Úterý 21. ledna 2025 00:20
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Rozhodnutí bankovní rady ČNB - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

17.12.2020 14:49  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, repo sazba tedy zůstává na úrovni 0,25 %, což je plně v souladu s očekáváním finančního trhu. Stabilita úrokových sazeb není nijak překvapivá zpráva: stabilitu úroků pro nejbližší měsíce očekávala prognóza z dílny ČNB zveřejněná počátkem listopadu a po změně nastavení úrokových sazeb nevolá ani vývoj v tuzemské ekonomice. Uplynulé týdny přinesly posílení koruny a inflace je mírně pod prognózou centrální banky. Tento vývoj ve směru nižší inflace ale spíše hovoří pro pozdější růst úroků, než co předpokládá listopadová prognóza ČNB, nejde tedy o argument, jenž by měl nyní vést ke snížení úrokových sazeb.

Rozhodnutí o ponechání repo sazby na úrovni 0,25 % bylo očekáváno a na rozdíl od předchozích zasedání bankovní rady šlo z pohledu finančních trhů o poměrně jasnou záležitost.

Stále platí konstatování, že druhá vlna pandemie koronaviru dopadá na aktivitu v řadě odvětví služeb a nejistá je délka trvání omezení souvisejících s pandemií a případné další změny v jejich nastavení.

Nejistotu vzbuzuje také výhled veřejných financí, což je pro úvahy o nastavení měnové politiky též důležitý faktor.

Zprávy z tuzemské ekonomiky podporují předpoklad, že mezičtvrtletní pokles HDP bude v závěrečném čtvrtletí méně dramatický, než na jaře, s tím jak v rámci opatření zaváděných v souvislosti s pandemií i nadále funguje bez omezení průmysl a mezinárodní obchod.

V samotném třetím čtvrtletí si HDP vedl lépe, než ČNB čekala.

Zprávy o ekonomické aktivitě jsou tak v souhrnu lepší, než centrální banka předpokládala a samy o sobě by podporovaly scénář postupného zpřísňování měnové politiky v příštím roce.

Nicméně: nejistoty s pojené s pandemií jsou i nadále výrazné a uplynulé týdny přinesly i vývoj směřující k nižší inflaci, než jakou pro příští rok očekává ČNB.

Koruna je vůči euru v průměru již o 1,7 % silnější, než úroveň 27,20, kterou pro letošní závěrečné čtvrtletí předpokládala listopadová prognóza z dílny ČNB a silnější měna znamená výhledově nižší inflaci.

Také aktuální celková i jádrová inflace je zatím mírně nižší, než co pro závěrečné čtvrtletí centrální banka předpokládala.

V roce 2021 tak může být inflace v průměru na úrovni dvouprocentního inflačního cíle, zatímco prognóza ČNB pro příští rok očekává inflaci v průměru na úrovni 2,3 %.

Stabilita úrokových sazeb ČNB je adekvátní reakcí jak na nedávný vývoj v ekonomice a na finančních trzích, tak v rámci nejistot spojených s pandemií a rozpočtovým vývojem.

Listopadová prognóza ČNB předpokládá zvyšování úroků od jara příštího roku, osobně si ale myslím, že ČNB může držet úrokové sazby beze změny až do konce roku 2021.

Příští pohyb úroků by měl být směrem nahoru, očekávám jej spíše ale až v roce 2022.

K přitvrzení měnových podmínek v české ekonomice přispěje v roce 2021 silnější kurz koruny a zvyšování úroků ČNB tak v příštím roce zřejmě nebude potřeba.

Úroky z úvěrů včetně hypoték se i nadále budou držet nízkou, velmi nízko ale zůstanou také úroky, jež střadatelé dostávají ze svých úspor.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozepře mezi USA a Čínou trvají. Volatilita stále vysoká
    Minulý týden na US indexech se opět nedá označit za nudný a pokračuje tak v trendu minulých volatilních týdnů. Pondělí bylo zkrácené o obchodní seanci na mnoha evropských trzích, ale US seance začala velmi svižně.
  • Rozevírají se české mzdové nůžky, je tu „krize typu písmene K“. Mzdy rostou pomalu, důchodci nebo zdravotníci si ale stěžovat nemohou, zato kuchaři, číšníci nebo recepční pláčou
    Růst mezd v ČR v letošním prvním čtvrtletí zaostal za očekáváním. Průměrná hrubá měsíční mzda totiž stoupla reálně meziročně o rovné jedno procento. Vzhledem k inflaci čítající 2,2 procenta to znamená, že nominálně průměrná mzda přidala 3,2 procenta. Trh přitom předpokládal růst reálné mzdy čítající 1,7 procenta.
  • Rozhazovačné orgie nekončí, odbory žádají jedno z nejvýraznějších navýšení minimální mzdy v tomto tisíciletí. Koronavirus si spletli s živou vodu
    Podle odborářů je koronavirus tuzemské ekonomice zjevně živou vodou. Žádají totiž takové navýšení minimální mzdy, jaké nebylo běžné ani v době uplynulých let prosperity. Nyní tedy odboráři zjevně míní, že prosperita je v době koronaviru ještě výraznější, takže si mohou dovolit žádat víc. Ekonomiku ale bohužel neskrápí žádná „živá voda“, jak by se mohlo zdát z odborářských požadavků, nýbrž dluh. Dluhem celá země hasí krizi, která by v důsledku koronavirové nákazy jinak již dávno vzplála. Dluhové hašení ukolébává nejvíce snad právě odboráře, což je na pováženou. Kdy jindy než v této náročné době by měli demonstrovat svůj soucit s tou částí společnosti, jež není odborově organizována.
  • Rozhodla se ČNB bojovat s inflací agresivně skrze kurz, aby nemusela zvedat úroky?
    Z nových čísel k inflaci v ČR je zřejmé, že Česká národní banka bude muset nakonec i v novém složení bankovní rady přikročit k razantnímu navýšení své základní úrokové sazby, která tak letos vystoupá z nynější úrovně sedmi procent minimálně k úrovni osmi procent, ba dokonce nad ni. Je však možné, že bankovní rada si na svém prvním zasedání v novém složení dá se zvyšováním sazeb „pauzu“, jak při jmenování naznačoval nový guvernér Aleš Michl. Razance inflace však centrální banku nakonec donutí kapitulovat a sazby dále zvyšovat.
  • Rozhodne ECB o dalším uvolňování?
    Podle analytiků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, Evropská centrální banka (ECB) na svém čtvrtečním zasedání zřejmě nepřistoupí k dalšímu uvolňování a stimulům. Nicméně se očekává, že Mario Draghi zopakuje závazek ECB k dalším stimulům, budou-li potřeba, a uslyšíme komentáře k vlivu Brexitu na evropské trhy.
  • Rozhodněte se pro naše kvalitní služby
    Znáte již náš Audi servis ? Pokud ještě nikoli, možná, že nastal ten správný čas, to změnit. Potřebujete naše služby?...
  • Rozhodnutí bankovní rady ČNB
    Bankovní rada ČNB na listopadovém zasedání zvýšila svou repo sazbu o jeden a čtvrt procentního bodu, což představuje nový rekord pro jednorázové zvýšení úroků české centrální banky od roku 1997.
  • Rozhodnutí bankovní rady ČNB
    „Snížení základních úrokových sazeb na hodnotu 6,25 % přináší na trh nemovitostí optimismus stran dostupnějších hypoték. Je ale dobré na situaci vždy koukat z obou stran mince. Vyšší poptávka po vlastním bydlení totiž ve střednědobém horizontu způsobí další navýšení cen realit. Ty jsou ale již nyní na nadprůměrně vysoké úrovni. Například podle únorových dat portálu Realitymix.cz vzrostly meziročně průměrné ceny bytů v krajských městech napříč celou Českou republikou v průměru o 7,3 %.
  • Rozhodnutí bankovní rady ČNB
    „Další snížení základní úrokové sazby je skvělou zprávou pro všechny, kteří vyčkávají na sjednání hypotéky a následné pořízení nemovitosti. To dlouhodobě povede ke zvýšené poptávce po nemovitostech a růstu jejich cen. Horší zpráva to je pro výnos spořicích účtů a dluhopisů, kde bude následovat pozvolný pokles úrokové sazby. Očekáváme, že lidé budou časem hledat jiné cesty, jak své peníze zhodnotit.
  • Rozhodnutí bankovní rady ČNB - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, repo sazba tedy zůstává na úrovni 0,25 %, což je plně v souladu s očekáváním finančního trhu. Stabilita úrokových sazeb není nijak překvapivá zpráva: v uplynulých týdnech ji naznačovali členové bankovní rady a po změně úroků na samém začátku letošního roku nevolala ani prognóza centrální banky zveřejněná v listopadu.
  • Rozhodnutí bankovní rady ČNB 19.12.2024
    Osmkrát a dost, řekla si bankovní rada České národní banky a ukončila nepřetržitou sérii postupného snižování úrokových sazeb. Během jednoho roku tak ČNB postupně snížila čtrnáctidenní repo sazbu ze 7 % na současná 4 % a tam pro tuto chvíli cesta končí. Z vyjádření členů bankovní rady v posledních dnech se tato varianta zdála velmi pravděpodobná a dnes došla svého naplnění. Čtrnáctidenní repo sazba tedy zůstává beze změn na úrovni 4 % a touto hodnotou můžeme rok 2024 z pohledu ČNB prohlásit za ukončený.
  • Rozhodnutí bankovní rady ČNB 7. 11. 2024
    Bankovní rada České národní banky přistoupila k dalšímu snížení klíčových úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Ta nejdůležitější z nich – tzv. čtrnáctidenní repo sazba – se tak dostala na úroveň 4 %. Tento krok není žádným překvapením, a to přesto, že nedávno zazněl komentář paní viceguvernérky Evy Zamrazilové v tom smyslu, že proinflační rizika by mohla být důvodem jisté zdrženlivosti v dalším snižování klíčových úrokových sazeb. Tato úvaha tedy zatím byla odsunuta stranou, ale o to srozumitelněji zřejmě vyvstane 19. prosince, kdy se bude konat poslední letošní měnově politické zasedání bankovní rady ČNB.
  • Rozhodnutí BoJ o úrokových sazbách: Dojde k nějakým překvapením?
    Po zbytek týdne bude klíčové rozhodnutí o úrokových sazbách japonské centrální banky (BoJ) a předběžné údaje o HDP z USA a eurozóny. Australský dolar se dostal na šestitýdenní minimum poté, co RBA v 1. čtvrtletí 2023 snížila průměrný index spotřebitelských cen, který nenaplnil očekávání a dosáhl 6,6 % v meziročním srovnání.
  • Rozhodnutí BoJ o úrokových sazbách: Dojde k nějakým překvapením?
    Po zbytek týdne bude klíčové rozhodnutí o úrokových sazbách japonské centrální banky (BoJ) a předběžné údaje o HDP z U...
  • Rozhodnutí České národní banky
    Česká národní banka už minulým snížením započala období poklesu úrokových sazeb. Na straně jedné tímto krokem jasně říká, že boj s inflací považuje v horizontu měnové politiky v podstatě za vyhraný a je prostor přestat omezovat agregátní poptávku. Tím skrze nižší sazby a oživení investic i spotřeby stimuluje HDP, byť zejména vnější prostředí stále zůstává české ekonomice nepříznivě nakloněno. Na druhou stranu jde ale stále pouze o první krok, neboť i při takto masivním snížení sazeb je jejich absolutní úroveň obecně příliš vysoká pro signifikantní zvýšení korunové úvěrové aktivity. Proti dosažení inflačního cíle pak naopak působí kurz, který přibližně od dubna 2023 konstantně depreciuje a je otázkou, jakou si ČNB stanovila úroveň, při níž je připravena proti výkyvu kurzu intervenovat.
  • Rozhodnutí ČNB a další vývoj na EUR/CZK
    V minulém týdnu došlo k prvnímu razantnějšímu uvolnění domácí měnové politiky. Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. To bylo o 25 bazických bodů více, než očekávali analytici. Rozhodnutí se ve světle mimořádně slabých hospodářských výsledků domácí ekonomiky zdá poměrně logické. Trochu jinak situace vypadá z pohledu měnového kurzu. Na páru s EUR/CZK dochází již od dubna 2023 k setrvalému oslabování domácí měny. Od rekordních hodnot 23 Kč EUR/CZK se kurz posunul již znatelně nad 25 Kč. A jaký je současný výhled pro ekonomiku a měnový kurz?
  • Rozhodnutí ČNB nezvyšovat úrokové sazby bere koruně vítr z plachet
    Dnešní rozhodnutí České národní banky ponechat úrokové sazby beze změny bylo vzhledem k předchozím vyjádřením členů rady a samotného guvernéra Aleše Michla dlouhodobě očekávané. Aktuální sazba ve výši 7 procent, je už teď nejvyšší od roku 1999. To je jedním z důvodů, proč volí ČNB pod vedením nového guvernéra v boji proti inflaci jinou taktiku, konkrétně devizové intervence proti oslabování české koruny, ve kterých bude pravděpodobně nadále pokračovat.
  • Rozhodnutí ČNB ponechat úrokové sazby, kde jsou, nebylo jednomyslné. Část členů bankovní rady mohla k ponechání sazeb zviklat i včerejší nečekaně jestřábí rétorika americké centrální banky
    Rozhodnutí bankovní rady ČNB ponechat dnes základní úrokovou sazbu beze změny nebylo jednomyslné. Hlasování dopadlo v poměru pět ku dvěma. Česká koruna proto v reakci na zveřejnění této informace mírně oslabila. Ukazuje se totiž, že v bankovní radě stále nechybí hlasy volající po razantnějším postupu při snižování sazeb. Takový postup by korunu oslabil výrazněji.
  • Rozhodnutie BoJ o menovej politike
    Na dnešnom zasadnutí sa rada BoJ pre menovú politiku jednohlasne rozhodla nastaviť nasledujúci rámec pre operácie na peňažných trhoch: BoJ bude robiť...
  • Rozhodnutí ECB zvýšit úrokové sazby o 50 bodů může dočasně zastavit posilování eura
    Evropská centrální banka dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů a vrátila se tak k tempu, se kterým proces zvyšování sazeb letos v červenci započala. Přestože aktuální rozhodnutí bylo očekávané, analytici společnosti Ebury nevylučovali ani další zvýšení o 75 bodů. Inflace v eurozóně v listopadu sice klesla z 10,6 % na rovných 10 %, jádrová inflace však zůstala u rekordně vysoké úrovně 5 %. To naznačuje, že cenové tlaky očištěné o volatilní složky zůstávají stále silné.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new