Úterý 03. prosince 2024 18:07
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner

Visegrádská „čtyřka“ po 30 letech: posun od ekonomiky k politice

15.02.2021 09:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Země Visegrádské trojky se hned po podpisu 15. února 1991 musely soustředit na podporu svých ekonomik, prioritu měly Polsko, Československo a Maďarsko stejnou: přiblížit se co nejrychleji životní úrovní k „západu“. Před 30 lety dosahovaly středoevropské ekonomiky pouze pětiny až třetiny úrovně západní Evropy. Tento cíl se všem čtyřem zemím podařilo docílit, jak ukazují srovnávací data ve studii CapitalPanda, když země ‚Visegrádu‘ dosahují přes 70–90 % úrovně průměru EU.

„Význam středoevropského uskupení se za třicet let existence ‚Visegrádu‘ zásadně proměnil,“ komentoval studii Jozo Perič, hlavní analytik CapitalPanda. „V devadesátých letech potřebovaly země bývalé RVHP mezi sebou rychle obnovit zpřetrhané obchodní vazby, tentokrát už na bázi vzájemné tržní výhodnosti, proto na Visegrád (V4) navázala CEFTA, Středoevropská zóna volného obchodu. Tato etapa přirozeně skončila vstupem všech členů V4 do EU. Dnes je hlavní účelem uskupení prosazovat vybrané politické zájmy na půdě EU.“

Srovnání makroekonomických ukazatelů zemí Visegrádské čtyřky

Ukazatel

HDP na osobu podle PPS (USD)

HDP na osobu podle PPS (EU=100)

Míra nezaměstnanosti (v %)

Míra inflace (v % za rok)

Země/Rok

1991

2019

1995

2019

1991

2020

1991

2020

Česká republika

11664

43300

77,9

92,7

4,1

3,1

56,7

3,2

Slovensko

7163

34067

48,9

70,2

11,8

7

61,2

1,6

Maďarsko

8310

34507

51,7

73,2

12,3

4,3

35

2,4

Polsko

5914

34431

43,6

72,8

11,8

3,3

59,4

3,4

Zdroj: World Bank, Eurostat, Centrum pro ekonomiku a politiku

„Všechny ekonomiky V4 se průměru EU v životní úrovni úspěšně přiblížily, když největší skok za 30 let udělalo Polsko. Česko si v produktu na osobu vztaženém ke kupní síle udrželo postavení jednoznačně nejvyspělejší ekonomiky V4,“ komentoval makroekonomická data Jozo Perič z CapitalPanda.

Pro země Visegrádu byly v uplynulých třiceti letech rozhodující tři události: rozpad RVHP, hospodářská transformace směrem k tržní ekonomice, vstup do Evropské unie. Přestože startovní pozice jednotlivých států byla poměrně různá a také prvky ekonomické transformace se značně lišily, nakonec se dá vyvodit, že do cíle dorazily ve srovnatelné kondici.

Visegrádská skupina vznikla 15. února 1991 zhruba 15 měsíců po událostech, které vedly k pádu totalitního režimu. Původní alianci tvořily tři státy – Československo, Maďarsko a Polsko -, která se v roce 1993 po rozpadu Československa rozrostla na čtyřku, jak ji známe dodnes. Na počátku třicetileté cesty všechny zúčastněné země stály před otázkou, jak rychle a efektivně přeorientovat svá hospodářství z centrálně plánovaného mechanismu na ekonomiky tržní.

Na počátku 90. let se tak v každé jednotlivé zemi odehrával zásadní politický střet o podobu a průběh ekonomické transformace, jejímž cílem bylo co nejdříve přiblížit životní úroveň obyvatelstva západním standardům. V Československu a Polsku získal politickou podporu šokový scénář (jejich tvářemi se stali Václav Klaus a Leszek Balcerowicz), kdy změna měla proběhnout rychle i za cenu výrazného krátkodobého hospodářského propadu, Maďarsko se zpočátku vydalo cestou transformace postupné. Nakonec ale i Maďarsko svou strategii změnilo a pod vedením tehdejšího ministra financí Lájose Bokrose uvěřilo v rychlé provedení potřebných reforem.

Všechny zmíněné ekonomiky bez výjimky zažily počáteční šok. Jejich výkonnost v roce 1991 propadla dvoucifernými tempy (až na Polsko, jehož HDP klesl jen o 7 procent), což se do značné míry dalo přičíst rozpadu RVHP (Rada vzájemné hospodářské pomoci – jakási sovětská obdoba Evropského hospodářského společenství).

Členské země Visegrádské skupiny si tak uvědomily, že je třeba obchodí vztahy budovat prakticky od začátku. V roce 1992 tak byla podepsána dohoda o vzniku Středoevropské zóny volného obchodu (CEFTA), kterou zpočátku tvořily země V4. V dalších letech se k ní přidávaly noví členové jako Slovinsko, Bulharsko nebo Rumunsko.

Po počátečním šoku ekonomiky skupiny V4 oživovaly za současného probíhání hospodářských reforem. Premiantem se stala Česká republika, která svými výsledky udivovala nejen vyspělý svět. Na rozdíl od ostatních se totiž Česko vyznačovalo nízkou nezaměstnaností i přijatelnou mírou inflace. Polsko a Maďarsko se naopak z počátku několik let potýkalo s inflací v řádu několika desítek procent ročně a nezaměstnaností, která přesáhla deset procent ještě v první polovině 90. let. Do klubu dvouciferné nezaměstnanosti se záhy zařadilo také Slovensko.

Jistý obrat nastal po roce 1997, kdy česká ekonomika procházela první potransformační recesí, kdežto zbylé země V4 už tak vážné problémy nepocítily. Naopak, začaly se dostávat do makroekonomické rovnováhy a dokončovat nutné reformy, které byly podmínkou pro vstup do Evropské unie.

Přestože se zdálo, že Česká republika se do elitního evropského klubu dostane nejdříve ze všech postkomunistických zemí, nakonec došlo k rozšíření Evropské unie v roce 2004 rovnou o deset států, mezi nimiž byly všichni členové Visegrádské skupiny. Včetně Slovenska, kde došlo pod vedením premiéra Vladimíra Mečiara ke zbrzdění reformního procesu. Kabinety, které přišly poté ale dokázaly manko stáhnout, a tak Slovensku nic nebránilo, aby do EU vstoupilo v rámci této vlny rozšíření. Se vstupem České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska do EU zaniklo jejich členství v CEFTA, neboť Evropská unie je sama o sobě také zónou volného obchodu.

Visegrádská dohoda ale pokračovala dále a trvá dodnes. Její význam je nyní politický. Členské země se dál setkávají během pravidelných summitů a projednávají možnosti o společném postupu při prosazování svých zájmů v Evropské unii. Ne vždy se to daří, jindy je zase postoj zemí V4 jednotný. Jako například v otázkách přílivu migrantů z nečlenských zemí Evropské unie.

V současné době čelí hned dvě země Visegrádské čtyřky (Maďarsko a Polsko) výtkám ze strany Evropské komise kvůli jejich vnímání právního státu. Komise například nesouhlasí s podobou polské justiční reformy nebo s tím, jak v Maďarsku dochází k upevňování režimu pod taktovkou premiéra Viktora Orbána.

Z hospodářského hlediska se dá o zemích V4 říci, že jsou dnes standardními tržními ekonomikami s relativně vysokou životní úrovní, stabilní cenovou hladinou i poměrně solidním stavem pracovního trhu. Zajímavostí je, že Slovensko jako jediná země Visegrádské skupiny přijalo jednotnou měnu euro, zatímco zbylé státy si zatím drží měny národní. A vzhledem k nutnosti řešit aktuálně zcela jiné problémy je pravděpodobné, že se na tomto přístupu Česka, Maďarska a Polska hned tak něco nezmění.

Upozornění na rizika:

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. | U 76.44 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. | Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Přečtěte si prosím tuto Upozornění na rizika, Oznámení o ochraně osobních údajů, Obchodní podmínky, Podmínky používání internetových stránek, Dokument s klíčovými informacemi pro CFD, Dokument s klíčovými informacemi pro Forex a Dokument s klíčovými informacemi pro fyzické akcie.

Právní status:

CapitalPanda je registrovaná značka společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd (dříve OX Capital Markets Ltd), kyperské investiční firmy (CIF), na kterou dohlíží a reguluje ji Kyperská komise pro cenné papíry a burzy (CySEC), má licenci CIF č. 274/15, se sídlem na adrese 182, Ayias Fylaxeos, Kofteros Business Center, Office 103, 3083 Limassol, Cyprus.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Visa A: Zisky ve 2. čtvrtletí překonaly prognózy
    Společnost vykázala zisk na akcii ve výši 1,79 USD při zisku 7,19 mld. USD. Analytici ve svých prognózách předpokládali zisk na akcii 1,65 USD a celkové tržby 6,84 mld. USD.
  • Visa bude radit s kryptoměnami
    VISA, americký vydavatel platebních karet spustil poradenskou službu, ta klientům usnadní orientovat se ve světě kryptoměn. VISA uvedla, že součástí konzultační a analytické divize bude poskytovat rady finančním institucím, maloobchodníkům a dalším firmám, které se týkají virtuálních měn.
  • Visa integruje platební modul CBDC; Pákistán je připraven zcela zakázat digitální aktiva
    Krypto trhu se podařilo dosáhnout obratu, který vedl ke zvýšení hodnoty hlavních mincí. V důsledku toho včera vykázaly mírný nárůst. Celková kapitalizace krypto trhu zůstává na úrovni 2 bil. USD. Investoři nadále hromadí mince a sázejí na rally na krypto trhu. Jak jsem očekával, rok 2022 se pro krypto trhu stává zlomovým. Analytici mají nyní na digitální mince dva různé pohledy.
  • Visa otestuje své kryptoměnové služby
    Ve čtvrtek se společnost Visa Inc. přidala ke svému konkurentovi Mastercard Inc. a nabídla centrálním bankám možnost otestovat maloobchodní aplikace pro digitální měny, které banky budou emitovat.
  • Visa si nenechá ujít vlnu kryptoměnového šílenství a spustí krypto konzultační služby
    Z 6 000 respondentů z celého světa jich 94 % vědělo alespoň něco málo o kryptoměnách, přičemž přibližně třetina do nich investovala nebo je používala jako formu směny.
  • Visa spolupracuje se Solanou, aby způsobila revoluci v platbách!
    Visa (V.US), globální společnost zabývající se platebními technologiemi, rozšiřuje své obzory tím, že vstoupila do blockchainového prostoru se Solanou. Partnerství si klade za cíl modernizovat zahraniční pohyb peněz a již zaznamenalo úspěšný převod milionů USDC, stablecoinů navázaných na americký dolar, mezi svými partnery přes sítě Solana i Ethereum. Pro společnost Visa to znamená významný krok, protože plánuje využít vysoce výkonné blockchainy, jako je Solana, k usnadnění rychlého a nákladově efektivního vypořádání plateb. Kryptoměna Solana získala přes 1,6 %, i když širší trh s kryptoměnami vykazoval známky poklesu.
  • Visa spolupracuje s již 60 kryptoprostory
    Celosvětový poskytovatel služeb digitálních plateb, společnost Visa, uzavřela s hlavními 60 kryptoplatformami partnerství, aby mohla spustit kartové programy, ty mají spotřebitelům usnadnit jak převádění, tak utrácení digitálních měn a to u 80 milionů obchodníků po celém světě.
  • Visa vykázala nejmenší čtvrtletní růst zisku za poslední dva roky, akcie klesly o 2,2 %.
    Společnost Visa Inc., globální zpracovatel plateb, vykázala za 3. čtvrtletí 2023 mírný nárůst čistého zisku ve výši 4,16 miliardy USD, přičemž upravený zisk překonal odhady na úrovni 2,16 USD na akcii. Jedná se o nejmenší čtvrtletní nárůst zisku za více než dva roky v důsledku pokračujícího vlivu vysoké inflace a rostoucích nákladů na půjčky. Nicméně příjmy společnosti z mezinárodních transakcí vzrostly o 14 %, i když nedosáhly očekávaných 18 %. Finanční ředitel společnosti Visa Vasant Prabhu přičítá zpomalení růstu objemu plateb v USA od března popri zmírněné inflaci, neboť pokles inflace obvykle ovlivňuje společnosti vydávající kreditní karty, které si účtují procenta z hodnoty transakcí. Navzdory obavám ze zpomalení však společnost předpokládá pro fiskální rok 23 nízký dvouciferný růst čistých tržeb a růst zisku na akcii ve středních desítkách.
  • Visa vyvíjí technologii pro digitální měny (CBDC)
    Visa oznámila, že rozšíří své krypto služby ještě o krok dále díky partnerství s blockchainovou softwarovou společností Consensys, aby vybudovala "nájezd" pro digitální měny centrálních bank (CBDC).
  • Visa – Nové maximum
    Visa prolomila odpor v podobě maxima ze 4. května 2018 ($ 128 – $ 128.36). To znamená, že Visa nastavila novou m...
  • Vista Outdoor odmítla další nabídku na převzetí od MNC, v květnu se přitom dohodla s českou CSG
    Americký výrobce munice a outdoorového vybavení Vista Outdoor dnes odmítl vylepšenou nabídku na převzetí od společnosti MNC Capital, která zněla na více než tři miliardy dolarů (přes 67 miliard Kč). Vista o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Navíc obdržela další nabídku na odkoupení divize Kinetic Group od nejmenovaného zájemce, a to za více než dvě miliardy dolarů (46 miliard Kč). Na konci května se přitom už předběžně dohodla s českou společností Czechoslovak Group (CSG), že jí divizi za 1,96 miliardy dolarů (45 miliard Kč) prodá.
  • Visual Orders – cenný pomocník v rukou obchodníka
    Visual Orders, tedy „vizuální pokyny“, jsou doplňkem obchodní platformy BossaFX napsaným jazykem MQL4. Jak již sa...
  • V Itálii se rodí riziko pro Evropu a finanční trhy
    Návrh vládního programu mezi italskou euroskeptickou stranou Pěti hvězd a krajně pravicovou Ligou severu potvrzuje, že Itálie se může stát pro finanční trhy a euro velkým problémem.Dokument vládního programu je zatím jen ve formě návrhu a několik z těchto bodů ještě musí být podrobně projednáno. I současný návrh je však více než znepokojující.
  • V Itálii začala fungovat letecká společnost ITA, nástupce Alitalie
    V Itálii dnes oficiálně začala fungovat letecká společnost Italia Trasporto Aereo (ITA), která je nástupcem kdysi věhlasných aerolinek Alitalia. Ty po více než 74 většinou ztrátových letech a po neúspěšné snaze o záchranu ukončily činnost. ITA je ve vlastnictví státu.
  • Vitalik Buterin daroval Ukrajině 5 milionů dolarů v ETH
    Tvůrce a spoluzakladatel Etherea (ETH), Vitalik Buterin tento týden daroval 5 milionu dolarů charitativním organizacím na Ukrajinu. Charitativní organizace, které získaly finanční prostředky (Aid for Ukraine, Unchain Fund) o tom informovaly na Twitteru.
  • Vitalik Buterin představuje budoucnost Etherea a NFT: Soulbound Tokens
    Jelikož popularita Web3 a NFT průmyslu pomalu klesá, navrhl Vitalik Buterin svou vlastní vizi budoucnosti NFT, která může přinést druhý dech do průmyslu: vlastnost „Soulbound“ položky z online MMORPG World of Warcraft.
  • Vitalik Buterin připomíná Adamovi Backovi, že bitcoin byl navržen člověkem
    Spoluzakladatel společnosti Ethereum, Vitalik Buterin zase udeřil na generálního ředitele společnosti Blockstream, Adama Backa a připomněl jí, že bitcoin byl ve skutečnosti vytvořen člověkem.
  • Vitalik Buterin vkládá velké naděje od kryptoměn na rok 2023
    Vitalik Buterin, zakladatel Etherea, se podělil o svůj názor na vývoj na kryptoměny v roce 2023.
  • Vitalik Buterin: ,,zaměřte se na technologii, ne na cenu”
    Spoluzakladatel Etherea krypto investorům doporučil, aby se místo sledování cen zaměřili na sledování technologie.
  • Vitalik Buterin zdůrazňuje, co si přeje pro rok 2023
    Spoluzakladatel společnosti Ethereum, Vitalik Buterin, se podělil o některé býčí názory na příští rok, včetně dosažení nového milníku pro škálování rollupů podle roadmapě Etherea.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani