Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:50
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei StartTrader

Zablokovaný Suez může dále zdražit pohonné hmoty v ČR, ty letí vzhůru i tak

25.03.2021 09:25  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny pohonných hmot letí vzhůru. V polovině března například benzín Natural 95 zdražoval tempem přes 80 haléřů na litr za jediný týden. Takto citelně jeho cena naposledy rostla v prosinci 2010. V uplynulém týdnu sice zdražování zmírnilo, nicméně i tak benzín podražil o dalších 38 haléřů na cenu 31,17 koruny za litr. Nafta je dražší o 26 haléřů než před sedmi dny, když stojí 29,48 koruny. Jak benzín, tak nafta jsou tedy nyní nejdražší za poslední více než rok. Důvodem je hlavně růst cen ropy na světových trzích. Ta nejnověji zdražuje kvůli situaci v Suezském průplavu, jejž za písečné bouře najetím na mělčinu zablokoval obří tchaj-wanský supertanker. 

Kvůli blokaci průplavu, kterým „prochází“ dvanáct procent globálního obchodu, včera ropa zdražila o zhruba pět procent. Dnes svůj cenový růst koriguje. Existuje značná naděje, že se plavidlo podaří uvolnit nejpozději v neděli či v pondělí, kdy se v oblasti čeká příliv, jenž hladinu zvedne o 46 centimetrů oproti stávajícímu stavu. Tchaj-wanský tanker Ever Given patří k největším na světě. Měří 400 metrů a váží zhruba 220 tisíc tun. Jeho obří proporce samozřejmě ztěžují jeho uvolnění z mělčiny. V posledních letech citelně narostla velikost plavidel, ruku v ruce se zintenzivňujícím světovým obchodem. Vodní stavby, jako je Suezský průplav, ovšem na takto velká plavidla nejsou zcela uspokojivě dimenzované.  

Cena ropy dnes koriguje svůj včerejší citelný nárůst i proto, že trh postupně vstřebal informaci o skutečném významu Suezu pro světový obchod s ropou. Loni tankery po světových mořích a oceánech přepravovaly denně průměrně 39,2 milionů barelů, přičemž ovšem pouze 1,7 milionu z tohoto počtu, tedy 4,4 procenta, „cestoval“ Suezským průplavem. Výpadek v dodávkách ropy právě v tomto rozsahu ani ne pěti procent by neměl vyvolat zásadnější problémy v zásobování ropou, jestliže bude pouze krátkodobého rázu, tj. jestliže se podaří Suez odblokovat právě nejpozději v neděli či pondělí. Pokud by blokace přetrvávala i příští týden, ceny ropy by výrazněji vzrostly a na výraznější zdražení pohonných hmot by se museli připravit i čeští řidiči. 

Zatím ale čeští řidiči mohou počítat s dalším zmírněním růstu cen pohonných hmot v následujícím týdnu. Benzín podraží o zhruba 20 haléřů na litr, nafta o patnáct.  

Ačkoli je březnové zdražování nejrychlejší za více než deset let, pohonné hmoty jsou stále poměrně levné. Vždyť třeba v září 2012 se Natural 95 prodával v Praze průměrně i za 39,50 koruny za litr.  

Tento týden benzín poprvé po více než roce překročil celorepublikově průměrnou cenovou úroveň 31 korun za litr. Za aktuální průměrnou hrubou mzdu, tu roku 2020, 35 611 korun, tak lze koupit zhruba 1146 litrů benzínu. V září 2012, když byly ceny celorepublikově na svém historickém nominálním maximu, až přes 38,50 koruny za litr, se za tehdejší průměrnou mzdu (platnou pro rok 2012), 25 067 korun, dalo pořídit jen 650 litrů Naturalu 95.  

Benzín je tedy dnes vzhledem k hrubému výdělku lidí zatím stále jen těsně nad polovinou své maximální ceny z roku 2012. Jeho nynější dramatické zdražování tak z velké části odráží to, čemu ekonomové říkají „efekt nízké základny“. Z nízkého základu se roste snáze než ze základu vyššího. To proto, že řada proměnných, včetně cen paliv, je magnetizována svojí dlouhodobou průměrnou úrovní. Když je cena hluboko pod dlouhodobým průměrem, což byl případ loňského roku, lze očekávat celkem rychlý návrat zpět blíž k dlouhodobému průměru. Když je cena vysoko nad dlouhodobým průměrem, což se stalo v roce 2012, lze zase vsázet na citelný propad cen. I ten po roce 2012 nastal.  

Fenomén „navracení se k průměru“ samozřejmě mohou narušit zlomové momenty, které trvale dopadají na trh s pohonnými hmotami. Pokles cen po roce 2012 má zčásti na svědomí takzvaná břidličná revoluce ve Spojených státech, která zapříčinila růst nabídky ropy na světovém trhu a trvalejší pokles její ceny. Následný pokles cen pohonných hmot v ČR byl dokonce v polovině uplynulého desetiletí jedním ze zásadních růstových impulsů celé tuzemské ekonomice, jež je čistým dovozcem ropných produktů. Zlomovým momentem je ale také třeba letošní snížení spotřební daně z motorové nafty o jednu korunu, které způsobuje, že nafta letos zdražuje znatelně pomaleji než benzín. Benzín od začátku roku zdražil o jedenáct procent, nafta jen o sedm. Rozdíl mezi průměrnou cenou benzínu a nafty se tento týden vyšplhal už na 1,70 koruny na litr. Takto široce byly cenové nůžky mezi oběma druhy pohonných hmot rozevřeny naposledy v červnu 2016. „Diesely“ jsou tak právě i daňovou politikou státu nyní zvýhodněny oproti vozům s benzínovým pohonem nejvýrazněji za posledních takřka pět let. 

Je pravděpodobné, že nůžky mezi cenou benzínu a nafty se ještě dále rozevřou. Už nyní přitom platí, že nafta je v Česku levná i v mezinárodním srovnání. Její cena je srovnatelná s cenou nafty v Rumunsku nebo v Polsku, což jsou tradičně „oázy“ velmi nízkých cen paliv, alespoň tedy na poměry zemí EU.  V řadě dalších evropských zemí – v Německu, na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku, v Chorvatsku, Slovinsku či ve Francii – je nafta dražší než v ČR. 

Nůžky mezi benzínem a naftou se ale budou rozevírat jen po dobu dalšího zdražování pohonných hmot, a ta už příliš dlouhá nebude, pokud se tedy podaří Suez odblokovat v řádu dní. Už v minulém týdnu růst cen paliv zpomalila, v horizontu čtrnácti dní by měl ustat zcela. 

Důvodem je pokles cen ropy na světovém trhu, k němu před zablokováním Suezu docházelo. Obchodníci s ropou totiž byli v uplynulých týdnech až příliš optimističtí ohledně toho, jak se bude dařit vakcinace. Ta ale zejména v Evropské unii zásadně selhává. To zpomalí ekonomické zotavení Evropy. Zároveň se největší evropské ekonomiky potýkají s třetí vlnou pandemie, podobně jako Česko. Velké evropské ekonomiky zpřísňují svá protipandemická opatření zpřísňují, Německo tento týden dokonce zavedlo – byť záhy zase odvolalo – tuhý velikonoční lockdown. To vše je pro ropné obchodníky nepříjemná novina, neboť Evropa zodpovídá za patnáct procent světové spotřeby ropy. Obvyklý letní vrchol motoristické a ostatně i letové sezóny se letos na starém kontinentu ještě konat nebude. Letecký provoz v Evropě je stále šedesát procent pod úrovní stejného období roku 2019.  

V USA sice zůstává poptávka po ropě poměrně silná, neboť i letecký byznys se tam celkem stabilizovaně zotavuje a vakcinace probíhá znatelně rychleji než v EU. Silná poptávka po ropě v USA však sama o sobě situaci na trhu s ropou nezachrání. 

Evropské vakcinační fiasko tak má alespoň nějakou světlejší stránku: světová poptávka po ropě je nižší, takže růst cen pohonných hmot se v Česku zastaví dříve, než pokud by vakcinace v EU probíhala alespoň tak jako v USA. Problém pomalého očkování v EU je opravdu zásadní, neboť vakcinace postupuje v režii Bruselu pomaleji nejen než v zemích jako USA, Británie či Izrael, ale také pomaleji než v Chile, v Maroku nebo v Turecku.  

Pomalá vakcinace v EU se tak stává hlavní brzdou celosvětového ekonomického zotavení. Zdá se, že to bude právě EU, kvůli níž ani letošní letní sezóna z globálního hlediska rozhodně nebude znamenat viditelné navrcení se k normálu. Zlevňování ropy je toho jedním z prvních signálů. Jde o problém s dlouhodobým dopadem: Amerika i Asie totiž díky rychlejšímu zotavení z globálního hlediska ekonomicky posílí právě na úkor starého kontinentu.   

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • YUAN IS GETTING WEAKER AFTER THE FIRST CORPORATE DEFAULT IN CHINA
    The Chinese producer of the solar batteries, Shanghai Chaori Solar Energy Science & Technology Co., announced its defa...
  • YUAN IS GETTING WEAKER AFTER THE FIRST CORPORATE DEFAULT IN CHINA
    The Chinese producer of the solar batteries, Shanghai Chaori Solar Energy Science & Technology Co., announced its defa...
  • Yu Yongding (bývalý poradca guvernéra Čínskej centrálnej banky PBOC)
    "Niet pochybností o tom, že z dlhodobého hľadiska bude dolár oslabovať. Kým US ekonomi...
  • Za absence důležitých dat euro ve středu mazalo své předchozí ztráty
    Během včerejšího dne jsme se dočkali pouze ekonomických údajů z eurozóny. Předstihové ukazatele naznačily zhoršení spotřebitelské důvěry...
  • Za akciovým růstem hledejte především tištění peněz
    Investoři často diskutují faktory, které stojí za aktuálními historickými rekordy akciových trhů. Konec konců celková globální akciová tržní kapitalizace je aktuálně na historickém maximu na úrovni 107 bilionů dolarů. Ne, není to dynamika HDP, inflace, úrokové sazby, ani korporátní fundamenty jako tržby, zisky či cash flow. Ukazuje se, že klíčovým faktorem silného růstu globálních akciových trhů v posledních 11 letech je bezprecedentní růst objemu globální peněžní zásoby.
  • Za americkou ropu prodejci ještě zaplatí
    Cena ropy poprvé v historii v jednom dni ztratila veškerou svoji hodnotu. Kontrakt na americkou lehkou ropu West Texas Intermediate – WTI s termínem dodáním v květnu klesl o 306 % a ukončil na částce minus 37,63 dolaru za barel.
  • Za astronomickým růstem cen kakaa jsou i finanční spekulace
    Za současným růstem ceny kakaa stojí kromě špatné úrody či klimatických změn také čisté finanční příčiny, totiž spekulace.
  • Za Babišovy éry mandatorní výdaje v poměru k HDP nenarostly. Takže Fialova vláda má stejný prostor k ozdravení veřejných financí jako vlády před deseti lety, přesto vykazuje schodek dvojnásobný
    Často slýchaným steskem je ten, že Babišova vláda přenechala té současné veřejnou kasu s prudce narůstajícími mandatorními výdaji. Které se tedy nyní zásadně podílejí na varovném faktu, že výdaje Fialovy vlády za čtyři roky jejího působení překonají její příjmy o historicky rekordních zhruba 1100 miliard korun, tedy 1,1 bilionu korun. A které tedy zabraňují současné vládě prosazovat razantnější ozdravné kroky, neboť jí Babiš zúžil manévrovací prostor pro redukci výdajů.
  • Zaběhlé strategie hedge fondů troskotají, čím chtějí bít dekádu černých labutí?
    Konec jednoho z největších světových hedge fondů Global Alpha s majetkem přesahujícím 1,6 miliardy amerických dolarů kvůli rozsáhlým ztrátám a odlivu investorů oznámila v tomto týdnu investiční banka Goldman Sachs. Ze správy investic vnějších investorů před dobou nedávnou odstoupily fondy George Sorose, zejména pod vlivem nové regulace, avšak na pozadí se slabou výkonností. Na mysl se vkrádá otázka, jestli po srpnovém propadu trhů stojíme před dalším zlomem v odvětví a jeho strategiích. Zatím se objevují jen první strohé indicie a hledání léku na nadcházející dekádu krize důvěry, ekonomické a politické nejistoty, plnou neočekávaných událostí, chceme-li Talebových černých labutí.
  • Za bitcoin se postaví i nově zvolený americký Kongres a Senát
    Sentiment vůči bitcoinu se po těchto volbách, ve kterých se zároveň vybírali noví kandidáti do Kongresu i Senátu, výrazně změní. Dle dat platformy StandWithCrypto, většina nově zvolených členů Sněmovny reprezentantů otevřeně podporuje bitcoin a kryptoměny.
  • Zablokují USA dovozy ruského uranu?
    Seznam komodit, které se nebudou dovážet z Ruska, zveřejněný americkou vládou, alespoň prozatím nezahrnuje uran. Podle informací z okolí amerického prezidenta však Bílý dům zváží uvalení sankcí na Rosatom, který produkuje asi 35 % obohaceného uranu a dodává uran do evropských jaderných reaktorů. Rosatom spolupracuje také s Íránem. Írán rozvíjí svůj jaderný program několik let, zatímco USA chtějí tento proces kontrolovat. Bidenova administrativa je v současné době ve fázi konzultací s jadernými experty. Další kroky by mohly mít klíčový dopad na průmysl a výrobce uranu.
  • Zabrániť Gréckemu defaultu bude zložité
    Menový trh dnes po piatkovej volatilite otváral bez v&...
  • Zabrzděný automotive stahuje průmysl ke dnu
    Tuzemská průmyslová výroba během letošního srpna meziročně narostla o 1,4 %, což ovšem po zohlednění počtu pracovních dní – kterých bylo letos o jeden více – reálně představuje pokles o 1,4 %. Ve srovnání s červencem pak došlo ke snížení objemu produkce o 3,2 %. Průmyslové tržby meziročně narostly o 5,4 %, přičemž o něco více ty domácí (6,5 %) nežli zahraniční (4,4 %). Objem nových zakázek meziročně stoupl o 3,5 % (domácí o 4,3 a zahraniční o 3,2 %). Průměrný evidenční počet zaměstnanců se v průmyslu meziročně snížil o 0,2 %, zatímco jejich průměrná mzda vzrostla o 6,9 %.
  • Zabředáme stále hlouběji do černého scénáře a není vidět cesta ven
    Zabředáme stále hlouběji do černého scénáře a není vidět cesta ven. Zhruba tak by se dalo popsat rozpoložení finančních trhů v úvodu nového týdne. Rusko postupně pohřbilo naděje na vycouvání z konfliktu, který může jeho ekonomiku dostat na kolena, a naopak v zájmu dosažení dobyvačných cílů vystupňovalo brutalitu bojů. Západní země jsou tak postaveny znovu před těžké rozhodování, jak dál zasáhnout.
  • Za Budapeští objevili významné naleziště ropy, potvrdil dnes MOL. Orbánově vládě může nový vrt pomoci řešit nedostatek pohonných hmot, důsledek zastropování cen paliv
    Na předměstí Budapešti došlo k objevu významného naleziště ropy. Dnes zprávu zveřejnil maďarský petrochemický podnik MOL, jehož pracovníci naleziště objevili v hloubce 2100 metrů v obci Vecsés. Obec se nachází v aglomeraci metropole Budapešti, v její jihovýchodní části.
  • Zabudnite na krízu
    Pomaly to bude 5 rokov, čo začali všetky politické a ekonomické špičky dokola omieľať tézu, že je potreb...
  • Za celý rok 2022 skončil rozpočet v deficitu 360mld. Kč
    Poslední prosincový report ohledně plnění státního rozpočtu dává možnost uzavřít i celkový účet za rok 2022. Stát hospodařil s třetím nejhlubším schodkem v historii ČR. Paradoxně ale s nejnižším schodkem za poslední 3 roky po -367mld. Kč v roce 2020 a -420mld. Kč v roce 2021. V příštím roce plánuje český stát hospodařit s deficitem ve výši 295 mld. Kč.
  • Začala nejztrátovější olympiáda dějin. Jenom neúčast přímých diváků připraví Japonsko o 15 miliard korun
    První ránu zasadilo tokijským olympijským hrám už jejich přeložení z loňska na letošek, učiněné v rámci boje s šířením nákazy covid-19. Letos v březnu pak ztrátu prohloubilo rozhodnutí pořadatelů zapovědět účast zahraničním divákům. Původně se předpokládalo, že do země zavítá přibližně milion zahraničních návštěvníků, aby mohli shlédnout sportovní výkony olympioniků a nasát jedinečnou atmosféru sportovního svátku. Počítalo se s tím, že během své návštěvy každý z hostí utratí v přepočtu průměrně necelých 7700 korun – jen za ubytování, jídlo, pití a dopravu. Takže rozhodnutí nepozvat zahraniční diváky připravilo japonskou ekonomiku o 7,7 miliardy korun.
  • Začala právě dlouhá a bolestná cesta akcií ke dnu?
    Současný pokles trvá už 95 obchodních seancí a index S&P 500 se již stihl propadnout o 18 %. Investoři, kteří dnes při rozhodování vycházejí ze svých zkušeností z posledních 12 let, vám budou tvrdit, že nastal čas znovu nakupovat akcie, ale posledních 12 let je bohužel z hlediska dnešního rozhodování bezvýznamných. Současná dynamika připomíná spíše dva dlouhodobé propady ze 70. let a také propad následující poté, co praskla internetová bublina. Soudě podle těchto tří událostí čeká investory další utrpení, které potrvá déle, než většina očekává.
  • Začala údržba plynovodu Nord Stream 1, Německo z ní má obavy
    Konsorcium Nord Stream AG dnes zahájilo pravidelnou roční údržbu plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a který je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU. Konsorcium sídlí ve Švýcarsku a uvádí, že údržba potrvá do 21. července. Německo se obává, že kvůli sporu mezi Ruskem a Západem by se mohlo stát, že plyn přes Nord Stream 1 po údržbě nepoteče.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster