Středa 08. ledna 2025 20:43
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Česká inflace v březnu poklesla na 15 %

13.04.2023 11:49  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká inflace v březnu poklesla přibližně v souladu s našimi očekáváními ze 16,7 % na 15 % (náš odhad 14,8 %). Meziměsíčně ceny jen nepatrně vzrostly, a to o 0,1 %. I když celkové číslo bylo blízko našeho odhadu, při pohledu do detailu jsme v řadě oblastí byli překvapeni. A to zejména při pohledu na potraviny, které namísto předpokládaného poklesu pokračovaly v růstu. Pokles cen vajec, másla a sýrů více než vykompenzovala dražší zelenina a poměrně překvapivě i maso (na to měsíční průzkumy mezi cenami potravin neukazovaly). Potraviny tak meziměsíčně zdražily o 0,4 % a meziročně si udržují vysokou dynamiku blízkou 24 %. Rychleji, než jsme čekali, zdražují také služby v pohostinství a hoteliérství, pro které jsou ceny potravin častokrát důležitým vstupem (+1,1 % meziměsíčně, 21,3 % meziročně). Naopak podle očekávání inflaci táhly meziměsíčně dolů ceny energií, imputované nájemné, pohonné hmoty a sezónní zlevňování v rekreaci a kultuře. Inflace by v nejbližších měsících měla dál zvolňovat a dostat se k jednociferným úrovním v polovině roku. Zdá se však, že potravinová inflace a jádrová inflace (bez zahrnutí imputovaného nájemného) bude relativně setrvačná. I po dnešních číslech očekáváme, že za celý rok se inflace v průměru může pohybovat mezi 10-11 % (náš odhad 10,9 %) a k výraznějšímu poklesu meziroční dynamiky inflace dojde až na začátku roku 2024, kdy se začne u spotřebitelů výrazněji projevovat pokles cen plynu a elektřiny na evropských trzích. Pro ČNB by dnešní číslo nemělo být velkým překvapením - inflace odeznívá, ale relativně pomalu, a proto jsou zatím jakékoliv debaty o poklesu sazeb mimo hru. Předpokládáme zatím i nadále, že centrální banka poprvé sníží úrokové sazby nejdříve ve Q4 2023.

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Česká inflace pod 10 %
    Inflace v červnu klesla podle očekávání trhů na 9,7 % meziročně oproti 11,1 % v květnu. Meziměsíčně zůstává inflace na 0,3 %.
  • Česká inflace poklesla k 15 %
    Česká inflace v březnu poklesla přibližně v souladu s našimi očekáváními ze 16,7 % na 15 % (náš odhad 14,8 %). Meziměsíčně ceny jen nepatrně vzrostly, a to o 0,1 %. I když celkové číslo bylo blízko našeho odhadu, při pohledu do detailu jsme v řadě oblastí byli překvapeni. A to zejména při pohledu na potraviny, které namísto předpokládaného poklesu pokračovaly v růstu. Pokles cen vajec, másla a sýrů více než vykompenzovala dražší zelenina a poměrně překvapivě i maso (na to měsíční průzkumy mezi cenami potravin neukazovaly).
  • Česká inflace poklesla výrazněji díky potravinám
    Česká inflace zvolnila dubnu výrazněji, než jsme očekávali, na 12,7 % z březnových 15 %. Meziměsíčně ceny poklesly o 0,2 %, zatímco jak my, tak většina trhu včetně ČNB očekávala meziměsíční nárůst (náš odhad +0,4-0,5 %). Hlavním překvapením však byly těžko predikovatelné ceny potravin, zatímco jádrová inflace se zvolňuje “plus mínus” podle našich očekávání, a to zejména díky imputovanému nájemnému.
  • Česká inflace pravděpodobně zpomalí
    Kurz koruny se včera držel převážně v úzkém pásmu 27,04 – 27,06 CZK/EUR. Data, která přicházela z domácí ekonomiky, byla veskrze pozitivní. Míra nezaměstnanosti...
  • Česká inflace překonala v únoru 11 %
    Index spotřebitelských cen v únoru vzrostl na 11,1 % meziročně oproti 9,9 % v lednu. Trhy očekávaly růst 10,4 % meziročně.
  • Česká inflace se může přiblížit 18 %
    Dnešní lednová inflace napoví mnohé. Předpokládáme prudký meziměsíční nárůst cen lehce přes 6 %, který potáhnou zejména ceny elektřiny. Pozadu však v lednu nezůstane řada jiných kategorií - dál by měly zdražovat vybrané potraviny (zejména mléčné výrobky a olejniny), vodné a stočné, nové automobily nebo ceny rekreací.
  • Česká inflace se snížila
    Česká inflace se v srpnu meziročně snížila podle očekávání trhů na +8,5 % oproti +8,8 % v červenci a meziměsíčně klesla na +0,2 % oproti +0,5 %. Trhy očekávaly 0,1 % m/m a 8,5 % y/y.
  • Česká inflace se zvýšila
    Inflace v dubnu vzrostla o 0,7 % meziměsíčně a o 2,9 % meziročně oproti 0,1 % m/m a 2 % y/y v březnu. Trhy očekávaly zvýšení o 0,2 % m/m a o 2,4 % meziročně.
  • Česká inflace: tentokrát je to jiné
    Léta vypadala inflace dokonale mrtvá. Abyste si jakožto Američan pamatovali takovou jádrovou inflaci, jakou mají Spojené státy nyní, musí vám být 50 let; abyste si pamatovali takovou, jakou máme nyní v ČR, musí vám být aspoň 30. Všichni na inflaci zapomněli, a to z dobrých důvodů. Nejen že od počátku 90. let minulého století ve vyspělém světě jen klesala, nevzrostla ale ani poté, co se západní centrální banky vydaly v šlépějích japonské centrální banky a začaly po Velké finanční krizi v letech 2008-9 provádět psí kusy v podobě kvantitativního uvolňování. Strukturální faktory (globalizace, internet, zapojení Číny do světové ekonomiky) a inertnost inflace vůči bezprecedentní politice centrálních bank přesvědčily všechny - centrální banky, politiky i obyvatelstvo - že inflace je mrtvá a pohřbená. Připočtěme k tomu reálnou konvergenci české ekonomiky, která přinesla konvergenci nominální, ergo posilování koruny a tudíž tlumení už beztak slabých inflačních tlaků zvenčí, a je jasné, proč jsme i v ČR nabyli dojmu, že inflace je prostě věcí minulosti.
  • Česká inflace už ČNB neznervózňuje
    Česká měna strávila celý uplynulý týden ve vleku globálního sentimentu. Ten zpočátku měnám našeho regionu přál a korunu tak vytlačil i pod EUR/CZK 26,10, v závěru týdne se ovšem otočil a korunu vyhnal zpět na startovní pozici poblíž EUR/CZK 26,30. Navzdory slušné várce tuzemských ekonomických událostí se jimi koruna nenechala nijak ovlivnit a pohybovala se v těsném tandemu například s polským zlotým. Překvapit ji pak nemohlo ani čtvrteční zasedání České národní banky, která přesně v souladu s očekáváními nechala měnovou politiku nezměněnu. Jediným mírným překvapením tak bylo nadále poměrně pesimistické vyznění ekonomické prognózy ČNB, která ovšem podle nás nestihla do výpočtů zakomponovat některé pozitivně se vyvíjející ukazatele, jelikož vyšly po její uzávěrce.
  • Česká inflace v únoru podle očekávání zpomalila
    České spotřebitelské ceny vzrostly v únoru tak, jak jsme očekávali o 0,6 % meziměsíčně, což vedlo k poklesu meziroční inflace ze 17,5 % na 16,7 % (ČNB a trh shodně předpokládaly lehce výraznější pokles na 16,5 %). V únoru dál zdražovaly zejména některé potraviny v čele se zeleninou (+12,7 %) a ovocem. I tak byl ovšem příspěvek potravin o něco nižší, než jsme předpokládali - některé dříve rychle zdražující potraviny jako máslo a vepřové maso začaly zlevňovat.
  • Česká inflace výrazně klesla
    Inflace v lednu meziročně klesla na 2,3 % oproti 6,9 % v prosinci. Trhy očekávaly pokles na 2,9 % meziročně. Meziměsíčně vzrostla o 1,5 %, přičemž trhy očekávaly růst o 2 % meziměsíčně. Koruna v souvislosti s poklesem inflace oslabuje.
  • Česká inflace vzrostla
    Inflace v lednu vzrostla o 17,5 % oproti 15,8 % v prosinci. Trhy očekávaly růst o 17,1 %.
  • Česká inflace vzrostla na 3 %, koruna zůstala bez větší reakce
    Inflace v Česku vyskočila nad očekávání trhu. Index CPI se meziročně dostal na 3 % (oček. + 2,9 %) a předvedl tak nejvyšší růst od roku 2012. Na měsíční bázi inflace povyrostla o 0,2 %. Česká koruna předvedla v reakci na data lehce zvýšenou volatilitu, ta se ovšem stále pohybovala pouze v rámci několika haléřů. Hodinu po zveřejnění statistik se pár EURCZK obchodoval v blízkosti úrovně 25,60. Na páru s dolarem se koruna obchoduje v blízkosti 22,72 USDCZK.
  • Česká inflace zkrocena: Optimistický výhled pro trhy na konci roku
    S blížícím se závěrem roku přichází pro Českou republiku pozitivní zprávy. Podle dat ČSÚ zůstala inflace v listopadu na 2,8 %, což odpovídá hodnotám ze října. Očekávání ekonomů, že sezónní vlivy zvýší inflaci až na 3,1 %, se nenaplnila. Růst cen pro české domácnosti tak zůstává v tolerančním pásmu České národní banky (1–3 %).
  • Česká inflace zvolnila
    Index spotřebitelských cen v únoru klesl na 16,7 % meziročně oproti 17,5 % v lednu. Trhy očekávaly zvolnění na 16,6 % meziročně.
  • Česká kina přijdou kvůli zákazu hromadných akcí o 100 milionů měsíčně, celá ekonomika bude počítat ztráty v miliardách. V ohrožení je třeba koncert Avril Lavigne, akcie pořadatele prudce padají
    Celosvětové tržby v oblasti pořádání hromadných akcí přesahují jeden bilion amerických dolarů. Odpovídají tak zhruba 23 bilionům korun. To je hodnota všeho zboží a služeb, které se v Česku vyprodukují za přibližně čtyři roky. Mezi časté hromadné akce patří konference, veletrhy, festivaly nebo sportovní klání.
  • Česká koruna a švýcarský frank jsou dvě nejvýkonnější evropské měny uplynulých čtyř tak pohnutých let, překonávají euro. Koruna v těžkých časech obstála, ukazují tvrdá data
    Koruna je v náročném období od začátku roku 2020 reálně vůbec nejvýkonnější evropskou měnou, předčí i švýcarský frank nebo euro. Přechodem na euro ztratí Česko možnost dohánět bohatší země skrze kurs, zbude jenom inflační kanál. Z hlediska vývoje nominálního kursu vůči dolaru je pak koruna druhou nejvýkonnější měnou uplynulých čtyř let, po švýcarském franku.
  • Česká koruna i bitcoin stoupají k maximům vůči dolaru. Kvůli včerejší kardinální chybě šéfa americké centrální banky
    Česká koruna včera večer středoevropského času během obchodování zpevnila vůči dolaru na úroveň, které naposledy dosáhla před invazí Ruska na Ukrajinu loni v únoru. Zpevnila až na 21,62 koruny za dolar. Dnes ráno pak kurs k dolaru ještě vylepšila, na 21,56. Na silnějších úrovních, než jsou tyto dvě, byla naposledy loni 23. února, tedy v předvečer invaze.
  • Česká koruna je vůči švédské měně nejsilnější v dějinách. Dovolená ve Švédsku se letos vyplatí jako dosud nikdy, vláda ve Stockholmu přesto euro přijímat nehodlá
    Česká koruna včera zpevnila na svoji nejsilnější úroveň vůči koruně švédské v celé historii. Posílila až na úroveň 2,0815 české koruny za jednotku švédské měny (viz graf níže). Ta dramaticky oslabuje také proti euru, vůči němuž včera klesla nejníže za takřka čtrnáct let.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex