Neděle 22. prosince 2024 02:01
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Ranní okénko - Německý průmysl potěšil

07.09.2021 09:01  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodit:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25,42

USD/CZK

21,41

EUR/USD

 

1,187

USD/PLN

3,813

Ropa Brent

USD/barel

72,61

Zlato

USD/unce

1817

Aktualizováno

8:49

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes se dozvíme statistiku českých maloobchodních tržeb za měsíc červenec. Podle nás dojde oproti červnu k dalšímu mírnému růstu, což by mělo ve srovnání s loňským rokem vynést dynamiku na úrovni 4,3 %. Trh je v tomto ohledu o něco méně optimistický, když čeká 3,6 %. Po předchozích 9,7 % by tak zdánlivě mělo dojít k citelnému zpomalení, což je ovšem dáno slábnoucím efektem snížené srovnávací základny z loňské vlny pandemie.

Ze sousedního Německa i z celé eurozóny dnes dorazí zářijové vydání indexu ZEW. Jeho podsložka očekávání by v Německu podle odhadů měla vykázat výrazný pokles ze srpnových 40,4 až na 30,3 bodu, což částečně reflektuje obavy o možné dopady šíření mutací koronaviru, zároveň ovšem s postupujícím ekonomickým oživení slábne silný kontrast mezi aktuální a očekávanou prosperitou. To by ostatně měla dokumentovat i podsložka hodnocení současné situace, která by naopak měla narůst z 29,3 na 34,0 bodů, čímž by se dostala na nejvyšší hodnotu od prosince roku 2018. 

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Česká registrovaná míra nezaměstnanosti v srpnu poklesla o jednu desetinu procentního bodu a dosáhla tak 3,6 %. Počet evidovaných uchazečů se meziměsíčně snížil o zhruba čtyři tisíce, když dosáhl 267 889, naopak počet volných pracovních míst narostl o téměř pět tisíc a činil 363 114, čímž opět překonal tuzemský historický rekord. V souladu se signály, které průběžně přicházejí z mnoha sektorů ekonomiky, hlad po pracovní síle nikterak nepolevuje.

Saldo českého zahraničního obchodu skončilo podruhé v řadě schodkem. Po červnových -6,1 mld. Kč se bilance posunula na -7,2 mld. Kč, mírně více, než se očekávalo. Za záporným saldem stojí kombinace dvou hlavních faktorů. Na jedné straně přetrvávají komplikace v nabídce, kdy je řada firem nucena odstavit část výroby, což se negativně prolíná i do výkonu exportu. Na druhé straně se tuzemská ekonomika nachází ve fázi oživení, které je taženo především spotřebou domácností a investicemi, zejména těmi do zásob. To se pak odráží ve vyšší poptávce nejen po domácím, ale i zahraničním zboží a službách.

I navzdory pokračujícímu nedostatku výrobních vstupů a chybějícím dvěma pracovním dnům dokázal český průmysl meziročně vykázat nárůst, konkrétně pak o 1,1 %. Po očištění právě o počet pracovních dnů se jednalo o růst o 7 %. Byť do meziročního výsledku nadále promlouvala mírně snížená srovnávací základna z loňska, meziměsíční růst na úrovni 2,1 % dokazuje, že se český průmysl skutečně držel na pozitivní trajektorii. S přihlédnutím k napjatým podmínkám, které momentálně panují v dodavatelských řetězcích, kde probíhá lítý boj o každý kamion či paletu materiálu, lze červencový výsledek interpretovat jako poměrně povzbudivý.

Německé tovární objednávky v červenci zaskočily svižnou dynamikou, když namísto očekávaného poklesu o 0,7 meziměsíčně přidaly 3,4 %. Velkou měrou se na tomto výsledku podílela silná poptávka po německých lodích určených pro export. Také příjemné, byť znatelně menší, překvapení přinesla data o červencovém výkonu německého průmyslu. Objem produkce meziměsíčně narostl o 1,0 %, což v meziročním srovnání po očištění o kalendářní vlivy odpovídá 5,7 %, zatímco trh vyhlížel pouze 5,1 %. Nejvíce se dařilo výrobcům investičních statků, kde meziměsíční dynamika dosáhla 3,2 %, naopak pokles o 3,2 vykázal sektor energií.

Bez překvapení se obešla zářijová edice indexu Sentix ze zemí eurozóny. Výsledek na úrovni 19,6 bodu se prakticky přesně trefil do tržního odhadu a oproti srpnu tak poklesl o 2,6 bodu. Stále se ovšem nachází bezpečně nad pětiletým průměrem, který činí 7,5.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Maloobchodní tržby (červenec, r/r v %)

4,3

3,6

9,7

 

 

 

 

11:00

SRN

ZEW index očekávání (září, v b.)

30,0

30,3

40,4

 

 

 

 

11:00

SRN

ZEW index současnosti (září, v b.)

30,0

34,0

29,3

 

 

 

 

11:00

EUR

ZEW index očekávání (září, v b.)

-

-

42,7

 

 

 

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČT: zasedání ECB, SRN zahraniční obchod, USA týdenní statistika z trhu práce
PÁ: ČR spotřebitelská inflace CPI, USA výrobní inflace PPI 

Autor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Německé ceny prohloubily pokles
    Dnes ráno dorazí od Českého statistického úřadu zpřesněný odhad růstu HDP za letošní třetí čtvrtletí. To bylo výrazně méně zasaženo restrikcemi a ekonomika si v něm tak dočasně oddechla, když měla mezikvartálně vyrůst o 6,2 %, což ovšem nadále znamená oproti loňsku propad o 5,8 %. Dnešní údaj bude zajímavý jednak kvůli potenciální revizi, kterou vzhledem k dramatickým okolnostem nelze vyloučit, a hlavně pak kvůli možnosti nahlédnout i do detailnější struktury HDP.
  • Ranní okénko - Německé ceny v průmyslu svižně vzrostly, z pracovního trhu USA dorazilo zklamání
    Dnešní ekonomický kalendář nabízí jen sekundární data. Dorazí běžný účet platební bilance eurozóny za duben a před necelou hodinou německý Destatis zveřejnil květnovou statistiku cen průmyslových výrobců. V USA dnes nebudou zveřejněna žádná ekonomická data, avšak na trhu budou možná pozorovatelné dozvuky zasedání Fedu.
  • Ranní okénko - Německé ceny výrobců překvapily růstem
    Dnešní měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky podle nás změnu v nastavení měnových podmínek nepřinese. Úprava sazeb prakticky nepřichází v úvahu a alternativní nástroje, jako jsou programy TLTRO či PEPP byly čerstvě rekalibrovány na zasedání předchozím. Přesto budeme pozorně sledovat, jak se ECB alespoň rétoricky vyrovná s nečekaně tvrdým dopadem dalších pandemických vln na evropské ekonomiky. Prezidentka Christine Lagardová by také mohla naznačit, jakým směrem se ubírá připravovaná změna dlouhodobé strategie ECB, která je avizována na léto letošního roku.
  • Ranní okénko - Německé ekonomice se nedaří odrazit ode dna
    Zájem investorů se na konci týdne otáčí zpět do USA, kde mj. vychází Fedem více favorizovaný ukazatel inflace v podobě PCE indexu, doplněný o data o osobních příjmech a výdajích. Cenová hladina dle tohoto ukazatele patrně rostla podobným meziměsíčním tempem jako v případě CPI a to poblíž 0,2 %.
  • Ranní okénko - Německé maloobchodní tržby se propadly
    Dnes dorazí zpřesněný odhad vývoje českého HDP v posledním čtvrtletí loňského roku z dílny Českého statistického úřadu. Kromě tradičních detailnějších informací o vývoji tuzemského hospodářství bude dnešní údaj zajímavý i z pohledu případné revize. Vzhledem k dynamice vývoje je totiž tato eventualita pravděpodobnější než obvykle a data naznačují, že by mohlo dojít k mírnému zlepšení původně udávaného poklesu o 5 % meziročně.
  • Ranní okénko - Německo přináší smíšená data, oživení zatím vzdálené
    Dnes byly již před několika okamžiky zveřejněny hlavní ukazatele tohoto dne, které nabídla německá ekonomika. Po včerejším překvapivě příznivém výsledku červnových průmyslových objednávek dnes německý průmysl také překvapil, když jeho produkce oproti našemu i tržnímu odhadu růstu ve výši 1 % v červnu meziměsíčně vzrostla o 1,4 %. Květnový výsledek byl však revidován směrem níže z -2,5 % na -3,1 % m/m.
  • Ranní okénko - Německou ekonomiku podpořil export a investice ve stavebnictví
    Dnešek odstartuje tuzemský únorový konjunkturální průzkum. Přetrvávající ekonomické uzavírky a nepříznivá epidemická situaci budou nadále limitovat prostor ke zlepšení. Opět lze počítat s vývojem charakteristickým pro podzimní a zimní vlny pandemie, tedy že průmysl odolává, zatímco sektor služeb pokulhává, což zrcadlí i indikátory sentimentu. Vzhledem k nedávným ekonomickým údajům budou zajímavé dva body. Zaprvé, zda se nůžky mezi průmyslem a službami dále rozevřely, jak ukázal výsledek únorového PMI v Německu a eurozóně. A zadruhé, zda průzkum v odvětví průmyslu naznačí, do jaké míry jsou čeští výrobci omezeni aktuálními sílícími komplikacemi v dodavatelských řetězcích. Tato informace je směrodatná nejen pro další vývoj cen v průmyslu, které v lednu rostly dvakrát větším tempem, než se čekalo, ale i z hlediska výkonu průmyslové výroby a exportu – dvou hlavních tahounů české ekonomiky v posledních několika měsících.
  • Ranní okénko - Německo zůstává pod tlakem, na rychlé oživení to nevypadá
    Závěr týdne přinese německý Ifo index, který je považován za jeden z nejpřesnějších ukazatelů dalšího ekonomického vývoje u našeho západního souseda. Ostře sledována je zejména složka budoucích očekávání, která by měla podle mediánu trhu setrvat na červencových hodnotách v blízkosti 83,6 bodu. Na první pohled abstraktní číslo je hluboko pod dlouhodobým průměrem. Po sérii zlepšení se do Německa vrací vlna pesimismu a index budoucího výhledu od letošního dubna nepřetržitě klesá.
  • Ranní okénko - Německý index cen dovozů je rekordně vysoko, tamní spotřebitelská důvěra pozitivně překvapila
    Dnes dorazí statistika objednávek dlouhodobé spotřeby v USA. V Německu byly ráno zveřejněny ceny importu a spotřebitelská důvěra GfK. Ekonomický kalendář eurozóny i ČR je pro dnešek prázdný. Koruna se oproti euru stále drží na slabší úrovni EUR/CZK 25,71. České měně ani ostatním měnám středoevropského regionu se včera moc nedařilo. Za tím lze z části hledat jízdu dolaru, který v porovnání se začátkem týdne vůči euru přechodně posílil až o 0,6 %.
  • Ranní okénko - Německý maloobchod zaznamenal obří nárůst tržeb
    Dnešní ekonomický kalendář je téměř prázdný a jedinou výjimkou bude odpolední informace o objemu amerických továrních objednávek za měsíc březen. Od těch si trh po únorovém meziměsíčním poklesu o 0,8 % tentokrát slibuje nárůst o 1,3 %.
  • Ranní okénko - Německý průmysl zklamal, co předvede ten český?
    Dnešní den zahájíme dvěma údaji z tuzemska, odkud se dočkáme srpnových dat o zahraničním obchodu a o průmyslu. Obchodní bilance by podle našeho odhadu měla vykázat schodek na úrovni 5,7 mld. Kč, což by oproti předchozímu měsíci znamenalo kosmetické zlepšení. Od průmyslu i vlivem jednoho dodatečného pracovního dne čekáme meziroční nárůst produkce o 6,9 %.
  • Ranní okénko - Německý trh práce se pomalu zvedá, maloobchod je ale stále v útlumu
    Dnešní kalendář je téměř prázdný, z Evropy se dočkáme jen dubnového výsledku růstu indexu cen výrobců za měsíc duben. Po březnovém meziročním zdražení o 4,3 % je tentokrát trh nastaven dokonce na 7,5 %. Na tomto očekávání má ovšem lví podíl efekt srovnávací základny z loňského prvního lockdownu, který se nejvíce projeví v cenách energií. I meziměsíční nárůst, který se čeká na úrovni 1,0 %, ovšem není zcela zanedbatelný.
  • Ranní okénko - Nezaměstnanost by dnes měla klesat, mzdy reálně v záporných číslech
    Za několik málo okamžiků zjistíme, jak se na začátku roku vyvíjela nezaměstnanost v ČR. Následovat bude upřesnění HDP v eurozóně za poslední kvartál minulého roku a odpoledne čeká Polskou národní banku rozhodnutí ohledně navýšení sazeb. Před pár minutami zveřejnil čísla o průmyslu Spolkový statistický úřad a víme tak, že meziročně se v lednu průmyslová výroba zvýšila o 1,8 %, namísto očekávaného poklesu o 1,7 %. Výraznější revize směrem vzhůru se dočkal i prosincový výsledek. Včera přinesla menší zklamání informace ohledně dynamiky průměrné české mzdy ve 4. čtvrtletí 2021, která reálně poklesla o 2 %.
  • Ranní okénko - Nezaměstnanost katalyzátorem ekonomického dne
    Již za několik okamžiků Ministerstvo práce a sociálních věcí vydá aktualizaci statistiky nezaměstnanosti v ČR o nová data za měsíc březen. Naše prognóza počítá s poklesem podílu nezaměstnaných na 3,8 %, což by představovalo mírné zlepšení oproti prvním dvěma měsícům tohoto roku, kdy nezaměstnanost dosahovala 4 %. Ani na začátku roku i přes nedobrou kondici české ekonomiky nezaměstnanost neroste. Trh práce tak zůstává i nadále napjatý, což může v dlouhodobém horizontu nejen brzdit českou ekonomiku, ale také vytvářet proinflační riziko.
  • Ranní okénko - Nezaměstnanost v ČR poklesla, inflační očekávání v eurozóně dále rostou
    Čtvrtek je jediným dnem v tomto týdnu, kdy nedorazí žádný údaj z tuzemské ekonomiky. I v globálním měřítku bude nouze o data, a tak dorazí pouze každotýdenní údaje z amerického trhu práce, konkrétně o počtu nově podaných i pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V obou případech se očekává stagnace na podobných hodnotách jako v předchozím týdnu.
  • Ranní okénko - Nezaměstnanost v ČR se mírně zvýší
    Za pár okamžiků zveřejní Ministerstvo práce a sociálních věcí aktuální výši nezaměstnanosti v České republice. Podíl nezaměstnaných v červnu činil 3,4 % a očekáváme, že v červenci došlo k nárůstu na 3,6 %. Důvodem tohoto navýšení je primárně vliv sezónnosti, kdy se na trh práce dostávají absolventi škol a rovněž již klesá počet pracujících v některých letních sezónních pracích. Neměl by to tak být začátek rostoucí nezaměstnanosti v České republice a očekáváme, že se bude pohybovat na podobných hodnotách i ve zbytku roku 2023.
  • Ranní okénko - Nezaměstnanost v eurozóně klesá, ceny výrobců prudce rostou
    První pátek v měsíci je doménou zejména amerických dat z trhu práce. Dozvíme se tak jestli v únoru poklesla míra nezaměstnanosti pod 4 %, kolik pracovních míst bylo vytvořeno nebo jakým tempem rostly mzdy. Z Evropy pak dorazí z různých zemí data ohledně lednového maloobchodu a s tím i čísla za celou eurozónu. V Česku je z pohledu ekonomických dat klid před bouří, kdy příští týden dorazí čísla o mzdách, nezaměstnanosti, inflaci anebo průmyslu.
  • Ranní okénko - Nezaměstnanost v eurozóně poklesla na rekordní minimum
    Dnešek v jinak nabitém týdnu nenabízí žádná významnější ekonomická data a jak domácí, tak globální investoři budou vyčkávat zejména na čtvrteční výsledek inflace. To totiž vychází údaj z amerického i českého trhu, kde v obou případech prosincová meziroční dynamika nabídne srovnatelné hodnoty jako v listopadu, s možností mírného růstu. Pro ČNB se toho bez ohledu na výsledek příliš nezmění, kdy hlavní pozornost bude směřovat až k hodnotě za leden. U Fedu může být reakce již zítra silnější, kdy investoři i nadále očekávají, že první snížení sazeb přijde již na březnovém zasedání a přikládají tomuto scénáři zhruba 60% šanci. Překvapení ve směru vyšší inflace by patrně vedlo k posunutí odhadů na načasování až na letošní květen.
  • Ranní okénko - Nižší inflace v USA, Fed se snižováním sazeb ale spěchat nebude
    Po včerejší spotřebitelské inflaci se dnes dozvíme ze Spojených států také květnový údaj o výrobní inflaci. Trh v meziměsíčním srovnání očekává zpomalení dynamiky růstu cen ve výrobě z 0,5 % na 0,1 %, meziročně se ovšem předpokládá zvýšení z 2,2 % na 2,5 %.
  • Ranní okénko - Nižší růst HDP v ČR i Německu; připraví si Fed půdu pro snížení sazeb v září?
    Hlavní událostí dnešního dne bude zasedání Fedu. Na tomto měnově-politickém jednání se sice nečeká změna kurzu měnové politiky, když všichni analytici (včetně nás) v rámci ankety agentury Bloomberg očekávají stabilitu sazeb. Rovněž trh plně zaceňuje tuto možnost. Zajímavější tak bude pravděpodobně až následná tisková konference předsedy Jerome Powella. Bude bedlivě sledováno, zda přijde jakýkoli signál či komentář k aktuálně předpokládanému zahájení cyklu snižování sazeb na zářijovém zasedání.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank