inflace v USA sráží americký dolar
    Únorová inflace v USA skončila pod očekávání a inflační očekávání v americké ekonomice jsou tedy pouze omezená. Proč je tento report důležitý? Inflace je stěžejní pro americkou centrální banku Fed a společně s růstem mezd se jedná o důležité fundamenty, které jsou zásadní pro další vývoj úrokových sazeb. Dnešní data dávají větší sílu holubicím, které radí s dalším růstem sazeb ještě vyčkat. Únor byl poslední měsíc, kdy jádrová inflace (mimo potraviny a energii) mohla "vystrašit" investory obstojným růstem, protože vyšší srovnávací základna se začne projevovat od březnových dat až do konce roku 2019. Futures na americký trhy rostou, zatímco americký dolar začal po zveřejnění dat v prvotní reakci klesat.
  • Rychlý pokles meziroční inflace pokračuje
    Česká inflace v dubnu klesla na 12,7 % y/y z březnových 15,0 %, což bylo více, než se čekalo. Tržní konsensus činil 13,3 % y/y, zatímco naše prognóza očekávala snížení na 13,1 %. ČNB předpovídala 13,2 % y/y. Na pokračující pokles meziroční inflace nadále významně působila vyšší srovnávací základna. To se týkalo všech složek inflace s výjimkou cen pohonných hmot, u kterých došlo ke zmírnění meziročního zlevnění z -19 % na stále výrazných -16,8 %.
  • Rychlý pokles meziroční inflace pokračuje
    Česká inflace v dubnu klesla na 12,7 % y/y z březnových 15,0 %, což bylo více, než se čekalo. Tržní konsensus činil 13,3 % y/y, zatímco naše prognóza očekávala snížení na 13,1 %. ČNB předpovídala 13,2 % y/y. Na pokračující pokles meziroční inflace nadále působila především vyšší srovnávací základna. To se týkalo všech složek inflace s výjimkou cen pohonných hmot, u kterých došlo ke zmírnění meziročního zlevnění z -19 % na stále výrazných -16,8 %.
  • Rychlý přehled
    Americké indexy zakončily včerejší seanci výrazně v zelených číslech a navýšily historická maxima. S&P500 uzavřel růstem o 0,84 % poprvé v historii nad 3 300 USD. Čínská prosincová data příjemně překvapila. Průmyslová produkce rostla o 6,9 %, zatímco trh počítal s růstem o 5,9 %. Maloobchodní tržby rostly o 8 % (kons.: 7,9 %), investice do fixních aktiv rostly o 5,4 % (kons.: 5,2 %) a HDP rostlo podle očekávání o 6 %.
  • Rychlý přehled: EUR.USD
    Měnový pár EUR/USD byl v poslední době více ovlivněn geopolitickými událostmi nežli makroekonomickými faktory. Pár EUR...
  • Rychlý přehled: Ropa
    Komodity po několika pozitivních týdnech začínají ztrácet momentum. Ropa není výjimkou. Z fundamentálního hlediska je ...
  • Rychlý přehled: S&P 500
    Akciové indexy se v únoru dokázaly odrazit ode dna a smazat tak velkou část svých ztrát. Indexu S&P 500 se dařilo mnoh...
  • Rychlý přehled: USD.JPY
    Centrální banka Japonska (BoJ) se svou monetární politikou snaží oslabit japonský  jen (JPY)  stůj co stůj. Neváhala p...
  • Rychlý přehled: Zlato
    Drahé kovy všeobecně a zejména zlato v posledních týdnech získávají na hodnotě. Hlavním důvodem je pokles akciových in...
  • Rychlý přechod Facebooku na Meta – jaký je progres a očekávání?
    Když společnost Facebook v říjnu 2021 oznámila přejmenování na Meta, mnohé to dozajista překvapilo. Sice se vědělo, že se společnost hodně zaměřuje na tzv. metaverse, ale většina ovšem nejspíš nepočítala s tím, že kvůli tomu dojde k rebrandingu. Rebrandingy totiž nejsou úplně bezproblémové. Jednak to stojí dost peněz a jednak to nemusí spotřebitel tak snadno přijmout. Facebook měl ovšem „štěstí“, že nemá prakticky žádnou konkurenci.
  • Rychlý růst české ekonomiky pomáhá koruně k ziskům
    Revize růstu HDP ještě výš ukazuje, že česká ekonomika je na tom o poznání lépe, než se čekalo. Při dosti utaženém trhu práce znamená vysoký růst proinflační riziko, a přiživuje tak šanci, že ČNB přistoupí dříve k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Koruna tak čísla vnímá pozitivně a posouvá se na 26,05 za euro. Kurz ale u 26,00 pravidelně naráží na silnou podporu. Slabší český PMI zůstal stranou zájmu.
  • Rychlý růst spotřebitelských cen nepolevuje
    Spotřebitelské ceny v ČR v září oproti srpnu vzrostly o 0,2 %, což opět přebilo všechny odhady. Analytici v průměru čekali pokles kvůli sezónním důvodům o 0,2 %. Náš odhad činil -0,3 %. Meziroční míra inflace se zvýšila na 4,9 % z předchozího tempa 4,1 %, zatímco se čekal v průměru výsledek kolem 4,6 %. Rozdíl mezi skutečností a prognózou inflace ČNB se zvýšil na 1,7 procentního bodu. když v srpnu činil 1,0.
  • Rychlý výprodej akcií O2 Czech Republic
    „Současný výprodej akcií O2 Č.R. může pro investory představovat příležitost. O2 Č.R. neohlásila žádné špatné výsledky, žádné snížené dividendy ani horší výhled hospodaření. Díky rychlému výprodeji však vzrostla očekávaná dividenda k osmi procentům,“ říká Senior Equity Trader BHS Tomáš Tlach.
  • Rýže může zabránit potravinové krizi
    Krize se v průběhu let často vyvíjejí. Existuje jedna událost, která vyniká jako ohnisko v době kdy začala skutečně panika. V případě globální finanční krize to byl pád Lehman Brothers banky. Když se jedná o potravinovou krizi v 2007-2008 to spustilo uvalení zákazu vyvážení rýže ve Vietnamu.
  • Řada lidí si na dovolenou půjčuje od bank. Na co si dát pozor?
    Prázdniny už jsou doslova za dveřmi a mnozí vyrazí na zaslouženou dovolenou. Velkým lákadlem jsou však, stejně jako v předvánočním čase, půjčky takzvaně na cokoli. Ještě před tím, než si odskočíme do banky sjednat úvěr, je zapotřebí zjistit, na co si dát pozor a jakým číslům věnovat pozornost. Sazby u spotřebitelských úvěrů se od května opět zvyšují a jejich hodnota přesahuje v průměru osm procent. Důležité je však sledovat i hodnotu RPSN, která ukazuje na celkové náklady úvěru.
  • Řada vystoupení centrálních bankéřů napoví o dalším směřování Fedu i ECB
    Dnes nás nečekají zásadní data ani ze světové ekonomiky, ani z regionálních trhů. Pozornost bude upřena zejména na prohlášení centrálních bankéřů. Ti američtí by měli potvrzovat, že se po roce znovu blíží zvýšení dolarových. V podobném duchu se včera totiž vyjádřila i předsedkyně Fedu J. Yellen. V Evropě bude pozornost věnována hlavně prezidentu ECB Draghimu, který by mohl naznačit, jaké jsou plány ECB s prodlužováním programu odkupu aktiv.
  • Řadě Čechů zlevní Vánoce. Termín ukončení osvobození zboží z čínských e-shopů od DPH se totiž o půl roku posouvá
    Vánoce řadě Čechů zlevní. Zásilky z čínských e-shopů totiž budou od DPH osvobozeny i po Vánocích. Takže zpožděné předvánoční zásilky se neprodraží, jak doposud hrozilo. Evropská komise totiž rozhodla, že dobu osvobození od DPH prodlouží o půl roku. Původně mělo osvobození končit k 31. 12. 2020. Nyní však skončí až k 30. 6. 2021.
  • Řady nezaměstnaných řídnou
    I v říjnu pokračoval příznivý trend na českém trhu práce a nezaměstnanost opět poklesla, tentokrát na 5 %. Byla tedy o devět desetin procentního bodu nižší než ve stejném měsíci loňského roku, což fakticky znamenalo snížení počtu nezaměstnaných o více než 64 tisíc.
  • Řecká dluhová krize dneškem definitivně končí, Atény po třinácti letech vydávají 30letý dluhopis. Řecko si nyní půjčuje za polovinu toho, zač Česko
    Řecká vláda si jde na trh půjčit si na třicet let. Poprvé od roku 2008 proto vydává svůj dluhopis s nejdelší dobou splatnosti. Představuje to symbolickou tečku za řeckou dluhovou krizí. Ta ekonomicky vrcholila v letech 2009 až 2012, politicky pak v roce 2015, kdy vážně hrozil takzvaný grexit, tedy vystoupení Řecka z eurozóny, ba dokonce z EU (právně není možné opustit eurozónu, jedinou možností, jak se vrátit k národní měně, je vystoupit z EU).
  • Řecká ekonomika vybředá z krize, ukázal průmysl i plány firem
    Průmyslová výroba v Řecku se koncem roku po listopadovém poklesu znovu přiblížila stagnaci. Trend ukazuje na postupné...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RebelsFunding