Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:09
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Graf dne: COPPER (27.04.2021)

27.04.2021 11:01  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rally na trhu s mědí pokračuje. Průmyslový kov už vyskočil o 110 % z minim března 2020 a dnes prorazil úroveň $9 800. Měď se obchoduje na nejvyšší úrovni od března 2011 a cena směřuje k úrovni vrcholu předchozího supercyklu na úrovni $10 160.

Měď není jediným průmyslovým kovem, který v současnosti zaznamenává cenové vzestupy. Daří se také dalším kovům a komoditám. Důvodem je několik faktorů. Globální ekonomika se vzpamatovává z pandemické krize a zároveň velké ekonomiky směřují k zelené energii, která poptávku po průmyslových kovech, včetně mědi, dále navyšuje. V pozadí samozřejmě stojí uvolněná měnová politika centrálních bank. Na straně nabídky se naopak trh potýká s nedostatkem nových projektů a hrozbami stávek v čilských dolech.

COPPER, interval W1. Zdroj: xStation5

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Graf dne: Cena ropy pokračuje v masivním růstu
    Ropa na začátku nového měsíce pokračuje v růstu. Cena severomořského Brentu dnes překonala úroveň 30 dolarů za barel poprvé od poloviny dubna. Futures rostou už pátou seanci v řadě a pokud dnes ropa uzavře seanci v zisku, bude se jednat o nejdelší růst za posledních 9 měsíců. Cena texaského benchmarku WTI se od poloviny minulého týdne, kdy se pohybovala v blízkosti 10 dolarů za barel, téměř zdvojnásobila. Ropě pomáhá důvěra ve snižování přebytku nabídky nad poptávkou na trhu. Postupné uvolňování opatření proti koronaviru ve světě zvyšuje poptávku po palivech. Na straně nabídky je důležitým faktorem dohoda zemí OPEC+ o omezení produkce, která začala platit od začátku měsíce. Důležitým indikátorem uklidňujícího se trhu je klesající contango mezi nejbližšími ropnými kontrakty. Dnes se dostalo na měsíční minimum.
  • Graf dne: Cena zemního plynu v USA klesla nejníže od roku 2012
    Podzimní pokles cen amerického zemního plynu není příliš obvyklý. Přesto dnes listopadový kontrakt zemního plynu na ne...
  • Graf dne: Cena zlata krutě ztrácí, padá k měsíčním minimům
    Ještě v polovině měsíce to vypadalo na novou hvězdu. Cena zlata atakovala hladinu 1200 dolarů za unci, která byla k vidění naposledy v černu. Růstové momentum nevydrželo a v posledním týdnu přešlo do volného pádu. Dnešní pokles o 1,1 % zastavila zatím hladina 1123 dolarů za unci na úrovni blízké měsíčním minimům.
  • Graf dne: Cena železné rudy dnes padá o brutálních 11%, pokračuje výprodej na AUD
    Tlak na pokles cen železné rudy v Číně nepolevuje. Za poslední 3 týdny cena ztratila už téměř třetinu. Jen dnes padla ...
  • Graf dne: Cena železné rudy je jako na houpačce, opět v býčím trendu navzdory ostatním komoditám
    Přes veškeré problémy Číny, o kterých je v posledních týdnech slyšet, přes pád průmyslových a části drahých kovů, po k...
  • Graf dne: Ceny zemního plynu propadly ke čtyřletým minimům
    Tlak na pokles cen amerického zemního plynu neustává. Z devítiměsíčních maxim, na které se plyn dostal na počátku listopadu, už ztratil více než 30 % a obchoduje se na nejnižších úrovních za takřka 4 roky. Dnes se cena dokonce dostala až pod úroveň 1,9 USD/MMBtu. Dle některých analytiků se cena plynu musí pohybovat minimálně v okolí 2,5 dolaru, aby se producenti nepropadli do ztrát. Za poklesem ceny stojí primárně vysoká nabídka komodity na trhu a také teplotně mírný průběh zimy v Severní Americe. Za výrazným nárůstem produkce v posledních letech stojí nové technologie těžby z břidličných vrstev. Zásoby plynu se aktuálně nacházejí nad pětiletým průměrem a exporty jsou dokonce rekordní. USA jsou v současnosti největšími producenty plynu na světě. V minulém roce přesáhla těžba 96 miliard kubických stop denně.
  • Graf dne: Contango na mědi je špatnou zprávou pro býky
    Dlouhé měsíce byli na trhu s mědí více aktivní býci. Kromě růstu ceny se tento stav projevoval na forwardové křivce, kde byly aktuální kontrakty dražší než kontrakty budoucí. Trh byl tedy ve stavu backwardation, který obvykle značí aktuální „hlad“ po instrumentu (nebo aktuální problémy na straně nabídky). Situace se však v druhé polovině září rychle otočila. Až 40 dolarový spread mezi spotem a tříměsíčním forwardem ve prospěch spotové ceny se během necelých dvou týdnů dostal na více než 10 dolarový spread ve prospěch 3M forwardu. Trh se tak rychle dostal do tzv. contanga, které je odrazem ochabující čínské poptávky. Dle posledních dat navíc zásoby monitorované londýnskou komoditní burzou vzrostly na nejvyšší úroveň od května.
  • Graf dne: Copper (16.08.2022)
    Měď dokázala uhájit hlavní support navzdory vyhlídkám na zpomalení poptávky z Číny. Druhá největší ekonomika světa vykázala za červenec neuspokojivá data o průmyslové výrobě, investicích do fixních aktiv a maloobchodních tržbách, což přinutilo PBOC snížit klíčové úrokové sazby z úvěrů, aby oživila poptávku. Na druhou stranu nízké zásoby a pokračující problémy s nabídkou podporují býky. Zásoby komodity na burzách v Londýně a Šanghaji se zmenšují, zatímco velcí výrobci upozorňovali na různá přerušení dodávek, která snížila produkci.
  • Graf dne - Copper (20.05.2024)
    CFD na měď dnes posilují o 2,30 % a blíží se k další důležité úrovni 11 000 USD za tunu. Měď zároveň zaznamenává největší zisky mezi ostatními průmyslovými kovy. V současné době je hlavním katalyzátorem růstu stlačení marží čínských zpracovatelů po loňském propadu nabídky měděné rudy a koncentrátů. Optimistický výhled podporuje několik silných faktorů, včetně rostoucí poptávky ze strany odvětví obnovitelných zdrojů energie, elektromobilů a rostoucího odvětví umělé inteligence.
  • Graf dne - COPPER (24.05.2023)
    Kotace mědi (COPPER) se dnes obchodují o více než 1,5 % níže a propadly se pod psychologickou hranici 8 000 USD. Měď stále více klesá, protože investoři již nevidí tak dobré vyhlídky na hospodářské oživení v Číně v tomto roce. Přicházející údaje z Říše středu naznačují, že oživení spotřeby v této zemi je prozatím ošidné, což v kombinaci se skutečností, že Čína tvoří téměř polovinu celosvětové poptávky po této komoditě, vytváří mix, který kazí náladu na tomto kovu.
  • Graf dne - COPPER (28.08.2024)
    Futures na měď (COPPER) se dnes obchodují o více než 1,5 % a po působivém srpnovém oživení ustupují. Čínské zásoby mědi v červnu tohoto roku dosáhly historických maxim s 336 000 tunami, ale od té doby jsou na poklesu. Zároveň také v červnu dosáhl čínský export mědi rekordních 158 tisíc tun, což jen potvrzuje, že poptávka v domácí ekonomice, která se potýká s krizí ve stavebnictví, je (nebo alespoň byla) velmi slabá.
  • Graf dne - COTTON (08.11.2024)
    Futures kontrakty na bavlnu (COTTON) obchodované na burze ICE v posledních týdnech prudce klesají a testují úrovně pod psychologickou podporou 70 USD za balík. Rally byla zastavena nepříznivou kombinací faktorů v podobě nižších než očekávaných odhadů škod na úrodě způsobených hurikány, značnou nabídkou z Brazílie a posilujícím dolarem při současném poklesu cen ropy. Bavlna se však dokázala odrazit od úrovně kolem 69 dolarů za balík, dnes posílila o téměř 3 % a otestovala oblast 73 dolarů, což někteří mohou číst jako pokus o pokračování změny trendu směrem vzhůru.
  • Graf dne – COTTON (19.09.2024)
    Futures na bavlnu na ICE (COTTON) se po silném včerejším výprodeji odrazily ze 70 USD na téměř 72 USD, protože američtí prognostici hurikánů sledují novou potenciální bouři formující se v Karibském moři. Pokud jde o tuto chvíli, povodně a silné deště zasáhly dodávky z důležitých bavlnářských států, jako je Mississippi a Oklahoma, což potenciálně povede k dalšímu snížení produkce v říjnové zprávě USDA WASDE.
  • Graf dne - COTTON (24.07.2024)
    Ceny zemědělských komodit na Chicagské komoditní burze (CBOT) v posledních měsících většinou klesaly. Nekomerční investoři (velké hedgeové fondy, instituce, velcí individuální spekulanti) udržují na CBOT Grains podle údajů Commitment of Traders (k 16. červenci 2024) převažující čisté krátké pozice ve výši více než -517 000 kontraktů, zatímco komerční investoři (producenti a společnosti zajišťující dodávky) mají zároveň vysoké čisté dlouhé pozice. Obecně řečeno, komerční firmy zvyšují čisté dlouhé pozice, zatímco spekulanti přidávají krátké pozice, což naznačuje pokračování klesajícího trendu. Kontrakty na bavlnu (COTTON) patří v letošním roce mezi zemědělskými komoditami k nejvíce "pošramoceným".
  • Graf dne: Česká koruna je k euru nejsilnější za posledních 7 let
    Nový rok české koruně svědčí. Dopoledne se EURCZK dostal až na úroveň 25,1180 a prorazil tak pointervenční minima v blízkosti 25,1800 EURCZK, kterých měnový pár dosáhl v lednu 2018. Koruna byla silnější než dnes naposledy na počátku ledna 2013. Na české měně se sešlo několik pozitivních faktorů. Jedním z nejdůležitějších jsou Carry Trades ( investiční strategie, která využívá rozdílu úrokové míry). Investoři si čím dál více půjčují nízko úročené měny (stále častěji eura) a investují do více úročených aktiv (koruna i další středoevropské měny). Díky rostoucí inflaci (v prosinci na 3,2 % dle ČSÚ) a tedy očekávání zvýšených úrokových sazeb se potenciál koruny dále zvyšuje. Hlavní úroková sazba ČNB vystoupala v minulém roce na 2 % a výrazně tak převyšuje základní úroky, které nabízejí hlavní světové centrální banky. Koruně také pomáhá nízká riziková averze spojená s podpisem obchodní dohody mezi USA a Čínou a relativně příznivá makrodata z domácí ekonomiky.
  • Graf dne: Čína musí výrazně zvýšit nákupy americké ropy
    Spojené státy a Čína podepsaly ve středu první fázi obchodní dohody. Čína se zavázala k importům z americké ekonomiky ve výši 200 miliard dolarů v letech 2020 a 2021, z čehož 52,4 miliard dolarů by mělo mířit na nákup energetických produktů. Ještě před obchodní válkou se maximální měsíční americké exporty ropy a plynu vyšplhaly na 1,5 miliardy dolarů. Pokud by měla být smlouva dodržena, tak budou muset Číňané každý měsíc tyto maximální nákupy navýšit o čtvrtinu. Nejvyšší čínské importy ropy dosáhly v lednu 2018 na 14,7 milionu barelů. V tomto roce by však měly vystoupat na průměrně 21,9 mil. barelů a v roce 2021 dokonce na 36,2 milionu barelů. Tyto úrovně jsou výpočtu agentury Bloomberg a počítají s průměrnou cenou 65 dolarů za barel. Je otázkou, zda je takový nárůst z technického pohledu vůbec realizovatelný.
  • Graf dne: Čína stojí pouze za 1,6 % příjmu společností indexu S&P 500
    O hospodářském zpomalování Číny a turbulencích na tamním akciovém trhu už toho bylo v posledních měsících napsáno spou...
  • Graf dne: Čína už dva měsíce v řadě dováží nejvíce mědi v historii
    Čínské importy surové mědi se v červenci už druhý měsíc v řadě dostaly na historické rekordy. Objem importů dosáhl na 0,762 mil. tun po červnových 0,647 mil. tun. Importy tak překonaly předchozí rekordy z roku 2016. Jedná se o velmi silný signál rostoucí poptávky na trhu, kde se spotřebovává takřka polovina veškeré globálně vytěžené mědi. Velké objemy nákupů mohou být důsledkem strachu z přerušení těžby v některých významných jihoamerických dolech, které se v posledních měsících potýkaly s omezením těžby v důsledku koronaviru. Z březnových minim už cena mědi na londýnské burze vzrostla o 44 % na aktuálních 6370 dolarů za tunu.
  • Graf dne: Čínská ekonomika utrpěla na počátku roku historické zpomalení
    Přicházející data ukazují na výrazný propad čínské ekonomiky. Šíření koronaviru zavřelo továrny, obchody, restaurace a další podniky. Dnešní statistiky průmyslové produkce za leden-únor ukázaly propad o 13,5 % (samotná data za leden nebyla zveřejněna). Investice do fixních aktiv klesly o 24,5 % a maloobchodní prodeje ztratily 20,5 %. Pokles důležitých ekonomických indikátorů se udál i přes aktivitu čínské centrální banky, která naposledy v pátek snížením rezerv poskytla bankám více likvidity, které mohou být prostřednictvím úvěrů pumpovány do ekonomiky. Nabízí se srovnání s děním během poslední finanční krize, která skončila před 10 lety. Tehdy se sledované makro vůbec nedostalo do negativního teritoria. Průmyslová produkce a maloobchodní prodeje pouze zpomalily a naopak díky stimulům výrazně stouply investice do fixních aktiv.
  • Graf dne: Čínská poptávka po ropě klesla nejníže od roku 2016, Brent padá
    Ropa stála na čele instrumentů, které v druhé polovině ledna výrazně a velmi rychle negativně reagovaly na zprávy o novém čínském koronaviru. Poslední data importů ropy do Číny paniku dobře vysvětlují. Sedmidenní průměr importů ropy do Číny do 29. ledna klesl na 8 mil. barelů denně z 11 mil. barelů, kde se průměr pohyboval v první polovině tohoto měsíce. Importy ropy do Číny se na těchto úrovních pohybovaly naposledy v roce 2016. Zdá se, že ropné trhy zažívají největší poptávkový šok od finanční krize, která skončila více než před deseti lety. Virus způsobil pětinový pokles poptávky největšího světového importéra. Situace by mohla donutit organizaci OPEC ke snížení kvót na mimořádném zasedání. Dnes ceny ropy opět výrazně ztrácejí. Severomořský Brent padá k úrovni 55 dolarů za barel, kde se naposledy pohyboval na počátku roku 2019.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
FXDD
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani