Úterý 21. ledna 2025 05:23
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Týden na akciových trzích: Pozitivní výsledková sezóna otočila sentiment obchodování, Praha tentokrát zaostala

15.10.2021 17:02  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Naplno se za mořem rozjela výsledková sezóna za třetí čtvrtletí. A nutno dodat, že začátek se podařil opravdu náramně. Tradičně jsou prvními reportujícími velké americké banky, které předvedly výrazně lepší výsledky ve srovnání s konsensem. Když odhlédneme od rozpouštění opravných položek ke špatným úvěrům, tak to ukazuje na čilý investiční ruch. Čísla jsou to lepší proti odhadům trhu, ale hlavně vyšší než vloni. Kvartální reporty pozitivně ovlivnily výsledky zejména ve druhé polovině týdne. Maloobchodní tržby v USA si zachovaly stejnou růstovou dynamiku jako předchozí měsíc, a překonaly odhady trhu. Ten počítal s poklesem. A inflace je v USA stejně jako u nás vysoká.

V Evropě ukázal index očekávání německých finančních investorů ZEW na rychlé zhoršování nálady. Tuzemská inflace opět překonala odhady a vzrostla o víc, než se čekalo. Na to by podle našich odhadů měla reagovat ČNB růstem sazeb na následujícím měnovém zasedání.

Americký trh

V USA se investoři dnes vyspali asi dorůžova a hlavní index S&P500 otevřel silnější o 4 desetiny procenta a dále roste.  Důvěra v průmyslu ve státě NY (Empire Manufacturing) podle očekávání klesla, skončila mírně pod odhady, a důvěra v ekonomiku (University of Michigan) také za předpoklady zaostala. To ale překonal silný začátek výsledkové sezóny, zejména lepší výsledky finančních domů.

Od pondělí do čtvrtka vzrostl index S&P500 o +1,07 % na 4 438,26 USD. Dnešní počáteční pozitivní sentiment pravděpodobně vydrží, zisky by se tak měly rozšířit a za celý týden by měl index uzavřít na vyšší úrovni.

Evropské akciové trhy

Evropský index STOXX Europe 600 zažil tento týden mírnou porážku v podobě poklesu pouze jednou, v úterý, což byla pravděpodobně reakce na ukazatel ZEW, který ukázal na zhoršování nálady. Dnes krátce před koncem obchodování přidává dalších +0,6 % (468,84 EUR) a za celý týden to vypadá na růst o +2,5 %.

Pražská burza

V pátek:

Pražská burza měřená indexem PX dnes skončila červené nule (-0,04 %,1 361,78 b.). Prapor burzy se snažila držet nad vodou pojišťovna VIG, která dnes vyskočila o +3,45 % (674,50 CZK) a dnes tak realizovala většinu týdenních zisků. Mírně vzrostla také Kofola (+0,32 %, 318 %). To bylo vše, zbytek pelotonu zaostal. Česká zbrojovka (-1,48 %, 536 CZK) oslabila dnes nejvíce. Koriguje tak velké zisky z posledních týdnů. A stejný komentář se tentokrát dá napsat také o ČEZu (-0,45 %, 769,50 CZK).

Týdenní výkon

Hlavní index pražské burzy PX tento týden svoje postavení nevylepšil, bohužel.  Po čtyřech rostoucích týdnech v řadě přišla mírná korekce. Index rostl pouze v pondělí. Celkem PX za týden ztratil 0,33 % (1 361,78 b.).

Většina titulů tentokráte oslabila. Nejhůře se vedlo České zbrojovce. Titul spadl beze zpráv o 5,02 % (530 CZK) a investoři pravděpodobně realizují zisky po nedávném masivním růstu. Vyšší než procentní ztráty zaznamenala ještě Komerční banka (-1,72 %, 884 CZK), Avast (-1,39 %, 166,65 CZK) a operátor O2 CR (-1,15 %, 259 CZK).

Jednoznačným vítězem je tentokrát pojišťovna VIG se ziskem +3,61 % (674,50 CZK), která posilovala zejména v pátek a rostla pátý týden v řadě. Dál to už tak radostný pohled není. Pár desetinek přidaly ještě ČEZ, PMČR a Stock (viz tabulka níže).

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře.

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

V tomto týdnu nebyly zveřejněny žádné podstatnější zprávy týkající se titulů z pražského parketu.

O minulém víkendu byly v ČR všeobecné volby. Podstatné dopady na obchodování na burze to nemělo. Radikální levicové strany, které plánovaly zvyšovat daně a nebo např. zavést sektorové daně, se do sněmovny nedostaly.

Co se dá čekat příští týden?

Bude pokračovat výsledková sezóna, kde se čekají reporty např. technologických firem, nebo společností ze sektoru oil&gas.

Indexy v týdnu 11. 10. 2021 – 15. 10. 2021

 

Po

Út

St

Čt


t / t

PX Index (ČR)

0.72%

-0.10%

-0.66%

-0.25%

-0.04%

 

-0.33%

S&P 500 (USA)

-0.69%

-0.24%

0.30%

1.71%

0.60%

 

1.07%

Stoxx Europe 600

0.05%

-0.07%

0.70%

1.20%

0.63%

 

2.53%

Zdroj dat: Boloomberg; * krátce před koncem pátečního obchodování; ** krátce po začátku páteční seance

růst (%)








pokles (%)








 


dnešní závěrečná cena

denní změna

týdenní změna

PX Index

1,361.78

-0.04%

-0.33%





Avast

166.65

-0.66%

-1.39%

ČEZ

772.00

-0.13%

0.26%

O2 CR

259.00

-0.38%

-1.15%

Česká zbrojovka

530.00

-1.85%

-5.02%

Komerční banka

884.00

0.00%

-1.72%

Erste Group

993.00

-0.32%

-0.08%

Moneta

89.80

0.00%

-0.22%

VIG

674.50

3.45%

3.61%

Philip Morris ČR

15,800.00

-0.13%

0.25%

Kofola

318.00

0.32%

0.00%

Stock Spirits

112.40

0.00%

0.54%


Zdroj: Bloomberg, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týden na akciových trzích: Opět rostoucí týden a nová maxima
    Událostí týdne bylo beze sporu měnové zasedání amerického Fedu. Sazby se podle očekávání neměnily. Následný komentář však vyzněl holubičím dojmem. Začátek cyklu uvolňování měnové politiky je sice nyní v mlze, ale nejlépe nám z toho vychází červen, kdy by mělo dojít k prvnímu snížení sazeb.
  • Týden na akciových trzích: Optimismus minulého týdne se vytratil, akciové indexy ztrácely na západě i východě
    Výsledková sezóna pokračuje. A nutno dodat, že velmi úspěšně. Většina firem, co za mořem reportovala, oznámila nejen lepší výsledky ve srovnáním s odhady trhu, ale hlavně předvedly meziroční růst čísel.
  • Týden na akciových trzích: Pátý růstový týden v Evropě, v Praze bohužel
    Z makrodat byly tento týden podstatně lepší, tedy nižší inflace průmyslových výrobců. Překvapivě silná data dorazila z Číny v podobě HDP za první kvartál a dnes byly dubnové indexy PMI nad odhady, a to jak v Evropě tak USA, a to hlavně ze sektoru služeb.
  • Týden na akciových trzích: Plno optimismu a zisky přes 3 %
    Úvod týdne by ve znamení růstu, a to po zprávách, že nová mutace koronaviru nebude tak „strašná“ a že třetí dávka výrazně zvyšuje ochranu proti ní. Ve druhé polovině došlo v Evropě (St, Čt, Pá) i za mořem (jen Čt) k mírnému vybírání rychlých zisků. Tento týden byla zveřejněna inflace v USA a taky v ČR. Obě čísla dopadla podle očekávání (ČR 6,0 %, USA 6,8 %). Pozitivně překvapila Německá průmyslová produkce, která vzrostla více, než se čekalo.
  • Týden na akciových trzích: Po pěti týdenních ztrátách pražská burza tento týden rostla
    Tento týden byl chudší na podstatné kurzotvorné události. V Německu byl zveřejněn Ifo index, který byl mírně lepší než očekávání. Jedná se o nárůst nicméně úroveň je stále nízká. Lepší byla taky osobní spotřeba v USA, což ukazuje na silnou poptávku.
  • Týden na akciových trzích: Po pondělním poklesu přišla korekce, indexy přesto končí týden slabší
    Týden začal pondělním poklesem. To vlastně navázalo na slabší makrodata (ISM z průmyslu a trh práce) z konce minulého týdne, která naznačovala slabší ekonomiku USA. Spekulovalo se také jestli Fed nedrží sazby zbytečně vysoko po delší dobu a tím škrtí ekonomiku. Vysoká ztráta zasáhla japonský trh, kdy index Nikkei225 padl o 12,4 %. Nicméně již následující den velkou část tohoto propadu dokázal vymazat. Slušný růst jsme viděli u indexu S&P500 ve čtvrtek, kdy byla zveřejněna pravidelná týdenní porce dat z US trhu práce, která ukázala, že nedochází k propouštění a ekonomika země na tom asi nebude tak špatně.
  • Týden na akciových trzích potěšil, všechny a všude
    Po dlouhé době byly informace týkající se nárůstu nakažených na druhé koleji. Zveřejněná makrodata byla spíše lepší než se čekalo. Fed sice, podle očekávání, sazby nezvýšil, ale dál bude podporovat trh a dodávat na něj likviditu. Prim tento týden hrály jednoznačně americké prezidentské volby. Sice stále nevíme výsledek, když sčítání nadále probíhá, nicméně výsledek bude velmi těsný. Zatím to vypadá tak, že mírně navrch má vyzyvatel Biden. Ale Kongres s největší pravděpodobností zůstane rozdělený, protože republikáni ovládnou Senát. Sice se tak snižuje šance na brzké schválení stimulačního balíčku, ale ono to stejně jednou přijde. Trh si celé dění zatím vykládá pozitivně.
  • Týden na akciových trzích: Pozitivní nálada a bezbřehý optimismus, kam se podíváš
    Za mořem začala výsledková sezóna za první čtvrtletní tohoto roku. Tradičně jako jedny z prvních oznámily svá kvartální čísla velké banky. A nutno dodat, že dodané výsledky jsou opravdu dobré. Meziroční zisky rostly násobně (např. 5x). Důvodem je pravděpodobně rozpouštění rezerv ke špatným úvěrům a zisky z obchodování.
  • Týden na akciových trzích: Pozitivní týden na obou stranách Atlantiku
    Z makrodat se jednoznačně čekalo nejvíce na americkou inflaci. Zveřejněná data nakonec všechny překvapila. V meziročním srovnání inflace poklesla, což se opravdu nečekalo. Okamžitě se začalo spekulovat, jak na to zareaguje centrální banka Fed. Pokles inflace by mohl znamenat, že sazby se budou zvyšovat mírněji a ne tak vysoko. Pro akcie je to pozitivní prostředí.
  • Týden na akciových trzích: Pozitivní vliv měl zejména „holubičí hike“ ECB
    Na rozdíl od těch předchozích byl tento týden docela plodný na podstatná makrodata. Dopadla lépe, než se čekalo. Hlavní událostí bylo zvýšení úrokových sazeb z dílny ECB, které bylo kvůli nejednoznačným datům z ekonomiky tentokrát spojeno s velkou mírou nejistoty. Nicméně komentář prezidentky Lagardeové z hlediska adekvátní výše současných sazeb, která by měla stačit ke zkrocení inflace, vyzněl holubičím tónem. Dále už pravděpodobně sazby růst nebudou, což se může nakonec stát i v USA, kde Fed zasedá příští týden. To byl ve výsledku výrazný pozitivní impuls pro akciové trhy. Ale i další data z USA byla lepší (maloobchodní tržby, nezklamala jádrová inflace a průmyslová výroba). Pozadu nezůstala ani čínská data týkající se průmyslové výroby a maloobchodu, která překonala odhady.
  • Týden na akciových trzích: Pozitivní závěr týdne jen korigoval celkovou ztrátu
    Začátek týdne byl ještě ovlivněn jestřábím vyzněním symposia v Jackson Hole. Nejdůležitější makrodata týdne se týkala především zámořského trhu práce. Dopadla smíšeně, počet nových pracovní míst se zvýšil, ale celková nezaměstnanost vzrostla (zní jako protimluv, ale rozdíl je dán mírou participace). V Evropě jsme se dočkali vyšší míry inflace. To podobně jako v USA naznačuje růst úrokových sazeb. Pro akciové trhy vesměs ne příliš povzbudivá data.
  • Týden na akciových trzích: Praha je tomto týdnu vítězem
    Výsledková sezóna pokračuje. A je to docela pěkný pohled, a to ze dvou důvodů. Za prvé společnosti reportují lepší výsledky ve srovnání s odhady trhu, ale hlavně jsou čísla lepší v meziročním srovnání. Tzn. že se hospodaření obchodovaných společností zlepšilo.
  • Týden na akciových trzích: Praha, každý den v plusu, překonala ostatní trhy
    Obchodování se tento týden přelévalo z kladného do záporného teritoria ovlivněno politickými hrátkami o posunutí dluhového stropu v USA. Důležitá makrodata týkající se počtu nových pracovních míst mimo zemědělství zklamala a byly podstatně pod odhady trhu. Za mořem začala také výsledková sezóna, která se naplno rozjede až příští týden.
  • Týden na akciových trzích: Praha klesla méně než ostatní
    Všichni čekali na rozhodnutí Fedu a ECB o nastavení úrokových sazeb. V obou případech došlo podle očekávání ke zvýšení o 50 bb. Nicméně komentář vyzněl více jestřábím tónem, zvláště ten od ECB. Nepotěšily maloobchodní tržby a průmyslová výroba (drahé energie, problémy v dodavatelských řetězcích). Týden přitom nezačal špatně. Inflace za mořem dopadla lépe a ukázala další zpomalování. Potěšily také indexy PMI v Eurozóně a Německu (index nákupních manažerů) naznačující, že pokles ekonomické aktivity v průmyslu, ale hlavně ve službách výrazně zpomaluje.
  • Týden na akciových trzích: Praha mezi nejlepšími, druhý týdenní růst v řadě
    Z makrodat zveřejněných tento týden stojí za zmínku ukazatele sentimentu PMI, které nezklamaly a Ifo index, který výrazně propadl pod odhady. V USA klesl počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, na nejnižší hodnotu za mnoho posledních měsíců. Sentiment na akciových trzích nadále ovlivňovala válka na Ukrajině s různé zprávy o možných sankcích.
  • Týden na akciových trzích: Praha na desetiletých maximech, v Evropě i za mořem opět nové rekordy
    Inflační týden – na programu bylo zveřejnění inflace v ČR, ale také v USA. Zatímco v ČR inflace vzrostla, v USA mírně zpomaluje. A to je samozřejmě signál pro Fed, který se nepohrne do zvyšování sazeb. Pro akciové trhy pozitivní zpráva.
  • Týden na akciových trzích: Praha nedržela krok a zaostala
    V USA byla zveřejněna inflace ve výrobní sféře (PPI) a ukázala nižší nárůst. Spolu se spotřebitelskou inflací (CPI) zveřejněnou minulý týden by se mohlo zdát, že polevují inflační tlaky. Maloobchodní tržby za mořem byly lepší, než se čekalo, což ukazuje na odolnost poptávky vůči inflaci. Nicméně to hlavní zaznělo z Fedu. Několik guvernérů se nechalo slyšet, že nedojde k obratu v měnové politice – vysoké sazby. Což pro akcie není úplně nejlepší.
  • Týden na akciových trzích: Praha opět pod po-dividendovým tlakem
    Ve středu večer podle očekávání ponechal Fed úrokové sazby beze změny. Nicméně doprovodný komentář guvernéra Powella byl spíše holubičí. Dává malou pravděpodobnost dalšímu zvýšení sazeb a zároveň nevylučuje snížení v tomto roce. V našich odhadech počítáme s uvolněním měnových podmínek na jaře příštího roku.
  • Týden na akciových trzích: Praha pokulhávala za Evropou, Amerika prohlubuje ztráty
    Mezi nejdůležitější makrodata tohoto týdne se bezpochyby zařadila inflace v USA. Meziročně sice již mírně klesla, avšak méně než se čekalo. Drobný pokles však nic nemění na tom, že americká inflace je stále vysoká a spekuluje se o tom, jestli tamní centrální banka Fed neutáhne šrouby měnové politiky více než se odhaduje. Pro akcie nepříliš radostný výhled.
  • Týden na akciových trzích: Praha po pěti rostoucích týdnech oslabila
    Silná série rostoucích týdnů v řadě skončila. Zastavila se na čísle pět, tento týden již pražská burza, respektive její hlavní index PX (-0,46 %, 1 359,56 b.) klesl. Sice počet růstových dnů byl větší, ale jejich zisky byly spíše kosmetické. V úterý a pátek cena oslabila o zhruba půl procenta a to stačilo, aby byl výsledek za celý týden v červeném.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding