Neděle 22. prosince 2024 04:20
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Rusům válka nebývale zdražuje boršč, Čechům zase vepřo knedlo zelo. Zejména když si ho dají v hospodě i s pivem

03.04.2022 09:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rusům válka nebývale zdražuje boršč, Čechům zase vepřo knedlo zelo. Zejména když si ho dají v hospodě i s pivem. Drahoty budou částečně ušetřeni důchodci. Ještě letos se asi dočkají třetí valorizace, právě kvůli "válečné inflaci".

Boršč, polévka z červené řepy, charakterizuje Rusko jako máloco jiného. Ačkoli pokrm má svůj původ na Ukrajině, kde se ujal jako jídlo chudých. V Rusku těchto dní to však jídlo chudých rozhodně není. A jen tak nebude. Základní ingredience boršče dramaticky zdražují, a sice kvůli válce a souvisejícím sankcím Západu.

Jen za uplynulých sedm dní zdražila cibule o více než osmnáct procent, zelí skoro o šestnáct. Citelně zdražuje také mrkev, samotná řepa, brambory nebo hovězí, což jsou další ingredience boršče. V některých oblastech Ruska si lidé za základní ingredience ikonického pokrmu připlatí třeba i čtyřicet procent.

Z boršče se tak může stát pokrm pouze pro bohaté, neboť inflační spirála se v Rusku stále teprve začíná roztáčet. Přitom v éře Sovětského svazu patřil boršč k nejběžnějším lidovým jídlům. V Polsku, kam se pokrm v dávných časech rozšířil též, dodnes užívají frázi "laciný jako boršč", a to ve smyslu výrazu "levná cetka".

V Česku se v souvislosti s válkou na Ukrajině v případě potravin zatím hovoří zejména o růstu cen obilovin a zdražování pečiva. Válečná vřava se ale promítá do zdražování také jiné zemědělské produkce. Patří mezi ni i vepřové maso, jehož ceny v Česku, v Evropě i ve světě raketově rostou, navzdory propadu vývozu do Číny kvůli africkému moru prasat.

Česko je přitom ve vepřovém mase ze všech hlavních živočišných produktů nejméně soběstačné. Zhruba polovina vepřového se k nám musí dovážet ze zahraničí. To v praxi znamená, že se ceny vepřového v Česku musí logicky zvýšit, a to oproti současnému stavu poměrně výrazně.

Řezníci jako čerpadláři

Z burzovních dat plyne, že cena za kilogram vepřového masa v Německu od ruské invaze na Ukrajinu prudce roste. Německá burza je přitom určující pro ceny v Česku. Z původního 1,2 eura za kilogram v období před vypuknutím války tam cena stoupla na nynějších více než 1,9 eura. To je vzestup zhruba o 60 procent. Ještě do Velikonoc by mělo vepřové zdražit nad hranici dvou eur za kilogram, a ani tam se nezastaví.

Spotřebitelé v Česku se tak musí připravit na růst cen vepřového o vyšší desítky procent v nejbližší době. Podobně porostou také ceny hovězího nebo drůbežího.

Prodejci vepřového, ale i jiných druhů mas se budou snažit využít určité paniky na trhu, jako tomu bylo u pohonných hmot, a navyšovat si své marže. Vědí, že lidé jsou před Velikonocemi ochotni za potraviny utrácet více, a budou se toho snažit využít. Lidé by měli být při nákupech obezřetní a dobře vybírat, aby neplatili zbytečně moc.

Dražší bude také "spláchnutí" vepřo knedlo zelo nejtypičtějším nápojem pro takovou příležitost – pivem. Zejména v hospodě či restauraci. Dále totiž naroste rozdíl mezi cenou piva v hospodách a v obchodech. Za posledních deset let vzrostla průměrná cena lahvového piva poměrně nepatrně, a sice z 10 na 11,30 Kč. Jenže zatímco před deseti lety bylo možné pořídit pivo v hospodě za dvojnásobek jeho ceny v obchodě, tj. za cenu kolem dvaceti korun, dnes už se v restauracích prodává za ceny nejčastěji v pásmu od 30 do 60 korun. Místo dvojnásobné ceny tedy dnes pivo vykazuje v hospodě či restauraci cenu minimálně zhruba trojnásobnou v porovnání s cenou piva v obchodě.

Rozevírání nůžek mezi pivem v hospodě, a pivem v obchodě probíhá v podstatě od roku 1990. V době pádu komunismu pivo v hospodě stálo zhruba stejně jako pivo v obchodě.

Lidé tak dávali přednost čepovanému pivu v hospodě, pro něž se častěji než dnes "chodilo se džbánkem". Většině Čechů totiž chutná lépe.

Letošní rapidní inflace rozevírání nůžek podpoří. Pivo v hospodě nebo restauraci bude muset podražit více než pivo v obchodě, včetně piva z e-shopu. To proto, že do ceny piva v hospodě se více promítne obecná inflace, tedy růst cen energií, nájmů, mezd.

Inflace v Česku jako i jinde ve světě, nejen v Rusku, dostává v souvislosti s válkou na Ukrajině další impulz. "Sčítají" se efekty pandemické inflace, která už sama o sobě byla až dvouciferná, a právě inflace válečné, která se převážně ještě teprve projeví, nejen v ceně boršče, vepřo knedlo zelo nebo piva.

Výsledkem bude nečekaně silná dynamika růstu inflačního ukazatele, na jehož základě se ze zákona důchody valorizují. Důchodci se kvůli nečekaně rychlému růstu cen podle všeho dočkají ještě letos druhé mimořádné valorizace, celkově tedy třetí. Možnost třetí valorizace nově připouští také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Důchody byly letos valorizovány, jak je obvyklé, v lednu a budou v rámci mimořádné valorizace navýšeny od letošního června, kdy stát seniorům přidá v průměru 1 017 korun.

Podmínky pro mimořádnou valorizaci se splnily letos v lednu. Už nejspíše letos v červnu nebo červenci budou splněny podmínky pro druhou letošní mimořádnou valorizaci. K té musí ze zákona opět dojít v pátém měsíci od splnění podmínek pro ni, tedy letos v listopadu nebo prosinci. Půjde ale o slabou náplast. Navíc další zranitelné sociální skupiny, třeba matky samoživitelky, se ničeho takového nedočkají.

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Růst výnosů táhne vzhůru banky, technologie zaostávají
    Na Wall Street se po otevření daří více klasickým cyklickým sektorům než růstovému stylu a technologiím. Svým dílem k tomu přispěla dohoda na infrastrukturním plánu mezi vládou a skupinou republikánských senátorů. Díky tomu DJIA roste o 0,6 pct, zatímco Nasdaq je u nuly. V Evropě už mezi hlavními indexy také převládá růst. Dobře se vede FTSE 100 nebo některým menším trhům. Naproti tomu CAC 40 je stále lehce v záporu.
  • Růst výrobních cen se v listopadu dále zrychlil
    České ceny průmyslových výrobců v listopadu pokračovaly ve svižném růstu, když meziměsíčně stouply o 1,2 %. Růst výrobních cen zrychlil i v meziročním vyjádření, a to z 11,6 % na 13,5 %. Nejvýrazněji se na něm v meziměsíčním srovnání stále podílely ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry (1,9 % m/m), rostly ale i ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů.
  • Růst výrobních cen se v říjnu pohyboval výrazně nad odhady
    Tuzemské ceny průmyslových výrobců vzrostly v říjnu meziměsíčně o výrazných 1,9 %, což byl oproti očekávanému růstu více než dvojnásobek. Naše prognóza počítala s meziměsíčním zdražením o 0,7 % a tržní konsensus byl jen o desetinu vyšší. V meziročním vyjádření růst výrobních cen tedy dále zrychlil, a to z 9,9 % na 11,6 %.
  • Růst vystřídalo vyčkávání, koruna ráno jen přešlapuje na místě
    Koruna si po posilování z minulého týdne vybírá oddychový čas. Během dnešního dopoledne se její kurz ...
  • Růst Wall Street pohání AI i přes opatrné kroky Fedu
    Na začátku týdne zaznamenaly klíčové indexy Wall Street růst díky vlivu společností s velkou tržní kapitalizací, jako jsou Alphabet a Tesla, které přispěly k posílení technologického sektoru Nasdaqu. Trh také čeká na nadcházející zasedání Federálního rezervního systému USA, které přitahuje pozornost investorů.
  • Růst zaměstnanosti překvapivě akceleroval a Wall Street posouvá DJIA na nový rekord
    V době, kdy se odborníci na kapitálové trhy přou, zda má akciové rally pokračovat dále, přinesla očekávaná data ADP z ...
  • Růst zaměstnanosti překvapivě akceleroval. Wall Street posouvá DJIA na nový rekord
    V době, kdy se odborníci na kapitálové trhy přou, zda má akciové rally pokračovat dále, přinesla očekávaná data ADP z ...
  • Růst zaměstnanosti se v zámoří skoro zastavil
    V případě říjnových čísel z amerického trhu práce se dopředu vědělo, že zaměstnanost bude netypicky slabá. Pokud lidé nechodí do práce, třeba i přechodně, firmy je ze statistiky placených zaměstnanců vyřadí. A to se děje i v případě událostí, jako jsou hurikány či stávka v Boeingu, což odpovídá situaci v říjnu. Nakonec jsou ale data ještě slabší, než se předpokládalo, takže v první reakci spadly dluhopisové výnosy a oslabil dolar. Růst zaměstnanosti dosáhl za říjen pouze 12 tisíc oproti konsensu 100 tis.
  • Růst zaměstnanosti v USA poslal akcie dolů
    Ostře sledovanou událostí na konci července byl summit G20. Na trhu stále panuje optimismus po setkání americké a čínské diplomacie a vytvoření částečné obchodní dohody. Od tohoto data (28.-29. červen) index S&P 500 dosáhl opět nových maxim na 3000 USD a Shanghai Composite Index narostl téměř o tři procenta na úroveň 3048 CNY. I přes tyto pozitivní zprávy ale netrvalo dlouho a akciový index Shanghai Composite Index se v pondělí propadl o více než 2,5 procenta. Menší pokles můžeme vidět i v USA, či na evropských indexech. Což není nic nezvyklého po předcházející rally směrem vzhůru.
  • Růst zlata, měsíční pokles vyvolaný sázkami na zvýšení sazeb v USA
    Zlato v pátek stouplo, jelikož znepokojivá ekonomická data z USA oživila zájem o bezpečný kov, ale zlato se nejspíše dočká prvního měsíčního poklesu od ledna kvůli sázkám na agresivní zvyšování úrokových sazeb od Federálního rezervního systému.
  • 📉 RUS50 klesá kvůli spekulacím o invazi
    Ruským indexům se dnes nedaří. Ruský RTS (RUS50) se obchoduje se ztrátou 3 %, zatímco většina hlavních evropských indexů mírně roste. Za poklesem mohou stát nové víkendové zprávy, dle kterých Spojené státy sdílely s evropskými spojenci informace o růstu přítomnosti ruských ozbrojených sil v blízkosti ukrajinské hranice. Americká armáda vidí reálně riziko ruské invaze na Ukrajinu již na počátku příštího roku. Rusko rychle odmítlo tyto zprávy s tím, že to jsou Spojené státy, kde přiváží na Ukrajinu zahraniční vojáky, zatímco Rusko shromažďuje vojáky na svém území. Až čas potvrdí, zda byly obavy z invaze oprávněné, nebo se jednalo pouze o provokaci.
  • 📉 RUS50 klesá s rizikem války na Ukrajině
    Evropské a americké indexy přes noc posilovaly na základě zpráv, že Joe Biden je ochoten uspořádat summit s Vladimirem Putinem. Optimismus se však po zahájení evropské seance začal vytrácet, když se nadále objevovaly zprávy o střetech mezi ukrajinskou armádou a Ruskem podporovanými separatisty. Kreml navíc později znovu otočil lepšící se sentiment o 180 stupňů když zaznělo, že pro summit Biden-Putin neexistují žádné konkrétní plány. Riziková aktiva klesaly dále po zprávách, že stanoviště ruské pohraniční stráže bylo zničeno údajným ukrajinským ostřelováním. Situace zůstává napjatá a riziko války reálné. Zatímco výkonnost evropských indexů není tak špatná, ruské akcie dostávají velký zásah. RTS (RUS50) se dnes již obchoduje o více než 6,5 % níže! Tlak na ruské akcie umocňují také zprávy, že americký balíček sankcí vůči Rusku je připraven v případě invaze.
  • Rušení cel dodalo další optimismus akciím a doléhá na dluhopisy
    Téma obchodních válek se připomnělo novými informacemi. Jednak se začaly objevovat signály, že podpis předběžné dohody se zřejmě přesune až na prosinec, zatímco dosud se předpokládal listopadový termín. To není příliš dobrá zpráva, jenže následovaly lepší, které zlomily sentiment opět pozitivním směrem. Čínské ministerstvo obchodu sdělilo, že se země s USA dohodla na oboustranném rušení některých cel, které je nutné k dosažení "první fáze" dohody. Odbourávání cel je věc, ve kterou trhy v souvislosti s postupem jednání doufají, protože by znamenalo nejen konec eskalace, ale zároveň omezování škod, které uvalené tarify evidentně páchají na světové ekonomice.
  • Ruští hackeři, kteří napadli Colonial Pipeline, ukradli data Toshibě
    Ruští hackeři ze skupiny DarkSide, které je připisován útok na americkou společnost Colonial Pipeline, dnes zveřejnili prohlášení, podle nějž ukradli důvěrné dokumenty japonské skupiny Toshiba. Informovala o tom agentura Kjódó. Toshiba útok potvrdila.
  • Ruští oligarchové kritizují guvernérku centrální banky kvůli ekonomickým problémům
    V posledních měsících se ruská ekonomika potýká s rostoucí inflací a zvyšujícími se úrokovými sazbami, což zesiluje tlak na podniky napříč celou zemí.
  • Ruští podnikatelé chystají obdobu Instagramu, bude se jmenovat Rossgram
    Ruští podnikatelé chystají pro domácí trh aplikaci pro sdílení fotografií, která by nahradila sociální síť Instagram. Tu Moskva na začátku tohoto týdne zablokovala. Nová služba pojmenovaná Rossgram bude fungovat od 28. března, píše se na jejích webových stránkách. Na rozdíl od Instagramu bude ruská platforma pracovat i s crowdfundingem či placeným obsahem.
  • Ruští vojáci na Ukrajině za 24 hodin zásadně nepostoupili, uvádí Kyjev
    Ruské síly v noci na dnešek ostřelovaly Kyjev a jeho okolí, při útocích podle ukrajinských médií zahynuli nejméně dva lidé. Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil dnes ráno oznámil, že ruští vojáci za posledních 24 hodin nedosáhli významnějších úspěchů, ačkoliv rozšířili útoky i na západ Ukrajiny, napsala agentura AP.
  • Rutina jakožto základ tradingového úspěchu
    Když se řekne obchodní rutina, tak si snad každý obchodník vybaví, že se jedná o soubor určitých pravidel a postupů, které při svém tradingu využívá. Mít ovšem dobře zvládnutou denní rutinu nemusí hnedka znamenat být v tomto oboru úspěšným. Rutina je zde totiž pouze jakýmsi klíčem, který sice pomyslnou bránu k úspěchu otevírá, ale výsledek je vždy jen v rukou obchodníků. Hlavní otázkou však pro tuto chvíli není, jak moc nám rutina pomáhá docílit úspěchu, ale co vše je možné denně v rámci rutiny dělat, aby se nakonec nejednalo jen o zbytečně ztracený čas.
  • Různé ambice na páru EUR/USD: je důležité, aby dolar držel pozice a euro rozšířilo své hranice.
    Koncem týdne se nejzřetelněji projevila konfrontace mezi americkými a evropskými měnami. V páru EUR/USD není žádná zjevná konfrontace, ale snahy dolaru o konsolidaci v rámci stávajících hranic jsou přítomny. Zároveň se euro, překonávající přitažlivost klesajícího trendu, snaží rozšířit svou zónu vlivu.
  • Různé typy kryptopeněženek
    Kryptoměny mění způsob, jakým vnímáme peníze. Mění mnoho tradičních precedentů v odvětví finančních služeb a poutá pozornost vlád, investorů, technologických odborníků, podniků i široké veřejnosti po celém světě. Radikální nárůst popularity kryptoměn podpořil růst jejich používání. Mnoho lidí se však zajímá o to, kde je kryptoměna uložena.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani