Sobota 23. listopadu 2024 08:56
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Inflace zrychluje a ČNB opět zvýší úrokové sazby

03.11.2021 16:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

ČNB na listopadovém zasedání bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Počítáme s jejich navýšením o 50bp, ale rizikem je vyšší růst. Utahování měnové politiky ospravedlňuje vývoj inflace, od které čekáme za říjen přiblížení k 6 %. Průmyslová výroba za i maloobchodní tržby by za září měly ukázat drobný růst.

ČNB: Centrální banka bude pravděpodobně pokračovat v rychlém tempu zvyšování úrokových sazeb. Na následujícím listopadovém zasedání očekáváme zvýšení repo sazby o dalších 50 bb, rizika jsou však vychýlena ve směru ještě vyššího vzestupu. Centrální banka tak zřejmě upřednostní boj s inflací, která podle nás vystoupá k 6 %, krize v automo-bilovém průmyslu a obnovené šíření koronaviru však mohou růst sazeb částečně brzdit. I tak čekáme, že úrokové sazby v prvním čtvrtletí roku 2022 vzrostou na 3 %. S ústupem aktuálně pozorovaných silných inflačních tlaků naše prognóza následně počítá s postupným snížením repo sazby na 2,5 % v průběhu první poloviny roku 2023.

Maloobchodní tržby: S výjimkou června zaznamenávají reálné tržby v maloobchodu od letošního dubna meziměsíční nárůsty, pokud tedy nepočítáme prodeje aut, jejichž dostupnost je snížena.  V září maloobchodní tržby bez motoristického segmentu dle našeho odhadu mírně vzrostly o 0,2 %, za čímž vidíme stále relativně slušnou spotřebitelskou důvěru. Ta se v září snížila jen nepatrně, přičemž mírné zlepšení indikují i karetní transakce. V souhrnu počítáme s meziměsíčním růstem  o 0,2 %, přičemž lepšímu výsledku brání rychle rostoucí spotřebitelské ceny. S ohledem na nárůst registrací aut počítáme tentokrát i s malým zvýšením o 0,2 % m/m (SA) jejich prodejů, což by po sérii poklesů od května byla mírně pozitivní zpráva. V meziročním srovnání by to znamenalo expanzi 5,9 % bez a 3,8 % se zahrnutím prodejů aut. Efekt postcovidové eurforie a nárůstu z velmi nízké srovnávací základny je za námi a prostor pro expanzi v dalších měsících se snížil. A další pokles spotřebitelské důvěry v říjnu, která souvisí se zrychlením inflace a pravděpodobně i obavami z šíření nákazy, indikuje možnost slabších výsledků v nejbližších měsících.

Průmyslová výroba: Klíčovou bariérou růstu průmyslu jsou stále omezené dodávky komponent.  O tom napovídá i vývoj předstihových indikátorů, které se v posledních měsících snižují. Po silném poklesu průmyslové výroby v srpnu o 3,1 % m/m (SA) nicméně pro září čekáme mírný nárůst o 0,3 %. Důvodem je především meziměsíční zvýšení produkce aut o 16 % m/m (SA). I tak činí meziroční pokles jejich výroby masivních 53,1 %. Současně také předběžné údaje o vývoji HDP za třetí čtvrtletí indikují určitou šanci, že průmysl mohl v září menší část předchozího poklesu dohnat. V meziročním srovnání v září čekáme růst průmyslové výroby o 0,4 % (WDA) a bez očištění o kalendářní vlivy pokles o 0,1 %. Mírné zářijové navýšení průmyslové výroby neimplikuje významnější zlepšení obchodní bilance. I pro další měsíce je na místě očekávat rozkolísaný vývoj průmyslové výroby a v průměru spíše stagnaci. Náš celoroční odhad průmyslové výroby jsme snížili na 8,5 % z předchozího odhadu 10,8 %. Opticky takový výsledek sice vypadá na první pohled stále dobře, ale jde pouze o efekt srovnání s loňským propadem. Jinak lze letošní výkon průmyslu označit za slabý.

Spotřebitelské ceny: Tempo růstu spotřebitelských cen v minulém měsíci opět zrychlilo, když hlavním důvodem bylo zvyšování nákladů spojených s bydlením včetně počínajícího zvyšování cen energií. Za říjen očekáváme v průměru meziměsíční růst spotřebitelských cen o 1,0 %. Hlavními důvody budou opět náklady související s bydlením, přičemž tentokrát panuje především zvýšená nejistota ohledně započítání skokového růstu cen energií u klientů zkrachovalých dodavatelů. Ti byli nuceni přejít k jiným dodavatelům za výrazně odlišných tržních podmínek. K tomu lze kvůli vývoji na trhu s ropou očekávat i další zdražení u čerpacích stanic. V případě potravin počítáme naopak v průměru mírným zlevněním. Ceny potravin tak stále působí desinflačně, nicméně i z důvodu růstu cen energií lze čekat v příštím roce postupné rychlejší zdražování i zde. Náš odhad meziměsíčního růstu spotřebitelských cen o 1,0 % by pro meziroční inflaci znamenal zrychlení na 5,8 % po předchozím tempu 4,9 %. Na začátku roku pravděpodobně uvidíme údaje nad 6 %. Jádrová inflace v září činila meziročních 5,8 % a za říjen čekáme její navýšení na 6,4 %.

Autor: Michal Brožka, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflace zpět na 2% cíli, ČNB bude dál snižovat sazby
    Spotřebitelské ceny v červnu překvapily poklesem o 0,3 % (naše a tržní očekávání +0,2 %) a meziroční inflace tak poklesla z 2,6 % zpátky na 2,0% cíl centrální banky. A je pravděpodobné, že vzhledem k avizovanému letnímu a podzimnímu zlevňování energií bude inflace klesat v dalších měsících hlouběji pod cíl a v druhé polovině roku bude nižší, než jsme původně očekávali.
  • Inflace zpomaluje a to se trhům líbí
    Jak se již od začátku týdne očekávalo, data o inflaci byla skutečně největším hybatelem akciových trhů v tomto týdnu. Hlavní indexy tak včera zaznamenaly největší denní nárůsty od dubna 2020, když S&P 500 poskočil o 5,5 % a technologický Nasdaq dokonce o 7,4 %. I přes nárůst je ale index S&P letos o 17 % níže a má tak našlápnuto k nejhoršímu výsledku od roku 2008. Technologičtí giganti tak včera po dlouhé odmlce opět předaly trhům pozitivní energii. Apple, Alphabet i Microsoft přidávaly výrazně přes 7 %. Amazon posílil dokonce o 12,2 %. Rivian Automotiv včera narostl o 17,4 %.
  • Inflace zpomaluje díky levnějším energiím
    Spotřebitelské ceny v ČR v říjnu oproti září vzrostly v průměru o 0,2 %. Meziroční růst cen zpomalil na 2,9 % z předchozího tempa 3,2 %. Poprvé od května se tak meziroční míra inflace vrátila do tolerančního pásma ČNB. O výrazné překvapení se nejedná. Výsledek je desetinku pod očekáváním trhu a také centrální banky a naopak desetinku nad naším odhadem.
  • Inflace způsobila kolaps eura
    Euro se již několik dní snaží udržet své pozice. Tento boj však probíhal se střídavými úspěchy. Euru podrazila nohy inflace, která dosáhla svých nejvyšších hodnot.
  • Inflace zrychlila kvůli dražším energiím
    Tuzemská inflace se v září překvapivě zvýšila, jak v meziměsíčním tak i meziročním vyjádření. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil ze 17,2 % na 18,0 %, což bylo nad očekáváním trhu (stagnace na 17,2 %) i naší prognózou (mírný pokles na 17,0 %). Ve srovnání s prognózou ČNB ze srpna byla však inflace, s ohledem na předchozí překvapení v opačném směru, stále nižší (centrální banka čekala 20,4 %).
  • Inflace zrychlila kvůli dražším energiím
    Tuzemská inflace se v září překvapivě zvýšila, jak v meziměsíčním tak i meziročním vyjádření. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil ze 17,2 % na 18,0 %, což bylo nad očekáváním trhu (stagnace na 17,2 %) i naší prognózou (mírný pokles na 17,0 %).
  • Inflace zrychlila k 19 %, průmysl pokračoval v oživení
    Očekáváme, že v prosinci pokračoval meziměsíční růst průmyslové produkce. Pozitivní vliv by mělo nadále mít především zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích a vysoký stav dosud nerealizovaných objednávek. Maloobchodní tržby sice ke konci loňského roku pravděpodobně ještě mírně meziměsíčně klesaly, oproti předchozím měsícům ale již znatelně pomalejším tempem. K postupné stabilizaci spotřebitelských výdajů by podle nás měla přispět vyšší mzdová dynamika a nižší ekonomická nejistota. Inflace v lednu podle našeho odhadu zrychlila z 15,8 % na 18,7 % y/y, když působilo zejména odeznění vlivu úsporného tarifu a další růst cen energií.
  • Inflace zrychlila nad odhady
    Spotřebitelské ceny na začátku roku vzrostly v průměru o 1,5 % a meziroční míra inflace poskočila na 3,6 %. To je 0,2 procentního bodu nad naším odhadem, ale celých 0,4 procentního bodu nad očekáváním trhu. Koruna reagovala mírným posílením k 24,82 CZK/EUR. Inflace je tak nejvýše od března roku 2012.
  • Inflace zrychlila na 2,2 %, významně vlivem dražších dovolených
    Tuzemská meziroční inflace se v červenci zvýšila z 2,0 % na 2,2 %. To bylo mírně nad naším odhadem i konsensem trhu ve výši 2,0 %. Setrvání inflace na červnových 2,0 % y/y očekávala také centrální banka. Odchylku nicméně opticky navyšuje i zaokrouhlení, když v podrobnějším vyjádření meziroční růst cen dosáhl 2,15 %.
  • Inflace zrychlila na 2,2 %, významně vlivem dražších dovolených
    Tuzemská meziroční inflace se v červenci zvýšila z 2,0 % na 2,2 %. To bylo mírně nad naším odhadem i konsensem trhu ve výši 2,0 %. Setrvání inflace na červnových 2,0 % y/y očekávala také centrální banka.
  • Inflace zrychluje nad 3 %
    Spotřebitelské ceny v dubnu oproti březnu vzrostly o 0,5 % a meziroční inflace tak poskočila na 3,1 % z předchozího tempa 2,3 %. Tempo zdražování tak v dubnu překonalo všechny odhady. Trh počítal s inflací 2,7 %, náš odhad činil 2,8 %.
  • Inflace zrychluje navzdory slábnoucí poptávce
    Červen byl podle našich odhadů ve znamení meziměsíčního poklesu jak v případě maloobchodních tržeb, tak i průmyslové produkce. Pozitivní trend zmírňujících se omezení v dodavatelských řetězcích sice pokračoval, výroba aut však zůstává hodně volatilní a v červnu opět klesla. Výrobní sektor navíc začíná trápit i snižující se poptávka, která již plně zasáhla sektor spotřebitelský. Důvodem je především rychlý růst spotřebitelských cen, který tvrdě dopadá na domácnosti. Inflace by přitom z důvodu výrazného zvýšení cen energií pro konečné spotřebitele měla dále zrychlit.
  • Inflace ztrácí dech
    „Inflace dál ztrácí dech; v červenci klesla na 8,8 % % z červnových 9,7 %. Spotřebitelské ceny jsou tak v meziročním srovnání na nejnižší hodnotě od prosince 2021. Za poklesem z části stojí vysoká loňská srovnávací základna – pro připomenutí v loňském v červenci se inflace blížila ke svému vrcholu a dosahovala hodnoty 17,5 %,“ uvedl partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.
  • Inflace zůstala i v březnu na cíli ČNB
    V únoru se inflace po dlouhé době dostala na inflační cíl ČNB a zůstala tam i v březnu v souladu s naší prognózou. To je zajisté dobrá zpráva, nicméně jsou zřetelné rozdíly v jednotlivých oddílech spotřebního koše.
  • Inflace zůstala na svém
    Tuzemská inflace si pro nás opět připravila překvapení, když spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, přičemž naše i tržní prognóza očekávala stagnaci. Zásadní roli sehrál vývoj cen v oddílech alkoholické nápoje a tabák a také potraviny a nealkoholické nápoje. Na toto riziko jsme upozorňovali, že pokud neklesnou ceny potravin například jako v minulém měsíci, meziroční inflace zůstane v horním pásmu tolerančního pásma ČNB. To se také stalo, když inflace zůstala na úrovni 2,2 % stejně jako v červenci.
  • Inflace zůstává na vyšších úrovních
    Spotřebitelské ceny v ČR v červnu oproti květnu vzrostly o 0,5 %, což bylo desetinku nad naším odhadem i očekáváním trhu. V meziročním vyjádření došlo ke zpomalení inflace na 2,8 % z předchozího tempa 2,9 %.
  • Inflace zůstává nepřekvapivě vysoko
    Spotřebitelské ceny v ČR v prosinci oproti listopadu vzrostly o 0,4 %, a meziroční míra inflace zrychlila na 6,6 % z předchozích 6,0 %. To bylo v souladu s naším odhadem i průměrným očekáváním trhu. Nejistota odhadů byla i tentokrát vysoká, když se pohybovaly v širokém pásmu od 6,1 % y/y do 6,9 % y/y.
  • Inflace zůstává problém
    Ostře sledovaná americká inflační data dopadla opět hůř, než se čekalo. Spotřebitelské ceny sice meziročně zpomalily na 8,2 z 8,3 procenta, ale čekalo se ještě nižší číslo. Vyšší je také údaj o jádrové inflaci, kde vidíme nárůst na 6,6 z 6,3 pct. Podobně vyznívá také pohled na meziměsíční čísla, když se spotřebitelské ceny oproti srpnu zvedly o 0,4, respektive v jádrovém pojetí o 0,6 pct. Reakce finančních trhů je jednoznačně negativní. V reportu totiž najdeme pramálo důvodů k radosti. Inflaci sice brzdí levnější benzín či topný olej, ale tento efekt je slabší než v předchozích měsících. Navíc po posledním kroku OPEC+ je podle nás třeba počítat s tím, že dezinflační efekt energií bude menší i nadále.
  • Inflace zůstává výrazná a v červenci se nejspíše dostane ke 20 %
    Meziměsíční inflace zůstává nadále výrazná, po sezonním očištění se však již druhý měsíc v řadě snižovala. Spotřebitelské ceny se v červnu zvýšily v průměru o 1,6 % po růstu o 1,8 % v květnu. K poklesu meziměsíční dynamiky došlo i po sezonním očištění, a to z 1,6 % na 1,4 %. Na meziměsíčním růstu cen se podílely zejména náklady spojené s bydlením (příspěvek k meziměsíční inflaci ve výši 0,5 pb) odrážející v prvé řadě pokračující zdražování energií a imputovaného nájemného, a také potraviny (příspěvek 0,4 pb). V červnu rovněž výrazně rostly ceny pohonných hmot. Růst cen je nicméně i nadále hodně plošný. Ceny zboží i služeb rostly shodně o 1,6 %.
  • Inflace zůstává výrazná a v červenci se nejspíše dostane poblíž 20 %
    Meziměsíční inflace zůstává nadále výrazná, po sezonním očištění se však již druhý měsíc v řadě snižovala. Spotřebitelské ceny se v červnu zvýšily v průměru o 1,6 % po růstu o 1,8 % v květnu. K poklesu meziměsíční dynamiky došlo i po sezonním očištění, a to z 1,6 % na 1,4 % (o 0,2 pb klesla SA inflace také v květnu). Na meziměsíčním růstu cen se v červnu nejvíce podílely náklady spojené s bydlením (příspěvek ve výši 0,5 pb) odrážející zejména pokračující zdražování energií a imputovaného nájemného, a také potraviny (příspěvek 0,4 pb). Výrazně rovněž rostly ceny pohonných hmot (meziměsíčně o 3,8 %). Růst cen byl nicméně stále hodně plošný. Ceny zboží i služeb rostly shodně o 1,6 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy