Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:08
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap zlato
reklama
SAB Finance

Rozbřesk: Inflace za předpoklady ČNB, v Itálii kolabuje koalice a intervence na zlotém?

14.01.2021 09:10  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Už tak byl odhad trhu velmi optimistický ve srovnání s centrální bankou, nicméně prosincová inflace je nakonec ještě překvapila, když poklesla na nejnižší úroveň za poslední dva roky, a s výsledkem 2,3 % fakticky zaostala o sedm desetin procentního bodu za dosud platnou prognózou centrální banky. Inflace rychle brzdí zejména díky pozitivnímu vývoji cen potravin, jejichž ceny po téměř dvouletém soustavném růstu nyní dokonce symbolicky meziročně poklesly. Částečně nepochybně i proto, že poklesla poptávka v důsledku uzavřených restaurací, avšak hlavní důvod zřejmě musíme hledat někde jinde.

Na rozdíl od první vlny pandemie nyní v podstatě hladce pokračuje volný pohyb potravin a nevznikají dodatečné tlaky na zdražování těchto dovozů jako na jaře. Vedle toho už od začátku loňského roku klesá tempo nákladů na bydlení z důvodu zpomalování růstu cen energií (některé dokonce zlevnily) a nájemného po zamrznutí Airbnb a odchodu části zahraničních pracovníků. Na inflaci se největší měrou zhruba od poloviny loňského roku podílejí zvýšené spotřební daně u tabákových výrobků a alkoholu.

Cílovaná inflace, stejně jako měnově-politická inflace, se nyní stále ještě nacházejí v horní polovině tolerančního intervalu ČNB, avšak stále více se přibližují samotnému dvouprocentnímu cíli centrální banky. Když vezmeme v úvahu, že se inflace může v letošním roce poměrně rychle dostat hluboko pod dvouprocentní úroveň, tak deklarovaná ochota zvyšovat úrokové sazby nemusí být tak silná, jak naznačovala listopadová prognóza centrální banky. Tomuto scénáři přitom nahrává jak silnější koruna, tak prodlužovaný lockdown, který ochromil významnou část služeb včetně obchodu. Potvrzují to ostatně i nejnovější výsledky maloobchodu, který za listopad vykázal více než desetiprocentní propad (očištěných) tržeb. Vzniká sice odložená poptávka, avšak je otázkou, jak rychle se začne vzhledem k všeobecným nejistotám realizovat. Zvlášť když se v mezičase budou muset obchodníci vyrovnávat s internetovou konkurencí i se svými zásobami sezónního zboží. Prozatím to však spíš vypadá, že inflace rozhodně nebude problémem této ekonomiky v roce 2021. 



*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Koruna se v průběhu včerejšího dopoledne na chvíli přiblížila hranici 26,20 EUR/CZK, avšak posléze se poměrně rychle vrátila, na rozdíl od ostatních měn v regionu, k výchozí silnější hodnotě. Je tak i nadále o více než 3 % silnější, než ve své poslední prognóze předpokládala centrální banka. Posilování koruny znamená nejenom zpřísňování měnových podmínek, ale rovněž funguje jako jedna z brzd inflace, která už nyní výrazně zaostává za výhledem centrální banky (viz úvodník). Proto to se zvyšováním úrokových sazeb nemusí být tak horké, jak listopadová prognóza ČNB naznačuje, když předpokládá trojí zvýšení repo sazby ještě v letošním roce. 

Zahraniční forex
Zatímco Fed ústy svého druhého muže Claridy slibuje, že nezvedne sazby, dokud neuvidí roční inflaci na dvojce, tak v Itálii je pro změnu na pokraji kolapsu levicová vláda. Demokratická strana bývalého premiéra Renziho totiž opustila koalici, kterou tvoří s hnutím Pět hvězd. Eurodolaru se to celkově příliš nelíbí s tím, že kreditní marže u italských vládních dluhopisů prozatím vzrostly jen o 10 bazických bodů. Každopádně pokud se stávající koalice rozpadne, tak vládu v Itálii nebude jednoduché postavit.

Kromě politické situace v Itálii a komunikace Fedu bude dnes odpoledne eurodolar sledovat také americká data – týdenní žádosti o podporu a index podnikatelské nálady Philly Fed.

Polská centrální banka (NBP) včera ponechala úrokové sazby beze změny, avšak i tak se podařilo zlotý oslabit (o což centrálním bankéřům nyní jde). NBP totiž do svého komentáře k rozhodnutí přidala větu o tom, že aby dále uvolnila měnovou politiku, tak může intervenovat na devizovém trhu (proti zlotému). Načasování a objemu intervencí budou podle NBP záviset na podmínkách na trhu. My se nicméně domníváme, že intervence mohou přijít na pořad dne, pokud měnový pár EUR/PLN propadne pod hranici 4,50.

Akcie
V čele trhu kráčí Nasdaq Composite s půlprocentním ziskem, zatímco S&P 500 stoupá asi o 0,2 pct. 


 
 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Inflace stále nad trojkou, Londýn a EU opět na kordy
    Už od konce loňského roku se česká inflace pohybuje, s jednou výjimkou, nad hranicí tří procent. Ani srpen nebyl v tomto směru výjimkou. Inflace tentokrát podle očekávání poklesla o jednu desetinu procentního bodu, avšak nad trojkou nejspíš zůstane ještě několik měsíců. ČR tak bude dál patřit mezi země s nejvyšší inflací v rámci celé EU, a to i v době, kdy se ekonomika teprve vzpamatovává z koronarecese, výrazně klesají mzdové inflační tlaky a na poptávkovou inflaci může dokonce pomalu zapomenout.
  • Rozbřesk: Inflace v březnu vzrostla nad 12 % a to letos rozhodně není vše
    Číslem dnešního dne i celého týdne je domácí březnová inflace. Oproti únoru domácnostem dál zdražují zejména energie a pohonné hmoty, tlak na růst cen přetrvává napříč celým spotřebitelským košem - čestnou výjimkou mohou být některé potraviny a ceny za rekreace. Celkově ceny vzrostly o 1,7 % meziměsíčně, což katapultovalo inflaci spolehlivě nad 12 %, konkrétně na 12,7 %. To je 2,9procentního bodu nad poslední zimní prognózou centrální banky, a to zdaleka nebude ještě inflační vrchol.
  • Rozbřesk: Inflace v Česku před a po invazi, Orbán udržel ústavní většinu
    Česká národní banka nenechala v uplynulém týdnu nikoho na pochybách, čeká nás výrazně vyšší inflace a slabší růst. Přitom minimálně v nejbližších měsících centrální banka nebude chtít ponechat nic náhodě a bude inflaci pravděpodobně krotit dalším nárůstem úrokových sazeb. Jak moc, to bude záležet vedle síly inflačních tlaků i na míře zpomalení ekonomiky. Proto začnou čím dál větší roli hrát (vedle sledování válečné fronty) i konkrétní čísla přicházející z české ekonomiky.
  • Rozbřesk: Inflace v Česku se posune nad 6 %, v EU je nad pěti. Stále dočasná?
    Inflace v eurozóně dosáhla 5 % (0,4 % meziměsíčně) - to jsou nejvyšší čísla od konce devadesátých let a je za nimi nejen nárůst cen energií a pohonných hmot, ale i jádrová inflace. I když za značnou částí prosincové inflace stojí zdražující energie (meziročně dražší o 26 %), zdražování probíhá napříč položkami spotřebitelského koše. Inflace ve službách se pohybuje okolo 2,5 % a velice znepokojující je vysoká inflace v ne-energetickém průmyslovém zboží. Ta celou dekádu před pandemií prakticky neexistovala, zatímco v tuto chvíli ji “rozbité” výrobní řetězce a sekundární efekty drahých energií a logistiky udržují v blízkosti 3 %.
  • Rozbřesk: Inflace v eurozóně nad cílem ECB
    Inflace je na vzestupu nejenom u nás, ale i v dalších unijních zemích. Už bleskový odhad ukázal, že růst cen v zemích eurozóny v červenci zrychlil na 2,2 % a přestřelil tak cíl ECB, avšak jádrová inflace poklesla z předchozích 0,9 % na 0,7 %. Současná inflační vlnka jde z více než poloviny na vrub rostoucím cenám energií, kterým sekundují potraviny, alkohol a tabák.
  • Rozbřesk: Inflace v eurozóně nejvýš za 13 let, trhy překvapil konec šéfa Bundesbanky
    Včera zveřejněná data Eurostatu potvrdila, že vyšší inflace netrápí pouze ČR, ale i většinu zemí EU. V celé unii se meziroční inflace vyšplhala na 3,6 %. V eurozóně s inflačním cílem stejným jako u nás se inflace zvýšila na 3,4 %. Vyšší inflaci krátce zažívala eurozóna naposledy v létě roku 2008, tedy těsně před pádem banky Lehman Brothers.
  • Rozbřesk: Inflace v eurozóně zpomalila, jak zareaguje ECB?
    Listopadová inflace v eurozóně překvapila mírnějším růstem, když z říjnových 10,7 % zpomalila na 10 %. Jádrová inflace očištěná o volatilní složky jako energie nebo potraviny nicméně dopadla dle očekávání a setrvala na 5 %. I tak již inflace v eurozóně pravděpodobně dosáhla svého vrcholu, z části však – podobně jako v českém případě – díky příznivým statistickým efektům vyplývajících z vládních opatření proti drahým energiím. Jeden příklad za všechny – listopadová inflace v Nizozemsku poklesla oproti říjnu o mohutných 5,6 p.b. na 11,2 %...
  • Rozbřesk: Inflace v Německu nejvyšší od sedmdesátých let, půjdou sazby ECB rychleji vzhůru?
    Inflace v eurozóně po včerejších vysokých německých číslech dnes pravděpodobně opět zrychlí. Německá květnová harmonizovaná inflace dosáhla téměř 9 % (8,7 %) - to je nejvyšší hodnota od počátku sedmdesátých let minulého století (1973/74). I když hlavním motorem inflace zůstávají drahé energie (+38 % meziročně) a potraviny (+11 %), zdražují položky napříč celým spotřebitelským košem. Politická poptávka po řešení problému inflace roste a ECB bude pravděpodobně pod tlakem zvýšit sazby v červenci agresivněji, než naznačovala Christine Lagardeová a hlavní ekonom Philip Lane.
  • Rozbřesk: Inflace v USA nepolevuje, Fed nebude mít slitování
    Finanční trhy zažily včera velmi nepříjemný budíček. Před včerejším zveřejněním americké srpnové inflace v USA totiž převládalo všeobecné přesvědčení, že data jasně potvrdí, že inflační tlaky polevují. Stal se však přesný opak, neboť se ukázalo, že Fedem ostře sledovaná jádrová inflace v srpnu zřetelně akcelerovala (na 6,3 %). Důsledky vysokých inflačních dat, nehledě na to, že je ovlivnily i drahé potraviny a opět zvyšující se nájmy (propisující se do inflace se zpožděním), budou dalekosáhlé.
  • Rozbřesk: Inflace v závěru roku nepřekvapila
    V posledním měsíci loňského roku se spotřebitelské ceny podle očekávání zvýšily jen o 0,1 %. Na jedné straně si spotřebitelé opět připlatili za potraviny, na straně druhé něco málo ušetřili na oblečení a obuvi. Před svátky rovněž na chvíli zlevnil alkohol, avšak dá se předpokládat, že šlo jen o dočasný krok obchodů k podpoře prodeje před svátky.
  • Rozbřesk: Inflace zůstala nad cílem
    Dnešní čísla ukázala, že inflace i v červenci zůstala nad cílem centrální banky. Pro korunu to ale nebude pravděpodobně žádné vítězství. Šance na další růst sazeb v dohledné době zůstanou i po inflačních číslech nízké. Poslední prognóza centrální banky je totiž sama o sobě relativně optimistická jak ohledně inflace, tak především ohledně růstu ekonomiky. Šance, že realita přinese ještě vyšší čísla, není tedy vysoká.
  • Rozbřesk: Inflaci musíte brát vážně, jednejte raději rychleji, varuje MMF
    Mezinárodní měnový fond včera vyslal ostré varování před inflací. Centrální banky před ní musí být "velmi na pozoru" a MMF jim doporučuje raději jednat rychleji okamžitě, než hasit rozsáhlejší požár s většími škodami později. Podle podobného receptu ostatně začala již jednat Česká národní banka - jedním z hlavních argumentů pro agresivní zvýšení sazeb v září byla snaha udržet inflační očekávání stabilní a zabránit dlouhodobějšímu zabydlení inflace v české ekonomice.
  • Rozbřesk: Inflaci tlačí vzhůru stále více bydlení
    Česká inflace kulminuje, nicméně na cílovou dvouprocentní hodnotu se zatím vracet nijak rychle nemusí. V říjnu se meziroční inflace sledovaná centrální bankou dostala na 2,9 %, což byla mimochodem její nejvyšší hodnota za posledních pět let. Vysoko zamířily i další inflační indexy, ať už měnově-politická inflace (3,0 %) nebo statistickým úřadem sledovaná inflace bez regulovaných cen a změn daní (3,3 %). Pouze tzv. korigovaná inflace bez pohonných hmot se usadila jednu desetinu procentního bodu pod zářijovým maximem.
  • Rozbřesk: Inflaci v Česku zrychlují pohonné hmoty
    Inflace v dubnu druhým měsícem v řadě zrychlila na 3,1 % při odhadu podle ČNB na 2,9 % a při našem odhadu 2,5 %. Hlavním tahounem jsou meziročně dražší pohonné hmoty. Před rokem v průběhu první vlny pandemie cena ropy na globálních trzích propadla do okolí 20 USD za barel, zatímco dnes se díky oživení v globálním obchodě a sázkám na pokračující oživení pohybuje pod 70 USD za barel – na dvouletých maximech. Ceny pohonných hmot tak kvůli tomu jsou meziročně dvouciferně dražší.
  • Rozbřesk: Inflační den D je tu
    Inflační den D nastal. Dnešní lednová inflace nastaví do značné míry laťku i pro zbytek roku. Meziměsíční nárůst spotřebitelských cen dosáhl v lednu 4,4 procenta a zrychlil i meziroční inflaci. Ta dosáhla nejvyšších úrovní od konce devadesátých let. Za výrazným meziměsíčním nárůstem cen stály stát zejména položky v sekci bydlení, doprava, potraviny a rekreace. Výrazná nejistota byla ovšem spojená se zdražováním energií (sekce bydlení). Není jisté, do jaké míry proběhlo zdražování již na konci uplynulého roku a zda nebude lednový energetický šok “pouze” pod taktovkou znovuzavedení DPH. Vedle toho nebylo jisté, jak ovlivní od ledna vyšší ceny energií a pohonných hmot také zdražování napříč širší paletou zboží a služeb (lednový efekt změny ceníků).
  • Rozbřesk: Inflační očekávání rostou, trhy ale věří stabilním americkým sazbám. To drží akcie i korunu v kurzu
    Ovládnutí amerického Senátu demokraty ke konci uplynulého týdne jen podpořilo sázky na návrat inflace “na scénu”. V posledních několika dnech vystoupila inflační očekávání v USA na nejvyšší úrovně od druhé poloviny roku 2018 (2,1 % na desetiletém horizontu). Spolu s tím šly vzhůru i akcie a riziková aktiva. Investoři v uplynulém týdnu jednoduše přešli nepokoje v americkém Kongresu a soustředili se čistě na fenomén nastupující “modré vlny” (demokratického ovládnutí prezidentského úřadu i Kongresu).
  • Rozbřesk: Inflační očekávání stále v centru dění
    Inflační očekávání na klíčovém americkém trhu dosáhla na začátku tohoto týdne osmiletých maxim. Od té chvíle sice tři dny v řadě klesají díky nižším cenám ropy, i tak ale obavy z inflace zůstávají v centru dnešního tržního dění. Spotřebitelské inflační tlaky jsou v tuto chvíli bezesporu vyšší ve Spojených státech, příběh o post-pandemické inflaci “hrají” ovšem investoři o něco méně intenzivně i na evropských trzích.
  • Rozbřesk: Inflační spekulace
    S koncem roku přichází čas na bilancování a také na výhledy, s nimiž vstoupíme do roku nového. Letos se největší pozornost upíná k inflaci, která se nečekaně tak trochu utrhla ze řetězu, když v průběhu roku začaly prudce růst ceny surovin a energií, znovu se zvýšil přetlak na realitním trhu a v podstatě se nepodařilo zcela obnovit pandemií zpřetrhané dodavatelské řetězce.
  • Rozbřesk: Injekce versus infekce
    Čas vánoční na televizní obrazovce zpravidla vyplňují pohádky, koledy a výjezdy hasičů k hořícím stromkům. V roce čínského netopýra to však bylo jinak. Vánočnímu dění, a to dokonce i v reklamních časech, dominovala vakcína proti COVIDu-19. Jak by také ne, neboť ve vakcíně se odráží naděje, že naše životy se vrátí již relativně brzy k normálu.
  • Rozbřesk: Inverze americké výnosové křivky se prohlubuje. Je recese nevyhnutelná?
    Inverze americké výnosové křivky se prohlubuje a všichni víme co to znamená. Americký trh dluhopisů signalizuje, že citelné zpomalení či spíše recese je viditelná již v relativně krátkém horizontu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
FXDD
CapXmaster
reklama
Investingfox Nastroje