Sobota 21. prosince 2024 19:56
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Britská vláda dává ruce pryč od záchrany majitele ostravských hutí, který je na pokraji krachu. Johnsonův kabinet označuje jeho finance za „velmi, velmi neprůhledné“

13.04.2021 14:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Britská vláda dává ruce pryč od záchrany skupiny GFG Alliance Brita indického původu Sandžíva Gupty. Do jejího majetku patří také společnost Liberty Ostrava, tedy někdejší Nová huť (Klementa Gottwalda), později ArcelorMittal Ostrava. Ostravské hutě zaměstnávají přes šest tisíc lidí. 

Na pokraji zhroucení se skupina GFG Alliance, která zastřešuje Guptův ocelářský, hliníkárenský a energetický byznys, ocitla už kraje letošního roku. V případě kolapsu by byly ohroženy tisíce pracovních míst v ostravských hutích, což může být nepříjemný předvolební bolehlav pro vládu Andreje Babiše. 

Britský premiér Boris Johnson přitom ještě začátkem dubna vyzdvihoval strategickou důležitost ocelářského a podniku a naději, že se Guptovu skupinu podaří zachránit. Dnes ale britský ministr financí Kwasi Kwarteng během slyšení před příslušným výborem britského parlamentu uvedl, že záchrana GFG Alliance za veřejné peníze by byla „velmi nezodpovědná“. Nelze podle něj poskytovat peníze daňových poplatníků společnostem, jejichž hospodaření je „velmi, velmi neprůhledné“. 

Podle jednoho z plánů britské vlády, z letošního března, měl Johnsonův kabinet ocelářské a další závody Guptovy skupiny převzít tehdy, pokud by mělo dojít k jejímu definitivnímu zhroucení. Britská vláda by za veřejné peníze převzala i Liberty Steel, tedy i ostravské hutě, než se najde jejich nový kupec. Najít kupce však může být za současných podmínek ve světovém ocelářství krajně problematické. Nyní tedy navíc britská vláda zjevně plán převzetí vypouští z okruhu možných scénářů. 

Podle dříve zveřejněných soudních dokumentů GFG Alliance už letos v únoru oznámila svému největšímu věřiteli, britsko-australské společnosti Greensill Capital, že bez jeho finanční pomoci se ocitne v bankrotovém stavu, resp. tedy v insolvenci. Jenže právě sama Greensill Capital je nyní v insolvenci.   

Společnost Greensill Capital měla Guptovi poskytnout půjčky, jimiž financoval právě i koupi ostravských hutí. Za provozní úvěr v objemu dvě miliardy korun se zaručila česká státní pojišťovna EGAP.    

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Britská produkce v listopadu zaváhala, analýza EUR/GBP
    Britská výrobní produkce a průmyslová produkce stagnovaly v listopadu a negativně tak překvapily trh. V meziměsíč...
  • Britská produkce v únoru ožila
    Britská produkce překonala očekávání, když v únoru výrazně vzrostla. Dobrý výsledek je zásluhou 0,8 procentního r...
  • Britská průmyslová produkce zklamala
    Britská průmyslová produkce v listopadu rostla méně, než se očekávalo i navzdory zvýšené produkci ropy a p...
  • Britská průmyslová produkce zklamala, překvapili naopak Němci, analýza EUR/GBP
    Britská průmyslová produkce v srpnu meziměsíčně zpomalila o 1,1 procenta a vyslala tak negativní signál o síle os...
  • Britská průmyslová produkce zklamala. Příliv dobrých dat z Británie už není co býval
    Mezitím co trh čeká na odpolední zasedání Bank of England, přišla z Británie čerstvá data, která librové býky zrovna nepotěšila. Británie zveřejnila výsledky průmyslové produkce a produkce ve zpracovatelském sektoru a v obou případech jsme se dočkali špatných zpráv. Produkce ve zpracovatelském sektoru se totiž propadla o 0,6 %, zatímco trh počítal s pádem o 0,1 %. Květnová čísla navíc přinesla revizi minulého měsíce, podle které se v předcházejícím měsíci produkce nepropadla o 0,1 % ale o 0,3%. Hůře si vedla také produkce celého průmyslu, které v sobě zahrnuje i těžební operace a která klesla meziměsíčně o 0,5 %. Není tedy divu, že na dnešní čísla libra reagovala následovně?
  • Britská recese libru příliš nerozhodila
    Libra se překvapivě brání poklesu vůči americkému dolaru. Někteří analytici tvrdí, že americký dolar v roce 2024 vůči svým hlavním protějškům oslabí, ale nevysvětlují, proč by se tak mělo stát. Stručně připomeňme, že Federální rezervní systém začne snižovat sazby (s největší pravděpodobností) letos v létě a Bank of England začne snižovat sazby také v roce 2024, a to možná jen o pár měsíců později než Fed. Proč by tedy měl americký dolar oslabit?
  • Britská ropná společnost BP chce propustit 10.000 zaměstnanců
    Britská ropná společnost BP chce propustit zhruba 10.000 zaměstnanců, což odpovídá asi 15 procentům celkové pracovní síly. Firma dnes uvedla, že pandemie nemoci covid-19 prudce snížila ceny ropy i poptávku po této surovině. Generální ředitel Bernard Looney také plánuje, že zaměření podniku posune od těžby ropy a zemního plynu více k obnovitelným zdrojům energie, informovala agentura Reuters.
  • Britská společnost Vodafone hodlá zrušit 11.000 pracovních míst
    Britská telekomunikační společnost Vodafone Group hodlá v následujících třech letech zrušit 11.000 pracovních míst. Firma, která působí také v České republice, to dnes oznámila v tiskové zprávě. Vodafone po celém světě zaměstnává kolem 100.000 lidí. Plánované snižování počtu zaměstnanců je nejrozsáhlejší v historii podniku, uvedla agentura Reuters.
  • Britská superzbraň v měnové válce
    Nick Beecroft, předseda představenstva Saxo Capital Markets UK Limited, Saxo Bank. Myslím, že by bylo fér říct, že jsm...
  • Britská vláda bude v stredu hlasovať o alternatívnych scenároch Brexitu
    Britská vláda schválila dodatok, podľa ktorého budú poslanci dolnej snemovne v stredu hlasovať o alternatívach k dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Schválený návrh umožní sériu hlasovaní o alternatívnych scenároch Brexitu, čo zahŕňa napríklad zotrvanie Británie v colnej únii, alebo v jednotnom trhu, či druhé referendum o Brexite.
  • Britská vláda schválila prodej pošty Royal Mail firmě Křetínského
    Britská vláda schválila prodej firmy International Distribution Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, firmě EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského. Vyplývá to z dnešního oznámení vlády. Cena zbylého podílu činí zhruba 3,6 miliardy liber (přibližně 108 miliard Kč), což celý podnik ohodnocuje na 5,3 miliardy liber (160 miliard Kč) včetně dluhu. Převzetím IDS Křetínský získává Royal Mail.
  • Britská vláda zmasakrovala dluhopisy i libru. Závěr týdne pod tíhou špatných zpráv
    Náladu investorů v posledních týdnech podlomila americká inflace spolu s jestřábím Fedem. Výrazně propadly dluhopisy, nárůst výnosů dostal pod tlak akcie a jejich kondici dál sráží klesající výhled pro fundament. Z tohoto soudku je například dnešní série horších indexů nákupních manažerů z eurozóny. Jenže to není vše. Že se podmínky zhoršují, dokládají přehodnocené výhledy pro akcie od velkých amerických bank. Dále to stále více vypadá, že strmý nárůst hypotéčních sazeb převáží zamrzající americký realitní trh směrem dolů. A k tomu se samozřejmě přidává technické varování s tím, jak se trhy blíží minimům z června.
  • Britská výroba drží solidní tempo, analýza EUR/GBP
    Britská výroba se v říjnu mohla těšit z nejrychleji rostoucích objednávek k exportu za poslední dva roky. Dobrý stav výrobního sektoru...
  • Britská výroba roste pomaleji, než se očekávalo, analýza EUR/GBP
    Britským společnostem se podařilo v prosinci zvýšit výrobní produkci, meziměsíčně došlo k expanzi o...
  • Britská výroba znovu slaví úspěch, kanadský trh práce zaváhal; analýza USD/CAD
    Britská výrobní produkcedosáhla v prvním čtvrtletí 1,4 procentního růstu a vytvořila tak nejlepší 3měsíční...
  • Britská zaměstnanost na rekordním maximu, slabší březnová data pozitivní obraz pracovního trhu nezměnila
    Britská data z pracovního trhu jsou venku a dojmy z jejich zveřejnění jsou trochu rozpačité. Británie v březnu podle s...
  • Britské akcie a GBP pod silným prodejním tlakem
    Pár GBP/USD a futures kontrakty UK100, které jsou navázány na britský index FTSE100, dnes prudce klesly, protože investoři se zbavovali rizikovějších aktiv v souvislosti s přetrvávajícími obavami ohledně evropského bankovního systému. Obchodníci také strávili rozpočet britského ministra financí Hunta. Kancléř se zavázal snížit inflaci na polovinu, snížit zadlužení a nastartovat růst ekonomiky a uvedl, že Spojené království letos nevstoupí do technické recese a inflace pravděpodobně klesne na 2,9 % do konce roku 2023. Hunt vidí v roce 2023 pokles ekonomiky o 0,2 %, což je výrazně méně oproti dřívějším prognózám poklesu o 1,4 %. Očekává, že míra nezaměstnanosti vzroste na 4,4 %.
  • Britské akcie po volbách posílily, rostly i další evropské burzy
    Britské akcie dnes díky jasnému vítězství konzervativců v parlamentních volbách výrazně posílily, hlavní index londýnské burzy FTSE 100 přidal 1,10 procenta na 7353,44 bodu. Rostly i další evropské akciové burzy, panevropský index STOXX 600 tak obchodování zakončil blízko svého rekordního závěru z roku 2015. Akcie těžily i ze zprávy o dosažení dílčí obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou.
  • Britské akcie sa obchodujú vyššie napriek obavám z brexitu
    Väčšina európskych indexov zaznamenala na začiatku dnešného obchodovania pokles o 0,6% a index FTSE 250 zaznamenal dokonca pokles o 0,7%, pretože rastúce riziká brexitu bez dohody, obavy z rozpočtu EÚ a čerstvé čínsko-americké napätie oslabili chuť investorov nakupovať rizikové aktíva. Hlavným zdrojom obáv v Európe sú obchodné rokovania týkajúce sa brexitu, ktoré pravdepodobne nebudú ukončené dohodou, pretože kľúčové problémy stále pretrvávajú. Na začiatku obchodovania informovala spoločnosť Sun o tom, že premiér Boris Johnson môže ďalšie rozhovory odvolať „do niekoľkých hodín“, zatiaľ čo hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier informoval vedúcich predstaviteľov EÚ o tom, že medzi nimi stále existujú „závažné rozdiely“. Niekoľko ďalších médií, vrátane agentúr Reuters, Bloomberg a Wall St Journal, neskôr uviedlo, že „zatiaľ nedošlo k nijakému rozhodujúcemu pokroku, hoci sa dosiahol určitý pokrok“, pričom v tejto veci citoval vysokého diplomata EÚ. Gordon Rayner, politický redaktor denníka Daily Telegraph, píše: „Britské zdroje hovoria, že dnes je malá šanca na dosiahnutie obchodnej dohody o brexite. Premiér však neodíde, ak bude ešte nejaká šanca na uzavretie dohody s EÚ.
  • Britské akcie sú oproti európskym najlacnejšie za posledných 15 rokov
    Britský akciový index FTSE 100 je oproti európskemu akciovému indexu Euro Stoxx najlacnejší za posledných 15 rokov (merané na báze očakávaných ziskov). Nové opatrenia zamerané na spomalenie šírenia nákazy koronavírusu ohrozujú rodiace sa hospodárske oživenie, rovnako ako zhoršujúce sa obchodné rokovania zvyšujú vyhliadky na brexit bez dohody, čo poškodzuje akciový index krajiny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank