Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:30
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
SAB Finance
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Dukascopy new

Lednová inflace může překvapit odchylkou oběma směry

12.02.2021 08:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25,76

USD/CZK

21,25

EUR/USD

 

1,212

USD/PLN

3,716

Ropa Brent

USD/barel

60,73

Zlato

USD/unce

1820

Aktualizováno

8:47

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za několik minut ČSÚ zveřejnění lednovou inflaci. V souladu s konsensem trhu očekáváme mírné meziměsíční zdražení o 0,9 %. V meziročním srovnání by měla zakotvit mezi 1,7 – 1,8 % oproti 2,3 % v prosinci. Obvyklé přeceňování produktů a služeb, ke kterému řada firem v lednu přistupuje, bylo pravděpodobně narušeno pandemií, respektive vládními nařízeními k jejímu potlačení. Je navíc otázkou, do jaké míry působil ekonomický vývoj deflačně. Riziko překvapení oběma směry je tak vyšší. Odchylka od odhadu by pravděpodobně byla reflektována v tržních úrokových sazbách s potenciálem pro pohyb v kurzu koruny. ČNB navíc dnes zveřejnění zápis z posledního měnověpolitického zasedání, který by mohl objasnit pohled jednotlivých členů bankovní rady na trojí zvyšování úrokových sazeb v druhé polovině letošního roku, které má ČNB modelově v prognóze. Vyšší, než očekávaná inflace by mohla umocnit jestřábí signál od ČNB a koruně dodat na krátkodobém horizontu impuls k posílení.

Inflace by měla zůstat mírně pod 2% cílem ČNB i po zbytek prvního čtvrtletí. Brzdit ji budou dopady pandemie na ekonomiku. Na pracovním trhu počítáme s ochlazením a uzavírání mezery výstupu bude pouze pozvolné. Domácí poptávka tak prozatím zůstává oslabená. S oživením ekonomiky v druhé polovině roku očekáváme opětovné proinflační tlaky. Zajímavý bude zejména vývoj v jádrové složce inflace, která je pro směřování měnové politiky přece jen směrodatnější a která navzdory poklesu ekonomiky setrvala zvýšená. V prosinci polevila jen o desetinu procentního bodu na 3,6 % meziročně. V lednu pravděpodobně došlo k dalšímu zpomalení směrem k 3% úrovni.

Odpoledne dorazí z USA únorový ukazatel spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou. Trh očekává mírné zlepšení jak v hodnocení aktuální situace, tak i ve výhledu do příštích měsíců. S citelnějším zlepšením lze ovšem počítat až s odezněním pandemie. Spolu s indikátorem důvěry budou nově zveřejněny také inflační očekávání na horizontu jednoho a pěti let. V kontextu debatovaných dopadů plánovaného fiskálního balíčku do vývoje spotřebitelských cen se bude jednat o cennou informaci.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evropská komise včera představila novou makroekonomickou prognózu, podle které očekává růst české ekonomiky v letošním roce o 3,2 %. V prvním čtvrtletí by podle Evropské komise mělo české HDP ještě mezičtvrtletně poklesnout a od druhého čtvrtletí by měla ekonomika postupně růst. Hlavním tahounem by mělo být oživení domácí spotřeby, čemuž napomůže otevření ekonomik a nižší zdanění příjmů fyzických osob kombinované s vysokou mírou úspor. Komise tak ve srovnání s trhem a ostatními institucemi očekává mírně vyšší růst. Nová prognóza České bankovní asociace předpokládá růst o 2,6 %, prognóza ČNB o 2,2 % a Ministerstvo Financí počítá s růstem o 3,1 %. Náš odhad je někde mezi a činí 2,5 %. V případě ekonomiky eurozóny Evropská komise počítá s růstem v roce 2021 o 3,8 % (původně o 4,2 %). Stejným tempem by měla ekonomika eurozóny růst i v roce 2022 (původní odhad činil 3,0 %). Očekávané oživení je blízko odhadu RBI, která pro letošní rok odhaduje růst o 4,3 % a v roce 2022 o 3,7 %.

Pravidelná týdenní zpráva z amerického trhu práce přinesla o něco horší výsledek, než se očekávalo. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti z konce ledna byl revidován z původně uváděných 779 tisíc na 812 tisíc. Přírůstek v první únorovém týdnu dosáhl 793 tisíc a skončil tak o 23 tisíc nad mediánem tržních odhadů. Nad očekáváními skončily také pokračující žádosti. Počet lidí pobírajících podporu v nezaměstnanosti vzrostl ze 17,8 na 20,4 miliónů. Výsledek poukazuje na křehkou situaci na americkém trhu práce a na potřebu další fiskální pomoci. 

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Index spotřebitelských cen (leden, m/m v %)

0,9

0,9

-0,2

 

 

 

 

9:00

ČR

Index spotřebitelských cen (leden, r/r v %)

1,8

1,7

2,3

 

 

 

 

14:30

USA

Uni Michigan index spotřebitelské důvěry (únor, v b.)

-

80,9

79,0

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÁ: ČR inflace, USA University of Michigan index spotřebitelské důvěry

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Lenka Kalivodová, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Leden byl docela nekonzistentní pro trhy.
    Americký indexy uzavřeli poslední obchodní týden v záporném teritoriu. Negativně ovlivnil trh fakt o tom, že podle dat...
  • Leden končí poklesem prakticky ve všech hlavních indexech
    Již uběhl první měsíc roku 2021 a začínáme únor s očima pevně upřenýma na postup globálního očkování. Zavedené očkování nepokračují očekávaným tempem, což vyvolalo nejen napětí na finančních trzích, ale také vyvolalo konfrontaci mezi různými institucemi a farmaceutickými společnostmi ohledně distribuce vakcín, naposledy mezi společností AstraZeneca a Evropskou unií.
  • Leden přinesl mírný pokles u hypoték
    Zatímco prosincová hodnota překonala šestiprocentní úrokovou hranici u hypoték, za minulý měsíc naopak pod tuto hranici průměrná sazba klesla. Vypovídá o tom Broker Consulting Index hypotečních úvěrů, který vyšel za leden s meziměsíčním úbytkem 0,18 procentního bodu. Průměrná sazba u hypoték se proto reálně poskytovala za 5,99 procenta. Výhledově odborníci očekávají spíše stagnaci sazeb hypoték, a to v důsledku dlouhodobých kroků a měnové politiky České národní banky.
  • Leden přinesl prudký růst inflace. Následující měsíce by již měly být lepší
    „Zatímco inflace v závěrečných měsících minulého roku byla vylepšována administrativními zásahy, v lednu došlo k jejich ukončení, což vedlo ke skokovému navýšení cen. Navíc někteří obchodníci zvolili strategii prodávat míň s vyšší marží, což se odrazilo v přecenění na začátku roku,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Leden přinesl příznivé statistiky z reálné ekonomiky
    Vstup do letošního roku se české ekonomice vydařil. Vyplývá to alespoň ze zveřejněné statistiky průmyslu, zahraničního obchodu i stavebnictví. Na výsledcích byla patrná zlepšující se situace se subdodávkami, zároveň ale i rychlý cenový růst. Průmysl se v lednu přehoupl z prosincového meziročního záporu do kladných čísel, zahraniční obchod vykázal solidní přebytek, přičemž stavební výroba rostla dokonce nejrychleji od března loňského roku. Zatímco únorové statistiky mohou ještě přinést dobré výsledky, na ty březnové zřejmě již dopadne ukrajinská krize a lze tak očekávat jejich zhoršení.
  • Leden se stal nejúspěšnějším měsícem pro evropské akcie za poslední dva roky
    Evropské akcie zahájily dnešní seanci po vzoru amerických a asijských předchůdců a zamířily nahoru. Zisky indexu Stoxx 600 v úvodních minutách obchodování přesahovaly půl procenta, nicméně záhy o tyto zisky přišel a v odpoledních hodinách zamířil do červeného. Necelou hodinu před uzavřením trhu ztrácí tři desetiny procenta. Na vývoji akciových trhů se projevilo několik nepříznivých zpráv. Nejhorším sektorem jsou banky (-1,7 %), jejichž akcie negativně reagují na informaci, že Evropská unie prošetřuje osm finančních domů v souvislosti s obchodováním s eurobondy. Italské akcie padaly pod vlivem makroekonomických statistik, které ukázaly na to, že třetí největší evropská ekonomika spadla na konci loňského roku do recese. Pokud se situace ve zbytku obchodování nijak dramaticky nezmění, za celý měsíc si index připíše zisk ve výši 6 %, což je nejlepší měsíční výsledek od prosince 2016.
  • Leden udává tón trhům v roce 2023
    INFLACE: Leden udá tón trhům v prvním čtvrtletí a v roce 2023 a první kvartál by mohl mít tři klíčové pozitivní faktory: 1) klesající inflace v USA/EU a úrokový šok 2) úspěšné znovuotevření Číny 3) méně protivětrů v technologickém sektoru.
  • Leden – úvěrová aktivita stále překvapivě čilá
    Celková suma aktiv v lednu vzrostla o 8,0 % na konečných 8 661 mld. Kč. Jedná se o očekávaný pohyb, který více než vyvážil pokles v závěru roku. Naprostá většina meziměsíčního růstu byla realizována v položce „Vklady a úvěry u centrálních bank“ (+22,6 % meziměsíčně), navýšení však zaznamenaly i „Vklady a úvěry u ostatních úvěrových institucí“ (+25,4 % meziměsíčně), stejně jako „Dluhové cenné papíry v držení bank“ (+3,0 % meziměsíčně). V meziročním srovnání se bilanční suma bankovního sektoru zvýšila o 6,4 %.
  • Leden – úvěrům se nebývale dařilo
    Celková suma aktiv se po již standardním zhoupnutí přes závěr roku vrátila v lednu na původní úroveň díky meziměsíčnímu nárůstu o 6,8 %. Naprostou většinu nárůstu (více než 90 %) obstaraly vklady a úvěry u centrálních bank a u jiných úvěrových institucí (+470 mld. Kč). Díky tomu se i meziroční tempo růstu bilanční sumy skokově zvýšilo na 4,7 %.
  • Lednová inflace hlásí výrazný pokles, čeká nás výraznější pokles sazeb
    Lednová inflace v Česku vzrostla meziměsíčně pouze o 1,3 % a v důsledku toho meziroční dynamika zvolnila na 2,3 % a skončila viditelně pod naším odhadem (2,8 %), odhadem trhu (2,9 %) i odhadem ČNB (3,0 %). Oproti našemu odhadu rostly pomaleji ceny potravin a o něco méně také v lednu zdražily energie. Hlavním překvapením však byl prudký pokles cen v segmentu imputované nájemné (-1,0 %).
  • Lednová inflace nakonec bez většího překvapení
    Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu o 6 % oproti prosinci, ve kterém meziměsíčně stagnovaly. V meziročním srovnání dosáhl růst spotřebitelských cen v průměru 17,5 % po předchozích 15,8 %, což nakonec není daleko od mediánu trhu (17,1 %). Inflace se tak trefila zhruba doprostřed analytických odhadů, které se rozpínaly od 16,2 % po 18,8 %.
  • Lednová inflace v USA slabší, než se očekávalo
    Přírůstek nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA se začátkem února pravděpodobně dále mírně zmírnil. Trh očekává 758 tisíc nových žádostí, tedy o 21 tisíc méně než v předcházejícím týdnu. Počet pokračujících žádostí se očekává na úrovni 4,4 oproti předchozím 4,6 milionů. Data za poslední tři týdny poukazují na stabilnější situaci. Americký trh práce ovšem zůstává i nadále v obtížné situaci, na kterou znovu upozornil šéf Fedu Powell během svého včerejšího vystoupení v Ekonomickém klubu v New Yorku. Zmínil, že monetární politika sama o sobě nebude stačit na dosažení cíle maximální zaměstnanosti a podpora bude muset přijít také ze strany fiskální politiky. Upozornil přitom na nerovný vývoj na trhu práce. Ve vyšších příjmových kategoriích se zaměstnanost během covidového období snížila zhruba o 4 %, zatímco u nízkopříjmových skupin, pro které je složitější budovat úspory, se jedná o pokles okolo 17 %. Míra nezaměstnanosti v lednu sice klesla z 6,7 % na 6,4 %. Tento vývoj však nereflektuje skutečný vývoj na pracovním trhu, jelikož řada lidí vyčkává s aktivním hledáním zaměstnání na zklidnění epidemické situace.
  • Lednová meziměsíční inflace je nejvyšší v historii ČR, elektřina zdražila z měsíce na měsíc o 140 procent. ČNB však úroky zvedat nebude, sází na silnou korunu
    Tolik očekávaná lednová inflace má hodnotu 17,5 procenta v meziročním vyjádření. Je to mírně nad očekáváním trhu, ale žádná pohroma. Česká národní banka počítá v aktuální prognóze s lednovou inflací 17,6 procenta, nejvyšší odhad z trhu zněl podle agentury Bloomberg na 18,8 procenta.
  • Lednová nezaměstnanost podle očekávání vzrostla
    Tuzemská míra nezaměstnanosti se v prvním měsíci roku zvýšila na 4,3 % oproti prosincovým 4 %. Vrátila se tak na hodnotu naposledy viděnou na jaře roku 2017.
  • Lednová prognóza Federálního rezervního systému
    Makroekonomické vyhlídky jsou zkaleny obavami ohledně amerického výrobního sektoru, který podle indexu nákupních manažerů (PMI) ISM ve zpracovatelském průmyslu v prosinci poklesl již druhý měsíc po sobě. Jednalo se o nejnižší hodnotu od února 2016, nepočítaje v to implozi křivky vyvolanou pandemií v dubnu 2020.
  • Lednová prognóza Federálního rezervního systému
    Pozorovatelé Fedu, čeká nás náročný měsíc, protože 31. ledna až 1. února proběhne první z výročních zasedání centrální...
  • Lednová průmyslová produkce zklamala
    Průmyslová produkce v lednu v meziročním srovnání bez sezónního očištění vzrostla o 1,3 %, když trh počítal s 3,2 %. Po sezónním očištění pak poklesla meziročně o 1,4 %, meziměsíčně byla nižší o 2,7 %. Meziroční pokles byl přitom zaznamenán poprvé od dubna 2022. K meziroční změně kladně přispěla nejvíce výroba automobilů (+2,34 pb), která se na rozdíl od loňského ledna již nepotýkala s nedostatkem výrobních dílů. Z dalších kladných přispěvatelů už stojí za zmínku pouze výroba elektrických zařízení (+0,35 pb) a výroba strojů a zařízení (+0,21 pb).
  • Lednová stavební produkce těžila z příznivého počasí
    Po prosincové stagnaci, resp. poklesu o necelých 0,1 % m/m, lednová stavební produkce meziměsíčně reálně vzrostla o silných 5,1 %. Značný pozitivní efekt mělo zřejmě i neobvykle teplé počasí během ledna. K výrazné meziměsíční dynamice významně přispěl růst o 9,4 % m/m v segmentu pozemního stavitelství poté, co v prosinci produkce v tomto segmentu klesla o 2,8 % m/m. To výrazně kompenzovalo 4,9% pokles v segmentu inženýrského stavitelství, který však následoval výrazný růst v předchozím měsíci (+6,8 % m/m)
  • Lednové aktuality poslaly akcie Alibaba Group na dvouměsíční maximum
    Akcie společnosti Alibaba Group si od začátku ledna vedou nadmíru dobře. Krátkodobá korekce nabízí prostor pro posílení pozice a obchodních šancí. V krátkosti shrňme vývoj posledních týdnů. Ještě v prosinci roku 2016 se čínské platformě Alipay podařilo značně posílit svou pozici na evropském trhu. Smlouvy se společnostmi SIX Payment Services, francouzskou BNP Paribas, anglickou bankou Barclays a italskou UniCredit rozšíří nabídku služeb platformy Alipay o další téměř 1 milión evropských prodejců. Alipay má přibližně 450 miliónů uživatelů, v průměru je denně prostředkem až 170 miliónů transakcí a kromě Číny je využívána v dalších 70 zemích světa.
  • Lednové prodeji na akciových trzích pokračují.
    V pondělí vykazovaly hlavní akciové indexy v Evropě negativní dynamiku. Důvodem byl výrazný pokles aktivity v bankovní...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Dukascopy
FX Global
FXDD
reklama
SAB Finance