Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:27
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap krypto
reklama
Investingfox Nastroje

Mladí Češi nedůvěřují podnikatelům. Jenže ne všichni jsou jako Boesky, předobraz filmového Gordona Gekka, který v pondělí zemřel

26.05.2024 08:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Chamtivost je zdravá a dobrá. Ale všeho s mírou. Zemřel Ivan Boesky, předobraz filmového Gordona Gekka.

Chamtivost je zdravá, říkával Ivan Boesky, předobraz Gordona Gekka z filmu Wall Street. Ač se investorův život v pondělí naplnil v požehnaném věku 87 let, málokdo jej chce následovat. Chamtivost – doslova posedlost penězi – mu sice zjevně nevzala zdraví, pověst však dočista ano. A dostala jej i za mříže.

Přemíra chamtivosti škodí, je tak nakonec to jediné skutečné poselství, které po sobě Boesky zanechává. A to přesto, že roku 1986, na vrcholu své slávy, studentům univerzity v Berkeley nechvalně proslule vštěpoval dokonce i to, že chamtivost je nejen zdravá, ale rovnou dobrá.

Právě tuto hlášku, "chamtivost je dobrá", hned o rok později tolik zpopularizoval Michael Douglas coby Boesky, pardon, Gekko. To už ale byla pověst skutečného Boeskyho v ruinách, ba i jeho život. Nezkrotná chamtivost jej dostala před soud.

Tam se ukázalo, že není až tak neomylným investičním mágem, za jakého jej Amerika měla. Investoval sice na první pohled úspěšně a výnosně, ale zhusta prostě proto, že věděl víc než ostatní – věděl to, co ze zákona vědět nesměl. Využíval totiž neveřejné informace. Úspěšný byl zejména nikoli v tom, co je podstatou investování, tedy v prozíravé sázce na budoucí zaslouženou ziskovost, nýbrž v budování sítě podvodných informátorů.

Ten, který uměl vydělat ranec Tak třeba s jedním z nich, Martinem Siegelem, si Boesky nekale "plácl" roku 1982. Coby investiční bankéř tehdy prominentní makléřské firmy Kidder, Peabody & Company míval Siegel přístup k utajovaným informacím o budoucích důležitých obchodech, fúzích a akvizicích. Při nich se cena akcií dotčených firem mnohdy hýbe dosti podstatně, takže kdo ví, co bude, bezrizikově vydělává pohádkové peníze.

Boesky tedy napěchoval kufřík stodolarovkami – v celkové výši 150 tisíc, nebo také 400 tisíc dolarů – a náležitě instruoval poslíčka, který tučný obnos v lobby newyorského hotelu Plaza předal Siegelovi. Odměna za spolupráci. Totiž za zásobování Boeskyho informacemi, které z něj v očích veřejnosti udělaly mága Wall Streetu. Kdo by s ním nechtěl investovat! Vždyť Boesky uměl "ranec" vydělat jak sobě, tak investorům jeho fondu. Kteří samozřejmě za jeho – domnělý – um platili nemalé poplatky. Boesky vydělával tolik, že i napěchovaný kufřík pro informátory Siegelova typu pro něj představoval spíše jen "drobné".

Jenže zrovna v době, kdy studenty v Berkeley – za jejich mocného aplausu – ujišťoval, že hrabivost je bez výjimky zdravá a dobrá, rozsáhlá síť informátorů, skutečný strojek na peníze, Boeskyho zradila. Dennis Levine, pracovník tehdy rovněž prominentní investiční banky Drexel Burnham Lambert, se nechal chytit při obchodování za využití neveřejných informací. Nedal si pozor hned dvakrát. Vše si totiž ještě zapisoval do notýsku. Vyšetřovatelé z jeho poznámek vyčetli jméno mnohem "větší ryby". Boeskyho. Levine byl jen další z řady jeho donašečů. Levinovo břídilství nebylo jedinou Boeskyho smůlou. Případu se totiž ujal kompetentní prokurátor Rudy Giuliani, jenž se i na něm "udělal" až tak, že se nakonec stal starostou New Yorku.

V září 1986 Boesky dostal pozvánku na jeden z nejokázalejších obřadů bar micva, jaké dějiny lidského pokolení pamatují. Realitní magnát Gerald Guterman si za skoro milion dolarů pronajal výletní loď Queen Elizabeth 2, aby opravdu vůbec nikomu neuniklo, že z jeho syna je už dospělý muž. Tisícihlavá posádka, hudebníci i klauni vítali nepřeberné davy hostů, plavidlo čeřilo vody řeky Hudson i blízkého Atlantiku, jen Boesky nikde. Prý se zdržel. Až najednou… Davy vzhlédly k nebi, odkud se snášela helikoptéra. Po dosednutí na palubu vystoupil Boesky, přesně ve stylu Jamese Bonda. Ve smokingu a s motýlkem. Zastínil všechny a všechno.

To už ale na Giulianiho zatykači inkoust zasychal. Jen den poté, co si Boesky zahrál na Bonda, se ocitl na šikmé ploše, z níž už se nikdy tak úplně nedostal. Ve vězení sice skončil jen na pár let, leč i poté žil v ústraní, se zruinovanou pověstí. Obsese penězi jej neopustila ani v cele. Coby již zcela chudobný muž si tam přivydělával alespoň jako člen úklidové čety.

Kritikům kapitalismu se Boeskyho pád hodí, aby celý systém vykreslili jako zkažený. A mohli dokonce sugerovat, že plodí samé takové, kteří však mají jen štěstí, že se na ně ještě nepřišlo. A v Česku se jim daří obzvláště. Vždyť třeba nedůvěra mladých lidí vůči podnikání je v Česku podstatně silnější, než je tomu běžně ve světě, jak dokládá nový průzkum poradenské společnosti Deloitte.

Je proto třeba mít na paměti, že drtivá většina podnikatelů a investorů nejsou jako Boesky. Hrají fér. A že je peníze motivují? Ano. Ve zdravé míře. Nejsou jimi posedlí.

Chamtivost – ve smyslu touhy po zisku, tedy po úspěchu v konkurenčním boji, ale tím pádem i po úspěšném naplňování přání a potřeb klientů a zákazníků – je v jisté míře totiž opravdu dobrá a zdravá. Motivuje k inovacím a vyšší produktivitě, což obé následně umocňuje celospolečenskou prosperitu. Nesmí se to s ní akorát přehánět.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Místopředseda představenstva společnosti Nippon Steel zachraňuje akvizici. US Steel se odráží o 3 %
    Takahiro Mori, místopředseda představenstva společnosti Nippon Steel, se ve středu setká se zástupci amerického Výboru pro zahraniční investice, aby zajistil akvizici společnosti US Steel (X.US). Převzetí společnosti japonským gigantem v hodnotě 15 miliard dolarů se setkalo s odporem Bílého domu, který podle analytiků pramení výhradně z potřeb volební kampaně demokratů. Bidenova administrativa zatím nevydala pevné rozhodnutí, nicméně již nyní se hovoří o potenciálním negativním dopadu „neo-protekcionismu“ na příliv kapitálu a inovace v americkém ocelářském sektoru, pokud by transakce skončila zablokována.
  • Místo tří sazeb DPH jen dvě. Kdo na to doplatí?
    Ministr financí Zbyněk Stanjura zběsile hledá nové příjmy do státního rozpočtu. Už před delší dobou avizoval, že zruší stávající tři sazby daně z přidané hodnoty (DPH) a místo nich zavede sazby jen dvě. Původně tvrdil, že důvodem je zjednodušení systému daní, nikoli vyšší inkaso.
  • Místo válečné daně, která oživuje Marxe, by vláda měla vyjednat pozastavení emisních povolenek
    Takzvaná válečná daň, kterou chystá zavést Fialova vláda, je druhem sektorové daně. Co hůř, vláda, která sama sebe označuje jako středopravou, by zavedením válečné sektorové daně přijala za své učení Karla Marxe.
  • Místo zvyšování mezd se bude propouštět
    „Zaměstnanci se začínají bát o práci a přestávají žádat zaměstnavatele o zvyšování mezd. Zaměstnavatelé zas přichází o zakázky a musí hledat úspory. V důsledku tohoto vývoje se sníží tempo růstu mezd. Mnohým zaměstnancům dokonce v důsledku vysoké inflace klesne reálná hodnota mezd,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • MISTROVSTVÍ SVĚTA VE FOTBALE: EXISTUJÍ PARALELY MEZI FTSE A ANGLICKÝM FOTBALEM? A CO SE MOHOU INVESTOŘI NAUČIT OD FOTBALOVÉHO MISTRA?
    Hlavní body: • Skutečný stav fotbalu v Anglii se patrně nehodnotí dle síly národního týmu, ale kvality anglické Premier League. Její rozmanitost je zdrojem trvalé síly. Totéž lze říci i o akciovém indexu FTSE All-share. • Od slavné „otočky“ Johana Cruyffa uplynulo už několik desetiletí. Byla to taková ukázka fotbalového mistrovství, že podle legendy soupeř Cruyffa na hřišti stále hledá. Ve finančních kruzích je „otočkou“, kterou investoři vyhlíží, potenciální pivot amerického Federálního rezervního systému (Fed). • Jaké scénáře se mohou odehrát na turnaji? Jak daleko se Anglie dostane tentokrát? Budou Nizozemci hledat inspiraci u dávných hrdinů, jako byl Cruyff? A co Brazílie? Mohou Francouzi dosáhnout dalšího finále? A přišel konečně čas Lionela Messiho?
  • Mistrovství světa v hokeji je strojek na peníze. Svaz i stát na něm vydělají nemalé stovky milionů, celkově by to mohlo být více, než se uvádí – tři miliardy korun
    Když se v Česku konalo mistrovství světa v hokeji konalo naposledy, v roce 2015, jeho pořadatel, Český svaz ledního hokeje, předpokládal, že mu vydělá desítky milionů korun. Nakonec to bylo o řád více. Stovky milionů. Přesněji bezmála půlmiliardy korun. Podobné pozitivní překvapení se může konat i letos.
  • 🏆 Mistr světa v tradingu
    Jeho schopnost číst soupeře a předvídat trhy ho činí výjimečným řečníkem na téma trading. Nepropásněte možnost poslechnout si trojnásobného mistra světových tradingových soutěžích a bývalého špičkového šachistu a pokerového hráče Jana Smoleňe, již tuto sobotu 23. 3. od 13:00 na Online trading konferenci.
  • Mít pravdu nestačí, i tak nevyděláte ❌ Trhy rostou a snílci přibývají
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Mitsubishi UFJ koupí filipínskou a indonéskou divizi Home Creditu
    Japonská společnost Mitsubishi UFJ Financial Group koupí zhruba za 600 milionů eur (14,2 miliardy Kč) filipínskou a indonéskou divizi společnosti Home Credit Group BV, která patří české finanční skupině PPF. S odkazem na zdroje o tom informovala agentura Reuters a server japonského listu Nikkei. Home Credit informaci nekomentoval.
  • Mizerná nálada v americkém průmyslu rozšířila sérii slabých dat
    Pomalu už to přestává být náhoda. Jedno slabší americké číslo střídá druhé a trvá to pěkných pár seancí v řadě. Naposledy včera touto řečí promluvil index podnikatelské nálady v americkém průmyslu (ISM), který se nedokázal odrazit z pásma resece výše. Minulý týden jsme na tomto místě psali o tom, že podezřelá divergence mezi relativně dobrými tvrdými daty a nepříznivě se vyvíjejícími se měkkými čísly musí dříve či později narovnat. Jaká je po pár seancích realita?
  • Mladí investují do kryptoměn třikrát více než starší lidé
    Mladí lidé do 35 let, tzv. mileniálové, investují do kryptoměn zhruba třikrát více než starší generace nad 52 let. Celkem 58 procent mileniálů investovalo do kryptoměn více než 500 dolarů (11.290 Kč) a 29 procent přes 1000 USD (22.580 Kč). Vyplývá to z letošní studie společnosti SurveyMonkey ve Spojených státech.
  • Mladí investují zodpovědně. Udržitelným společnostem věří 63 % z nich
    Investování do společností bojujících s klimatickou změnou se těší oblibě hlavně mezi mladými lidmi do 26 let. Vedle zajímavého zhodnocení je volí zejména z osobního přesvědčení. Třetina Čechů však na poli zodpovědného investování stále tápe a není si jistá, jakou roli mohou tyto investice hrát v jejich portfoliu. Jak ukázal průzkum pro ČSOB Asset Management, mladí začínají s investováním i při menším objemu svých úspor, nejvíce si oblíbili alternativní investice.
  • Mladí lidé přestávají věřit bitcoinu, objevují kouzlo stabilnějších investic typu zlata. Salvador jim zatím důvěru nevrací
    Bitcoin už mladé lidi tolik netáhne. Vadí jim značná nestabilita jeho cenového vývoje, jakou lze pozorovat i právě v těchto hodinách, v souvislosti se zaváděním bitcoinu jako zákonného platidla v Salvadoru.
  • Mladí lidé, rozčarovaní z fiat měn, nacházejí novou naději v kryptoměnách
    „Svoboda, kterou získáte ve světě kryptoměn, bude i nadále přitahovat lidi, kteří z fiat systému nemají takový užitek“.
  • Mladí milionáři pokračují v investicích do kryptoměn
    Průzkum zpravodajského kanálu CNBC zjistil, že mileniálové si v roce 2021 mimořádně oblíbili kryptoměny. Zvlášť ti, kteří se zařazují do kategorie mladých milionářů.
  • Mlékárna Olma loni zvýšila zisk o 31 pct na rekordních 282,3 milionu korun
    Mlékárna Olma loni zvýšila čistý zisk o 31 procent na rekordních 282,3 milionu korun. Tržby olomoucké mlékárny v roce 2023 vzrostly na 4,447 miliardy korun z předloňských 4,418 miliardy korun. Loňské tržby byly také nejvyšší v historii této společnosti. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy Olmy, která patří do skupiny Agrofert.
  • Mlékárna Olma ze skupiny Agrofert loni vykázala rekordní zisk 215,8 mil. Kč
    Mlékárně Olma loni vzrostl zisk meziročně o 4,4 procenta na rekordních 215,8 milionu korun. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy skupiny Agrofert, do které Olma patří. Tržby mlékárny zatím zveřejněny nebyly. V roce 2021 mlékárna Olma zvýšila tržby zhruba o 1,5 procenta na 3,668 miliardy korun z 3,626 miliardy korun v roce 2020 a vykázala čistý zisk 206,6 milionu korun, který byl zhruba stejný jako o rok dříve.
  • Mluvčí čínské ambasády v USA řekl, že neslyšel o žádosti Ruska o pomoc
    Prioritou Číny je zabránit tomu, aby se situace na Ukrajině vymkla kontrole, uvedlo v neděli čínské velvyslanectví ve Spojených státech. Učinilo tak v reakci na zprávy v některých médiích, podle nichž Moskva požádala Peking o vojenské vybavení poté, co podnikla invazi do sousední země.
  • Mluvčí: Škoda Auto plánuje do budoucna vyrábět ve všech třech závodech v ČR
    Automobilka Škoda Auto plánuje v budoucnu vyrábět ve všech třech závodech v ČR elektromobily či komponenty. Pro každý závod a jeho zaměstnance má stanovenou dlouhodobou strategii. ČTK to sdělil mluvčí firmy Pavel Jína. Reagoval tak na vyjádření odborového předáka automobilky Jaroslava Povšíka v E15, podle něhož hrozí, že se výroba elektromobilu Enyaq přesune ze závodu v Mladé Boleslavi do továrny mateřského koncernu Volkswagen (VW) v německém Cvikově. Podle Povšíka je nejasná také budoucnost továrny ve Vrchlabí, v které se vyrábějí převodovky.
  • Mlžení kolem amerického rozpočtu poskytuje komoditám krátkodobou úlevu
    V prvním týdnu nového roku byly obavy o pád Spojených států z fiskálního útesu, které během prosince držely ceny na uzdě, nahrazeny jiným tématem. Ten někteří nazývají jako mlžení kolem amerického rozpočtu, který byl schválen za pět minut dvanáct. Zůstalo však nevyřešeno mnoho sporných otázek, jako třeba zajištění potřebného financování. Trhy přitom schválení rozpočtu ohromilo jen na chvíli, a rally tak trvala méně než 48 hodin. V příštích týdnech čekají amerického prezidenta kvůli rozpočtu další hádky s kongresem, protože dluhový strop bude muset být v důsledku pokračujícího zadlužování znovu navýšen.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster