Pondělí 30. prosince 2024 19:27
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap forex

Co očekávat od rusko-ukrajinského konfliktu na trzích: Ještě vyšší inflace a důraz na energie

25.02.2022 14:48  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rusko včera otevřeně napadlo Ukrajinu, což mělo okamžitě vážné dopady na globální trhy. Situace se neustále mění a může se stát takřka cokoli, ale já se pokusím odhadnout, co bude následovat, což bude z hlediska globálních investorů záviset zejména na formě nových sankcí a rozsahu jejich uplatnění.

Včera těsně před 6. hodinou ranní moskevského času vystoupil Putin v televizi (zdálo se, že jde o předtočený projev) a upozornil celý svět, že Rusko zahájilo v oblasti ukrajinského Donbasu „speciální operaci“. Ukrajina ovšem prohlásila, že Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi, včetně raketových útoků na vojenské základny a cíle v různých městech po celé zemi. Pohyb vojenských jednotek z Krymu na sever i z Běloruska na jih pokračuje v plné síle.

Níže přinášíme snímek obrazovky, kde je patrný bezprostřední rozsah včerejších reakcí. Ropa Brent se obchodovala výrazně nad 100 USD/barel, akcie prudce klesaly a stejně tak prudce se propadl i ruský rubl.


Zdroj: Bloomberg

Co může následovat dál a jaké důsledky uvidíme?

Reakce NATO: Tato nejnovější eskalace může v případě dalšího postupu vést na straně NATO k aktivaci Článku 4, což by znamenalo, že aliance musí mobilizovat a může zvýšit svou vojenskou přítomnost v zemích, které hraničí s Ruskem a Ukrajinou. Neodvážíme se ani odhadovat, jaká jsou s tím spojena rizika, ale nebezpečí se tím rozhodně zvýší.

Závažnost sankcí: Existuje dlouhý seznam sankcí, jimiž se západní země, ať už z popudu USA nebo EU, snažily různými způsoby Rusko vytrestat, ale nikdy se nezaměřily na samotné toky ani ceny komodit, zejména ropy a plynu. To se s blížící se hrozbou změní – a pokud chtějí západní země ublížit Rusku, budou muset být ochotné ublížit i samy sobě. Nové sankce se totiž pravděpodobně podepíší na toku komodit a možná i na ruském finančním systému a jeho přístupu do světa. To samo o sobě povede k mnohem vyšší inflaci, jak v krátkodobém, tak i ve střednědobém horizontu.

Rusko každý měsíc vyváží na Západ miliony tun ropy a obrovská kvanta zemního plynu. Už zimní zpomalení toku zemního plynu napáchalo pořádnou spoušť, ale pokud se dodávky omezí ještě víc, může být i hůř. Z nejvýznamnějších zemí EU zasáhne nedostatek plynu nejvíce Německo a Itálii. Evropskou politickou situaci je třeba pozorně sledovat, protože EU byla doposud extrémně pasivní – a teď bude muset jednat rázně, aby se vyhnula dopadům energetické krize. Nacházíme se v extrémní situaci. Pokud se konflikt v reakci na sankce prohloubí a eskaluje, je možné, že cena ropy Brent dosáhne v příštím týdnu 110-125 USD nebo i výš.

Ohrožení korporátních zisků. Další nárůst cen energií představuje značné riziko pro ekonomické aktivity, a tedy i pro zisky korporací. Teď není vhodný čas na akciových trzích panikařit, ale vzhledem k tomu, že Fed už v listopadu provedl ráznou otočku, protože bylo nutné zpřísnit monetární politiku, nemá teď v podstatě nástroje, kterými by mohl nějak ovlivnit reálnou situaci. Nabídka je omezená, zásobovací trasy narušené a panuje celková nejistota. To se negativně podepisuje nejen na náladách, ale hlavně na výnosech. Což patrně přinese další pokles. Defenzivními oblastmi v oblasti akcií budou pravděpodobně energie, komodity a obrana.

Dluhopisy budou krátkodobě dosahovat nižších výnosů a nejspíš nenabídnou tradiční bezpečné útočiště, protože vedlejším produktem tohoto konfliktu bude vyšší inflace.

Březnová schůzka FOMC: Bude jen reagovat na rozsah škod na trzích. To znamená, že Fed v březnu takřka jistě zvýší sazby a neudělá to jen tehdy, pokud se trhy zcela vymknou kontrole.

Osobní sankce vůči Putinovi? V rámci sankcí uvidíme, zda nebude sankcionován Putin osobně, což by byl bezprecedentní tah a podle některých zdrojů (zejména ruských médií) i přímý útok na suverénní stát.

Jaké budou maximální dopady? To je velice obtížné odhadnout, ale v moderní historii s sebou nové překvapivé negativní „impulsy“ přinášely v průměru zhruba 5% riziko poklesu akcií. To znamená, že jsme už včera dopoledne viděli značné škody, ale nesmíme zapomínat, že se jedná o jedinečnou situaci. Tento šok přichází v okamžiku, kdy ve světě panovala extrémně vysoká inflace (v Německu činil index cen výrobců (PPI) v lednu meziročně 25 %!) už před konfliktem a z toho bodu vede k nižší inflaci jen málo cest.

Autor: Steen Jakobsen, hlavní investiční analytik Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Co očekávat od NFP❓
    Konec týdne na mezinárodních trzích slibuje být opravdu zajímavý, a to vzhledem k tomu, že ve 14:30 se dozvíme klíčové údaje NFP z americké ekonomiky. Nedávné rozhodnutí Fedu investory ještě více utvrdilo v tom, že příchozí makrodata rozhodnou o tom, zda dojde ke snížení úrokových sazeb v USA ve 3. čtvrtletí 2024, ale zda si na první takové kroky budeme muset počkat až do konce roku. To má samozřejmě velký vliv na sentiment pozorovaný na akciových trzích, takže můžeme očekávat, že dnešní zpráva způsobí velký skok volatility na oblíbených instrumentech. Zde jsou klíčové údaje, které byste měli znát před dnešní zprávou:
  • Co očekávat od NFP reportu?
    NFP report z amerického trhu práce za únor (pátek, 14:30) je hlavní makro událostí tohoto týdne. Trh očekává vzestup o 185 tisíc nových pracovních míst po růstu zaměstnanosti o 49 tisíc v lednu. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat nezměněna na 6,3 %. ADP report, který byl zveřejněn ve středu, však vykázal růst zaměstnanosti o pouze 117 tisíc. Máme se bát o zdraví největší světové ekonomiky?
  • Co očekávat od odpoledních statistik z amerického trhu práce NFP?
    Přestože včerejší fundamenty z BoE se ukázaly jako velmi podstatné a překvapivé, vyvrcholení týdne můžeme mít stále př...
  • 👁‍🗨 Co očekávat od pátečního NFP reportu ❔
    Začněme dnešní report uvedením do kontextu. Americký trh práce byl před úderem pandemie v nejlepší kondici za dlouhé desítky let. Zaměstnanost se nacházela mírně pod 40 % z celkové americké populace - úrovně jen mírně pod maximy tohoto indikátoru z roku 2000. Uzavření ekonomiky způsobilo masivní ztrátu pracovních míst, které však byly hlavně dočasné - tento poměr klesl na pouhých 33 % (nejnižší úroveň od roku 1984). Přes masivní nárůst zaměstnanosti zůstává pod průměrem za posledních 20 let (37,4 %). Dalo by se říci, že ovoce z dolních partií stromu už bylo sesbíráno a další plnění košů už bude větší výzvou.
  • Co očekávat od RBA?
    Reserve Bank of Australia má během nadcházejícího asijsko-pacifického zasedání oznámit své další rozhodnutí o měnové politice. Oznámení bude provedeno v úterý v 6:30 hodin středoevropského času. Očekává se, že RBA na čtvrtém zasedání v řadě ponechá sazby beze změny na dvanáctiletém maximu, ale určitý jestřábí příklon se může nabízet, protože inflace klesá pomaleji, než se očekávalo. Pojďme se krátce podívat na to, co od zasedání očekávat.
  • ❓Co očekávat od reportu NFP❓
    Report NFP za duben bude zveřejněn dnes ve 14:30. Reakci čekáme spíše omezenou kvůli nedávnému rozhodnutí Fedu a propadu trhů, který probíhá od čtvrteční seance na Wall Street. Přesto stojí za to věnovat této zprávě pozornost. Může napovědět, zda inflační tlaky v USA začaly odeznívat a jaká je celková situace na trhu práce. Na co se dnes zaměřit?
  • Co očekávat od rozhodnutí Bank of Canada a ECB o úrokových sazbách
    Pokud jde o měnovou politiku, nachází se Bank of Canada (BoC) někde mezi holubičí Bank of Japan a jestřábím zpřísňován...
  • Co očekávat od rozhodnutí BoC❓
    Očekává se, že Bank of Canada (BoC) sníží úrokové sazby již na třetím zasedání v řadě. Obavy z inflace v kanadské ekonomice slábnou a představitelé BoC věnují stále větší pozornost oslabujícímu trhu práce.
  • Co očekávat od rozhodnutí BoE❓
    Bank of England (BoE) hodlá po dnešním zasedání ponechat úrokové sazby na současné úrovni 5,25 %. Rozhodnutí o úrokových sazbách bude oznámeno ve 13:00. Zdržet se navyšování je základní scénář odrážející opatrný přístup Federálního rezervního systému (Fed) a Evropské centrální banky (ECB). Toto rozhodnutí by znamenalo druhé pozastavení v řadě po sérii 14 zvýšení sazeb od prosince 2021 s cílem kontrolovat inflaci. Za zmínku stojí, že míra inflace zůstává výrazně nad cílem BoE ve výši 2 %, přičemž poslední údaje ukazují meziroční nárůst o 6,7 %. Zdá se však, že politika banky směřuje k uváženějšímu přístupu zaměřenému na hodnocení ekonomických dopadů předchozích agresivních zdražování. Bankéři BoE naznačují nutnost udržení sazeb na zpřísněné úrovni pro nejbližší období.
  • Co očekávat od rozhodnutí BOJ❓
    Holubičí snížení sazeb v USA otřáslo náladou v globální ekonomice. Zatímco peněžní trhy spravedlivě sázely na rozhodnější snížení o 50 bazických bodů, ekonomové dotazovaní pro Bloomberg se ocitli proti všem předpokladům a ve velké většině zvolili standardních 25 bazických bodů. Vzhledem k tomu, že napětí se v USA částečně uvolnilo, všechny oči se obracejí k Bank of Japan, která je připravena zítra oznámit svou politiku.
  • Co očekávat od večerního Fedu?
    Fedu se v březnu podařilo odvrátit výprodeje a od té doby se investoři ještě více začali spoléhat na americkou centrální banku, která by v případě problémů měla přijít rychle na pomoc. A zatím se zdá, že si Fed nechce trhy rozházet. Rozhodnutí o sazbách přijde ve 20. hodin a tisková konference je na programu o půl hodiny později.
  • Co očekávat od večerního Fedu? Záznam webináře
    Co očekávat od večerního zasedání Fedu? Záznam webináře společnosti X-Trade Brokers (XTB)...
  • 👁‍🗨 Co očekávat od večerního zasedání Fedu ❓
    Středa je na finančních trzích velmi zajímavým dnem. Plný makrokalendář je večer korunován zasedáním FOMC (20:00 rozhodnutí o sazbách a 20:30 tisková konference). Fed již uplatňuje rozvolněnou měnovou politiku. Zbývají mu ještě nějaké nástroje?
  • Co očekávat od večerního zasedání Fedu❓
    Zasedání FOMC je klíčovou událostí tohoto týdne. Zprávy z trhů se v posledních dnech věnovaly spíše problémům čínského developera Evergrande, ovšem zasedání americké centrální banky je klíčové z pohledu dalšího vývoje měnové politiky. Jeho závěry určitě nenechají obchodníky chladnými. Dnešní rozhodnutí by se mohlo stát katalyzátorem dalšího dění na finančních trzích. Pojďme se teď podívat na to, co můžeme dnes očekávat.
  • Co očekávat od výsledků Microsoftu?
    Microsoft (MSFT.US) bude dnes po uzavření obchodní seance vykazovat výsledky hospodaření za 4Q22. Podobně jako u jiných velkých technologických společností dostaly akcie Microsoftu velkou ránu, avšak rozměr poklesů je mnohem menší. Trh očekává, že Microsoft přinese meziroční zvýšení zisků díky vyšším tržbám, což může být obtížně dosažitelné kvůli zvyšující se infalci a zhoršenému makroekonomickému výhledu.
  • Co očekávat od výsledků Netflixu?
    Streamovací gigant Netflix ohlásí výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí po dnešní americké obchodní seanci. Reporty v posledních dvou obdobích zklamaly nejednoho investora, což vedlo k masivním výprodejům. Netflix si užíval popularity v době pandemie, ale od té doby ztratily akcie již více než 65 % své hodnoty z počátku letošního roku. Bude se historie opakovat v podobě špatné výkonnosti Netflixu a vznikne další vlna výprodejů? Je ve hře možnost, že Netflix překvapí a dodá býkům sílu?
  • Co očekávat od výsledků Paypalu a Disney? 🧭
    Společnost PayPal (PYPL.US) se po uzavření trhu chystá oznámit své výsledky za 4. čtvrtletí, přičemž pod vedením nového generálního ředitele Alexe Chrisse se bude soustředit na pokyny, ziskové marže a opatření na snížení nákladů. Analytici stanovili konsensuální odhad zisku na akcii na 1,36 USD, což znamená meziroční nárůst o 9,7 %, a konsensuální odhad tržeb na 7,87 miliardy USD, což představuje meziroční nárůst o 6,4 %. Přestože společnost PayPal čelí konkurenci ze strany Apple Pay a možnosti koupit hned, zaplatit později, učinila strategické kroky včetně propouštění a zavedení funkcí založených na umělé inteligenci, aby zvýšila zapojení uživatelů a obchodníků. Chriss, který v září nahradil Dana Schulmanna, zdůraznil potřebu snížit vysokou nákladovou základnu společnosti PayPal.
  • Co očekávat od výsledků společnosti ARM Holdings?
    Společnost ARM Holdings (ARM.US) má dnes po skončení seance na Wall Street oznámit výsledky za 4. čtvrtletí 2024. Zpráva bude bedlivě sledována nejen proto, že ARM je společností spojenou s umělou inteligencí, ale také proto, že její poslední čtvrtletní zpráva vyvolala následující den masivní, téměř 50 % skok ceny akcií.
  • ➡️Co očekávat od výsledků společnosti Tesla? 🚗
    Dnes po skončení obchodování na Wall Street začíná výsledková sezóna za 2. čtvrtletí 2023 mezi společnostmi s největší tržní kapitalizací (společnosti tvořící tzv. "velkolepou sedmičku"). V hledáčku investorů jsou např: Tesla (TSLA.US) a Netflix (NFLX.US). O samotném náhledu na výsledky Netlixu si můžete přečíst zde, zatímco my se zaměříme na to, co dnes večer může představit společnost Elona Muska.
  • Co očekávat od výsledků Tesly❓
    Tesla (TSLA.US) je naplánována na toto úterý po skončení seance na Wall Street zveřejnit svou zprávu o zisku za 1. čtvrtletí 2024. Akcie Tesly klesají již více než půl roku a nedávno klesly na nejnižší úroveň od konce ledna 2023. Zpráva o výnosech může být šancí změnit sentiment na akcie, ale společnost bude muset prokázat, že se výhled zlepšuje.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje