Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:43
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Týden na akciových trzích: Praha pokulhávala za Evropou, Amerika prohlubuje ztráty

13.05.2022 17:07  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Mezi nejdůležitější makrodata tohoto týdne se bezpochyby zařadila inflace v USA. Meziročně sice již mírně klesla, avšak méně než se čekalo. Drobný pokles však nic nemění na tom, že americká inflace je stále vysoká a spekuluje se o tom, jestli tamní centrální banka Fed neutáhne šrouby měnové politiky více než se odhaduje. Pro akcie nepříliš radostný výhled.

Inflace byla zveřejněna i u nás. Opět podstatně vzrostla. Důležitější informací pro trhy nicméně bylo jmenování nového guvernéra ČNB. Stal se jím Aleš Michl.

Koruna skokově oslabila, poprvé když na veřejnost prosákla spekulace o jeho jmenování a podruhé v samotný den jmenování. Dohromady o zhruba jednu korunu za euro. To se snažila hasit ČNB a intervencí dosáhla částečného posílení. Nový guvernér se ujme úřadu od 1. července. Patří do tábora holubic a je tedy možné, že sazby se již od července zvedat nebudou, což by mohlo vést k vyšší a déletrvající inflaci. A ještě pro úplnost, v červenci končí mandát dalším třem členům bankovní rady ČNB. Prezident jmenuje nové (nebo prodlouží mandát stávajícím) a dá se předpokládat, že to budou takový, kteří mají stejné cítění ohledně vývoje měnové politiky jako nový guvernér. 

Americký trh

Hlavní index S&P500 spadl po více než roce pod hranici 4 tisíc bodů. Za první čtyři dny (Po-Čt) tohoto týdne smazal 4,69 % (3 930,08 b.) ze své hodnoty. Dnes sice otevírá silnější o asi procento a dále roste zpět nad 4 tis. (+2,25 %, 4020 b.), ale na eliminaci poklesu od začátku tohoto týdne to pravděpodobně stačit nebude. Celotýdenní pokles by mohl být někde mezi 2-3 % a bude to tak šestý ztrátový týden v řadě.  

Evropské akciové trhy

Evropský index STOXX Europe 600 dnes krátce před koncem obchodování roste o slušná 2,00 % (432,89 b.). Index posiluje od začátku dnešní obchodní seance a navíc dostal další impuls v podobě pozitivního otevření zámořských trhů. Za celý týden tak s největší pravděpodobností, na rozdíl od trhů v Americe, zaznamená týdenní zisk (+0,69 %). Přeruší se tak mizerná série čtyř týdenních poklesů v řadě.  

Pražská burza

Pátek

Dnes to byl na pražský parket docela pěkný pohled. Podobně jako ostatní evropské burzy posílil o +1,36 % (1 296,91 b.).

Téměř všechny tituly skončily v plusu. Peloton vedla Komerční banka se ziskem +3,22 % (737 CZK). Na druhém místě s růstem +3,07 % (302 CZK) se předvedla Kofola. A za zmínku určitě stojí ČEZ. Dnes potěšil investory růstem o +1,58 % (1 030 CZK). Mám za to, že to je stále dozvuk silných kvartálních výsledků (níže).

Jedinou výjimkou byl Avast. Dnes odepsal 1,04 % (148 CZK). Cena jeho akcií klesá prakticky již dva měsíce. Jako důvod vidím ne příliš přesvědčivé výsledky za 1Q22 (minulý týden) a dále pak nejistotu a protahování fúze s Notronem.  

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Pražská burza

Týdenní výkon

Pátek byl vlastě také pouze jediný den v týdnu, kdy výrazněji posilovala a částečně tak zmírnila ztráty od začátku týdne. Hlavní index PX se zastavil těsně pod hranicí 1 300 bodů a celkem za týden poklesl o 0,69 % (1 296,91 b.).

Pouze tři na pražské burze obchodované společnosti v týdenním hodnocení rostly. Králem je tentokráte ČEZ se slušným růstem o +4,30 % (1 030 CZK). Opět se cena dostala nad magickou hranici 1 000 CZK. Akcie z mého pohledu rostly ve světle silných kvartálních čísel a zvýšeného výhledu (níže). Pojišťovna VIG (+0,87 %, 579 CZK) vzrostla beze zpráv v očekávání hospodářských výsledků, které jsou na programu příští úterý. A do třetice předvedla růst Kofola (+0,67 %, 302 CZK). Na titulu nebyla žádná kurzotvorná zpráva, „pouze“ připomínáme, že jsme pro Kofolu vydali novou cílovou cenu (381 CZK) a doporučení (Koupit) – níže.

Výkon pražské burzy tlumily tento týden zejména banky, které stály v čele odpadlíků. Erste klesá již třetí týden v řadě, tento týden to bylo o 2,51 % (697,80 CZK), Moneta ztratila 5,04 % (81 CZK) a Komerční banka -1,73 % (737 CZK). Vůbec nejhůře na tom byla Pilulka (-22,08 %, 935 CZK), která neposílila 10 týdnů v řadě. Graf ceny akcií nevypadá nejlépe, prakticky od poloviny ledna, kdy dosáhla rekordní úrovně (1 800 CZK) klesá. V posledních dnech nepomohlo, že Pilulka odhaduje nižší roční růst. A ještě rychlá zmínka o Avastu (-5,76 %, 148 CZK), tento týden spadl na druhé místo od konce. V tomto případě připomínám, že potenciál k nabídkové ceně od společnosti Norton je téměř 35 %. 

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Dlouho očekávanou událostí tohoto týdne byly kvartální výsledky ČEZu. Reportovaná čísla byla velmi silná, podstatně lepší v meziročním srovnání. Netřeba dodávat, že doslova zesměšnily konsensus trhu. Pozitivně se na hospodaření projevila vysoká cena elektřiny. Vedení ČEZ zvýšilo celoroční cíle.

Vydali jsme aktualizaci pro Kofolu. Naše nová cílová cena 381 CZK nabízí potenciál 30% růstu. Netřeba dodávat, že titulu jsme přiřadili doporučení Koupit.

Co se dá čekat příští týden?

V úterý oznámí výsledky pojišťovna VIG (titul nesledujeme).  

Další faktory, které budou mít vliv na akciové trhy bude končící výsledková sezóna, šíření viru covid-19 zejména v Číně a s tím spojená omezení (lockdown). A také válka na Ukrajině.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týden na akciových trzích: Pozitivní vliv měl zejména „holubičí hike“ ECB
    Na rozdíl od těch předchozích byl tento týden docela plodný na podstatná makrodata. Dopadla lépe, než se čekalo. Hlavní událostí bylo zvýšení úrokových sazeb z dílny ECB, které bylo kvůli nejednoznačným datům z ekonomiky tentokrát spojeno s velkou mírou nejistoty. Nicméně komentář prezidentky Lagardeové z hlediska adekvátní výše současných sazeb, která by měla stačit ke zkrocení inflace, vyzněl holubičím tónem. Dále už pravděpodobně sazby růst nebudou, což se může nakonec stát i v USA, kde Fed zasedá příští týden. To byl ve výsledku výrazný pozitivní impuls pro akciové trhy. Ale i další data z USA byla lepší (maloobchodní tržby, nezklamala jádrová inflace a průmyslová výroba). Pozadu nezůstala ani čínská data týkající se průmyslové výroby a maloobchodu, která překonala odhady.
  • Týden na akciových trzích: Pozitivní výsledková sezóna otočila sentiment obchodování, Praha tentokrát zaostala
    Naplno se za mořem rozjela výsledková sezóna za třetí čtvrtletí. A nutno dodat, že začátek se podařil opravdu náramně. Tradičně jsou prvními reportujícími velké americké banky, které předvedly výrazně lepší výsledky ve srovnání s konsensem. Když odhlédneme od rozpouštění opravných položek ke špatným úvěrům, tak to ukazuje na čilý investiční ruch. Čísla jsou to lepší proti odhadům trhu, ale hlavně vyšší než vloni. Kvartální reporty pozitivně ovlivnily výsledky zejména ve druhé polovině týdne. Maloobchodní tržby v USA si zachovaly stejnou růstovou dynamiku jako předchozí měsíc, a překonaly odhady trhu. Ten počítal s poklesem. A inflace je v USA stejně jako u nás vysoká.
  • Týden na akciových trzích: Pozitivní závěr týdne jen korigoval celkovou ztrátu
    Začátek týdne byl ještě ovlivněn jestřábím vyzněním symposia v Jackson Hole. Nejdůležitější makrodata týdne se týkala především zámořského trhu práce. Dopadla smíšeně, počet nových pracovní míst se zvýšil, ale celková nezaměstnanost vzrostla (zní jako protimluv, ale rozdíl je dán mírou participace). V Evropě jsme se dočkali vyšší míry inflace. To podobně jako v USA naznačuje růst úrokových sazeb. Pro akciové trhy vesměs ne příliš povzbudivá data.
  • Týden na akciových trzích: Praha je tomto týdnu vítězem
    Výsledková sezóna pokračuje. A je to docela pěkný pohled, a to ze dvou důvodů. Za prvé společnosti reportují lepší výsledky ve srovnání s odhady trhu, ale hlavně jsou čísla lepší v meziročním srovnání. Tzn. že se hospodaření obchodovaných společností zlepšilo.
  • Týden na akciových trzích: Praha, každý den v plusu, překonala ostatní trhy
    Obchodování se tento týden přelévalo z kladného do záporného teritoria ovlivněno politickými hrátkami o posunutí dluhového stropu v USA. Důležitá makrodata týkající se počtu nových pracovních míst mimo zemědělství zklamala a byly podstatně pod odhady trhu. Za mořem začala také výsledková sezóna, která se naplno rozjede až příští týden.
  • Týden na akciových trzích: Praha klesla méně než ostatní
    Všichni čekali na rozhodnutí Fedu a ECB o nastavení úrokových sazeb. V obou případech došlo podle očekávání ke zvýšení o 50 bb. Nicméně komentář vyzněl více jestřábím tónem, zvláště ten od ECB. Nepotěšily maloobchodní tržby a průmyslová výroba (drahé energie, problémy v dodavatelských řetězcích). Týden přitom nezačal špatně. Inflace za mořem dopadla lépe a ukázala další zpomalování. Potěšily také indexy PMI v Eurozóně a Německu (index nákupních manažerů) naznačující, že pokles ekonomické aktivity v průmyslu, ale hlavně ve službách výrazně zpomaluje.
  • Týden na akciových trzích: Praha mezi nejlepšími, druhý týdenní růst v řadě
    Z makrodat zveřejněných tento týden stojí za zmínku ukazatele sentimentu PMI, které nezklamaly a Ifo index, který výrazně propadl pod odhady. V USA klesl počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, na nejnižší hodnotu za mnoho posledních měsíců. Sentiment na akciových trzích nadále ovlivňovala válka na Ukrajině s různé zprávy o možných sankcích.
  • Týden na akciových trzích: Praha na desetiletých maximech, v Evropě i za mořem opět nové rekordy
    Inflační týden – na programu bylo zveřejnění inflace v ČR, ale také v USA. Zatímco v ČR inflace vzrostla, v USA mírně zpomaluje. A to je samozřejmě signál pro Fed, který se nepohrne do zvyšování sazeb. Pro akciové trhy pozitivní zpráva.
  • Týden na akciových trzích: Praha nedržela krok a zaostala
    V USA byla zveřejněna inflace ve výrobní sféře (PPI) a ukázala nižší nárůst. Spolu se spotřebitelskou inflací (CPI) zveřejněnou minulý týden by se mohlo zdát, že polevují inflační tlaky. Maloobchodní tržby za mořem byly lepší, než se čekalo, což ukazuje na odolnost poptávky vůči inflaci. Nicméně to hlavní zaznělo z Fedu. Několik guvernérů se nechalo slyšet, že nedojde k obratu v měnové politice – vysoké sazby. Což pro akcie není úplně nejlepší.
  • Týden na akciových trzích: Praha opět pod po-dividendovým tlakem
    Ve středu večer podle očekávání ponechal Fed úrokové sazby beze změny. Nicméně doprovodný komentář guvernéra Powella byl spíše holubičí. Dává malou pravděpodobnost dalšímu zvýšení sazeb a zároveň nevylučuje snížení v tomto roce. V našich odhadech počítáme s uvolněním měnových podmínek na jaře příštího roku.
  • Týden na akciových trzích: Praha po pěti rostoucích týdnech oslabila
    Silná série rostoucích týdnů v řadě skončila. Zastavila se na čísle pět, tento týden již pražská burza, respektive její hlavní index PX (-0,46 %, 1 359,56 b.) klesl. Sice počet růstových dnů byl větší, ale jejich zisky byly spíše kosmetické. V úterý a pátek cena oslabila o zhruba půl procenta a to stačilo, aby byl výsledek za celý týden v červeném.
  • Týden na akciových trzích: Praha roste třetí týden v řadě, Evropa ještě v plusu, Amerika na nule
    Akcie samozřejmě reagovaly na vývoj války na Ukrajině. V úterý došlo ve vyjednáváních k posunu, a hned to bylo vidět napříč trhy (viz tabulka níže), kdy indexy slušně posilovaly. Reagovaly také na ostatní zprávy, které z válečného stavu vyplývají. Například platba / neplatba za energetické komodity v rublech. Ale ozval se také covid. Je tu a nikam nezmizel, jen je jakoby na druhé koleji. V megapoli Šanghaji kvůli pandemické vlně začal platit lockdown.
  • Týden na akciových trzích: Praha rostla, Evropa přetrhla růstovou řadu, Amerika opět na rekordech
    Tento týden nebylo mnoho důležitých makrodat. Za zmínku stojí snad jen maloobchodní tržby (motor US ekonomiky) a průmyslová produkce. Obě byly lepší, než se čekalo.
  • Týden na akciových trzích: Praha se kratším týdnem na rozdíl od ostatních burz vyhnula poklesu a rostla
    Podle šéfa Fedu J. Powella bude inflace, proti předchozím odhadům, delší dobu zvýšená. Dále trhem zmítala politická situace kolem dluhového stropu.
  • Týden na akciových trzích: Praha téměř beze změny
    Celý týden se čekalo na vystoupení guvernéra amerického Fedu na symposiu v Jackson Hole. J. Powell uvedl, že Fed bude při rozhodování o dalším zvýšení úrokových sazeb postupovat opatrně. Pravděpodobně dojde k ponechání sazeb na stejné úrovni po delší dobu. Obchodování je po jeho vystoupení velmi volatilní. A zdá se, že se překlápí do mínusu.
  • Týden na akciových trzích: Praha vítězem, Amerika ještě v plusu a Evropa stlačená v červeném
    Tento týden všichni čekali na měnová zasedání centrálních bank. ECB sazby neměnila, ale doprovodný komentář byl jestřábího charakteru. Bank of England podle očekávání zvýšila sazby o 25bb, o jeden hlas ale neprošlo zvýšení o 50bb. Naše ČNB také nepřekvapila a podle očekávání zvýšila sazby o 75bb na 4,5 %. To bylo podle očekávání analytiků, ale zdá se, že trh již zacenil vyšší 100bb růst.
  • Týden na akciových trzích: Praha vládla všem, skrze ČEZ, ostatní daleko za jejím výkonem
    Z makrodat byly důležité ceny průmyslových výrobců v Německu a u nás. Dopadly výrazně nad odhady. To jsou samozřejmě silné proinflační tlaky, které se s největší pravděpodobností projeví i ve spotřebitelských cenách.
  • Týden na akciových trzích: Praha v samotném závěru týdenní seance spadla, Evropa na maximech
    Pražská burza ve zkráceném obchodním týdnu, když ve středu byl svátek, lehce oslabila až v pátek, ostatní dny rostla. Hodnota indexu PX se zvýšila o +1,97 % t/t (1 550,16 b.).
  • Týden na akciových trzích: Praha zažila ex-dividend pokles
    Z makrodat v tomto týdnu musíme zmínit slabší data HDP a to jak v Evropě, tak i v USA. Německé spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly méně než odhadoval trh.
  • Týden na akciových trzích: Praze se dařilo ostatním už tolik ne
    Z makrodat v tomto týdnu stojí za zmínku US data z trhu práce. Počet nově vytvořených míst mimo zemědělský sektor podstatně vzrostl a překvapil trh.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje