Úterý 21. ledna 2025 11:49
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Živnostníci i firmy si budou moci letošní „home office“ odečíst z daní – ale jak? Předmětem dohadů může být i to, kterou část toaletního papíru doma používají v „pracovní době“…

25.10.2020 11:34  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Příští rok čeká finanční úřady po celé České republice těžká zkouška. Něco, s čím se doposud nikdy nesetkaly. Budou muset posoudit, do jaké míry si daný živnostník či firma mohou ulevit od daně z toho titulu, že po podstatnou část letoška mnozí uplatňují – musí uplatňovat – práci z domova, tedy takzvaný „home office“.  

V případě OSVČ je situace přece jenom o něco jednodušší. Pokud tato OSVČ, například živnostník, běžně z domova nepracuje, ale nyní kvůli protipandemickým opatřením vlády musí, měla by si doma jasně a zřetelně vyhradit konkrétní místo, tedy pracovnu. Pokud si daná OSVČ takové místo vyhradí, a dokáže tedy i při případné kontrole z finančního úřadu přesvědčit úředníky, že jde o pracovnu, může si dát do nákladů spotřebovanou energii nebo výdaje za internet či mobilní telefonování. I když fakticky pracuje z domova.  

Živnostníkům a obecně všem OSVČ lze doporučit, aby vše předem konzultovali s přiděleným úředníkem na příslušném finančním úřadu. Předejdou tak pozdějšímu nedorozumění a rozčarování z toho, že jim úřad vynaložené náklady neuznal jako položku odečitatelnou ze základu pro výpočet daně.  

Ještě tvrdší oříšek k rozlousknutí čeká na firmy, které mají za „home officu“ třeba i stovky zaměstnanců. Jejich účetní budou muset postupovat delikátně. Ve světě se objevují návrhy, aby zaměstnavatel zaměstnanci na „home officu“ hradil třeba i výdaje za kávovar, kávu nebo toaletní papír. O energiích, počítači či náhradě za opotřebení stolu nebo židle ani nemluvě. Pokud tyto náklady opravdu zaměstnavatel bude hradit, může o ně poté pochopitelně ponížit svůj daňový základ. V praxi bude ale obtížné odlišit například to, kterou část toaletního papíru spotřeboval zaměstnanec pro své soukromé účely a kterou využil „v pracovní době“. Pravděpodobně totiž bude zaměstnanec na „home officu“ odtrhávat z jedné a téže role toaletního papíru.  

Odborníci na daňovou problematiku míní, že by ministerstvo financí mělo vydat jakýsi „manuál“, jak vlastně náklady vznikající při práci z domova z daňového hlediska pojmout.  

Například Španělsko nařídilo zaměstnavatelům, aby zaměstnancům platili za údržbu a vybavení, v Německu se debatuje o zákonu, který by obsahoval práva zaměstnanců pracujících z domova, Francie přijala zákon chránící zaměstnance před nutností odpovídat na e-maily po pracovní době a Británie naznačila, že by mohla zmírnit daňová pravidla u nákupů pracovního vybavení během pandemie. Jen málo zemí ale uvažovalo o práci z domova tak detailně jako Nizozemsko. Nizozemské úřady hodlají úředníkům pracujícím z domova nabídnout 363 eur (asi 9900 korun) jako „covidový bonus“. Počítat by se měl od března, kdy začala celostátní karanténa. Odpůrci bonusu v této výši ovšem argumentují, že zaměstnanci, kteří zůstávají na „home officu“ ušetří čas i výdaje související s dojížděním do práce.  

V Česku tyto náklady spojené s dojížděním nejsou zanedbatelné. Průměrný zaměstnanec tu loni dojížděl do práce 27 minut, zatímco průměr EU činil jen 25 minut, jak vyplývá z nových údajů Eurostatu.  

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Živé vysílání: Wall Street Open 30.5.2024
    Po delší době akciové indexy znervóznily rostoucí výnosy ze stáních dluhopisů, nicméně pro pokračování do hlubší korekce se zdá, že medvědi postrádají racionální důvody. Na druhé straně býci dostali všechny pozitivní zprávy, které si mohli přát a tak je otázkou, zda dokáží najít síly k dalšímu růstu. Makroekonomické události jsou do konce týdne spíše slabší a trh tak bude věnovat pozornost projevům členů FOMC a konci výsledkové sezóny. Co dalšího by měli investoři sledovat, se podíváme během vysílání Wall Street Open v 15:20.
  • Živé vysílání: Wall Street Open 4.4.2024
    Lepší data z americké ekonomika na pár seancí vylekala akciové indexy, podpořily růst výnosů, ale akciím se podařilo velmi svižně umazat ztráty a vrací se k původnímu růstu. Poklidný týden na trzích zítra doplní data z amerického trhu práce a vše naznačuje, že by měla dopadnout znovu dobře. Mezitím můžeme vidět zajímavé pohyby na forexu nebo komoditách. Wall Street Open začíná již v 15:20 s Martinem Jakubcem.
  • Živé vysílání: Wall Street Open 4.6.2024
    Schizofrenní nálada na akciových indexech přetrvává i během aktuálního týdne a indexům se zatím nedaří najít cestu na nová historická maxima. Výnosy ze státních dluhopisů přitom klesají a pozitivně může působit na trhy také dramatický pokles ropy. Dozvuky z minulého týdne jsou stále kolem inflace a AI, kdy reportovaly své výsledky další společnosti z technologického sektoru.
  • Živé vysílání: Wall Street Open 5.3.2024
    Akciové indexy zůstávají poblíž historických maxim, zatímco býci mají v zádech silná korporátní data, ale soustředí se hlavně na technologické tituly. Na dalších trzích můžeme najít zajímavé příležitosti, kde trh nezohledňuje aktuální fundament a například dluhopisy jsou stále atraktivním aktivem. Nejnovější události probereme s Marinem Jakubce při příležitosti Wall Street Open od 15:20.
  • Živé vysílání: Wall Street Open 7.11.2023
    Akciové indexy prozatím drží zisky z minulého týdne a nutno poznamenat, že aktivita na trzích je velmi slabá. Nejzajímavější pohyby nabízí komoditní trhy, kde se vůbec nedaří ropě a výrazný pokles zatím zaregistrovalo také zlato a stříbro. K růstu se totiž vrátil americký dolar. Nejnovější dynamiky probereme na Wall Street Open od 15:20.
  • Živé vysílání: Wall Street Open 7.2.2024
    Žádná slabost na trzích cítit není ani poté, co Jerome Powell zopakoval, že snížení sazeb v březnu není příliš pravděpodobné. Trhům pomáhají i nadále velmi solidní výsledky, o které se opírají hlavně velké technologie, které táhnou indexy výše. Tento týden se však s lepšími výsledky přihlásily také spíše spotřebitelské společnosti, což dává jistý signál o ekonomické kondici.
  • Živé vysílání: Wall Street Open 7.9.2023
    Akciové trhy se začátkem měsíce vydaly na nižší úrovně, zatímco výnosy z dluhopisů a americký dolar pokračují v masivním růstu. Září je zatím na cestě splnit svou sezónní pověst, kdy se jedná o nejhorší měsíc z pohledu výkonnosti akcií. Přichází však také novinky z korporátního světa, které propadu pomáhají a vzhledem k aktuálním valuacím může být zaděláno na větší korekci k srpnovým minimům.
  • ŽIVÉ vysílání: Wall Street Open 9.11.2023
    Ačkoliv akciové trhy nabídly zajímavé zisky, komoditní trhy se dále propadají, kde ropu trápí obavy z poklesu poptávky. Zajímavé tedy začínají být cenově i energetické akcie. Největším otazníkem je, zda se podaří po zbytek roku trhům udržet velmi solidní rally, která začala jen pár seancí zpět a zatím je jedna z nejsilnějších od orku 2021. Na rizika i příležitosti se podíváme od 15:20 při příležitosti Wall Street Open.
  • Živé vysílání: Zveřejnění inflace PCE v USA
    Každé nové data nám ukazují, že inflace zůstává problém a dnes budou zveřejněna možná ta nejdůležitější, a to to PCE index za měsíc březen, který sleduje Fed. Včerejší zveřejnění HDP v USA dopadlo pod očekávání, ale cenový index rostl z 2 na 3 %. Akciové indexy však zůstávají tento týden pozitivně naladěny, jelikož výsledky velkých technologických gigantů dopadly nad očekávání. Změní něco na současném sentimentu zveřejnění inflace, nebo bude trh pokračovat v korekci předchozích ztrát?
  • ŽIVĚ: Wall Street Open od 15:20
    V 15:30 začíná americká seance na Wall Street, kdy nás čekají zajímavá data ISM, ale především se zaměříme na aktuální tržní nastavení, co nám říká o náladě, a kam bychom se mohli v dalších seancích podívat. Sledujte pod odkazem níže!
  • Živnostníci s příjmem do 800.000 budou moci platit paušální daň
    Živnostníci s ročním příjmem do 800.000 korun budou moci od 1. ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň. Na dnešním jednání to schválila vláda. Pro příští rok by měla činit 5740 korun měsíčně. Paušální daň by měla být složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Fungovat bude na dobrovolné bázi. Na svém twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
  • Živnostníci v Česku nevymírají, naopak přibývají -- rekordním tempem! Počet živnostníků, resp. OSVČ podnikajících na hlavní činnost loni narostl nejvíce za posledních minimálně deset let
    V loňském roce citelně narostl počet živnostníků, resp. osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), vyplývá z dat České správy sociálního zabezpečení. Navzdory pandemické situaci tedy nedošlo k úbytku podnikajících osob, ale naopak k nárůstu jejich počtu. Ten je dokonce v případě těch podnikajících v rámci své hlavní činnosti nejvýraznější za posledních minimálně deset let (viz graf níže).
  • Život koruny bez tvrdého závazku
    Kurz české koruny se minulý týden odpoutal od hladiny EUR/CZK 27,00. Po čtvrtečním zasedání České národní banky koruna oslabila do blízkosti EUR/CZK 27,25. Dnes ráno začíná opět na hodnotách velmi blízkých hladině EUR/CZK 27,0. Forwardové body EUR/CZK na horizontu 12 měsíců se nacházejí poblíž -330 bodů. Před týdnem činily cca -200 bodů. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,31, před týdnem kurz činil USD/CZK 24,79.
  • Životní pojištění versus vládní konsolidační balíček. Přehledný průvodce změnami v roce 2024
    Několikamiliardové úspory i ozdravení státního rozpočtu – to jsou hlavní cíle nového konsolidačního balíčku, který na začátku nového roku vstupuje v platnost. Nová pravidla daňového zvýhodnění či odvodů značně ovlivní život řady Čechů, kteří budou muset prioritizovat své potřeby. Jak by měli lidé v roce 2024 přistupovat k pojištění? Co všechno se mění pro zaměstnance, dohodáře či živnostníky? A jak obstojí životní pojištění na žebříčku jejich potřeb? Na tyto otázky odpovídá následující článek.
  • Životní úroveň pod tlakem, reálné mzdy klesly takřka o 10 %
    Průměrná mzda v České republice vzrostla ve druhém čtvrtletí o 4,4 % nad 40 tisíc Kč. Cenová hladina ovšem rostla výrazně rychleji a inflace ve stejném období dosáhla 15,8 %. Výsledkem je největší pokles reálných mezd v tomto století, a to o 9,8 %. Kromě vysoké inflace k celkové dynamice negativně přispěla i vysoká srovnávací základna z minulého roku, která byla ovlivněna zejména vyplácením pandemických odměn ve zdravotnictví. Výše reálného poklesu je víceméně v souladu s očekáváním nás i trhu.
  • Životní úroveň Rusů strmě klesá
    „Ruská ekonomika trpí kvůli výraznému meziročnímu snížení cen ropy a zemního plynu. Hodnota rublu se prudce propadla a ceny většiny zboží v ruských obchodech narůstají. V důsledku tohoto vývoje klesá životní úroveň většiny Rusů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • 📢 ŽIVÝ KOMENTÁŘ: Inflace v USA (CPI) od 14:15!
    Přidejte se k nám a získejte odborné poznatky o nejnovějších datech amerického indexu spotřebitelských cen (CPI), trendech a jejich dopadu na obchodníky a investory. Nezmeškejte tuto příležitost udržet si náskok na trhu!
  • ŽIVÝ komentář: Wall Street Open ve 14:30
    Fed pro někoho nečekaně zvýšil sazby o 25 bp a dal jasný signál, že inflace je pro něj na prvním místě, jelikož bankovní sektor je robustní a odolný. Jak otevřou trhy den poté, co Powell ujistil trhy, že pivot zatím není na stole a Janet Yellenová řekla, že plošné pojištění všech kladů není na podle ministerstva důležitě? Začínáme v 14:30.
  • Živý komentář XTB: Americký cenový index PCE
    Americká inflace CPI pozitivně překvapila trhy. Své slovo však ještě neřekl cenový index PCE, který bude zveřejněn dnes ve 14:30. Co lze od zveřejnění očekávat a jaká bude reakce trhů? Připojte se již ve 14:15 na živé vysílání XTB a sledujte reakci spolu s našimi analytiky Tomášem Cvernou a Markem Nemkym.
  • Živý komentář XTB: Americký cenový index PCE
    V dnešním živém komentáři se zaměříme na zveřejnění amerického cenového indexu PCE. Jak dopadne zveřejnění a co lze očekávat od americké centrální banky okomentují Štěpán Hájek a Tomáš Cverna. Začínáme již ve 14:15!
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna