Sobota 21. prosince 2024 16:40
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Partner

Místo válečné daně, která oživuje Marxe, by vláda měla vyjednat pozastavení emisních povolenek

28.08.2022 08:46  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Takzvaná válečná daň, kterou chystá zavést Fialova vláda, je druhem sektorové daně. Co hůř, vláda, která sama sebe označuje jako středopravou, by zavedením válečné sektorové daně přijala za své učení Karla Marxe.

Problematičnost sektorového zdanění spočívá ve svévoli, s níž politik zasahuje do trhu. V tržní ekonomice tak sektorová daň nemá své místo. Ať už se daň jmenuje válečná, či se jí bude říkat daň z neočekávaných zisků, jde vždy o daň sektorovou v tom smyslu, že politik svévolně vybírá sektory, či i jen některé firmy, jež zdaní nad rámec běžného. Ministr financí Stanjura se sice zaklíná, že válečná daň není sektorová, ale hned druhým dechem to popírá, když říká, že vláda uvažuje o třech sektorech, jež mimořádně zdaní. I kdyby zdanila jen některé firmy z těchto sektorů – energetického, bankovního a jednoho dalšího, zřejmě petrochemického – škodlivost sektorového zdanění trvá.

Aby Fialova vláda své válečné sektorové zdanění opodstatnila, vydává se na tenký led zdůvodnění nepřiměřeným ziskem, jejž způsobily mimořádné okolnosti, rozuměj válka. Jenže ani daňoví specialisté s desítkami lety praxe nic jako nepřiměřený zisk neznají. Je to čistě politický pojem. Pojem, který má veřejnost mást a umožnit vládě – samu sebe označující za středopravou – ji vmanipulovat do akceptace marxistického opatření.

Podle Marxe dochází k vykořisťování tehdy, je-li zisk nepřiměřený vyvinutému pracovnímu úsilí. V Marxově vidění by firmy neměly být ziskové proto, že jim přály okolnosti. Jenže přesně takový náhled hodlá nyní uplatnit vláda. Chce znárodňovat zisk, který podle ní není marxisticky odpracovaný. Vždyť ministr financí hovoří o tom, že zamýšlí mimořádně zdaňovat ty firmy, jimž „zisk spadl do klína“. Tedy ty, které se o něj nezasloužily vlastním úsilím, čili prací nebo inovacemi. Ministr, jenž se zjevně chtěl profilovat jako pravicový, tak sklouzává k dikci ortodoxního křídla KSČM. Ostatně právě KSČM před volbami měla sektorové zdanění tuzemských firem v programu, na rozdíl od kterékoli ze stran vládní koalice.

Stanjura svým zdůvodňováním válečné sektorové daně Marxovo učení pouze modifikuje, podstata zůstává. Ať si to plně uvědomuje či ne uvažuje o ČEZ či bankách jako o kapitalistech, kteří vykořisťují rovnou celou společnost. A protože ji vykořisťují, má vláda morální právo – míní Stanjura – zisk z tohoto vykořisťování vybraným sektorům znárodnit, tj. uplatnit na něj svévolně daň nad rámec zdanění, které platí pro všechny ostatní.        

Přitom za třeba letošním nárůstem ziskovosti ČEZ ani není válka. Což označení „válečná daň“ dále zpochybňuje. Za růstem zisku ČEZ je mnohem spíše růst cen emisních povolenek EU v letech 2020 a 2021, o zhruba 220 procent. V těchto dvou předválečných letech ČEZ prodal 90 procent své elektřiny pro letošek. Povolenky dramaticky zdražují elektřinu. Ovšem zároveň tím pádem dramaticky zvyšují marže jaderným elektrárnám, protože ty sice profitují z notně zdražené elektřiny, ale nemusí zdražené povolenky pořizovat. Na jadernou a obecně zelenou energetiku se nevztahují. Povolenky musí pořizovat plynové a hlavně uhelné elektrárny. Takže ČEZ zaznamenává masivní nárůst své marže na jaderné elektřině. Tu prodává za cenu, jako by pro ni musel kupovat povolenky, ač nemusí.

Pokud by tedy vláda chtěla řešit podstatu problému, místo válečné daně, která ani nemůže být válečnou, se pokusí vyjednat změnu v obchodování s povolenkami. Jejich cena je na historickém rekordu, takřka 100 eur za kus. Naposledy se, koncem července, ozvalo s návrhem reformy povolenek Španělsko, které po Bruselu žádá jejich cenu zastropovat. Připojí se k němu Fialova vláda?

Brusel povolenky manipulací trhu s nimi v uplynulých dvou letech zdražil o stovky procent. Teď ale jejich roli přebírá válka. Protože ta zdražuje fosilní energie, zatímco nikoli energii jadernou nebo zelenou, v jejichž případě není EU závislá na Rusku. Proto lze obchodování s povolenkami pozastavit. Cena velkoobchodní elektřiny klesne, dlouhodobě až o dvacet procent, ale relativní cenové zvýhodnění zelené a jaderné energie v porovnání s fosilní zůstane.

Místo přebytečné regulace v podobě povolenek, což by bylo pravicové řešení, chce Fialova vláda zavádět marxistickou daň… Jakmile jednou připustíme návrat marxistických prvků do české ekonomiky, otevíráme Pandořinu skříňku socialismu. Kdo ví, jaká bude příští vláda. Co když to bude populistický kabinet, jenž odkáže na vládu Fialovu a její daň z nečekaných zisků, a zatíží takovou daní třeba majitele nemovitostí v centru Prahy. Zdůvodní ji tím, že mají nepřiměřené zisky, o něž se nezasloužili, třeba díky mimořádnému přílivu turistů. Jakmile začnou politici ukazovat s pochybným zdůvodněním na sektory či firmy, aby je zdanili nějak „extra“, odvracíme se od svobodné tržní ekonomiky a obracíme se k systému, který jsme v roce 1989 opustili. K systému, v němž papaláš může kdykoli znárodnit náš majetek nebo o něm svévolně rozhodovat „o nás bez nás“. Jakmile je soukromé vlastnictví kompromitováno jednou, Rubikon je překročen.

K tržní ekonomice patří neočekávané zisky jako hvězdy k noci. Jsou zcela normální. Abnormální je naopak ekonomika bez nečekaných zisků. Nečekané zisky možná nemají na Kubě nebo v KLDR. Ale třeba výraznější pohyby akcií na burze kterékoli jen trochu rozvinutější tržní ekonomiky jsou velmi často důsledkem zveřejnění právě nečekaného zisku příslušné firmy. Ročně vykazují nečekaný zisk tisíce a tisíce burzovně obchodovaných firem a celosvětově na tom vydělávají nebo prodělávají stovky milionů lidí. Takhle funguje trh. A takhle se odehrává lidský pokrok. Který osudově zastavili marxisté…

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Mírný odraz dolaru před zveřejněním počtu pracovních míst mimo zemědělství a zasedání MMF/ schůzkou ministrů financí zemí G7
    Dolar dnes v noci zažil další volatilní seanci, když na začátku obchodování pokračoval ryc...
  • Mírný optimismus dává euru a komoditním měnám šanci na korekci směrem nahoru. Přehled USD, NZD a AUD
    Trhy se po poměrně aktivních pondělních výprodejích snaží o korekci. Akciové indexy zemí ATP uzavřely obchodní seanci v zelené zóně. Globální výnosy zároveň rostou také po prudkém poklesu kvůli rostoucím obavám z rychlého šíření omikronu a odporu Kongresu USA k Bidenovu stimulačnímu balíčku.
  • Mírný optimismus v USA
    Včerejší obchodování v USA bylo v průběhu dne stále optimističtější. V úvodu obchodní seance byl dokonce technologický index Nasdaq lehce v záporu, ovšem trhy otočily rychle směr a až do samého závěru postupně rostly. Nejlépe se dařilo po několika dnech propadů energetickému sektoru (Chevron +2,6 %, Exxon Mobil +2,9 %, Halliburton +3,7 %). Velmi slušný den měl i finanční sektor (Nank of America +0,5 %, Citigroup +0,9 %, JPMorgan Chase +1,5 %, Mastercard +2 %). Indexům pak včera pomáhala v růstu hlavně velká technologická jména (Apple +1,5 %, Alphabet +1,5 %, Microsoft +1,2 %). Samostatná kapitola v rámci technologického sektoru pak byly polovodiče (AMD +3,9 %, Nvidia +4,7 %, Intel +3 %).
  • Mírný postup vyjednávání ohledně Řecka prospěl regionálním měnám
    Česká koruna se včera obchodovala bez vlivu makroekonomických čísel. Během dne posílila o 0,2 % a testovala hranici 27,20 CZK/EUR...
  • Mírný růst se mění v propad. V čele technologie, Nasdaq -2,5 %
    Solidní nálada na hlavních trzích se během dne zlomila a hlavní akciové trhy nabírají překvapivě velké ztráty. V případě Nasdaqu už pokles překračuje 2,5 procenta a ani další klíčové trhy na tom nejsou zrovna dobře.
  • Míříme k dalším 69 tisícům dolarů? Cena bitcoinu stoupá
    Bitcoin, nesporný král kryptoměn, se opět dostává na titulní stránky novin díky nedávnému prudkému nárůstu ceny, který ho posunul nad kýženou hranici 50 000 dolarů. Tato rally spolu s údaji “extrémní chamtivosti” na indexu Fear and Greed (strachu a chamtivosti) v kryptoburzách vytváří obraz trhu překypujícího optimismem, ale zároveň vyvolává obavy z možného přehřátí.
  • Mísení plynu a vodíku snižuje poptávku po LNG v Evropě
    Německý projekt zaměřený na posílení čisté energie pro vytápění domácností očekává dosažení klíčového milníku. Úspěšné testy potvrzují dobré vyhlídky trhu ohledně spotřeby topných směsí, což znamená, že ceny LNG budou korigovány tak, aby to odrážely.
  • Místopředseda německého parlamentu volá po spuštění Nord Streamu 2. Němečtí průmyslníci varují před zkázou
    V Německu sílí volání po spuštění plynovodu Nord Stream 2. Zaznívá už i z úst nejvyšších ústavních činitelů země. Místopředseda německého parlamentu Wolfgang Kubicki z vládní strany FDP dnes v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RND uvedl, že ke spuštění Nord Streamu 2 by mělo dojít co možná nejrychleji.
  • Místopředseda představenstva společnosti Nippon Steel zachraňuje akvizici. US Steel se odráží o 3 %
    Takahiro Mori, místopředseda představenstva společnosti Nippon Steel, se ve středu setká se zástupci amerického Výboru pro zahraniční investice, aby zajistil akvizici společnosti US Steel (X.US). Převzetí společnosti japonským gigantem v hodnotě 15 miliard dolarů se setkalo s odporem Bílého domu, který podle analytiků pramení výhradně z potřeb volební kampaně demokratů. Bidenova administrativa zatím nevydala pevné rozhodnutí, nicméně již nyní se hovoří o potenciálním negativním dopadu „neo-protekcionismu“ na příliv kapitálu a inovace v americkém ocelářském sektoru, pokud by transakce skončila zablokována.
  • Místo tří sazeb DPH jen dvě. Kdo na to doplatí?
    Ministr financí Zbyněk Stanjura zběsile hledá nové příjmy do státního rozpočtu. Už před delší dobou avizoval, že zruší stávající tři sazby daně z přidané hodnoty (DPH) a místo nich zavede sazby jen dvě. Původně tvrdil, že důvodem je zjednodušení systému daní, nikoli vyšší inkaso.
  • Místo zvyšování mezd se bude propouštět
    „Zaměstnanci se začínají bát o práci a přestávají žádat zaměstnavatele o zvyšování mezd. Zaměstnavatelé zas přichází o zakázky a musí hledat úspory. V důsledku tohoto vývoje se sníží tempo růstu mezd. Mnohým zaměstnancům dokonce v důsledku vysoké inflace klesne reálná hodnota mezd,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • MISTROVSTVÍ SVĚTA VE FOTBALE: EXISTUJÍ PARALELY MEZI FTSE A ANGLICKÝM FOTBALEM? A CO SE MOHOU INVESTOŘI NAUČIT OD FOTBALOVÉHO MISTRA?
    Hlavní body: • Skutečný stav fotbalu v Anglii se patrně nehodnotí dle síly národního týmu, ale kvality anglické Premier League. Její rozmanitost je zdrojem trvalé síly. Totéž lze říci i o akciovém indexu FTSE All-share. • Od slavné „otočky“ Johana Cruyffa uplynulo už několik desetiletí. Byla to taková ukázka fotbalového mistrovství, že podle legendy soupeř Cruyffa na hřišti stále hledá. Ve finančních kruzích je „otočkou“, kterou investoři vyhlíží, potenciální pivot amerického Federálního rezervního systému (Fed). • Jaké scénáře se mohou odehrát na turnaji? Jak daleko se Anglie dostane tentokrát? Budou Nizozemci hledat inspiraci u dávných hrdinů, jako byl Cruyff? A co Brazílie? Mohou Francouzi dosáhnout dalšího finále? A přišel konečně čas Lionela Messiho?
  • Mistrovství světa v hokeji je strojek na peníze. Svaz i stát na něm vydělají nemalé stovky milionů, celkově by to mohlo být více, než se uvádí – tři miliardy korun
    Když se v Česku konalo mistrovství světa v hokeji konalo naposledy, v roce 2015, jeho pořadatel, Český svaz ledního hokeje, předpokládal, že mu vydělá desítky milionů korun. Nakonec to bylo o řád více. Stovky milionů. Přesněji bezmála půlmiliardy korun. Podobné pozitivní překvapení se může konat i letos.
  • 🏆 Mistr světa v tradingu
    Jeho schopnost číst soupeře a předvídat trhy ho činí výjimečným řečníkem na téma trading. Nepropásněte možnost poslechnout si trojnásobného mistra světových tradingových soutěžích a bývalého špičkového šachistu a pokerového hráče Jana Smoleňe, již tuto sobotu 23. 3. od 13:00 na Online trading konferenci.
  • Mít pravdu nestačí, i tak nevyděláte ❌ Trhy rostou a snílci přibývají
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Mitsubishi UFJ koupí filipínskou a indonéskou divizi Home Creditu
    Japonská společnost Mitsubishi UFJ Financial Group koupí zhruba za 600 milionů eur (14,2 miliardy Kč) filipínskou a indonéskou divizi společnosti Home Credit Group BV, která patří české finanční skupině PPF. S odkazem na zdroje o tom informovala agentura Reuters a server japonského listu Nikkei. Home Credit informaci nekomentoval.
  • Mizerná nálada v americkém průmyslu rozšířila sérii slabých dat
    Pomalu už to přestává být náhoda. Jedno slabší americké číslo střídá druhé a trvá to pěkných pár seancí v řadě. Naposledy včera touto řečí promluvil index podnikatelské nálady v americkém průmyslu (ISM), který se nedokázal odrazit z pásma resece výše. Minulý týden jsme na tomto místě psali o tom, že podezřelá divergence mezi relativně dobrými tvrdými daty a nepříznivě se vyvíjejícími se měkkými čísly musí dříve či později narovnat. Jaká je po pár seancích realita?
  • Mladí Češi nedůvěřují podnikatelům. Jenže ne všichni jsou jako Boesky, předobraz filmového Gordona Gekka, který v pondělí zemřel
    Chamtivost je zdravá a dobrá. Ale všeho s mírou. Zemřel Ivan Boesky, předobraz filmového Gordona Gekka.
  • Mladí investují do kryptoměn třikrát více než starší lidé
    Mladí lidé do 35 let, tzv. mileniálové, investují do kryptoměn zhruba třikrát více než starší generace nad 52 let. Celkem 58 procent mileniálů investovalo do kryptoměn více než 500 dolarů (11.290 Kč) a 29 procent přes 1000 USD (22.580 Kč). Vyplývá to z letošní studie společnosti SurveyMonkey ve Spojených státech.
  • Mladí investují zodpovědně. Udržitelným společnostem věří 63 % z nich
    Investování do společností bojujících s klimatickou změnou se těší oblibě hlavně mezi mladými lidmi do 26 let. Vedle zajímavého zhodnocení je volí zejména z osobního přesvědčení. Třetina Čechů však na poli zodpovědného investování stále tápe a není si jistá, jakou roli mohou tyto investice hrát v jejich portfoliu. Jak ukázal průzkum pro ČSOB Asset Management, mladí začínají s investováním i při menším objemu svých úspor, nejvíce si oblíbili alternativní investice.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani