Pondělí 20. ledna 2025 21:51
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Jistota v nejisté době

23.06.2020 17:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

"Zlato je fenomén, který výrazně ovlivňuje lidstvo již zhruba 4000 let. Za tu dobu se nikdy nestalo bezcenným, proto je považováno za dobrého udržitele hodnoty. Navíc v letošním roce zlato patří mezi nejvýnosnější aktiva, když se jeho dolarová hodnota od začátku roku zvýšila o více než 16 procent. To je v době, kdy se hodnota amerického akciového indexu S&P 500 snížila o více než 2 procenta velmi dobrý výsledek," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Historické okénko

Zlato patří mezi méně volatilní aktiva. Přesto jsou známy případy, kdy se investoři obchodující se zlatem nestačili divit. Například v druhé polovině 70. let cena zlata vzrostla za pouhé 4 roky z úrovně lehce nad 100 dolarů za troyskou unci až k úrovni 800 dolarů za troyskou unci. V té době světové hospodářství zažívalo stagflaci. Ropné šoky vyvolaly vysoký růst inflace, který byl doprovázen ekonomickou stagnací. Na této situaci se ukázalo, že hodnota zlata dokáže výrazně růst, když se jiným typům aktiv příliš nedaří.

To koneckonců potvrdil vývoj po propuknutí finanční krize v roce 2008. Tehdy hodnota zlata nejprve klesla, aby následně zažila silný růst, který vyvrcholil v roce 2011. Investoři v té době hledali bezpečný přístav pro své investice kvůli obavám z dluhové krize v eurozóně. Cena zlata v reakci na tuto situaci dosáhla svého historického maxima, když na krátkou dobu překonala úroveň 1 900 dolarů za troyskou unci.

Následovalo období přibližně do poloviny roku 2018, kdy cena zlata klesala nebo stagnovala. V tomto období zažívala globální ekonomika mimořádný růst a investoři se přesouvali do rizikovějších aktiv. Centrální banky ve světě měly tendenci navyšovat úrokové sazby a zlato se dostalo mimo pozornost investorů. To se však v druhé polovině roku 2018 začalo měnit. Cena zlata se v té době pohybovala pod úrovní 1 200 dolarů za troyskou unci. Na konci loňského roku to již bylo zhruba 1500 dolarů za troyskou unci a k dnešnímu dni se zlato obchoduje za 1767 dolarů za troyskou unci.

Zlato v době pandemie

Na historických datech lze doložit, že mezi cenami akcií a zlata existuje záporná korelace. Jinými slovy lze říct, že když akcie klesají, zlato většinou roste. V souvislosti s pandemií koronaviru jsme však na krátkou dobu byli svědky jiného příběhu. Ceny akcí prudce klesaly a cena zlata klesala také. Propady na zlatě sice byly výrazně mírnější, ale přesto znatelné.

Ukázalo se, že zlato je velice likvidním aktivem a bez problémů ho lze směňovat. V době razantního poklesu na trzích investoři potřebovali peníze, aby mohli vypořádat ztrátové pozice a udržet klíčové finanční toky. Z tohoto důvodu začali prodávat téměř všechno včetně zlata, čímž snížili jeho cenu. Vzniklou situaci lze pojmenovat známým souslovím "cash is king", které nám říká, že v některých případech je nejvýhodnější směnit všechna aktiva na peníze.

Po této krátké epizodě se však cena zlata vrátila k růstu. Žijeme totiž v době, kdy žádná centrální banka nemůže udržovat vysoké úrokové sazby. Kvůli nastartování hospodářského růstu je uvolňována měnová politika. Centrální banky rovněž tisknou peníze, aby do ekonomiky dodávaly potřebnou likviditu. To vše nahrává růstu hodnoty zlata.

Stříbro je vůči zlatu extrémně levné

Když dnes vydělíme cenu troyské unce zlata cenou troyské unce stříbra, dostaneme podíl blížící se hodnotě 100. To je historicky výjimečně vysoká úroveň. Ve starověku bylo zlato jen 15krát cennější než stříbro. Dokonce i v novodobé historii nepamatujeme takový rozdíl mezi cenou obou vzácných kovů. Například když v roce 1971 padl Brettonwoodský měnový systém a byl zrušen zlatý standard, cena zlata předčila cenu stříbra pouze 20krát.

V roce 1980 vytvořili bratři Huntové bublinu na trhu se stříbrem. Cena stříbra v jeden okamžik pokořila hranici 50 dolarů za troyskou unci. Cena zlata se v té době pohybovala pod úrovní 700 dolarů za troyskou unci. Poměr mezi cenou zlata a stříbra byl tak ještě nižší než ve starověku. Od té doby bylo zlato povětšinou 40krát až 80krát dražší než stříbro. Současná úroveň, kdy cena žlutého kovu předčí 100krát cenu bílého kovu je mimořádná.

Zlato má oproti stříbru mnoho výhod

V této souvislosti je nutné upozornit, že rekordní hodnoty poměru mezi cenou zlata a stříbra nám nenapovídá nic o tom, do kterého ze vzácných kovů je lepší investovat. Někteří šarlatáni se tím sice často zaklínají, ale fakticky to má nízkou vypovídající hodnotu. Charakteristiky zlata a stříbra jsou značně odlišné. U zlata platí, že pouze desetina světové poptávky je tvořeno průmyslem. Pro cenu zlata je tedy podstatně důležitější poptávka investorů. To u stříbra, kde poptávka průmyslu tvoří přibližně polovinu celkové poptávky, neplatí. U stříbra z těchto důvodů nelze očekávat výrazné zvýšení ceny, dokud se nezotaví globální ekonomika a s ní i průmyslová odvětví.

Zlato má oproti stříbru hned několik zásadních výhod. U fyzického investičního zlata v České republice je odpuštěna platba daně z přidané hodnoty. U stříbra tomu tak není. Investice do fyzického stříbra se proto hned na začátku sníží o 21 procent. Tím však nevýhody nekončí. Pro uchování stejné hodnoty je zapotřebí podstatně více stříbra než zlata, takže bílý kov je méně skladný a tím pádem se i hůře přenáší. V neposlední řadě platí, že zlato je v myslích investorů na prvním místě mezi vzácnými kovy. Díky tomu je obchod se zlatem podstatně rozsáhlejší a má lépe vybudovanou infrastrukturu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jihoafrický rand spadl na historická minima po odvolání ministra financí
    Jihoafrický rand je jednou z mála měn, které jsou v posledních letech pod soustavným tlakem. Situace se navíc v posledních měsících vyhrocuje a rand dobývá stále nová a nová minima. Klesající kurz randu odpovídá zhoršující se ekonomické, politické i sociální situaci v zemi. Jihoafrický prezident Jacob Zuma ohlásil ve středu ve večerních hodinách odvolání ministra financí Nhlanhla Nene k nelibosti široké veřejnosti i finančních kruhů. Na neoblíbeného prezidenta, který vládne zemi od roku 2009, se snesla vlna kritiky. Prezidenta v úřadu provází množství skandálů a podezření z korupce. Pár USD/ZAR vyskočil v okamžité reakci o více než 5 % až na 15,39 USD/ZAR - na historická maxima. Přestože největší panika brzy opadla, tak po několika hodinách se situace začala opět zhoršovat. Podobná situace vládne také na páru EUR/ZAR.
  • Jihokorejský export pokračuje v prudkém zpomalování
    Jihokorejský export klesl meziročně za prvních 20 říjnových dnů o 19,5 %, což byl druhý nejhorší výsledek od roku 2016. Vzhledem k tomu, že jsou tato čísla často považována za proxy data pro vývoj globálního obchodu, strach ze zpomalení v dalších a větších ekonomikách zesiluje. Data ukazují, že dodávky do Číny klesly o 20 %, zatímco do Japonska pak o 21 %. Problémy zároveň ukazuje také samotná jihokorejská ekonomika, když se tamní importy za stejné období propadly o 20,1 %. Co více, jak CPI, tak PPI v zemi začínají klesat, když se CPI propadá do záporných čísel dokonce poprvé v historii měření. Jihokorejská ekonomika si tak nyní prochází "dokonalou bouří", když se pro ni situace začíná zhoršovat na všech frontách. Centrální banka z tohoto důvodu snížila sazby minulý týden na rekordně nízkých 1,25 %, přičemž šance na jejich další zvyšování je stále poměrně vysoká.
  • Jihokorejský herní gigant Nexon využije Polygon pro populární MapleStory Universe!
    Jihokorejské herní studio Nexon spustí supernet na Polygonu, aby posílilo herní nabídku své populární (NFT) hry MapleStory Universe.
  • Jim Cramer – Walmart má na to utkat se s Amazonem
    Tato společnost má na účtě přes 450 miliard dolarů z prodeje a dle Jima Cramera má na to utkat se s Amazonem. Řeč je o Walmartu.
  • Jimmy Carter, stvořitel kultu Ronalda Reagana. Dereguloval více, než se o něm ví – za pád železné opony i za boom americké ekonomiky v letech 1983 až 2023 může více, než se něm ví
    Včera zesnulý Jimmy Carter byl posledním z žijících prezidentů USA, jenž se z Bílého domě poroučel ještě ve 20. století. Dějiny se tedy opět hnuly. Carterův konec v prezidentském úřadu, pouze po jednom funkčním období, bývá vykládán jako začátek zářné, ba až kultovní éry Ronalda Reagana, které Carter pouze a naštěstí uvolnil místo. „Reaganova“ 80. léta vrátila Americe nízkoinflační prosperitu a světu nakonec i pád železné opony a jen o chvíli později i Berlínské zdi.
  • Jim Rogers (známy investor)
    "Očakávam, že euro zanikne v priebehu 10-15 rokov."...
  • Jim Rogers (známy investor)
    "Myslím si, že vidíme začiatky rozpadu eurozóny a eura ako meny."...
  • Jim Rogers (známy investor) a jeho obavy
    "Obávam sa rozpadu eurozóny, pretože EU stále vyhadzuje viac peňazí na dlhový problém (a via...
  • Jim Rogers (známy investor) a pohľad na euro
    "Je to politická mena a nikto sa nestará o to, aby bola krytá aj silnou ekonomiko...
  • Jiří Rusnok se opět vyjádřil pro pokračování kurzového závazku
    Kurz koruny setrval i ve čtvrtek prakticky bez jakýchkoliv výkyvů těsně nad úrovní kurzového závazku ČNB. Pravděpodobný budoucí guvernér...
  • Jízda akcií pokračuje, Fed připustil vliv na vlny nákupů
    Akciová jízda pokračuje a hlavní indexy opět silně rostou. V Evropě s růstem pod procento zaostává FTSE 100, ale na druhé straně CAC 40 je +1,9 pct. V zámoří se investoři opřeli hlavně do tradičních sektorů - energií, bank či průmyslu. Růst je však víceméně plošný a index S&P 500 si připisuje 1,6 pct. Velmi dobře je na tom za dnešek pražská burza se ziskem 1,9 pct.
  • Jízda na akciích pokračuje, euro drží zisky
    Výrazné zlepšení nálady na hlavních trzích táhne klíčové akciové indexy opět strmě vzhůru. Po rally na Wall Street si Evropa připisuje zhruba 1,5 procenta a podobně jsou na tom americké futures naznačující situaci před odpoledním startem nové seance.
  • Jízda na horské dráze pokračuje, komentář pro HN
    Už jsme si zvykli na to, že je nálada na finančních trzích až příliš pod vlivem tématu americko-čínských obchodních vztahů. Posledních pár dnů nebylo výjimkou, když pro změnu indexy začaly růst poté, co vyšlo najevo, že Čína ubezpečila trhy, že stále nehodlá používat CNY jako ekonomickou zbraň a zároveň nechce reagovat dalšími cly na poslední vlnu navýšení cel z USA.
  • Jízda na vlně: Nvidia vzpruhou na Wall Street, bitcoin atakuje hranici 100 000 USD, dolar na maximu
    Světové akciové indexy ve čtvrtek rostly navzdory smíšené náladě investorů. Hlavním tématem obchodování byly prognózy společnosti Nvidia, které sice zůstaly pozitivní, ale zaostaly za očekáváním trhu. Bitcoin zároveň pokračoval v sebevědomém pohybu a přiblížil se k psychologické hranici 100 000 USD.
  • JIŽ DNES PROBĚHNE HLASOVÁNÍ O SNÍŽENÍ VKLADŮ
    Na druhou polovinu dne je dnes naplánováno bezprecedentní hlasování kyperského parlamentu o zavedení nejvyššího sestřihu kyperských vkladů, navržených ministry financí EU. Nově zvolený prezident Nikos Anastasiades byl v pátek večer i se svým ministrem financí v Bruselu a vrátil se do zmatku mezi Řeky a cizinci, kteří svěřili své úspory ostrovním bankám a momentálně jsou v riskantní situaci, která může vyústit až do jejich konfiskace.
  • Již nikdy to nebude jako dřív
    V poslední době jsem si musel zvyknout na videohovory se svými kolegy. Z toho jsem vyvodil hned dva závěry. Zaprvé je zřejmé, že se kadeřnice nemusí obávat o práci. Zadruhé se ukázalo, že celou řadu méně důležitých porad je možné přesunout do virtuálního světa. Uspoří se tím čas a dosáhne se stejného výsledku.
  • Jižní Korea jako první zasáhla proti Applu a Googlu při platbách za aplikace
    Jižní Korea dnes v přelomovém rozhodnutí omezila nadvládu amerických internetových firem Apple a Google v platbách za aplikace v jejich virtuálních obchodech. Stala se první zemí, která takto rázně zasáhla, informuje server CNBC. Zákon o podnikání v telekomunikačním sektoru, přezdívaný anti-Google, dostal před rokem na stůl parlament a dnes o něm zákonodárci rozhodli. V praxi to znamená, že Apple a Google už nebudou moci vývojáře aplikací nutit, aby zákazníci za aplikace platili prostřednictvím Applu a Googlu.
  • Jižní Korea pod stanným právem: Politická krize otřásá trhy i stabilitou regionu
    Prezident Jižní Koreje, Jun Sok-jol, vyhlásil 3. prosince 2024 stanné právo během mimořádného televizního projevu. Tento krok odůvodnil potřebou eliminovat proseverokorejské aktivity, které podle něj ohrožují ústavní pořádek země. V důsledku toho byla mobilizována armáda a pozastaveny aktivity Národního shromáždění.
  • Již po týdnu je posilování dolaru významným prvkem roku 2015
    Jakoby se americký dolar nemohl dočkat nového roku, nabyl síly a prolomil směrem dolů významnou hranici 1,20 EUR/USD, ...
  • Již rok klesají ceny zemědělských výrobců
    „Podle nově publikovaných údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychleji ze všech zemí Evropské unie již pět měsíců v řadě. Podle Českého statistického úřadu klesají ceny v zemědělství již dvanáct měsíců v řadě,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna