Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:41
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Dukascopy new

🛢Vrátí se cena ropy nad 100 USD?

12.10.2022 14:53  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

OPEC+ překvapil svým rozhodnutím výrazně snížit svůj produkční cíl, což by mohlo vést ke zvrácení klesajícího trendu na trhu s ropou. Na druhé straně se trh stále obává možné globální recese a Spojené státy se připravují na volby v polovině volebního období. Existuje vzhledem k této skutečnosti šance, že se ceny ropy vrátí nad 100 dolarů za barel?

O kolik OPEC+ skutečně snižuje těžbu?

OPEC+ překvapil svým rozhodnutím snížit těžbu o 2 miliony barelů denně, ale mnozí účastníci trhu naznačovali, že kartel má i tak problém zvýšit těžbu na předchozí cíle. Pokud bychom vzali v úvahu nový listopadový produkční cíl a současnou produkci, pak by OPEC+ měl tuto produkci dokonce zvýšit, a to o cca 1,1 mil. brk denně! Jak však víme, řada zemí stejně není schopna těžbu zvýšit a ty, které těží v souladu s cílem, mohou těžbu reálně snížit zhruba o 1 mil. brk denně. Vzhledem k prognóze EIA o převisu nabídky nad poptávkou ve výši přibližně 1 mil. brk denně ve 4. čtvrtletí, při naznačeném reálném snížení ze strany OPEC+ můžeme zažít vstup trhu do deficitu.Srovnání současné produkce s listopadovým výrobním cílem. Zdá se, že Rusko by mělo zvýšit produkci přibližně o 0,8 milionu brk denně, zatímco Saúdská Arábie by měla produkci snížit přibližně o 0,5 milionu brk denně. Zdroj: Zdroj: Bloomberg, OPEC, XTBPokud by OPEC+ produkoval v souladu s cílem, měl by zvýšit těžbu o 1 milion brk denně. Při realistickém pohledu však můžeme počítat s tím, že země, které produkují v souladu s cílem, produkci sníží, a zbytek ji ponechá beze změny. V takovém případě by ze současných 39 milionů brk denně ze strany zemí dohody mohlo již v listopadu činit 38 milionů brk denně. Zdroj: Zdroj: Bloomberg, OPEC, XTB

Spojené státy se připravují na volby

Válka vyvolaná Ruskem vedla ke značným změnám na světovém trhu s ropou. Ceny vzrostly nad 130 dolarů za barel a pohonné hmoty v USA dokonce zdražily nad 5 dolarů za galon! To značně snížilo morálku amerických spotřebitelů. Biden, aby pro Demokratickou stranu vyhrál volby do Kongresu, musel snížit ceny pohonných hmot. Od dubna byly uvolněny zásoby ve výši přibližně 1 milionu brk denně. Teoreticky má vše skončit v listopadu. Každopádně samotné zásoby jsou na nejnižší úrovni od 80. let a zásoby včetně rezerv jsou na nejnižší úrovni za posledních 20 let!

Od předchozí finanční krize jsme svědky velmi silné negativní korelace mezi ropou a zásobami včetně rezerv. Ve skutečnosti jsme nikdy nebyli svědky tak silné divergence. Zdroj: Bloomberg, XTB

Co naznačuje návrat cen nad 100 dolarů za barel

  • OPEC+ snižuje produkční cíl. Skutečný negativní dopad na globální nabídku by mohl dosáhnout až 1 milionu brk denně.
  • USA v listopadu ukončí program uvolňování rezerv, což sníží globální nabídku až o 1 mil. brk denně.
  • Evropa v prosinci zahájí zákaz dovozu ruské ropy, přičemž reálný negativní dopad na nabídku by mohl dosáhnout 0,9-1,0 mil. brk denně
  • Hospodářská situace Číny nevypadá tak špatně, jak se dříve spekulovalo, a to ani navzdory kovidským omezením. Soukromé rafinerie v Šan-tungu pracují na 67 % kapacity, což odpovídá pětiletému průměru (v dubnu to bylo pod 50 %).
  • V zimním období můžeme v důsledku nedostatku plynu nebo uhlí zaznamenat vyšší poptávku po ropných produktech pro vytápění a výrobu elektřiny. Během zimního období se poptávka po ropě z tohoto důvodu může zvýšit přibližně o 0,7-0,8 mil. brk denně.
  • Oživení na devizovém trhu a výprodej dolaru s blížícím se koncem cyklu zvyšování sazeb v USA.

Co by mohlo bránit návratu cen ke 100 dolarům za barel

  • Obavy ze zpomalení ekonomiky a skutečné globální recese.
  • Potenciální jaderná dohoda s Íránem - zde by Írán mohl zvýšit těžbu až o 1-1,5 milionu brk denně. Do voleb v USA však zbývá necelý měsíc a rozdělený Kongres po nich pravděpodobně šance na dohodu nezvýší.
  • Všechny země OPEC+ těží v souladu s produkčním cílem
  • Ukončení války na Ukrajině, které by mohlo oddálit nebo dokonce vyloučit vstup v platnost některých sankcí vůči Rusku nebo cenový strop zavedený skupinou G7.
  • Další posílení dolaru v reakci na možné problémy s bojem proti inflaci

Co bude dál s cenou?
Cena ropy konečně vystoupila z klesajícího kanálu, ve kterém se pohybuje od poloviny roku. Současně si udržuje vzestupný trend po celou dobu pandemie. Neočekává se, že by ceny klesly pod úroveň 80-85 USD za barel, neboť právě zde ceny vyrovnávají rozpočty většiny zemí OPEC+. Navíc při ceně 75 USD za barel chtěla americká vláda začít doplňovat rezervy. Zároveň úroveň 100-105 dolarů za barel není úrovní, která by mohla způsobit destrukci poptávky.

Vedle fundamentálních faktorů stojí za pozornost dolar, který je důležitým faktorem pro budování krátkodobé volatility na komoditním trhu, včetně především ropy. Zdroj: xStation5

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vrací se čínský jüan zpět do hry?
    Události uplynulého víkendu naznačují, že rozhovory týkající se obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou nečeká snadná cesta.
  • Vrací se důvěra v eurozónu, zatímco japonský obchodní deficit nadále roste
    Kromě zveřejnění řady jak neuspokojivých, tak povzbudivých klíčových ekonomických ukazatelů nepřišly minulý...
  • Vrací se ekonomika do normálu?
    Po prvotní panice kolem koronaviru se jako mávnutím kouzelného proutku přestalo mluvit o vývoji dění v Číně, aby se nešířila ještě větší panika. Návrat do zdánlivého normálu je tak trochu zavádějící. Část čínských továren zřejmě o své aktivitě vykazuje falešná data a výstup je zkreslený.
  • Vrací se rychlé zdražování pohonných hmot. Prudce zdražuje hlavně nafta, ta je na burze v Rotterdamu v průměru nejdražší v historii
    Do Česka se vrací rychlé zdražování pohonných hmot. Nafta včera „přes noc“ zdražila v průměru o 46 haléřů na litr, nejvýrazněji od 9. března. Tedy od doby, kdy tehdejší historicky rekordní nárůst cen vrcholil a vyvolával bouřlivou celospolečenskou diskusi. Vláda v reakci na ni začala monitorovat marže čerpacích stanic v ČR, ale dospěla k závěru, že k plošně a systematicky neobjektivnímu navyšování marží nedochází.
  • V rámci primární nabídky akcií na trhu START pražské burzy byla zveřejněna kniha objednávek liberecké společnosti HARDWARIO
    Česká firma HARDWARIO, která se zaměřuje na obor budoucnosti – internet věcí (IoT), dnes zveřejnila knihu objednávek na trhu START k veřejné nabídce akcií (IPO). V polovině úpisu již společnost prodala celkem 1.580.000 nabízených akcií. Akcie společnosti je možné zakoupit v rámci veřejné nabídky prostřednictvím členů burzy do 18. října 2022. Následně se s akciemi HARDWARIO bude obchodovat na trhu START Burzy cenných papírů Praha.
  • V ranních hodinách Bitcoin vytvořil nové maximum
    Bitcoin zažil mohutnou rally, která byla způsobena spekulacemi kolem schválení spotových bitcoinových ETF, což poslalo cenu na nové 18měsíční maximum 35 187. V posledních sedmi dnech se však přední kryptoměna obchodovala do strany, přičemž dnes trh dosáhl nových maxim na ceně 35 993. Vzhledem k tomu, že krátkodobé oscilátory naznačují přetrvávající růst, mohla by se cena obrátit níže směrem k předchozí rezistenci 31 827, která se silně držela také v červnu 2022.
  • Vrátil se londýnský týden večírků ropy a hovoří se o blížící se rallye
    Poprvé od pandemie se vrátil zpátky do Londýna největší večírek ropného průmyslu a největším tématem bude, jestli se ceny připravují na velkou rally.
  • Vrátime menej ako si požičiame?
    Panika na trhoch sa počas minulého týždňa výrazne zvýšila, keďže výnos 10 ročných amerických dlhopisov klesol pod výnos 2-ročných dlhopisov, čo signalizuje príchod recesie. Problémom je však to, že ECB nemá v súčasnosti takmer žiadny priestor na odvrátenie, resp. zmiernenie dopadov blížiacej sa recesie, keďže úrokové sadzby sú už teraz záporné (-0,4%). Kvantitatívne uvoľňovanie je asi jediný nástroj, ktorým môže ECB bojovať proti recesii. Zmena kľúčových úrokových sadzieb ma primárny dopad na krátkodobé úrokové sadzby v ekonomike (jednoročné, dvojročné).
  • Vrátí se bitcoin na vyšší cenové úrovně?
    Bitcoin (BTC), primární kryptoměna z hlediska tržní kapitalizace, momentálně jeví známky nového oživení hybnosti a zahájení nově vzniklého býčího trendu. Kryptoanalytik Justin Bennet tento vývoj předpověděl přesně, přičemž se odvolával na nedávná maxima rozpětí a shluk krátkých likvidací v oblasti kolem 27 500 dolarů.
  • Vrátí se býci do ZIM po rekordní dividendě?
    ZIM Integrated Shipping (ZIM.US), společnost z odvětví nákladní dopravy, dnes před otevřením ztrácí více než 25 %. Důvodem poklesu je „ex-date“, tj. den, kdy se dividenda ve výši 6,4 USD sníží z ceny akcií. Navzdory ekonomickému zpomalení a klesajícím cenám nákladní dopravy byla EBITDA pro ZIM v roce 2022 více než 7,5 miliardy USD (14% r/r růst) a výnosy vzrostly téměř o 20 % r/r. Vyženou býci rychle akcie ZIM nahoru s perspektivou opětovného otevření Číny?
  • Vrátí se GBPUSD nad úroveň 1,3615 ❓
    GBPUSD začal po včerejším propadu dnešní seanci růstem. Při pohledu na H1 interval vidíme, že se cena ráno odrazila od již proraženého supportu na 1,3615 a znovu ji testuje. Pokud se medvědům podaří znovu ubránit tuto úroveň, tak další důležitou hladinou je 1,3520. Pokud se na druhou stranu podaří býkům dostat přes 1,3615 GBPUSD, tak by pár mohl zaútočit na úroveň posledních maxim v blízkosti 1,37.
  • Vrátí se jen do hry?
    V červenci se jen stal nejefektivnější měnou na forexu, když vůči americkému dolaru posílil o 7 %, a na vrcholu černého pondělí dosáhl jeho růst 12,5 %. Od té doby však obavy z americké recese a ze zvýšení jednodenních sazeb Bank of Japan opadly. USD/JPY vstoupil do fáze konsolidace a investoři nyní přemýšlejí, kam bude pár směřovat dál. Jak býci, tak medvědi mají své vlastní argumenty.
  • Vrátí se kryptoměna Tezos k uptrendu?
    Tezos se nachází mezi TOP 50 kryptoměnami, i přestože od svého peaku v roce 2021 spadl o 90 %. Vývojáři však stále pracují na vývoji blockchainu.
  • Vrátí se pár USD/CAD zpátky do kanálu?
    Pár USD/CAD zůstává stále v medvědím trendu, a to přestože na počátku týdne překročil horní hranici dlouhodobého klesa...
  • ⛽Vrátí se ropa k ceně 100 dolarů za barel?
    Ještě před dvěma týdny se svět těšil extrémně nízkým cenám ropy (na dnešní poměry). Cena ropy Brent klesla na 70 dolarů za barel a byla nejnižší od prosince 2021. Dnes ráno jsme však za stejný barel ropy Brent museli zaplatit dokonce o 15 dolarů více! Takto volatilní změnu cen ropy lze zdůvodnit nečekaným snížením těžby ze strany zemí OPEC, Ruska a Kazachstánu. Zdálo se, že nižší ceny ropy pomohou globální ekonomice rychleji se vymanit z období vysoké inflace, ale už to tak jistě nevypadá.
  • Vrátí se vše do normálu?
    Vrátí se vše do normálu nebo to bude úplně jiné? To je otázka, kterou si klade skoro každý. Někteří tvrdí, že se vrátíme do běžného fungování koncem roku 2021 a jiní zase za 7 až 10 let. Odpověď na tuto otázku lze získat z vývoje vakcín.
  • Vrátí se zlato ke své bývalé slávě?
    Zlato jsou také peníze. Kdysi sloužilo jako platební prostředek, nyní se nejčastěji používá jako uchovatel hodnoty. Podstata drahého kovu však zůstává stejná. Je to druh měny, antidolar, který mnohem více reaguje na měnovou politiku Fedu než na dynamiku nabídky a poptávky po fyzickém aktivu. To je důvod, proč připravenost centrální banky USA pokračovat v cyklu zpřísňování měnové politiky ovlivňuje kotace XAUUSD mnohem více než rekordní turecký dovoz švýcarského zlata od roku 2012 na pozadí nárůstu inflace na 85 %.
  • Vratká ekonomika
    S nástupem 3. čtvrtletí je hospodářský růst i nadále robustní. Sektory jako obrana, AI a výroba léků proti obezitě zažívají boom a ceny aktiv dosahují absolutního maxima. Nemohou však naši křehkou ekonomiku podobnou písečnému hradu zničit faktory jako neudržitelné americké fiskální výdaje, geopolitické šoky či neveselé demografické trendy? V těchto výhledech na 3. čtvrtletí se dozvíte, proč jsou podle nás zajímavé evropské akcie a dluhopisy s krátkou durací. Také se dočtete, proč se může pozornost do budoucna soustředit na energetické komodity a na co se zaměřit v rámci forexu.
  • Vrazí dolaru nůž do zad?
    Situace je poněkud zamotaná a ani Spojené státy nejsou tím, kdo rozhoduje. Evropa již dva dny po sobě představila dobré zprávy. Nejprve vzrostla podnikatelská aktivita v eurozóně na jedenáctiměsíční maximum, poté se nadále zlepšoval německý index podnikatelského klimatu IFO. Ani pozitivní zprávy však nemohou rozhýbat měnový pár EUR/USD, když je Evropská centrální banka odhodlána uvolnit měnovou politiku. K růstu páru pomáhají pouze slabé americké údaje.
  • V reakci na bejrútskou explozi stoupá cena zlata, stříbra i ropy
    Cena zlata včera poprvé v historii uzavřela nad úrovní 2000 dolarů za troyskou unci. Konkrétně včerejší uzavírací cena žlutého kovu činí 2021 dolarů za unci. Během obchodování však cena zlata stoupá i výše, a to až nad 2030 dolarů za unci, což je cena z dnešního časného rána středoevropského času.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje