Sobota 21. prosince 2024 15:36
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Partner

Vedení ECB dnes narychlo mimořádně zasedá. Ve hře je budoucnost předlužené Itálie, a tedy i eura

15.06.2022 09:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vedení Evropské centrální banky na dnešek narychlo svolává své mimořádné zasedání. Téma se zdá být zřejmé: Itálie. Úrok na dluhu této předlužené ekonomiky se začíná nebezpečně zvyšovat. Rozevírají se totiž nůžky mezi úrokem na dluhu právě Itálie a na dluhu Německa, jenž je obecně považován za bezproblémový. Takovéto rozevírání nůžek je nyní zásadním bolehlavem vedení ECB. Z hlediska ekonomů jde o příznak možného tříštění neboli fragmenatce eurozóny. Jestliže by takovéto tříštění nabylo krajní polohy, je ohrožena samotná existence eura.

Důvodem rozevírání nůžek je vedle předluženosti Itálie také rapidní inflace celé eurozóny. Ta je na čtyřnásobku inflačního cíle ECB ve výši dvou procent. Inflace nutí ECB signalizovat poměrně citelné navyšování základní úrokové sazby. Investoři tak vyhlížejí i růst úroku právě na dluhu italském. Italské desetileté dluhopisy za posledních šest měsíců přišly o pětinu své hodnoty. To je ve sféře podnikových dluhopisů znak finanční tísně dané firmy, tedy daného dlužníka. Nyní se v této tísni tedy ocitá dlužník jménem Itálie.

Tento týden se úrok na italském desetiletém dluhu dostal poprvé za skoro 8,5 roku přes úroveň čtyř procent. Je tak na čtyřnásobku v porovnání s počátkem letošního roku. Zmíněné nůžky mezi úrokem dluhu italského a dluhu německého se rozevřely do šíře více než 2,3 procentního bodu, což je dvouleté maximum.

Během dluhové krize eurozóny ze začátku minulého desetiletí znamenal růst úroku na italském desetiletém dluhu opravdové nebezpečí pro budoucnost eura tehdy, přesáhl-li hodnotu sedmi procent. Dluhová pozice Itálie se od té doby ovšem dále zhoršila. S příchodem světové finanční krize roku 2008 se italský veřejný dluh pohyboval „jen“ lehce nad úrovní jednoho sta procent velikosti ekonomiky. Nyní činí zhruba 150 procent velikosti ekonomiky, měřené hrubým domácím produktem. Navíc třetina italského dluhu, v objemu přesahujícím 850 miliard eur (více než 21 bilionů korun), je splatná během následujících čtyř let. Jen v příštím roce musí Řím umět najít zdroje na pokrytí splátky jistiny a úroků z dluhu za celkem 290 miliard eur, neboli 7,2 bilionu korun. To je částka, která převyšuje celkový nominální hrubý domácí produkt ČR v příštím roce, který tuzemské ministerstvo financí prognózuje na zhruba 7,1 bilionu korun. Jinými slovy, Itálie bude jen příští rok muset jen v souvislosti se svým dluhem najít zdroje převyšující hodnotu všeho zboží a služeb, které se za ten rok vyprodukují na území České republiky.

Není to ale jen o Itálii. Úroky citelně rostou také dalším zemím periférie eurozóny. Za uplynulý rok se úrok až zdevítinásobil na řeckém dluhu, přičemž trpí také dluhopisy španělské a portugalské.

Kvůli rapidní inflaci musí totiž ECB ukončovat svoji po léta extrémně expanzivní měnovou politiku. Při ní vytvářením bilionů nových eur a návazným masivním odkupem dluhopisů členských zemí eurozóny uměle stlačovala úrok na jejich dluhu. Tlumila tak prohlubování makroekonomických rozdílů mezi zeměmi eurozóny, které nyní hrozí obnažit právě zmíněné tříštění. To ohrožuje samotnou existenci eura, neboť měnová unie obecně může být funkční pouze při alespoň elementární míře makroekonomické sladěnosti jejích členů.

ECB oznámila konec svého programu nákupu aktiv v čele s dluhopisy členských zemí teprve minulý týden. Bude pikantní, pokud po dnešním mimořádném zasedání bude muset oznámit nový takový program. Ten už ale nebude moci zdůvodňovat snahou dostat inflaci na cíl, když ta jej čtyřnásobně převyšuje. Bude muset s pravdou ven. Bude muset přiznat, tak či onak, že dluhopisy alespoň některých členských zemí nyní bude odkupovat čistě proto, aby zabránila růstu úroků na jejich dluhu.

Jedni budou zvýhodněni před jinými. Neboť ECB zřejmě nepřistoupí na plošný odkup dluhopisů, ale selektivně vybere jen dluh některých zemích. Což může být v rozporu se samotným principem jednotného trhu, základním stavebním kamenem EU.

Navíc to již může být prakticky k nerozlišení od starodávné praxe „látání dluhu tiskem peněz“. A to je pochopitelně inflační. Hlavně ale takové látání značí, že eurozóna není s to stát na svých vlastních nohou – a že tedy potřebuje berličku v podobě tištění dalších miliard a bilionů.

Jenže ani s touto berličkou si nevystačí navěky, pokud se vnitřně neuzdraví. Bez uzdravení, pro něž ale v posledních takřka patnácti letech vlastně nic neudělala, dříve či později projekt eurozóny, jak ji známe, zákonitě skončí na smetišti dějin. Potíž je v tom, že berlička uzdravení brání, neboť na dluh a za cenu – jak dnes vidíme – rapidní inflace vytváří dojem, že Itálie, ani eurozóna vlastně ani nijak churavé nejsou. 

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Večerné zhrnutie
    Makroekonomické dáta: ... 9:00 zahraničné rezervy zo Švajčiarska... 9:45 PMI služieb z Talianska... 9:50 PMI služieb z Francúzska... 9:55 PMI sektora služieb z Nemecka... 10:00 PMI kompozit a PMI služieb eurozóny... 11:00 index výrobných cien eurozóny... 12:00 továrenské objednávky z Nemecka... 12:00 nezamestnanosť z Kanady... 13:30 stavebné povolenia, NFP a nezamestnanosť z USA... 14:30 ECRI týždenný index... 15:00 PMI z Kanady.
  • Večerné zhrnutie
    DENNÝ PREHĽAD GRAF VÝKONNOSTI KALENDÁR DŇA  Dátum  &...
  • Večer se rozhoduje o sazbách na Novém Zélandu. Začne RBNZ konečně signalizovat ochotu ke zvyšování sazeb?
    Dnes večer ve 23 hod. bude o sazbách rozhodovat novozélandská centrální banka (RBNZ), takže níže nabízíme malý přehled toho, co od ní dnes čekat, jaký je výhled pro další vývoj měnové politiky a co to do budoucna znamená pro NZD. Začněme ale od začátku. Konsenzus je momentálně zcela jednoznačný. Sazby by dnes měly zůstat beze změny na 1,75 %, na čemž se jednomyslně shodně všech 16 analytiků dotazovaných agenturou bloomberg. Úrokové futures přitom hovoří také jasně, jelikož šance na ponechání sazeb beze změny dosahuje vysokých 99,6 %.
  • Večer zasadá FED a RBNZ. Aké sú očakávania?
    Dnes budú zverejnené výstupy zo zasadnutí dvoch centrálnych bánk – FEDu (20:00) a Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) (...
  • Večer zasedá Fed. Trh počítá s optimističtějším komentářem než v lednu
    Minulý a tento týden jsou nezvykle bohaté na zasedání centrálních bank. V minulém týdnu hrála klíčovou roli ECB a dnes...
  • Večer zasedá novozélandská centrální banka. Sazby se měnit nebudou a trh čeká na doprovodný komentář
    Dnes večer v 21 hod. nás čeká zasedání Reserve Bank of New Zealand (RBNZ), která bude rozhodovat o sazbách. Pojďme se tedy v několika bodech podívat na to, co od dnešního zasedání čekat.
  • Večírek vystřídala kocovina. Jaký koktejl namíchá FED nyní?
    Máme za sebou tři roky mimořádného dění na investičních trzích, které je do značné míry ovlivněno kroky centrálních bank v čele s americkým Fedem. Nejprve banky bojovaly tisknutím peněz proti ekonomickým dopadům pandemie, následně hasily (a hasí) zvyšováním úrokových sazeb inflační požár. Řada investorů a analytiků očekává, že už tento měsíc si ale dají američtí centrální bankéři ve zvyšování sazeb pauzu. Přichází opravdu čas, kdy se začnou „šrouby“ v ekonomice uvolňovat?
  • Ve čtvrtek zasedá ČNB
    Obchodování s regionálními měnami bylo minulý týden opět prázdninově klidné. Česká měna se pohybovala na úrovních...
  • Vedení ČEZ navrhuje dividendu 34 Kč za akcii, loni byla 24 Kč
    Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 34 korun za akcii před zdaněním. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno 18,3 miliardy korun a stát jako majoritní akcionář získá zhruba 12,8 miliardy korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům dividendu 24 korun za akcii před zdaněním, nejnižší za 12 let. Předloni byla dividenda 33 korun za akcii.
  • Vedení ČEZ navrhuje dividendu 52 Kč za akcii, o 18 Kč za akcii více než loni
    Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu ve výši 52 korun za akcii před zdaněním. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 28 miliard korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Stát jako majoritní akcionář získá zhruba 20 miliard korun. Navrhovaná dividenda podle firmy reflektuje prodej rumunských aktiv. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům dividendu 34 korun za akcii před zdaněním. Letošní valná hromada se uskuteční v pondělí 28. června, oznámila dnes firma.
  • Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
    Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby se zabránilo propouštění. S odvoláním na dopis, který zaměstnancům zaslal šéf podniku Mike Manley, o tom dnes informovala agentura Reuters.
  • Vedení Volkswagenu obhajuje úsporný plán, zaměstnanci protestují
    Vedení koncernu Volkswagen obhajuje na setkání se zaměstnanci úsporný plán pro hlavní stejnojmennou značku. Aby firma přežila přechod na elektromobily, musí méně utrácet, uvedl dnes finanční ředitel Arno Antlitz. Mezi více než 10.000 pracovníky, kteří si ho do sídla firmy ve Wolfsburgu přišli poslechnout, se nesetkal s pochopením. Informuje o tom agentura DPA. Akce se koná jen dva dny poté, co největší německá a zároveň i evropská automobilka oznámila, že kvůli slabšímu odbytu nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění.
  • Vedle zlotého si dnes v regionu mírně polepšila i česká koruna
    U středoevropských měn za dnešek společný směr opět nevidíme. Zatímco forint ztrácel, zlotý s korunou si...
  • Vědní disciplíny
    Existuje skutečně velmi mnoho témat, která mohou být zkoumána, proto je věda velmi široký pojem. Některá z těchto...
  • Vedra, sucha a hurikány a jejich dopad na trh
    KLIMA: Svět potenciálně čelí jednomu z nejsilnějších meteorologických jevů El Niño v historii. Dopady by byly rozsáhlé, globální a představovaly by další zátěž navrch k již existujícím vývojovým trendům v rámci změny klimatu. To by vedlo k dalšímu narušení dodávek zemědělských a energetických komodit, posílilo by to extrémní výkyvy počasí a již nyní se mu přičítá kromě jiného i omezení obchodu v Panamském průplavu a rušnější hurikánovou sezónu v Atlantiku, než se očekávalo. El Niño by mělo podle předpovědí trvat až do příštího roku, s typickým zimním vrcholem v listopadu do ledna a s pravděpodobností ze dvou třetin přeroste v rekordně silný jev. Což je vzácné (viz graf) a za posledních 75 let byl zaznamenán pouze čtyřikrát. Naposledy se tak stalo v roce 2015, který byl nejteplejším rokem v historii a kdy došlo k rozsáhlým výkyvům počasí.
  • Ve francouzském indexu se daří bankám. KB a Erste se zotavují v Praze
    Evropské burzy se při úterním odpoledni obchodují v blízkosti včerejších závěrečných úrovní. Nejvýrazněji se dnes v indexu CAC 40 dařilo akciím bank, když BNP Paribas reportovala výsledky za předešlý kvartál. Čistý zisk na akcii u této francouzské banky překonal konsensus o takřka 68 procent a velmi podobně se vedlo i tržbám, BNP FP +4,46 %. I druhá banka, tedy Société Générale posiluje o více jak 2 procenta, i když výsledky budou představeny až tento čtvrtek.
  • Veganské investiční šílenství s názvem Beyond Meat
    Výrobce veganské náhrady masa si rychle získal popularitu nejen mezi spotřebiteli v obchodech, ale i mezi významnými investory. Do jejích akcií už vložili kapitál takové známé osobnosti jako zakladatel Microsoftu Bill Gates, herec Leonardo DiCaprio nebo americký výrobce masa Tyson Foods. Hodnota společnosti na kapitálovém trhu v prvních měsících prudce rostla. Od začátku května, kdy se uskutečnilo IPO, vzrostly akcie o 228 procent a během pátečního obchodního dne se pohybovaly na úrovni kolem 151 USD za akcii.
  • Veganské investiční šílenství vypuklo
    Výrobci veganských náhrad masa si rychle získávají popularitu nejen mezi spotřebiteli v obchodech, ale i mezi významnými investory. Do jejích akcií už vložili kapitál takové známé osobnosti jako zakladatel Microsoftu Bill Gates, herec Leonardo DiCaprio, nebo americký výrobce masa Tyson Foods. A hodnota společnosti na kapitálových trzích prudce roste. Od začátku května, kdy se uskutečnilo IPO vzrostly celkově o 130 procent a páteční obchodní den uzavřely na úrovni 152 USD za akcii.
  • Vegetariánské firmy dobývají trhy
    „Hipsteři se snaží pronikat do burzovního světa. Po boomu marihuanových společností přichází vegetariánské firmy. Klasičtí investoři však pozvedají obočí a k novým trendům se staví skepticky. Velká očekávání totiž nemusí být naplněna o po rychlém růstu může následovat pád,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Vejce jsou nyní v Česku nejdražší v dějinách, jedno vyjde na 6,40 Kč, vyplývá z dat ČSÚ. Češi si ale drahá vejce tak trochu sami vykřičeli
    Vejce jsou dnes v Česku nejdražší v dějinách. V prosinci vychází jedno vejce na zhruba 6,40 Kč, vyplývá z předběžného šetření ČSÚ. Ještě v minulém desetiletí, v létě roku 2011, stálo vejce jen lehce přes dvě koruny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani