Úterý 03. prosince 2024 18:19
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Partner

Ekonomický kalendář: Týdnu dominují centrální banky

13.06.2022 09:16  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Evropské trhy na počátku týdne propadají
  • Dočkáme se projevů de Guindos z ECB a Brainardové z Fedu
  • FOMC, SNB, BoE a BoJ rozhodují v tomto týdnu o sazbách

Evropské trhy otevřely výrazně do negativního teritoria. Navazují tak na červenou asijskou seanci a také propad na Wall Street po pátečních inflačních statistikách z USA. Za zhoršenou náladou jsou také opět narůstající problémy s covidem v Číně. Kvůli zvýšené rizikové averzi klesá ropa a ztrácejí také drahé kovy. Jedním z důvodů je americký dolar, který naopak získává na síle. Výrazný propad probíhá na kryptoměnách.

Dnešní kalendář je v podstatě prázdný. Jediným trochu zajímavým bodem je turecká průmyslová produkce. Ve Velké Británii už byla zveřejněna data HDP za duben (8:00). Ukázala slabší než očekávanou produkci, což vyvinulo určitý tlak na GBP. V průběhu týdne se těšíme na zasedání mnoha důležitých centrálních bank (FOMC, BoE, BoJ a SNB).

9:00 - Turecko, průmyslová produkce za duben. Expected: 7.9% YoY. Previous: 9.6% YoY

Projevy centrálních bankéřů

  • 13:00 - ECB de Guindos
  • 20:00 - Fed Brainard

Klíčové události tohoto týdne

  • Středa, 4:00 - Čína, data měsíční aktivity za květen
  • Středa, 14:30 - USA, maloobchodní prodeje za květen
  • Středa, 20:00 - FOMC rozhodnutí o sazbách
  • Čtvrtek, 9:30 - SNB rozhodnutí o sazbách
  • Čtvrtek, 13:00 - BoE rozhodnutí o sazbách
  • Pátek, 5:00 - BoJ rozhodnutí o sazbách
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomický kalendář: Trhy řeší neshody mezi Fedem a americkým ministerstvem financí
    Evropské trhy se krátce po otevření pohybovaly v černých číslech. DAX přidával dvě desetiny procenta a držel se nad úrovní 13 100 bodů. Ekonomický kalendář dnes toho mnoho nenabízí. Hvězdou programu jsou kanadské maloobchodní prodeje. Sentiment by se tak mohl zaměřit na nové zprávy a neshody mezi americkým ministerstvem financí a Fedem. Ministr financí Steven Mnuchin řekl, že úřad neprodlouží několik záchranných úvěrových programů, které byly vytvořeny s Fedem na podporu ekonomiky. Mnuchin také požaduje, aby Fed vrátil veškeré nevyužité fondy, které byly alokovány do programů do konce roku. Fed odpověděl vydáním vlastního prohlášení, že celý program by měl být zachován. Jedná se o první vážný příznak neshody mezi ministerstvem a Fedem, který znejistil trhy.
  • Ekonomický kalendář: Trhy se nadechují před výsledky společnosti Nvidia za Q2. Sekundární údaje z Evropy a zásoby EIA
    Aktuální týden není vzhledem k makrozprávám nijak zvlášť důležitý a dnešní kalendář bude v tomto ohledu velmi lehký. Během seance na starém kontinentu se pozornost zaměří na index ZEW, a to ze Švýcarska, spotřebitelskou náladu ve Francii a průmyslové tržby z Itálie. Kolem 16:15 vystoupí Mann z Bank of England. Během seance na druhé straně Atlantiku se budou nejvíce očekávat údaje EIA, týkající se zásob ropy. V 15:00 se investoři dozvědí také aktualizované žádosti o hypotéky v USA.
  • Ekonomický kalendář: Trhy se zaměří na PCE inflaci z USA
    Evropské indexy dnes otevřely standardní obchodní seanci v mírném zisku. Energetické komodity se obchodují o něco výše, zatímco drahé kovy se snaží smazat některé nedávné ztráty v důsledku slabšího amerického dolaru. Překvapivě kryptoměny šplhají výše, a to i přes poněkud nepříznivý sentiment. Hlavní americké indexy se během čtvrteční seance vyprodávaly, což vyvolalo tlak i na asijské indexy.
  • Ekonomický kalendář: Trhy sledují návštěvu Pelosiové na Taiwan
    Na globálních finančních trzích lze zaznamenat nárůst averze k riziku, jeikož včera bylo potvrzeno, že předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Pelosiová dnes odpoledne navštíví Tchaj-wan. Očekává se, že na ostrov dorazí kolem 16:30, což je krok, který Čínu jistě rozzlobí. Jde o klíčovou událost dne a trh bude pozorně sledovat čínskou reakci. Čína již oznámila, že v nadcházejících dnech provede v oblasti vojenská cvičení jako ukázku síly. Některá čínská média sice naznačují možnost přímého vojenského úderu na Pelosiho letadlo, ale takový krok je považován za spíše nepravděpodobný, protože Spojené státy by musely reagovat na atentát na třetího nejvyššího představitele USA, což by mohlo vést k válce mezi Čínou a USA. Přesto počítejte s tím, že trhy budou odpoledne nervózní.
  • Ekonomický kalendář: Trump by mohl oznámit další ekonomický stimul
    Globální akciové trhy začaly nový týden neutrálně. Hlavní asijské akciové indexy skončily obchodování na nižší úrovni, nicméně akcie v Evropě otevřely převážně do pozitivního teritoria. Německý DAX přidával po otevření několik desetin procenta. V černých číslech se obchodovaly také futures na hlavní americké indexy. Americký prezident Trump o víkendu naznačil, že dnes oznámí další ekonomický stimul. Konkrétní čas není známý, ale mohl by být oznámen ráno amerického času a mohlo by se jednat o dnešní nejdůležitější fundament. Dnes by mělo také začít další kolo vyjednávání EU s Velkou Británií o podobě obchodní dohody.
  • Ekonomický kalendář: Trumpovo interview a německé CPI
    Počátek týdne je z pohledu makrodat tradičně takřka prázdný a nejinak je tomu tentokrát. Evropské akcie se krátce po začátku seance začaly nořit do negativního teritoria. Obchodníci se budou zajímat o předběžné výsledky německého CPI, ale dopad na trhy by neměl být během koronavirové krize výrazný. Brzy odpoledne je na programu rozhovor amerického prezidenta Trumpa na stanici Fox News, který už by mohl mít potenciál ke slušnému dopadu na trhy. Jeho výše bude záviset na tom, jak moc důležité a zajímavé informace Trump veřejnosti poskytne. Objevují se také spekulace, že by se dnes mohli prostřednictvím videokonference spojit ministři obchodu G20. Další průběh týdne už by měl být z pohledu makrodat o poznání zajímavější.
  • Ekonomický kalendář: Trumpův pokus o atentát, Powellův projev
    Futures na evropské indexy ukazují na nižší otevření dnešní hotovostní seance na starém kontinentu. Víkendový pokus o atentát na Donalda Trumpa podpořil USD a americké výnosy a očekává se, že zvýší pravděpodobnost Trumpova vítězství v listopadových volbách. Kromě toho však na trzích panuje spíše klid. Indexy z Číny se obchodovaly smíšeně poté, co údaje o HDP za 2. čtvrtletí nenaplnily očekávání.
  • Ekonomický kalendář: Trump vyhrožuje sociálním médiím, čekáme také na americké HDP
    Globální akciové trhy se včera obchodovaly jako na houpačce. Prvotní ztráty však byly brzy ty tam a Wall Street nakonec uzavřela opět ve výrazném zisku. Akciím se dařilo také během asijské seance a Evropa dopoledne otevřela v pozitivním teritoriu. Německý DAX se pohyboval až v blízkosti 11 800 bodů a index S&P 500 testoval úroveň 3050 bodů.
  • Ekonomický kalendář: Tržby z maloobchodu a průmyslová výroba v USA v centru pozornosti trhů
    Po katastrofální seanci pro čínské indexy, které testovaly úrovně z říjnových minim 2022, ztrácí po otevření trhů také evropský benchmark. Hlavní události dne se zaměří na americkou ekonomiku, kde se investoři dozvědí údaje o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Vzhledem k růstu dolaru v posledních dnech by slabší údaje mohly potenciálně vyvolat tlak na dolarový index a přinést na trh větší volatilitu po včerejším vyjádření Wallera z Fedu, který signalizoval snížení sazeb o 75 bazických bodů v roce 2024 a pomalé tempo snižování. Obě prohlášení stála v rozporu s očekáváním trhu a podpořila dolar. Zdá se však, že potenciálně slabší údaje z americké ekonomiky, pokud budou následovat včerejší pochmurný regionální údaj NY Empire State, by mohly zelenou bankovku oslabit. Investoři zaměří svou pozornost zejména na maloobchodní tržby, které vrhnou více světla na sílu amerických spotřebitelů v prosinci, který je pro prodejce nejdůležitějším měsícem.
  • Ekonomický kalendář: týden rozhodování centrálních bank - FED, BOE a BOJ 📌
    Začátek týdne je v makroekonomickém kalendáři poměrně chudý. V nadcházejících dnech však investory čeká několik klíčových zpráv, které budou sledovat, včetně rozhodnutí o úrokových sazbách v USA, Velké Británii a Japonsku.
  • Ekonomický kalendář: UBS kupuje Credit Suisse, centrální banky zvyšují likviditu USD
    Futures na evropské indexy naznačují, že hlavní indexy ze starého kontinentu otevřou dnešní peněžní seanci beze změny nebo mírně níže. Švýcarská vláda zprostředkovala dohodu o koupi banky UBS Credit Suisse a poskytla záruky a dodatečnou likviditu pro kupující. To však neznamená, že problémy jsou u konce. Ve skutečnosti tato situace vytváří nové problémy, protože všechny dluhopisy AT1 Credit Suisse budou odepsány na nulu, což může způsobit ztráty bankám a institucím, které tyto dluhopisy vlastní. Z dalších zpráv bylo oznámeno, že Fed spolu s dalšími pěti centrálními bankami (ECB, BoJ, BoE, SNB a BoC) přejde z týdenních na denní aukce dolarových FX swapů, aby zvýšil likviditu v USD.
  • Ekonomický kalendář: Údaje Conference Board a prodeje domů v USA
    Po slabé seanci v Asii naznačují futures pro evropskou seanci slabší náladu. Čínský realitní sektor je opět v centru pozornosti poté, co bylo zadrženo vedení společnosti Evergrande kvůli pokračujícímu zpožďování plateb věřitelům. Na straně makrodat se dnes nedočkáme žádných významných údajů ze starého kontinentu, většina zveřejněných údajů se bude týkat americké ekonomiky. V centru pozornosti bude samozřejmě index Conference Board, jehož čtení vrhá více světla na stav spotřebitelů a dynamiku americké ekonomiky.
  • Ekonomický kalendář: Údaje Conference Board z USA a projevy bankéřů
    Evropské futures aktuálně ukazují na nižší otevření úterní hotovostní seance. Akciové indexy v asijsko-pacifickém regionu se během dnešní seance rovněž obchodovaly na smíšených úrovních. Korejský KOSPI si během dne připsal téměř 1,01 %, zatímco japonský Nikkei klesl o 0,11 %. Index Hang Seng si dnes vedl špatně a na denní bázi se obchodoval o 0,88 % níže.
  • Ekonomický kalendář: Údaje druhé úrovně z Evropy a USA, zpráva API o ropě
    Futures na evropské indexy ukazují na vyšší otevření dnešní hotovostní seance na starém kontinentu. Děje se tak po včerejším optimistickém obchodování na Wall Street a v návaznosti na zisky, kterých dnes dosáhly asijsko-pacifické indexy. Futures na indexy DAX a EuroStoxx se dnes obchodují přibližně o 0,2 % výše.
  • Ekonomický kalendář: Údaje druhé úrovně z Evropy, výsledky společnosti Palantir a Beyond Meat
    Futures na evropské indexy ukazují na nižší otevření dnešní hotovostní seance na starém kontinentu. Jedná se o reakci na obrat na Wall Street, ke kterému došlo po uzavření evropské hotovostní obchodní seance v pátek. Příliv zpráv během víkendu byl slabý a neobjevily se žádné zprávy, které by vyvolaly větší pohyby na trzích. Ropa zahájila obchodování v novém týdnu mírným růstem, protože útoky ukrajinských dronů na ruská námořní plavidla jsou stále častější a existuje riziko, že omezí možnost Ruska vyvážet svou ropu přes Černé moře.
  • Ekonomický kalendář: Údaje druhé úrovně z USA a Evropy, zpráva o zásobách ropy
    Futures na evropské indexy naznačují mírně vyšší otevření dnešní seance na starém kontinentu. Stalo se tak poté, co včera byly na Wall Street zaznamenány malé zisky a poté, co se indexy z asijsko-pacifické oblasti během dnešní seance obchodovaly výše. JPY je nejvýkonnější hlavní měnou, zatímco USD nejvíce zaostává.
  • Ekonomický kalendář: Údaje druhé úrovně z USA a Kanady, projevy centrálních bankéřů
    Futures na evropské indexy naznačují, že většina benchmarků blue chips ze starého kontinentu otevře beze změny nebo mírně výše. NZD se obchoduje výše po volbách na Novém Zélandu, ve kterých zvítězily pravicové strany. Zlato se stahuje zpět na pozadí růstu výnosů, přičemž výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů vzrostly o 5 bazických bodů. Ropa se obchoduje bez větších změn vzhledem k absenci nových významných událostí na Blízkém východě během víkendu.
  • Ekonomický kalendář: Údaje druhé úrovně z USA a Kanady, výsledky Alibaby
    Futures na evropské indexy ukazují na víceméně stabilní zahájení dnešní hotovostní seance na starém kontinentu. Stalo se tak po smíšeném obchodování během dnešní asijsko-pacifické seance a po včerejším smíšeném obchodování na Wall Street. Nejvýkonnějšími měnami skupiny G10 jsou EUR a GBP, zatímco CHF a USD nejvíce zaostávají. Obchodní rozpětí na devizovém trhu jsou však poměrně úzká.
  • Ekonomický kalendář: Údaje druhé úrovně z USA, projevy centrálních bankéřů
    Futures na evropské indexy naznačují, že dnešní peněžní seance na starém kontinentu začne víceméně beze změny. Rozhovory mezi americkým prezidentem Bidenem a čínským prezidentem Si na summitu APEC byly označeny za pozitivní, přičemž oba lídři diskutovali o řadě otázek včetně Ukrajiny, Tchaj-wanu a Blízkého východu. Poznámky, které po setkání zazněly z úst Bidena a Si, však byly poněkud obecné a vágní, a proto na trzích nevidíme žádnou výraznější reakci.
  • Ekonomický kalendář: Údaje IFO z Německa v centru pozornosti
    Začíná nový týden obchodování na mezinárodních finančních trzích. Asijská seance přinesla více než 1,3% růst japonského indexu Nikkei a 1,4% růst korejského indexu Kospi. Čínské trhy jsou však dnes pod tlakem směrem dolů, když Hang Seng klesl o 0,5 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
CapXmaster srovnani