Úterý 21. ledna 2025 00:18
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap zlato
reklama
Dukascopy new

Libanonu hrozí bez reforem kolaps, varuje francouzský ministr

27.08.2020 18:07  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Libanon je v natolik hluboké politické a ekonomické krizi, že mu bez potřebných reforem hrozí celkový kolaps. Podle agentury AP to dnes prohlásil francouzský ministr zahraničí před chystanou návštěvou prezidenta Emmanuela Macrona v Bejrútu příští týden.

Libanonská vláda podala demisi poté, co výbuch nevhodně skladovaného ledku v bejrútském přístavu ze 4. srpna zabil nejméně 200 lidí, dalších zhruba 6000 zranil a na 250.000 osob připravil o přístřeší. Exploze přišla v době nevídané hospodářské a finanční krize spojené se zhroucením měny a hyperinflací. Jedná se o vyvrcholení desítek let vládnutí libanonské politické elity, které je podle pozorovatelů poznamenané enormní korupcí a špatnou správou země.

"Tato země je na hraně katastrofy," řekl francouzský ministr Jean-Yves Le Drian rádiu RTL s odkazem na rostoucí chudobu, nezaměstnanost a inflaci. Nebezpečí dneška podle něj spočívá v tom, že "Libanon zmizí", pokud urychleně nevytvoří vládu a ta nezačne provádět kýžené reformy.

Prezident Francie coby bývalé koloniální mocnosti v Libanonu zavítá do blízkovýchodní země 1. září. Půjde již o jeho druhou návštěvu za poslední měsíc - do Bejrútu přiletěl dva dny po explozi.

"Mezinárodní společenství nepodepíše bianco šek, pokud nezačnou (libanonská vláda) provádět reformy", zvláště v oblasti veřejných služeb a bankovnictví, řekl Le Drian.

Francie již téměř dva roky vyvíjí diplomatické úsilí ve snaze přesvědčit libanonskou vládu, aby přistoupila na reformy a tím si zajistila mezinárodní pomoc potřebnou pro odvrácení finančního kolapsu. Dosavadní pokrok byl však zanedbatelný a někteří diplomaté dávají podle agentury Reuters kvůli celkové situaci v Libanonu najevo svou frustraci.

Zdroj: ČTK, Reuters, AP

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Levné akcie velí k opětovnému nákupu, ale opatrně
    Americké akcie obnovily svůj propad z minulého týdne a přes páteční korekci opětovně zamířily dolů. Index S&P 500 poklesl o 0,6 %, když největší brzdou díky své vysoké váze v indexu byly akcie Apple, které přišly o 2,1 %. Celý sektor informačních technologií ztratil 1,6 % a byl zdaleka nejhorším. Druhým největším propadlíkem se staly energetické společnosti se ztrátou 0,8 %. Naopak v plusu se držely defenzivní sektory jako maloobchodní řetězce (+0,6 %) nebo utility (+0,4 %).
  • Levné a kontroverzní akcie General Electric
    Akcie General Electric (GE) ztratily za poslední dva roky zhruba 80 procent své hodnoty poté, co se společnost postupně dostala do významných operativních i finančních potíží. Někteří analytici (například z investičního domu JPMorgan) negativní vývoj akcií velmi přesně odhadli. Nyní však na akcie GE mění názor a otáčí výhled z negativního na neutrální. Vidí potenciál, že se firmě podaří obrat k lepšímu, což by se velmi pravděpodobně pozitivně odrazilo v ceně akcií.
  • Levné energie drží ceny německých průmyslových výrobců v deflaci
    Před necelou hodinou zveřejněné ceny německých průmyslových výrobců za říjen vykázaly očekávaný meziroční pokles. Dnešní ekonomický kalendář dále nabídne pouze listopadový výsledek spotřebitelské poptávky v eurozóně. Česká vláda schválila prodloužení nouzového stavu do 12. prosince.
  • Levnější energie vedly ke snížení tempa inflace
    Spotřebitelské ceny v říjnu vykázaly meziroční růst o 2,9 % oproti předchozím 3,2 % a skončily tak o jednu desetinku pod tržním odhadem. V meziměsíčním vyjádření došlo k růstu o 0,2 % oproti zářijovému poklesu o 0,6 %. Náhled do struktury inflace ukazuje, že ke snížení dynamiky růstu spotřebitelských cen přispěly především nižší ceny v oddíle bydlení, kde se projevil avizovaný pokles cen energií a plynu. Naopak v září ke zpomalení inflace přispělo zlevnění cen potravin.
  • Levnější palivo ? Situace v Rusku se stabilizuje
    Ceny paliv pro 39. Týden (25.09 - 02.10) se na Slovensku mírně snížili. Ceny benzinu za týden dosáhly 1,704 EUR/litr, což představuje pokles o 1,6 centu , tj. téměř 1 % oproti minulému týdnu. Ceny motorové nafty naopak klesly jen velmi mírně o 0,2 centu, tj. o 0,1 %, a dosáhly 1,705 €/l.
  • Levnější ropa brzdí růst cen průmyslových výrobců
    V meziměsíčním srovnání se ceny průmyslových výrobců v listopadu se podle očekávání snížily o 0,1 %, jejich meziroční dynamika však zůstala stejná jako v říjnu, tedy na úrovni 0,9 %. Stejně jako předchozí měsíce tohoto roku k tomuto růstu přispívají zejména ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 8,7 %, zvyšovaly se i ceny v oblasti potravinářství (o 3,5 %). Naopak výrazně klesají ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků a ceny chemických produktů, které jsou rovněž ovlivněny nižšími cenami ropy na světových trzích.
  • Levnější volání proti silné koruně
    Snížení cen mobilních operátorů by mohlo být jednou z řady událostí vedoucích k oslabení české koruny. Proč? Vysvětluje Peter Leonidou, obchodní ředitel společnosti ForexTime Ltd.
  • Lex ČEZ čeká nejistá budoucnost, výsledky Kofoly a Coltu
    Uplynulý týden přinesl růst evropských akciových indexů. Díky americkému státnímu svátku se ve čtvrtek v USA neobchodovalo, což se propsalo v pátečních objemech obchodů. V tuzemské ekonomice byly zveřejněny pouze konjunkturální průzkumy, zatímco pokračovala výsledkoví sezóna. Více se nejen o výsledcích Kofoly a Coltu dozvíte v našem videu.
  • LG Electronics
    Jihokorejský výrobce elektroniky LG Electronics hospodařil ve čtvrtém čtvrtletí s provozní ztrátou 35 miliard wonů (755 milionů korun). Vykázal tak první ztrátu za šest let, hlavně kvůli slabému výkonu mobilní divize. Ztráta je také nejhorší od čtvrtého čtvrtletí 2010.
  • Libanonská ekonomika je vlivem politické krize ve vážné krizi
    Libanonská ekonomika přichází kvůli politické krizi denně o 70 až 80 milionů dolarů (1,6 až 1,8 miliardy korun). Řekl to dnes v Paříži úřadující libanonský ministr obchodu Mansúr Btajš. Situace se podle něj zhoršuje a je třeba ji rychle vyřešit.
  • Liberec se již potřetí stane útočištěm kryptoměnových nadšenců
    Třetí ročník kryptoměnové konference CryptoByte zavítá už 4. května 2024 na půdu Technické univerzity v Liberci. Konference se v minulých ročnících zúčastnilo přes 900 návštěvníků a organizátoři rozhodně v kryptoměnové osvětě nemíní polevit.
  • Libertariánství není mrtvé!
    Řada libertariánů se dnes snaží o změnu svého pohledu tak, aby řešil reálné problémy současnosti a zároveň si ponechal rysy, které mají pro společnost největší přínos. Nový think tank Niskanen Center se o tuto změnu směru pokouší také. Jeho prezident Will Wilkinson začíná u analýzy tvrdých dat a nutí libertariány, aby se smířili s následujícím faktem: Obecně platí, že čím bohatší země, tím vyšší jsou výdaje její vlády. Platí to jak u rozdílných zemí, tak u jednotlivých zemí v čase. Velký vládní sektor tak dnes nalezneme v zemích, jako je Francie, Dánsko či Finsko, malý vládní sektor v zemích jako Nigérie, Bangladéš či Súdán.
  • Liberty Global získává téměř 5% podíl ve společnosti Vodafone
    Krátce po skončení britské obchodní seance společnost Liberty Global ve svém prohlášení oznámila, že koupila téměř 1,335 miliardy akcií společnosti Vodafone (VOD.UK), což odpovídá 4,92% podílu. Jak dodal generální ředitel společnosti Liberty, současná cena akcií podle jeho názoru neodráží dlouhodobé provozní vyhlídky společnosti. ADR společnosti kótované na burze v USA se v současné době obchodují s téměř 3% nárůstem.
  • Liberty House chce převzít hutě společnosti ArcelorMittal
    Britská společnost Liberty House má zájem o hutě společnosti ArcelorMittal, které může převzít. Informaci zveřejnila E...
  • Libor (medzibankové sadzby)
    3-mesačný Libor na USD padol na historické&nbsp...
  • LIBORovi zvoní umíráček
    Mezibankovní sazba LIBOR, kterou v minulosti stihlo několik skandálů s manipulací při jeho stanovování, dostala novou konkurenci. Americká centrální banka v New Yorku začala po Velikonocích zveřejňovat novou úrokovou sazbu zvanou SOFR (Secured Overnight Financing Rate), která je založena na reálných transakcích s americkými státními dluhopisy provedenými.
  • Libra a akcie zaznamenali výrazný nárast
    Britská libra zaznamenala nárast o približne 2% oproti americkému doláru po výsledku volieb vo Veľkej Británii, čo zvyšuje pravdepodobnosť uzavretia dohody o Brexite už budúci mesiac. Akcie zároveň profitujú z obchodnej dohody podpísanej vo štvrtok Donaldom Trumpom, čo znamená, že nedôjde k zvýšeniu ciel na dovoz tovarov z Číny, ktoré mali vstúpiť do platnosti 15. decembra. Krátko po otvorení rastie DAX o viac ako 1%, zatiaľ čo FTSE 250 prudko stúpa o 2,2%.
  • Libra a australský dolar dosahují opačných extrémů
    John Hardy, stratég FX trhu, Saxo BankMěnami, které si v současné době zaslouží největší pozornost...
  • Libra a britské předčasné volby: Z naděje se stala hrozba
    Britská premiérka Mayová 18. dubna vyhlásila předčasné volby na 8. června. Finanční trhy přijaly tuto překvapivou zprávu takřka euforicky. Hlavní důvod: Naděje, že konzervativci získají v parlamentu výraznější převahu, budou moci sjednotit postoj země a snáze jednat s EU o uspořádání vztahu po brexitu. Podle nás těžko čekat, že by se Británii podařilo vyjednat lepší podmínky, neboť proti ní bude stát pořád stejný partner. Spíše bychom v jednotném postoji viděli snížení rizika, že se jednání zablokují a Británie vystoupí bez jakékoli nové dohody. Problém ovšem je, že zmíněné naděje dostávají poslední dobou vážné trhliny.
  • Libra aktualizovala dvouměsíční maximum a nehodlá se zastavit. Přehled páru GBP/USD.
    Libra nabírá obrátky a má pro to přinejmenším dva důvody. Za prvé fakt, že se po dvou čtvrtletích poklesu v řadě obnovil ekonomický růst, indexy PMI jsou v oblasti expanze a další růst je velmi nadějný. Toto snižuje zátěž Bank of England a mohlo by potenciálně změnit plány na snižování sazeb ve prospěch pozvolnější trajektorie.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex