Středa 18. prosince 2024 07:07
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
RebelsFunding

Britská vláda schválila prodej pošty Royal Mail firmě Křetínského

16.12.2024 15:46  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Britská vláda schválila prodej firmy International Distribution Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, firmě EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského. Vyplývá to z dnešního oznámení vlády. Cena zbylého podílu činí zhruba 3,6 miliardy liber (přibližně 108 miliard Kč), což celý podnik ohodnocuje na 5,3 miliardy liber (160 miliard Kč) včetně dluhu. Převzetím IDS Křetínský získává Royal Mail.

Vláda si ve firmě ponechá takzvanou zlatou akcii. To znamená, že jakékoli změny ve vlastnictví, daňovém sídle nebo sídle centrály budou vyžadovat její souhlas. Nový vlastník musí zachovat povinnost univerzální služby, což v současné době mimo jiné znamená, že pošta musí doručovat dopisy šest dní v týdnu, od pondělí do soboty, a balíky od pondělí do pátku.

Křetínský slíbil i další záruky, včetně respektování požadavku odborů, že nebude nuceně propouštět, zaměstnanci také dostanou desetiprocentní podíl z dividend. Vznikne rovněž skupina zaměstnanců, která se bude každý měsíc scházet s ředitelem Royal Mail, aby zaměstnanci měli větší slovo v rozhodování o jejím řízení, napsal server BBC.

IDS přijala nabídku na převzetí letos v květnu. EP Group za jednu akcii nabídla 370 pencí, a vylepšila tak svou původní nabídku, kterou IDS v dubnu odmítla. Křetínský už v IDS vlastnil 27,5 procenta akcií.

"Skupina EP nadále docela rychle vstupuje do dalších odvětví, která jsou ohrožena systémovou změnou, nikdo o ně nemá zájem, a tak se dají kupovat za ceny hluboko pod účetní hodnotou," řekl ČTK analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Země podle něj sice udělala špatnou zkušenost s privatizací železnic a letos a příští rok mnoho tratí zpět zestátňuje, ale ani to vládu nezastavilo od privatizace Royal Mail.

Fakt, že labouristická vláda souhlasila s převzetím tradiční britské společnosti staré přes 500 let je podle Dohnala důkazem i toho, že EP Group se v Británii prezentovala jako vhodný partner, nikoliv jako nájezdník. Labouristé a management pošty si jsou vědomi složité situace a tuší, že beze změn by roky pouze propouštěli a podnik by pomalu umíral. "Je to také důkaz, že i Česká pošta by neměla otálet s privatizací," dodal analytik.

Advertisement

Britský ministr obchodu Jonathan Reynolds v prohlášení uvedl, že obdržel od Křetínského právně závazná ujednání, která mají zajistit dlouhodobě udržitelnou budoucnost britské pošty a zároveň ochrání důležité služby pro miliony zákazníků. Poděkoval také firmě EP Group a Křetínskému za konstruktivní přístup k jednání.

"EP Group je dlouhodobým a angažovaným investorem, jehož cílem je vytvořit z Royal Mail úspěšného moderního poštovního operátora s vysoce kvalitními službami a produkty pro své zákazníky," uvedl Křetínský.

IDS vedle ztrátové pošty Royal Mail vlastní i ziskovou mezinárodní balíkovou síť GLS. Royal Mail vznikla v roce 1516 a v současné době zaměstnává více než 150.000 lidí.

Royal Mail se v posledních letech potýká s problémy kvůli poklesu zájmu o přepravu balíků, zpoždění při doručování zásilek a stávkám zaměstnanců za vyšší příjmy. Britský úřad pro regulaci telekomunikačního trhu Ofcom dal poštovní společnosti minulý týden pokutu 10,5 milionu liber za zpoždění při doručování pošty.

Křetínského EPH koupila poloviční podíl v britské energetické West Burton Energy

Křetínského Energetický a průmyslový holding (EPH) koupil 50procentní podíl v britské energetické firmě West Burton Energy. Vlastní plynovou elektrárnu a bateriová úložiště. Podnik povede společně s firmou TotalEnergies, od níž poloviční podíl odkoupil. ČTK o tom informoval mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu akvizice neuvedl.

Skupina EPH akvizici realizovala prostřednictvím své dceřiné společnosti EP UK Investments (EPUKI), která působí právě ve Velké Británii. West Burton Energy provozuje plynovou elektrárnu o instalovaném výkonu 1,3 gigawattu (GW) a dále bateriové úložiště s kapacitou 49 MW. Od podílu ve West Burton Energy si slibuje zejména postavení pozice EPH na britském trhu.

Prodejcem polovičního podílu je francouzská společnost TotalEnergies, která patří k největším energetickým firmám na světě. Ta se nedávno stala stoprocentním vlastníkem firmy. Po jejím převzetí hledala partnera, který by se do projektu zapojil. TotalEnergies si zároveň ponechala zbylých 50 procent podílu.

"Partnerstvím s TotalEnergies navazuje EPH spolupráci s předním hráčem v energetickém sektoru, který má bohaté odborné znalosti v oblasti obnovitelných zdrojů a flexibilní výroby energie, a to mimo jiné v moderních plynových elektrárnách.„EPH se bude s TotalEnergies podílet jako spoluvlastník na provozu elektrárny West Burton B. Věříme, že naše odborné znalosti budou přínosem pro oba partnery a podpoří rozvoj elektrárny i jejích zaměstnanců,“ uvedl člen představenstva EPH Jan Špringl.

TotalEnergies se zaměřuje především na zpracování ropy a prodej pohonných hmot, kromě toho podniká i v plynárenství a s dalšími energetickými komoditami. V posledních letech je aktivní také v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Po celém světě zaměstnává více než 100.000 lidí.

Skupina EPH zahrnuje přes 70 společností v celé Evropě. Součástí holdingu jsou například energetické společnosti EP Infrastructure a EP Power Europe. Majoritním vlastníkem skupiny je jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský. Podle časopisu Forbes činí hodnota jeho majetku 290 miliard korun a v žebříčku nejbohatších Čechů je na druhém místě za dědičkou impéria PPF Renatou Kellnerovou, jejíž majetek je podle Forbes odhadován na 386 miliard korun. V roce 2020 se do akcionářské struktury EPH vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč.

Mateřskou skupinou je EPCG, do ní kromě energetické sekce patří také například mediální skupina Czech Media Invest (CMI) nebo EC Investments. V EPCG má Křetínský 89,3 procenta akcií a zbylých 10,7 procenta skupina manažerů EPH.

Zdroj: ČTK

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Britská produkce v únoru ožila
    Britská produkce překonala očekávání, když v únoru výrazně vzrostla. Dobrý výsledek je zásluhou 0,8 procentního r...
  • Britská průmyslová produkce zklamala
    Britská průmyslová produkce v listopadu rostla méně, než se očekávalo i navzdory zvýšené produkci ropy a p...
  • Britská průmyslová produkce zklamala, překvapili naopak Němci, analýza EUR/GBP
    Britská průmyslová produkce v srpnu meziměsíčně zpomalila o 1,1 procenta a vyslala tak negativní signál o síle os...
  • Britská průmyslová produkce zklamala. Příliv dobrých dat z Británie už není co býval
    Mezitím co trh čeká na odpolední zasedání Bank of England, přišla z Británie čerstvá data, která librové býky zrovna nepotěšila. Británie zveřejnila výsledky průmyslové produkce a produkce ve zpracovatelském sektoru a v obou případech jsme se dočkali špatných zpráv. Produkce ve zpracovatelském sektoru se totiž propadla o 0,6 %, zatímco trh počítal s pádem o 0,1 %. Květnová čísla navíc přinesla revizi minulého měsíce, podle které se v předcházejícím měsíci produkce nepropadla o 0,1 % ale o 0,3%. Hůře si vedla také produkce celého průmyslu, které v sobě zahrnuje i těžební operace a která klesla meziměsíčně o 0,5 %. Není tedy divu, že na dnešní čísla libra reagovala následovně?
  • Britská recese libru příliš nerozhodila
    Libra se překvapivě brání poklesu vůči americkému dolaru. Někteří analytici tvrdí, že americký dolar v roce 2024 vůči svým hlavním protějškům oslabí, ale nevysvětlují, proč by se tak mělo stát. Stručně připomeňme, že Federální rezervní systém začne snižovat sazby (s největší pravděpodobností) letos v létě a Bank of England začne snižovat sazby také v roce 2024, a to možná jen o pár měsíců později než Fed. Proč by tedy měl americký dolar oslabit?
  • Britská ropná společnost BP chce propustit 10.000 zaměstnanců
    Britská ropná společnost BP chce propustit zhruba 10.000 zaměstnanců, což odpovídá asi 15 procentům celkové pracovní síly. Firma dnes uvedla, že pandemie nemoci covid-19 prudce snížila ceny ropy i poptávku po této surovině. Generální ředitel Bernard Looney také plánuje, že zaměření podniku posune od těžby ropy a zemního plynu více k obnovitelným zdrojům energie, informovala agentura Reuters.
  • Britská společnost Vodafone hodlá zrušit 11.000 pracovních míst
    Britská telekomunikační společnost Vodafone Group hodlá v následujících třech letech zrušit 11.000 pracovních míst. Firma, která působí také v České republice, to dnes oznámila v tiskové zprávě. Vodafone po celém světě zaměstnává kolem 100.000 lidí. Plánované snižování počtu zaměstnanců je nejrozsáhlejší v historii podniku, uvedla agentura Reuters.
  • Britská superzbraň v měnové válce
    Nick Beecroft, předseda představenstva Saxo Capital Markets UK Limited, Saxo Bank. Myslím, že by bylo fér říct, že jsm...
  • Britská vláda bude v stredu hlasovať o alternatívnych scenároch Brexitu
    Britská vláda schválila dodatok, podľa ktorého budú poslanci dolnej snemovne v stredu hlasovať o alternatívach k dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Schválený návrh umožní sériu hlasovaní o alternatívnych scenároch Brexitu, čo zahŕňa napríklad zotrvanie Británie v colnej únii, alebo v jednotnom trhu, či druhé referendum o Brexite.
  • Britská vláda dává ruce pryč od záchrany majitele ostravských hutí, který je na pokraji krachu. Johnsonův kabinet označuje jeho finance za „velmi, velmi neprůhledné“
    Britská vláda dává ruce pryč od záchrany skupiny GFG Alliance Brita indického původu Sandžíva Gupty. Do jejího majetku patří také společnost Liberty Ostrava, tedy někdejší Nová huť (Klementa Gottwalda), později ArcelorMittal Ostrava. Ostravské hutě zaměstnávají přes šest tisíc lidí.
  • Britská vláda zmasakrovala dluhopisy i libru. Závěr týdne pod tíhou špatných zpráv
    Náladu investorů v posledních týdnech podlomila americká inflace spolu s jestřábím Fedem. Výrazně propadly dluhopisy, nárůst výnosů dostal pod tlak akcie a jejich kondici dál sráží klesající výhled pro fundament. Z tohoto soudku je například dnešní série horších indexů nákupních manažerů z eurozóny. Jenže to není vše. Že se podmínky zhoršují, dokládají přehodnocené výhledy pro akcie od velkých amerických bank. Dále to stále více vypadá, že strmý nárůst hypotéčních sazeb převáží zamrzající americký realitní trh směrem dolů. A k tomu se samozřejmě přidává technické varování s tím, jak se trhy blíží minimům z června.
  • Britská výroba drží solidní tempo, analýza EUR/GBP
    Britská výroba se v říjnu mohla těšit z nejrychleji rostoucích objednávek k exportu za poslední dva roky. Dobrý stav výrobního sektoru...
  • Britská výroba roste pomaleji, než se očekávalo, analýza EUR/GBP
    Britským společnostem se podařilo v prosinci zvýšit výrobní produkci, meziměsíčně došlo k expanzi o...
  • Britská výroba znovu slaví úspěch, kanadský trh práce zaváhal; analýza USD/CAD
    Britská výrobní produkcedosáhla v prvním čtvrtletí 1,4 procentního růstu a vytvořila tak nejlepší 3měsíční...
  • Britská zaměstnanost na rekordním maximu, slabší březnová data pozitivní obraz pracovního trhu nezměnila
    Britská data z pracovního trhu jsou venku a dojmy z jejich zveřejnění jsou trochu rozpačité. Británie v březnu podle s...
  • Britské akcie a GBP pod silným prodejním tlakem
    Pár GBP/USD a futures kontrakty UK100, které jsou navázány na britský index FTSE100, dnes prudce klesly, protože investoři se zbavovali rizikovějších aktiv v souvislosti s přetrvávajícími obavami ohledně evropského bankovního systému. Obchodníci také strávili rozpočet britského ministra financí Hunta. Kancléř se zavázal snížit inflaci na polovinu, snížit zadlužení a nastartovat růst ekonomiky a uvedl, že Spojené království letos nevstoupí do technické recese a inflace pravděpodobně klesne na 2,9 % do konce roku 2023. Hunt vidí v roce 2023 pokles ekonomiky o 0,2 %, což je výrazně méně oproti dřívějším prognózám poklesu o 1,4 %. Očekává, že míra nezaměstnanosti vzroste na 4,4 %.
  • Britské akcie po volbách posílily, rostly i další evropské burzy
    Britské akcie dnes díky jasnému vítězství konzervativců v parlamentních volbách výrazně posílily, hlavní index londýnské burzy FTSE 100 přidal 1,10 procenta na 7353,44 bodu. Rostly i další evropské akciové burzy, panevropský index STOXX 600 tak obchodování zakončil blízko svého rekordního závěru z roku 2015. Akcie těžily i ze zprávy o dosažení dílčí obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou.
  • Britské akcie sa obchodujú vyššie napriek obavám z brexitu
    Väčšina európskych indexov zaznamenala na začiatku dnešného obchodovania pokles o 0,6% a index FTSE 250 zaznamenal dokonca pokles o 0,7%, pretože rastúce riziká brexitu bez dohody, obavy z rozpočtu EÚ a čerstvé čínsko-americké napätie oslabili chuť investorov nakupovať rizikové aktíva. Hlavným zdrojom obáv v Európe sú obchodné rokovania týkajúce sa brexitu, ktoré pravdepodobne nebudú ukončené dohodou, pretože kľúčové problémy stále pretrvávajú. Na začiatku obchodovania informovala spoločnosť Sun o tom, že premiér Boris Johnson môže ďalšie rozhovory odvolať „do niekoľkých hodín“, zatiaľ čo hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier informoval vedúcich predstaviteľov EÚ o tom, že medzi nimi stále existujú „závažné rozdiely“. Niekoľko ďalších médií, vrátane agentúr Reuters, Bloomberg a Wall St Journal, neskôr uviedlo, že „zatiaľ nedošlo k nijakému rozhodujúcemu pokroku, hoci sa dosiahol určitý pokrok“, pričom v tejto veci citoval vysokého diplomata EÚ. Gordon Rayner, politický redaktor denníka Daily Telegraph, píše: „Britské zdroje hovoria, že dnes je malá šanca na dosiahnutie obchodnej dohody o brexite. Premiér však neodíde, ak bude ešte nejaká šanca na uzavretie dohody s EÚ.
  • Britské akcie sú oproti európskym najlacnejšie za posledných 15 rokov
    Britský akciový index FTSE 100 je oproti európskemu akciovému indexu Euro Stoxx najlacnejší za posledných 15 rokov (merané na báze očakávaných ziskov). Nové opatrenia zamerané na spomalenie šírenia nákazy koronavírusu ohrozujú rodiace sa hospodárske oživenie, rovnako ako zhoršujúce sa obchodné rokovania zvyšujú vyhliadky na brexit bez dohody, čo poškodzuje akciový index krajiny.
  • Britské akcie zažily nejprudší týdenní nárůst za čtyři a půl roku
    Britské akcie dnes počtvrté za sebou posílily, podpořily je hlavně naděje na další stimulační opatření ze strany tamní centrální banky. Za celý týden zaznamenal hlavní index londýnské burzy FTSE 100 nejprudší nárůst za čtyři a půl roku. V oživení po propadu vyvolaném rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii ale dnes pokračovaly i další západoevropské trhy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster