Neděle 03. listopadu 2024 12:42
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap forex

Zemanova dnešní slova o ČNB mohou zítra citelně oslabit korunu. Korunu mohou táhnout dolů i prezidentova slova o tom, že exguvernéra Rusnoka urazilo jmenování Michla jeho nástupcem

03.07.2022 12:40  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnešní rozhovor prezidenta Miloše Zemana pro televizi CNN Prima News patrně zítra, po otevření devizových trhů, vyvolá znatelný tlak na oslabení koruny. Otázkou je, zda či do jaké míry bude ČNB možnému oslabování české měny bránit. 

Prezident se totiž dnes blíže vyjádřil ke třem nově jmenovaným členům bankovní rady tuzemské centrální banky, tedy Evě Zamrazilové, Karině Kubelkové a Janu Fraitovi. Naznačil, že všichni tři v rozhovorech s ním, které jmenování předcházely, dávali najevo takzvaný holubičí přístup k provádění měnové politiky. „Mluvil jsem s novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k nějakému razantnímu navyšování úrokových sazeb,“ uvedl prezident.

Přitom pokud by jen dva z nově jmenovaných tří ekonomů podpořili nového, taktéž „holubičího“ guvernéra Aleše Michla v jeho již v květnu deklarovaném záměru nyní po určitý čas ponechat klíčové sazby ČNB na stávající úrovni, získají „holubice“ v bankovní radě většinu čtyř jejích členů. Stávající další člen rady, Oldřich Dědek, totiž již delší dobu hlasuje v souladu s Michlem.

Je přitom současně otázkou, zda a do jaké míry bude centrální banka – s novým guvernérem a novou bankovní radou v čele – tomto tlaku na oslabení koruny již v nadcházejícím týdnu bránit.

Bankovní rada vedená guvernérem Jiřím Rusnokem, jež ve svém složení skončila poslední červnový den, od 11. května do konce června intervenovala za účelem posílení koruny prodejem deviz v objemu čítajícím v přepočtu 175 miliard korun.

Rusnokova rada ovšem svým přístupem k měnové politice většinově vykazovala rysy rady takzvaně „jestřábí“. Michl s Dědkem tedy byli v Rusnokově radě coby „holubice“ v menšině. Prezidentova dnešní slova ale mohou mezi mezinárodními devizovými obchodníky upevnit přesvědčení, že od nynějška mají v bankovní radě většinu „holubice“. Právě to by zesílilo tlak na oslabování koruny. 

Není zřejmé, zda nová bankovní rada, vedená od 1. července Michlem, v ochotě bránit korunu před oslabováním v tomto ohledu na Rusnokovu radu naváže. Pokud by nebyla ochotna korunu bránit s vehemencí Rusnokovy rady, koruna by se propadla ze současné úrovně kolem 24,75 koruny za euro nad hodnotu 25,00, v krajním případě až k 25,30.   

Na Rusnokovu adresu přitom prezident Zeman v uvedeném televizním rozhovoru řekl, že „se cítil jmenováním Michla uražený“. Podle Zemana na jmenování Michla Rusnok reagoval odchodem z jeho expertního týmu. Tato slova mohou mezinárodní devizové obchodníky utvrdit v dojmu, že míra rozkolu mezi Rusnokovou a Michlovou bankovní radu je citelná. I to by přispělo k zesílení tlaku na oslabení koruny.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zelený den na Wall Street
    Včerejší obchodní den v USA se nesl ve znamení výrazných růstů. Včerejší růsty byly taženy primárně technologickým sektorem (Apple +1,4 %, Alphabet +2 %, Microsoft +1,7 %, AMD +3,2 %, Nvidia +1,9 %, Meta Platforms (Facebook) +3,1 %. Dařilo se i finančnímu sektoru (Bank of America +1,9 %, Mastercard +2 %, JPMorgan +2,1 %, Goldman Sachs +1,8 %). Naopak po 5% propadu ropy se propadl energetický sektor v čele s těžaři ropy (Chevron -1,2 %, Occidental -1,6 %, Exxon Mobil -0,9 %). Za zmínku pak stál vývoj společnosti Plug Power (+9,8 %) - ta rostla díky oznámené budoucí spolupráci se společností Walmart.
  • Zelený inkoust napříč kryptografií po vítězství Grayscale v SEC
    Přelomové rozhodnutí amerického soudu, který se postavil na stranu společnosti Grayscale v její žádosti o ETF na bitcoiny u SEC, poslalo ve středu ráno v Asii ceny kryptoměn vzhůru.
  • Zelený konec týdne a další inflační signály
    Mix nadějí na mírnější postup Fedu a solidních firemních výsledků velkých techů udržel pozitivní náladu i na konci týdne. Akciové indexy si tak připisují pěkné zisky a tentokrát více v Evropě, kde třeba milánská burza roste o více než 2 procenta. Na dluhopisech je vývoj převážně negativní, když evropské výnosy rostou a v USA unikají nárůstu výnosů jen delší splatnosti. Eurodolar se po zhoupnutí oběma směry drží výš, aktuálně u hranice 1,0200.
  • Zelený úsmev je späť
    Máme za sebou aktuálnu alfu a omegu fundamentálneho sveta a dáta vyšli nad očakávania. Hoci miera nezamestnanos...
  • Zelený úvod týdne na Wall Street
    Včerejší obchodní den v USA byl pozitivní a všechny hlavní akciové indexy si připsaly slušné zisky. Jednoznačně nejlépe se vedlo energetickému sektoru (Chevron +2,6 %, Exxon Mobil +4,1 %, Halliburton +5,5 %) díky růstu cen ropy (+5,3 %). Dařilo se i technologiím (Apple +1 %, Alphabet +1,9 %, Amazon +2,1 %, Nvidia +5,5 %, Intel +2,4 %, Tesla +3,8 %, AMD +3,9 %, Facebook +1,1 %). Po delší době ukončily den v plusu i čínské akcie obchodované v USA (Alibaba +2 %, Baidu +3,7 %).
  • Zelený závěr týdne díky výsledkům i datům. Zinek rychle zdražuje
    O pozitivní závěr týdne se nakonec postaraly jak výsledky, tak nová makrodata. Z firem to byl zejména Goldman Sachs, který překvapil velmi dobrými čísly, kterými tak dokreslil solidní výsledky sektoru a podtrhl dnešní růst bankovních akcií. Sektor krom toho může těžit také z rostoucích dluhopisových výnosů, což ho dnes řadí mezi nejvýkonnější v zámoří i Evropě. Slušně se daří také průmyslu či energiím, zato technologie a komunikace zaostávají právě spolu s vývojem na dluhopisovém trhu. Americký 10Y letý výnos dnes stoupá o 5 bazických bodů, německý o 2.
  • Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý
    Hlavní evropské akciové indexy se drží v zeleném s výjimkou Londýna. Zisky však nejsou velké a Amerika je na tom pouze smíšeně. Lepší situace je na dluhopisech, kterým se daří napříč trhy. Eurodolar lehce koriguje své zisky na 0,9760. Koruna si oslabení nakonec rozmyslela a za dnešek své pozice víceméně drží.
  • Zelený závěr týdne. Strach poklesl a nižší ceny lákají
    Podobně jako v minulých dnech nepotěšil příděl nových makrodat ani dnes. Investorům to však na konci týdne nijak nevadí a vracejí se do akcií. Ty si v Evropě připisují zhruba procento, měřeno hlavními indexy. V zámoří je na tom podobně S&P 500, zatímco Nasdaq stoupá o 1,8 pct a už skoro dorovnává středeční ztrátu. Vedle toho jsou na tom celkem dobře i dluhopisy - v USA výnosy klesají, v Německu aspoň nerostou. Slušně stoupá ropa a na ceně přidává také zlato.
  • Zeman cituje Rusnoka: Konec intervencí? Možná dříve, než se nadějeme
    Česká národní banka by mohla ukončit intervence proti posilování koruny dříve než v půlce letošního roku, o které zatím hovoří členové bankovní rady. "Mluvil jsem před dvěma dny s guvernérem Rusnokem a nebudu prozrazovat žádné tajemství, když řeknu, že ukončení kurzového závazku se očekává v prvním pololetí letošního roku a není vyloučeno, že možná dříve, než se nadějeme,“ řekl Zeman.
  • Zeman jmenoval nové členy bankovní rady
    Miloš Zeman dnes jmenoval nové členy bankovní rady. Potvrdily se tak informace Hospodářských novin, že by se mělo jednat o profesora Jana Fraita, šéfku národní rozpočtové rady Evu Zamrazilovou a analytičku hospodářské komory Karin Kubelkovou. Jméno Jana Fraita bude bezesporu přijato na trzích pozitivně - v ČNB dlouhodobě působí a i když se při minulém působení v bankovní radě profiloval jako holubice, je to odborník, který rozhodně nepředstavuje pro ČNB výraznější riziko diskontinuity.
  • Zemanovy výroky posilují korunu
    Středečním obchodováním s českou korunou zamávaly výroky prezidenta M. Zemana. Zeman znovu kritizoval bankovní radu ČNB v souvislosti...
  • Zeman: Úspěch nového operátora? Dostatečný kapitál a vybavit se na házení klacků pod nohy
    Mít nižší cenu, dostatečně silný kapitál na tři až pět let, abych přežil období, kdy mi stávající operáto...
  • Zeman ve vánočním projevu potvrdil, že nově jmenovaní radní ČNB úrokové sazby chtít zvedat nebudou. Jeho apel za zvyšování daní zřejmě Fialova vláda nevyslyší, nemá k tomu vlastně ani žádný akutní důvod
    Z ekonomického hlediska je poslední vánoční projev prezidenta Miloše Zemana zajímavý především proto, že hlava státu potvrdila dobře tušené. Tedy to, dva noví členové bankovní rady České národní banky, dříve v tomto měsíci jmenovaní Jan Procházka a Jan Kubíček, jsou stejně jako další letos jmenovaní radní, dnešními slovy prezidenta, „oponenty zvyšování úrokových sazeb“.
  • Země BRICS chtějí oslabit roli dolaru ve světě. Mají šanci?
    Představitelé zemí BRICS – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky – se tento týden scházejí na summitu v Johannesburgu, aby kromě jiného diskutovali možnosti oslabení role dolaru ve světě. Mohou rozvíjející se ekonomiky dané pětice zemí vskutku představovat ekonomického vyzyvatele Západu a otřást globálním postavením amerického dolaru coby rezervní měny číslo jedna.
  • Zemědělce trápí extrémně drahá hnojiva, důsledek plynové krize. V letošní sezóně hrozí výrazně nižší výnosy na hektar, a tedy i proto rekordní zdražení potravin
    Zemědělce napříč Evropou, i v Česku, trápí extrémně vysoké ceny hnojiv. Ty se v důsledku energetické krize zvýšily třeba na šestinásobek úrovně roku 2020 (viz graf níže). K výrobě hnojiv je totiž třeba plynu, který v uplynulých měsících v Evropě extrémně zdražil v souvislosti s energetickou krizí. Například pěstitelé kukuřice nebo pšenice čelí historicky vůbec poprvé „hnojivové krizi“.
  • Zemědělci čelí mimořádnému kolapsu cen. Potraviny zlevňují nejvíce od roku 2009, půjdou dolů dále
    Čeští zemědělci čelí mimořádnému cenovému kolapsu. Výkupní ceny, za které prodávají do obchodní sítě či k dalšímu zpracování, totiž letos v lednu padaly meziročně o 19,8 procenta. To je nejvýraznější propad minimálně od roku 2010. V celé historii České republiky je takový pokles cen vskutku zcela mimořádný a ojedinělý. Přispívá však zprostředkovaně, přes ceny potravin v obchodech, k propadu celkové inflace. Její pokles oceňují jak ratingové agentury, tak řadoví občané. A jistě také politici. Hlavně tedy ti vládní.
  • Zemědělci dramaticky zlevňují, potravináři zlevňují také, v obchodech však potraviny stále zdražují, ukazují nejnovější data ČSÚ. Řetězec Lidl, jenž nyní slibuje zlevnění nad rámec snížení DPH, potvrzuje, že za vysokými cenami potravin jsou hlavně řetězce
    Ceny, za které svým odběratelům zemědělci prodávají produkci, jak rostlinnou, tak živočišnou, klesaly letos v listopadu meziročně o 16,2 procenta. Agrární produkce rostlinné výroby zlevňovala v průměru o 19,4 procenta oproti loňskému říjnu, v živočišné výrobě to bylo o 10,5 procenta.
  • Zemědělci historicky nebývale zlevňují, o celou pětinu, potravináři zlevňují také, avšak obchody zatím ceny drží prakticky bez zlevnění. Umožňuje jim to vysoká koncentrace trhu a slabá konkurence
    Ceny, za které svým odběratelům zemědělci prodávají produkci, jak rostlinnou, tak živočišnou, klesaly loni v prosinci meziročně o zcela mimořádných 19 procent. Jedná se o nejvýraznější meziroční zlevnění zemědělské produkce minimálně od roku 2010, a pravděpodobně v celé historii ČR od roku 1993.
  • Zemědělci letos čekají propad sklizně pšenice
    První odhad letošní sklizně není povzbudivý. Sklizeň většiny základních zemědělských plodin ČR by letos měla být slabší než loni. Nutno však říci, že prvotní odhady sklizní bývají často spíše pesimističtější, než jaká je nakonec sklizeň finální. V uplynulých letech tomu tak v řadě případů bylo. Propad sklizně by měl být patrný zejména u pšenice, což se může odrazit v růstu ceny pekárenských výrobků.
  • Zemědělci loni vyrobili nejvíce masa od roku 2012, samotné výkupy mléka pak loni predčily jeho roční produkci za celé období od roku 2002. Tuzemské zemědělství v celkovém pohledu není nesoběstačné
    V loňském roce v ČR stoupla produkce masa o necelé jedno procenta na takřka 455 tisíc tun. Jedná se tak o největší množství vyrobeného masa od roku 2012. Od tuzemských producentů bylo přímo nakoupeno zhruba 3,1 miliardy litrů mléka. Samotný přímý nákup mléka tak předčil výrobu mléka za kterýkoli rok z celého období let 2002 a až 2019. Produkce mléka se v tomto období pohybovala v pásmu od 2,6 do necelých 3,1 miliardy litrů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new