Pondělí 04. listopadu 2024 20:22
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Nastroje

Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, duben 2023

24.04.2023 10:59  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Důvěra v české ekonomice se v dubnu zlepšila, přičemž zlepšení bylo patrné jak mezi spotřebiteli, tak napříč všemi odvětvími na straně podnikatelů.

Celkový indikátor důvěry v české ekonomice se v dubnu zvýšil na svou nejvyšší úroveň od loňského června.

Signály z dubnového průzkumu důvěry představují příznivé překvapení a podporují scénář, že od letošního druhého čtvrtletí by se mohl obnovit růst české ekonomiky, vyjádřený mezičtvrtletním výkonem HDP.

Celková důvěra v tuzemské ekonomice v dubnu vzrostla na své desetiměsíční maximum.

Nárůst důvěry v české ekonomice byl v dubnu široce rozkročen jak mezi spotřebiteli, tak na straně podnikatelů, kde zlepšení důvěry hlásí všechny zkoumaná odvětví.

Na straně podnikatelů se důvěra zlepšila především v průmyslu: v dubnu se důvěry v průmyslu zlepšila druhý měsíc v řadě a vyšplhala se na nejvyšší úroveň od loňského června.

Tuzemský průmysl lépe hodnotí současnou poptávku a zlepšil se optimismus ohledně výhledu do dalších měsíců jak u objednávek, tak u výroby a celkové ekonomické situace.

Méně příznivou částí dubnového průzkumu jsou vyšší očekávání ohledně růstu prodejních cen v tuzemském průmyslu do dalších měsíců.

Sektor služeb hlásí lepší hodnocení stávající ekonomické situace a především růst optimismu ohledně výhledu do dalších měsíců.

Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští 3 měsíce v sektoru služeb dle průzkumu ČSÚ v dubnu vzrostl, již třetí měsíc v řadě, a dostal se na nejvyšší úroveň od loňského října.

V maloobchodu se sice zhoršilo hodnocení stávající ekonomické situace, zlepšil se nicméně její výhled pro tři nejbližší měsíce.

Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce v případě maloobchodu dále mírně klesla a je na nejnižší úrovni od září 2021.

V případě maloobchodu lze předpokládat, že se důvěra bude v dalších měsících dále zlepšovat s tím, jak na nálada mezi spotřebiteli bude pozitivně působit snižující se inflace.

V případě stavebnictví se důvěra v dubnu mírně zotavila po svém březnovém propadu.

V dubnu se v tuzemském stavebnictví zlepšila jak hodnocení celkové poptávky, tak optimismus do dalších měsíců.

Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce ve stavebnictví dále klesl a je na nejnižší úrovni od loňského září.

Navzdory dubnovému zlepšení nálady v tuzemském stavebnictví předpokládám, že růst úrokových sazeb pozorovaný v loňském roce a s ním související zdražování úvěrů povede i nadále k poklesu poptávky po hypotékách a obecně k poklesu stavební aktivity.

Na straně spotřebitelů se důvěra v dubnu výrazně zlepšila a dosáhla své nejvyšší úrovně od loňského února.

Zlepšilo se hodnocení stávající finanční situace domácností, vzrostl optimismus ohledně finanční situace do budoucna a klesly obavy z nezaměstnanosti.

Indikátor očekávaného vývoje spotřebitelských cen v příštích dvanácti měsících opět prudce klesl a je nejnižší od prosince 2011.

Náladu mezi spotřebiteli může i v dalších měsících podporovat klesající inflace včetně nižších nákladů na energie.

Dubnový průzkum hlásí zlepšení důvěry napříč českou ekonomikou a podporují očekávání, že by se česká ekonomika po mezikvartální poklesech HDP v loňském druhém pololetí mohla v nejpozději v letošním druhém čtvrtletí  vydat k mezikvartálnímu růstu HDP.

Smíšené jsou signály ohledně očekávaného vývoje cen: prudký pokles inflačních očekávání domácností a zmírnění očekávaní ohledně růstu cen v maloobchodu a stavebnictví kontrastují s nárůstem očekávaného růstu cen v průmyslu a službách.

Dubnový průzkum vyznívá ohledně nálady a aktivity v tuzemské ekonomice optimisticky.

Ve výhledu do dalších čtvrtletích je ale třeba počítat s rizikem, že tuzemská ekonomika bude čelit slabšímu hospodářskému růstu v USA a v západní Evropě, jenž může přijít v souvislosti s nedávnými turbulencemi v bankovních systémech některých zemí.

Po loňském růstu o 2,5 % očekávám pro letošek celoroční růst HDP České republiky zhruba v oblasti 0,3 %.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Spotřebitelská důvěra v USA vzrostla
    Spotřebitelská důvěra v prosinci vzrostla na 110,7 b. oproti revidovaným 101 b. v listopadu. Trhy očekávaly růst na 104,5 b.
  • Spotřebitelská inflace opět zpomalí
    Koruna minulý týden posílila k úrovni 27,02 CZK/EUR, kde už pravidelně intervenuje ČNB. Ta podle údajů zveřejněných ve čtvrtek utratila na intervencích během února 600 mil. EUR. Pohyb koruny k silnějším hladinám je reakcí na publikované měsíční údaje o vývoji ekonomiky.
  • Spotřebitelská inflace v září překvapivě zpomalila
    Spotřebitelské ceny v září překvapivě meziměsíčně poklesly o 0,3 %. Jedná se tak o největší pokles cen od listopadu 2015. V meziročním srovnání se spotřebitelská inflace dostala na hodnotu 2,3%, což je o 0,2 p.b méně než v předchozím měsíci. Za poklesem stojí hlavně nižší ceny dovolených a dopravních služeb. Podle propočtu ČSÚ sleva na jízdném v autobusové a železniční dopravě přispěla ke snížení spotřebitelských cen 0,1 p.b. Na druhou stranu mírně vzrostly ceny potravin a bydlení. Jádrová složka inflace také zpomalila.
  • Spotřebitelská nálada USA solidní
    Spotřebitelská nálada amerických domácností po dlouhých letech od světové finanční krize v posledních měsících vyrostla na svůj dlouhodobý solidní normál...
  • Spotřebitelská nálada USA solidní
    Spotřebitelská nálada amerických domácností po dlouhých letech od světové finanční krize v posledních měsících vyrostla na svůj dlouhodobý...
  • Spotřebitelská nálada z Michiganu ukázala pokles
    Spotřebitelský sentiment University of Michigan dosáhl v dubnu na 65,2 z předběžného výsledku 65,7. Březnový výsledek byl 59,4.
  • Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, březen 2023
    Důvěra v české ekonomice se v březnu zlepšila, tahounem zlepšení byla důvěra mezi podnikateli, konkrétně v průmyslu a v obchodu.
  • Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, březen 2024
    Důvěra v české ekonomice v březnu vzrostla a dostala se na nejsilnější úroveň od loňského května.
  • Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, červenec 2024
    Důvěra v české ekonomice se v červenci zhoršila a nenavázala tak na zlepšení vykázané v červnu.
  • Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, červen 2024
    Červnový průzkum hlásí zlepšení důvěry v české ekonomice: tahounem byla lepší nálada mezi podnikateli, především v průmyslu.
  • Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, duben 2024
    Dubnový průzkum spotřebitelské a podnikatelské důvěry je celkově ve znamení dobré nálady v české ekonomice.
  • Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Důvěra v tuzemské ekonomice se v červnu dále výrazně zlepšila a vzrostla na nejvyšší úroveň od února 2019. Ke zlepšení důvěry došlo ve všech podnikatelských odvětvích, především ve službách a obchodu, a viditelně se zlepšila nálada také mezi spotřebiteli.
  • Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Důvěra v tuzemské ekonomice se v květnu opět výrazně zlepšila a vzrostla na nejvyšší úroveň od prosince 2019. Ke zlepšení důvěry došlo ve všech podnikatelských odvětvích a znatelně se zlepšila nálada také mezi spotřebiteli. Výrazně se zlepšila důvěra ve službách, kde na sentiment podnikatelů příznivě dopadá avizované anebo už i probíhající uvolňování uzavírek spojených s pandemií. Uvolňování protipandemických restrikcí vedlo spolu se zlepšujícími se zprávami z ekonomiky k prudkému růstu spotřebitelské důvěry, příslušný ukazatel byl v květnu nejsilnější od loňského února.
  • Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Důvěra v tuzemské ekonomice se v dubnu výrazně zlepšila a vzrostla na nejvyšší úroveň od loňského března. Ke zlepšení důvěry přispěl vývoj ve většině podnikatelských odvětví a také znatelně lepší nálada mezi spotřebiteli. Roste podíl podnikatelů očekávajících zlepšení poptávky, což platí zejména o službách, kde se zjevně projevuje sázka na otevírání provozoven v souvislosti se zlepšením situace na poli pandemie. Nálada se výrazně zlepšila také v průmyslu a maloobchodu. Stavebnictví je tak jediným odvětvím, jež v dubnovém průzkumu hlásí zhoršení důvěry s tím, jak podnikatelé ve stavebnictví očekávají slabší poptávku a zhoršení své ekonomické situace.
  • Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Na důvěru v tuzemské ekonomice dopadá stávající vlna pandemie koronaviru: na počátku nového roku se nálada zhoršila jak mezi podnikateli, tak u spotřebitelů. Zhoršení důvěry není překvapivé s tím, jak omezení spojená se stávající vlnou pandemie dopadají na aktivitu ve vybraných odvětvích ekonomiky a na důvěru spotřebitelů, především skrze obavy z růstu nezaměstnanosti. Indikátory důvěry ovšem zůstávají výrazně nad úrovněmi z loňského druhého čtvrtletí, kdy na ekonomiku dopadala omezení spojená s první vlnou pandemie.
  • Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, květen 2023
    Důvěra v české ekonomice se v květnu zhoršila, přičemž zhoršení důvěry bylo patrné jak na straně podnikatelů, tak mezi spotřebiteli.
  • Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, leden 2024
    Důvěra v české ekonomice v lednu přerušila sérii zlepšování, kterou zaznamenala ve všech měsících loňského závěrečného čtvrtletí.
  • Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, listopad 2023
    Důvěra v české ekonomice v listopadu mírně stoupla a dostala se tak na své tříměsíční maximum.
  • Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, prosinec 2022
    Důvěra v české ekonomice se v závěru letošního roku vrátila k meziměsíčnímu zhoršení, jehož tahounem byl slabší sentiment ve stavebnictví a v maloobchodu, zhoršení nálady hlásí také spotřebitelé.
  • Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR, říjen 2023
    Důvěra v české ekonomice v říjnu poměrně výrazně stoupla, zlepšení se nicméně plně koncentrovalo jen do dvou oblastí: do průmyslu a mezi spotřebitele.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje