Sobota 21. prosince 2024 17:09
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

🛢Sankcie zasiahli ruskú ropu

02.03.2022 16:04  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny ropy Brent prekročili hranicu 110 USD za barel a obchodujú sa najvyššie od roku 2014. Ceny však nie sú ďaleko od pásma 115-117 USD za barel, kde sa nachádzajú maximá z rokov 2012 a 2014. Ceny sa od začiatku roka zvýšili o 40 % a od decembrového minima o 70 %.

Rusko zaútočilo na Ukrajinu a silné sankcie zo Západu môžu viesť k úplnému zastaveniu toku ropy do krajín, ktoré túto vojnu odsudzujú a snažia sa Ukrajinu podporovať.

Aké dôležité je Rusko pre svetový trh s ropou?

Rusko je jedným z najväčších producentov ropy na svete. Krajina produkuje cca. 10 miliónov barelov denne, z čoho priamy vývoz ropy predstavuje 5 miliónov barelov denne. Ropné produkty sú zase okolo 3 miliónov barelov denne. Krajiny Európskej únie dovážajú cca. 2,5 mbd ropy a cca. 1,3 mbd ropných produktov. Zvyšok ropy odoberá Čína, India, ďalšie ázijské štáty a niektoré juhoamerické krajiny. Možno sa to nezdá veľa v kontexte celého globálneho trhu s ropou, ktorý bol pred pandémiou ocenený na 100 miliónov barelov denne. Logistické prepojenia a vyváženie trhu s ropou však znamenajú, že aj zníženie dodávky o 5 miliónov barelov denne môže mať obrovský vplyv na ceny ropy.

Prečo môže ruský export zmiznúť?

V tomto prípade máme dve strany mince. Rusko je zapojené do konfliktu s Ukrajinou, no kritizuje ho takmer celý svet, ktorý voči Rusku uvaľuje rôzne druhy sankcií. Rusko by teoreticky mohlo uzavrieť kohútik ropy alebo plynu do Európy, ale je to nepravdepodobné. Európa je najväčším príjemcom ruskej ropy, pričom všetok export „čierneho zlata“ v minulom roku predstavoval viac ako 100 miliárd dolárov.

Západ sa však môže rozhodnúť pre zákaz vývozu. Kanada oznámila pozastavenie dovozu ropy a jej produktov z Ruska. Británia zakazuje kotvenie ruských lodí a tankerov vo svojich prístavoch. Európa je závislá od ruskej ropy, no ako upozorňujú mnohí experti EÚ, Putinov režim to financuje až 350 miliónmi eur denne. Ukrajina požaduje embargo na ruskú ropu a plyn, aj keď je známe, že to bude veľmi ťažké zaviesť. Keď sa pozrieme na čísla, 80 % dovozu ropy do Fínska pochádza z Ruska. Pre Poľsko je to takmer 60 %, pre Slovensko vyše 70 %. Nemecko predstavuje 30 % a Holandsko 23 %. Nominálne sú však tieto krajiny najväčšími dovozcami ruskej ropy do Európy.

Mohla by ruská ropa skutočne zmiznúť a destabilizovať tak trh?

V súčasnosti je najviac ohrozený export ropy do krajín EÚ cez územie Bieloruska. Ropovodom Družba sa každý deň posiela okolo 750 000 barelov. Cez Ukrajinu ide zasa 250 000 barelov denne do Česka, Slovenska a Maďarska. Pre Rusko bude ťažké prepravovať túto ropu po mori, ale v roku 2019 bol dovoz na niekoľko mesiacov zastavený pre technické problémy. Rusko má viac ako 100 veľkých tankerov s flotilou viac ako 2 000 tankerov po celom svete. Maersk už odmieta prepravovať ruskú ropu a trhové ceny ruskej ropy v Baltskom mori sa niekoľkonásobne zvyšujú, z približne 30 000 USD denne až na 200 000 USD za deň. Medzinárodní operátori sa však kvôli možným sankciám zdráhajú nakupovať ruskú ropu, a to ani pri zľave 20 USD za barel v porovnaní s ropou Brent.

Čína dováža z Ruska asi 1,5 milióna barelov denne, z toho polovicu cez ropovod ESPO, ktorý funguje na maximálnu prietokovú kapacitu. Napriek tomu stojí za to pripomenúť, že Čína historicky ťažila z výpredajov ropy zo sankcionovaných krajín ako Irán a Venezuela. Aj v tomto bode Čína dováža z Iránu cez 700 000 barelov denne, a to aj napriek prebiehajúcim sankciám zo strany USA.

Teoreticky môže Rusko posielať viac do Číny, Indie, Thajska alebo dokonca na Kubu či Venezuelu. To však plne nenahradí celý európsky dovoz. Za zmienku stojí, že ruská ropa prúdila do Európy aj v čase vrcholiacej studenej vojny. Vývoz do Nemecka bol zastavený až vtedy, keď sa počas 2. svetovej vojny začali boje so Sovietmi.

Aké možnosti má Západ?

  • Existuje niekoľko možností, ktoré môžu obnoviť stabilizáciu na trhu s ropou:
  • Krajiny IEA sa rozhodli uvoľniť 60 miliónov barelov zo strategických zásob. Za predpokladu, že sa to uskutoční v nasledujúcich dvoch mesiacoch, získame ďalšie 2 milióny barelov denne
  • Spojené štáty môžu zvýšiť produkciu z bridlíc a prideliť túto ropu na európsky trh
  • Čína a India sa môžu vzdať strategických nákupov za vysoké ceny a presmerovať kontrahovanú ropu do Európy
  • Spojené štáty môžu rýchlo podpísať dohodu s Iránom. Irán má veľkú tankerovú flotilu a schopnosť rýchlo obnoviť export na úroveň 0,5-1,5 milióna barelov denne
  • Spojené štáty by mohli prepravovať ešte viac svojej ropy, ak bude sprevádzkovaný ropovod Keystone XL s Kanadou
  • OPEC + by sa mohol rozhodnúť obnoviť produkciu rýchlejším tempom. Samotný OPEC má teoreticky voľnú ťažobnú kapacitu viac ako 5 miliónov barelov denne
  • Mohla by cena ropy vyskočiť na 150 alebo dokonca 200 dolárov za barel?

Takéto tézy už predložili Saxo Bank a Bank of America. Bloomberg poukazuje na rastúci záujem o opcie na týchto úrovniach, hoci sú v súčasnosti stále relatívne lacné. Rusko je dôležitým hráčom na trhu, ale svet sa zaobíde aj bez neho a nedávne udalosti na Ukrajine ukázali, že je to správna cesta. Súčasná situácia je odlišná od tej, ktorej sme boli svedkami v roku 2008. Ponuka sa môže zvýšiť, no zároveň môžu dočasné problémy s logistikou viesť k zvýšeniu cien zo súčasných úrovní. Je možné, že cena stúpne nad 120 dolárov za barel a úroveň 150 dolárov tiež nepôsobí abstraktne. Na druhej strane už tieto úrovne môžu spôsobiť totálnu deštrukciu dopytu, ako tomu bolo v roku 2008, a spustiť ďalšiu silnú krízu na svetových trhoch.

Žiadna zo strán, dokonca ani najväčší exportéri ropy, si neželá výrazný nárast cien. Ťažko očakávať, že sa konflikt v blízkej budúcnosti deeskaluje, no vysoké ceny sú do značnej miery ovplyvnené obavami z prerušenia dodávok z Ruska. Platba za ruskú ropu je stále možná, hoci mnohí účastníci trhu uprednostňujú získavanie ropy z iných zdrojov. Ak však nedôjde k najhoršiemu scenáru, aj tento rok môže priniesť pretlak na trhu s ropou, čo by mohlo viesť k stabilizácii cien.

Lukáš Lipovský 

Analytik XTB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Sandy odstavuje US trhy
    iPhony pomáhajú US ekonomikeUS ekonomika v piatok prekvapila ekonomickým rastom za 3Q, ktorý skončil mier...
  • Sanio (riaditeľ nemeckého úradu pred dohľad nad finančným trhom)
    "Špekulanti sa púšťajú do útočnej vojny proti euru."...
  • Sankce mohou být hnací silou toho, aby více zemí akceptovalo Bitcoin jako legální platidlo 
    Bitcoin ušel dlouhou cestu od svého vzniku, kdy se posunul od okrajového aktiva k přijetí celou zemí. K tomu, aby ji národní státy přijaly hromadně, je však ještě dlouhá cesta. Ale zdá se, že existuje rychlejší způsob…
  • Sankce na Írán až tak velkým nabídkovým šokem na ropě nakonec být nemusejí
    Jedna poznámka k tématu amerických sankcí na Írán, které by se samozřejmě měly týkat také dovozů íránské ropy. Přestože je případné omezení Íránské produkce pro ropu rozhodně pozitivním nabídkovým šokem, zatím je rozhodně brzy hovořit o tom, do jaké míry je tento nabídkový šok pro ropu závažným. Ano, Írán je sice svou těžbou 4 mil. bpd třetím největším producentem ropy v rámci ropného kartelu OPEC.
  • Sankce proti Rusku mohou ohrozit také výrobu elektřiny v Dukovanech. Jaderná elektrárna výhradně využívá palivo, o jehož sankcionování nyní uvažují Spojené státy
    Světové trhy s uranem jsou v napětí. Cena uranu totiž v důsledku války na Ukrajině teď vylétla nejvýše od havárie na japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 (viz graf níže). Důvod zdražování uranu je podobný jako třeba u ropy. Trhy se obávají odstřižení světa od ruského uranu. Světové zásoby využitelného uranu by se tak ztenčily, což právě žene jeho cenu vzhůru.
  • Sankce proti Rusku pokračují v růstu.
    Včera, hlavní akciové indexy USA uzavřeli obchodní seanci v zelené zóně v návaznosti na publikaci pozitivních statisti...
  • Sankce USA tlačí na Rusko: MOEX zastavuje obchodování s dolarem a eurem
    Hlavní ruská burza MOEX oznámila pozastavení obchodování s dolary a eury od 13. června 2024. Toto rozhodnutí je důsledkem nejnovějších sankcí uvalených Spojenými státy, jejichž cílem je dále omezit tok peněz a zboží podporujících ruskou invazi na Ukrajinu. Sankce jsou zaměřeny na Moskevskou burzu (MOEX) a Národní clearingové centrum (NCC), což vede k pozastavení obchodování s měnami, drahými kovy, akciemi a deriváty, které byly dříve vypořádávány v měnách, jako je dolar a euro.
  • Sankce už drtí Rusko. Padá rubl, rostou sazby, obchodování je zastaveno
    Odpojení klíčových ruských bank od mezinárodní platebního systému swift a ruské centrální banky od dolarových rezerv začíná mít zásadní dopad na ruskou ekonomiku a rubl. Ruská měna v pondělí ráno klesla o 30 procent vůči dolaru a je na novém historickém minimu 112 rublů za dolar. V průběhu dne může dojít k jeho dalšímu oslabení.
  • Sankce: vítězové a poražení
    Ruská invaze na Ukrajinu byla aktem agrese, který jsme v Evropě po desetiletí neviděli. To vedlo k rozbití stavu, který na starém kontinentě panoval od konce Studené války a návratu násilí, za což evropské i další země světa ruské činy rychle odsoudily. Byly vyhlášeny sankce bezprecedentního rozsahu, které vedly k uzavření burzy v Moskvě a více než 90% propadu indexu ruských akcií kótovaných v Londýně. Sankce proti Rusku však mají i jiné dopady. Pojďme se tedy podívat na sektory akcií, které lze považovat za vítěze a poražené.
  • Sankce zatím mírné, čeká se na USA. Napětí na trzích trvá
    Evropské země představily první sadu sankcí proti Rusku, které jsou poměrně měkké. Netýkají se největších ruských bank a za pozornost stojí hlavně zastavení certifikace Nordstreamu 2 Německem. Jenže to nemusí být nezvratné. Nyní se čeká, s čím přijdou Spojené státy.
  • Santa Claus rally na trzích. Díky Jerome Powelle!
    Na akciových rzích se s koncem roku rozjela Santa Clause rally. Americký akciový index S&P 500 přidal od konce října k dobru +15 %, za celý letošní rok je pak v plusu 23 %. Na druhé straně se daří také dluhopisům – v posledních dvou měsících došlo k razantnímu přecenění a výnos amerického desetiletého papíru klesl o více než 100 bazických bodů pod 4 %. V souhrnu za celý letošní rok se tak již výnosy amerických dlouhých dluhopisů ocitají v pozitivním pásmu. Výhled na zisky dluhopisových investorů jsou navíc příznivé i pro příští rok.
  • Santa Claus Rally pokračuje, data o nezaměstnanosti v USA pozitivně překvapila
    Evropské i americké akcie pokračují v Santa Claus Rally, byť při slabších objemech. Z dnešních dat byly na seznamu týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA, které pozitivně překvapily, a rychlým růstem i pádem si za poslední den prošly akcie Biogenu.
  • Santa Claus Rally: Proč je prosinec pro investory klíčový?
    Investoři v prosinci nenachází dárky jen pod vánočním stromečkem, ale často i ve svých portfoliích. Už více než padesát let na akciových trzích pozorujeme fenomén nazývaný ‘Santa Claus Rally’, díky kterému je prosinec historicky nejlepším měsícem nejen pro obchody, ale i pro investory. Z údajů za posledních 50 let vyplývá, že trhy během Vánoc rostou průměrně o 1,63 %, což je o 1,06 % více než v jiných měsících. Překvapivě až 23 % celoročních zisků vzniká právě během prosince.
  • Santa Claus Rally - příležitost na trhu nebo pohádka?
    Listopad přinesl na trhy spoustu zmatků. Vítězství Donalda Trumpa způsobilo významný pohyb na finančních trzích, projevující se tzv. „Trump Trade 2.0“. Díky tomu dosáhly kryptoměny rekordních úrovní (samotný bitcoin stoupl o více než 40 % za pouhý měsíc) a také americké akcie získaly, což znamená nejlepší měsíc v již tak skvělém roce, kdy valuace indexů dosáhla historických maxim. Jak tedy vypadá výhled prosincového růstu? Přijde letos Ježíšek, nebo bude trh šetřit dárky pro investory?
  • Santander
    Španělská banka zaznamenala v loňském roce čistý zisk 6,2 miliardy eur, což je čtyřprocentní nárůst oproti roku předchozímu. Největší banka eurozóny z hlediska tržní hodnoty tak překonala očekávání analytiků. Pomohl jí především pro ni klíčový brazilský trh. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 činil čistý zisk banky 1,6 miliardy eur, ve stejném období loňského roku to ještě bylo pouze 25 milionů eur.
  • „Santa rally“ je globální
    SANTA: Hodně se mluví o silném prosincovém sezónním výkonu indexu S&P 500, který však zůstává v pozadí kvůli obvykle silnějším výsledkům ve zbytku světa (viz graf). Naše analýza 15 světových akciových trhů ukazuje, že průměrná „Santa rally“ činí 1,8 %, přičemž prosinec tvoří čtvrtinu průměrného ročního výnosu akciových trhů. Globální akcie v prosinci rostou ve více než 70 % případů, nicméně Vánoce už letos možná přišly dříve, když globální akcie vzrostly o 13 % oproti říjnovým minimům a stále více bojují s touhou Fedu udržovat přísné finanční podmínky.
  • SAP roste díky pozitivnímu výhledu na sektor ☁
    Akcie SAP SE (SAP.DE), největší evropské softwarové společnosti, se dokázaly vzpamatovat ze ztrát vyvolaných zveřejněním výsledků za 1. čtvrtletí 2023. Náladu podpořilo především oživení na evropských trzích a zvýšení výhledu zisků, u nichž se očekává, že budou taženy velmi silným vzestupem v cloudovém sektoru, nejslibnější části podnikání SAP, a prodejem aktiv Qualtrics za 7,7 USD. miliardy.
  • SAP ve 3Q překvapil pozitivním hotovostním tokem, společnost zvýšila výhled pro celý rok 2024
    Německá softwarová společnost SAP včera večer reportovala hospodářské výsledky za třetí kvartál roku 2024. Společnost překvapila výnosy z cloudových služeb a pozitivním hotovostním tokem, přestože trh očekával záporný hotovostní tok. Společnost zvýšila svůj výhled hospodaření pro celý rok 2024.
  • SARB ďalšie banka s možnou intervenciou na trhu
    Centrálna banka Juhoafrickej republiky vyhlasuje, že chce používať nadplánové zisky na o...
  • Sarepta se propadá o 40 % po neuspokojivých testech léků
    Společnost Sarepta Therapeutics (SRPT.US) se dnes obchoduje pod velkým tlakem. Po neuspokojivých výsledcích testování léku se akcie propadly o zhruba 40 %. První důkazy naznačovaly, že lék Elevidys vyvíjený společností Sarepta je účinný při léčbě pacientů s Duchennovou svalovou dystrofií, což vedlo americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv ke schválení jeho použití pro omezený počet pacientů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank