Sobota 21. prosince 2024 16:49
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap krypto
reklama
Dukascopy new

Ropa z Ruska našla domov, Čína a Indie si užívají éru evropských sankcí

11.01.2023 12:38  Autor: InvestCentrum  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Když EU zavřela dveře dodávkám ropy z Ruska, udělala tím službu více než dvěma velmocím. Ruská ropa, která se vytěžila v arktické oblasti, našla domov v Číně a Indii.

Arktické typy ropy, jako je Arco, Arco/Novy Port a Varandey, obvykle Rusko na východ neposílá. EU, země G7 a Austrálie ale na konci minulého roku ve snaze potrestat Moskvu za invazi na Ukrajinu vytvořili cenový strop na dovoz ruské námořní ropy.

Jeden ze singapurských obchodníků uvedl serveru Channel Asia News: „Všechna tato arktická ropa směřující obvykle do EU, musela jít jinam“.

Prodejci prodávají ropu z Ruska s většími slevami v důsledku prodloužení vývozních tras, a tím i dodacích lhůt. Údaje společnosti Refinitiv, která shromažďuje data z trhu, ukázaly, že vývoz arktické ropy do Indie od května stále stoupá, přičemž v listopadu šlo o rekordních 6,67 milionu barelů a v prosinci o 4,1 milionu barelů.

Aby tanker Bear Alcor s 900 tisíci barely doplul do indického státu Kérala, musel obeplout Evropu, Středozemní moře a Suezský průplav.

Všeobecně však dodávky ruské ropy v posledních 4 týdnech minulého roku klesly na tu nejnižší úroveň roku. Příliv peněz do válečné truhly Kremlu nepřidusily pouze unijní sankce, hodně přispělo totiž i počasí. Vliv mohl mít i nedostatek plavidel, která jsou schopná přepravit náklad na mnohem větší vzdálenosti.

Cca 80 % ruské ropy vyváží západní přepravci. Zákaz námořní dopravy ze strany EU ale západním společnostem omezí možnost přepravovat ropu z Ruska.

Analytici ze společnosti Eurasia News uvedli, že zákaz námořního pojištění a cenový strop spolu s protiopatřením ze strany Ruska nakonec uvrhnou svět do další velké globální krize s ropou.

Vítěz

Po uvalení sankcí Evropskou unií se staly největšími dovozci ruské ropy Čína a Indie. Indie má pro nákup ropy typu Urals lepší polohu než Čína, typ se těží na Urale a v Povolží, odkud je to blíž do Indie a tamní rafinérie jsou navíc dobře uzpůsobené k její rafinaci.

Indie umožňuje do svých přístavů přístup i lodím, které k sobě nepouští Evropa, a navíc i nadále uznává pojistná krytí, které poskytuje Rusko. Země se dostala po uvalení evropských sankcí do obzvlášť výhodné situace.

Indie se stala 3. největším dovozcem ropy na světě. Rychlý růst podílu Ruska na indickém dovozu by mohl zachránit Indii i před celosvětovým růstem jejích cen, před kterým odborníci varují.

Ne na dlouho

Na zprávy o výrazných slevách začalo reagovat i Rusko. Podle státní agentury TASS nevylučuje ministerstvo energetiky další opatření, která by zavedla limity na slevy ruské ropy, které vycházejí z tržních cen.

Ministerstvo energetiky tvrdí: „Zdůrazňujeme, že aktuální nezákonné zasahování západních zemí do tržních mechanismů ovlivňuje bezpečné a stabilní dodávky energie ve světě a vyžaduje značné společné úsilí odpovědných zemí o nápravu situace“.

Co Indie požaduje?

Indická nejednoznačnost v přístupu k Rusku trápí hlavně americké politiky. Při hlasování OSN o odsouzení agrese Ruska se Indie zdržela hlasování, na jiných multilaterálních jednáních, jako je Čtyřstranný bezpečnostní dialog, se Dillí o Moskvě odmítá pouze zlehka zmínit, natož ji kritizovat. Indie se také nepřipojila k hospodářským a finančním sankcím vůči Rusku.

Pro Bidenovu administrativu je tento přístup až moc ostrašující – Indie má zásadní význam pro úspěch nebo neúspěch indicko-pacifické strategie, která má stát v opozici vůči Číně. Tím, že Indie nechce odsoudit Rusko, získává hmatatelné ekonomické a bezpečnostní výhody, nejen možnosti nakupovat ropu s velkou slevou, ale mít stále přístup ke zbraním vyrobeným v Rusku pro své ozbrojené síly. 

Naréndra Módí, indický premiér, na druhou stranu summitu v Šanghaji odsoudil v září ruskou agresi přímo před Vladimirem Putinem, když mu řekl: „Dnešní doba není dobou války, o tom jsme spolu hovořili v telefonu.“

Když to minulý měsíc vypadalo, že se skupina ekonomicky nejsilnějších zemí světa G20 na indonéském Bali nedomluví na společném prohlášení v důsledku rozdílných názorů na válku na Ukrajině, Dillí údajně přispěchalo na pomoc a pomohlo dosáhnout konsensu, který skupině pomohl vyjít ven s formulací, která Moskvu spíš odsoudila.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa získává 3 % díky přerušení exportu 📈
    O jedné z nejdůležitějších námořních tras světa se znovu rozkřiklo. Největší světové lodě jako Maersk Tankers, Moller-Maersk, Hapag Lloyd, MSC a CMA CGM naznačují, že jejich lodě se budou vyhýbat kanálu kvůli nedávným zvýšeným útokům pirátů a zvýšeným útokům v Jemenu. O změnách v lodní dopravě hovořily i BP nebo Equinor. Nedávné bouře navíc vedly ke snížení počtu lodí přepravujících ruskou uralskou ropu.
  • Ropa, zlato a měď na trzích, jak se komoditám daří?
    Ceny ropy zůstávají stabilní, přičemž cena Brent se obchoduje kolem 86 USD za barel a West Texas Intermediate (WTI) pod 81 USD za barel. Ropa si udržuje vysokou úroveň v reakci na rostoucí geopolitické riziko, včetně intenzifikace konfliktu v Jemenu a napětí mezi Ruskem a USA kvůli Krymu. Implikovaná volatilita ropy Brent roste, což signalizuje obavy investorů ohledně budoucnosti cen.
  • ROPA, ZLATO A STŘÍBRO STOUPAJÍ NA CENĚ
    Západní váleční štváči se v úterý zasloužili o prudké cenové navýšení v ropě, zlatě a stříbře. USA a jeho spojenci adr...
  • ROPA, ZLATO A STŘÍBRO STOUPAJÍ NA CENĚ
    Západní váleční štváči se v úterý zasloužili o prudké cenové navýšení v ropě, zlatě a stříbře. USA a jeho spojenci adr...
  • Ropa, zlato i akcie zbrojařů míří vzhůru, česká koruna oslabuje. Toť důsledek íránského útoku na Izrael, který navíc nezůstane bez odplaty
    V důsledku včerejšího masivního raketového útoku Íránu na Izrael stoupá cena ropy nebo zlata. Zdražují také akcie zbrojařských firem. Česká koruna ovšem oslabuje. Mezinárodní investoři totiž v obavě z rozhořené velké blízkovýchodní války přesunují peníze z rizikovějších aktiv, jako je právě koruna, do těch vůbec nejbezpečnějších, za jaké se obecně považují právě zlato nebo dolar či dluhopisy americké vlády.
  • Ropa znovu testuje nedávná minima
    Ropa se nadále obchoduje blízko, ale zatím se jí nepodařilo uzavřít býčí cenovou mezeru, kterou vyvolalo nečekané oznámení OPEC+ o snížení těžby. Na trhu s ropou lze od poloviny dubna pozorovat medvědí sentiment a od uzavření býčí mezery ji dělí méně než 1 USD za barel. Podíváme-li se na OIL.WTI v intervalu D1 z technického hlediska, vidíme, že pohyb směrem dolů se zrychlil poté, co se ceně nepodařilo prorazit nad rezistenci 82 dolarů. Podle metodiky Overbalance to naznačuje, že dlouhodobý trend zůstává medvědí. Cena navíc klesla zpět pod 100-periodický EMA, což dále podporuje medvědí výhled.
  • Ropa znovu ztrácí. Její jedinou nadějí se zdá být OPEC, který je ale také největším rizikem
    Pár poznámek ke včerejšímu výplachu na ropě. Ropa se včera v průběhu americké seance začala výrazně propadat a středeční seanci zakončila se ztrátou převyšující tři procenta. Výprodej začal po zveřejnění amerických ropných zásob, i když ze začátku nebyl nijak intenzivní. Samotný report totiž na první pohled nedopadl nijak katastrofálně, ale zdá se že byl dostatečným argumentem k tomu, aby spustil postupnou vlnu výprodejů, která nakonec vyústila v docela silný sestupný trend, kterému rozhodně hrála do karet i technická situace a skutečnost, že byla ropa v sestupném trendu už od samotného začátku tohoto týdne.
  • Ropa zpět na dosah silného supportu. Její pád odnesl i kanadský dolar
    Na ropě se nám tento týden dějí zajímavé věci. Během dvou dnů se WTI propadla zpět pod hranici 52 dolarů a to bez známky jediného fundamentu. To vše i navzdory docela optimistickým zprávám z OPEC, který snižuje produkci nad očekávání dobře. Koho tedy z výprodej vinit? Pravděpodobně hlavně techniku a skutečnost, že ropa ani po dobrých zprávách z minulého týdne nedokázala vystoupit z konsolidačního pásma, ve kterém se drží již téměř dva měsíce. Po odražení se od resistence tedy následuje pád zpět k supportu.
  • Ropa zpět na 6letých minimech
      Zářijový futures kontrakt ropy WTI roste 0,3 % d/d na 47,1, nedaleko 6letého minima. Prudký pokles čínských akcií...
  • Ropa zpět v ochranném podpůrném pásmu
    Prosincový futures kontrakt ropy WTI slábne 0,1 % d/d na 77,1. Obchodování posledních dnů se pohybuje v oblasti klíčových podpor posledních let...
  • Ropa ztrácí další dvě procenta, akcie i měny prozatím naopak v klidu
    Také dnes zatím obchodování krátce po otevření Ameriky probíhá relativně v klidu. Evropské indexy sice ve většině případů mírně ztrácí, indexy v USA se ale drží a ve včerejším výprodeji prozatím nepokračují. Slůvko prozatím je však velmi důležité, jelikož předchozí seance už několikrát ukázaly, že se situace na akciových trzích může změnit bez jasnějšího fundamentu o sto osmdesát stupňů prakticky kdykoli.
  • Ropa ztrácí páru, trhy ztrácí dech
    Futures na americké a evropské akcie ve středu rostly, zatímco obchodníci vyhodnocovali rizika, která představuje nárůst cen komodit poté, co Rusko zahájilo na Ukrajině speciální operaci. Na asijské akcie mělo vliv oslabení v Číně.
  • Ropa ztrácí půdu pod nohama
    Výhled poptávky po ropě v zemi, která je druhým největší spotřebitelem na světě, se vzhledem k prodloužení lockdownu v Šanghaji zhoršuje.
  • Ropa ztrácí sílu
    Aktuální vývoj:  Dubnový futures kontrakt ropy WTI dnes značně ztrácí vůči závěru pondělního obchodování na 36,3 USD/b...
  • Ropa ztrácí sílu udržet hladinu pětitýdenního maxima
    Pokles ceny z úrovně pětitýdenního maxima provází v průběhu dnešního dne cenu ropy. Černé zlato poklesem reaguje na posilování amerického dolaru a nárůst zásob benzínu v USA. Dolar posiluje v očekávání dnešního komentáře z červencového zasedání Fedu, které by mohlo být varováním pro spekulanty, kteří ztratili víru v možnosti Fedu zvýšit úrokové sazby ještě v letošním roce. Zásoby benzínu ve státech v současnosti dosahují nejvyšší sezónní úrovně posledních 2 desetiletí. Ropa v předešlých dnech posilovala v souvislosti s vírou obchodníků ve snahu Saudské Arábie dohodnout se s členskými zeměmi OPEC včetně Ruska a Íránu na stanovení nového produkčního stropu, jinak tedy řečeno na omezení rostoucí íránské produkce.
  • Ropa ztrácí téměř 2 % 📉
    Ropa od včerejšího večera výrazně ustupuje po zprávách o jmenování prozatímního guvernéra centrální banky v Libyi oběma vládami v zemi. Stojí za zmínku, že guvernér centrální banky dohlíží na příjmy z těžby a vývozu ropy. Právě proto vedl konflikt o kandidáta v druhé polovině srpna k téměř úplnému zastavení těžby z oblastí kontrolovaných východní vládou.
  • Ropa ztrácí téměř 2 %, protože trhy tíží patovou situaci mezi Izraelem a Íránem a čínské stimuly 📉
    Ropa dnes po 6 dnech prakticky nepřetržitých zisků ztrácí téměř 2 %, k čemuž přispívá především eskalující geopolitické napětí na Blízkém východě. Dnešní silné poklesy v Číně, kde kontrakt CHN.cash ztrácí téměř 10 %, kvůli neuspokojivému nedostatku další komunikace o opatřeních ekonomické stimulace a nedostatečné eskalaci napětí na Blízkém východě způsobily, že investoři brali zisky.
  • Ropa ztrácí výšku: Jak hospodářský pokles ovlivňuje trh
    Futures na ropu Brent se do 01:25 GMT propadly o 14 centů, tj. 0,2 %, na 79,92 USD za barel, zatímco futures na ropu West Texas Intermediate (WTI) klesly naposledy o 10 centů, tj. 0,1 %, na 74,66 USD za barel.
  • Ropa ztrácí 1,5 %, protože čínský růst zklamal
    Růst čínského HDP zaostal za očekáváním trhu! Při pohledu na očekávání z průzkumu agentury Bloomberg pouze jeden ekonom předpovídal, že by růst země mohl být na tak „nízké úrovni”. Při pohledu na dynamiku se ovšem růst na úrovni 6,3 % r/r nezdá slabý, i když se očekávalo více (růst na úrovni 7,1 % r/r). V prvním čtvrtletí byl růst na úrovni 4,5 % r/r. Je třeba připomenout, že ve druhém čtvrtletí loňského roku Čína zavedla velmi restriktivní opatření v oblasti kovů, a to i v oblasti Šanghaje, která pak výrazně omezila hospodářský růst. Trh proto očekával, že ekonomika poroste mnohem výrazněji.
  • Ropa ztrácí 1,5 %, protože obchodníci zvažují scénář bez omezení těžby ze strany OPEC+
    Ropa Brent a WTI dnes ztrácí v rozmezí 1,5 % poté, co obchodníci nacenili stále vysoké zásoby ropy v USA a potenciální rozhodnutí OPEC+ neprovádět další snižování produkce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje