Úterý 21. ledna 2025 08:37
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap trade smarter

Důvěra spotřebitelů se v ČR zvýšila, důvěra podnikatelů naopak znovu poklesla

25.05.2020 18:41  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Český statistický úřad dnes zveřejnil květnové výsledky konjunkturálního šetření. Celková důvěra v českou ekonomiku se jen nepatrně zvýšila, když souhrnný indikátor ekonomického sentimentu vzrostl oproti dubnu o 0,3 bodu. To souviselo s vyšší důvěrou spotřebitelů, zatímco důvěra podnikatelů dále poklesla. Nárůst důvěry ve spotřebitelském sektoru činil 11,8 bodu. Čeští spotřebitelé pociťují oproti dubnu menší obavy ohledně budoucího hospodářského růstu. Méně se obávají i o vlastní finanční situaci, či o růst nezaměstnanosti. Výrazně naopak vzrostly jejich obavy z růstu cen a možná i v důsledku toho plánují více spořit. Tyto obavy nejspíše pramení z aktuálně pozorované inflace, která v dubnu dosáhla stále výrazných 3,2 %. Významnou roli mohou hrát především vyšší ceny potravin, které spotřebitelé nakupují nejčastěji. Jak ukázala předběžná data Evropské komise z minulého týdne, spotřebitelská důvěra se v květnu zvýšila i v celé evropské ekonomice. Za tím stálo především rozvolňování restriktivních vládních opatření ve většině evropských států. I přes tento pozitivní signál však zůstává spotřebitelská důvěra i nadále nízká, a to jak v ČR, tak i ve zbytku Evropy. Důvěra v podnikatelském sektoru se meziměsíčně snížila o 2,2 bodu, vlivem nižší důvěry podnikatelů ve stavebnictví, obchodě a službách. Mírný nárůst důvěry naopak zaznamenali podnikatelé v průmyslu. Nadále platí, že podnikatelé ze všech sektorů ekonomiky se obávají zejména o poptávku po svých produktech. Podle ČSÚ očekává 14,2 % dotázaných podnikatelů návrat poptávky po své produkci, zboží nebo službách na předkrizovou úroveň v horizontu 3 měsíců, téměř 24 % do 6 měsíců, 21,8 % do 12 měsíců a 11,7 % za déle než jeden rok. Situaci, že by se poptávka vrátila na předkrizovou úroveň, nepředpokládá 1,4 % podniků. Poptávka u 23,6 % podniků nebyla krizí vůbec dotčena a 3,3 % podniků deklarovalo v květnu vyšší poptávku než před krizí. Na mírný nárůst důvěry v podnikatelském sektoru dnes naopak ukázala data z Maďarska.

Z Německa dnes přišla finální čísla vývoje HDP v prvním čtvrtletí letošního roku. Ta potvrdila propad německé ekonomiky mezičtvrtletně o 2,2 % a meziročně o 2,3 %. Spolu s finálními čísly celkového HDP byla zveřejněna i struktura ekonomického růstu. Významný propad byl zaznamenán především u spotřeby domácností, která poklesla mezičtvrtletně o 3,2 %. Analytici přitom očekávali pokles pouze o 2 %. Investice naopak setrvaly zhruba na úrovni posledního čtvrtletí loňského roku a jejich výraznější pokles lze tak pravděpodobně očekávat až ve čtvrtletí druhém. Zveřejněn byl také květnový Ifo index, který indikuje mírný nárůst optimismu v německém podnikatelském sektoru. Zatímco hodnocení současné situace se oproti dubnu ještě nepatrně zhoršilo, očekávání dalšího ekonomického vývoje naopak zaznamenalo výrazné zlepšení.

Koruna dnes pozvolna posilovala jak vůči euru, tak i dolaru a častě tak korigovala oslabení z pátečního odpoledne. Ve vztahu k oběma měnám posiloval i polský zlotý. Opačný trend naopak nabral maďarský forint. Kurz eura k dolaru se dnes obchodoval zhruba na pátečních úrovních. Likvidita na finančních trzích byla v průběhu dnešního obchodování nižší z důvodu státního svátku ve Velké Británii.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Důvěra investorů v evropskou ekonomiku se propadla, euro však jen mírně oslabilo
    Euro si v pondělí proti dolaru odepsalo desetinu procenta své hodnoty, když se opět přiblížilo k hranici 1,3400 EUR/USD. Aktivita na trzích...
  • Důvěra německých spotřebitelů je nejvyšší za poslední rok!
    Index spotřebitelské důvěry v Německu podle institutu GfK dosáhl hodnoty -25,7 bodu, zatímco předpověď činila -27,7 bodu a předchozí hodnota -29,3 bodu. Za zmínku stojí, že se jedná o nejvyšší hodnotu za více než rok.
  • Důvěra podle UniMichagan klesla
    Spotřebitelská důvěra podle University of Michigan v březnu podle předběžných odhadů klesla na 59,7 b. oproti 62,8 b. v únoru. Trhy očekávaly pokles na 61 b.
  • Důvěra podle UniMichigan klesla
    Spotřebitelská důvěra podle University of Michigan v listopadu podle předběžných odhadů klesla na 54,7 b. oproti 59,9 b. v říjnu. Trhy očekávaly mírný pokles na 59,5 b.
  • Důvěra podle UniMichigan vzrostla
    Spotřebitelská důvěra podle University of Michigan v dubnu podle předběžných odhadů vzrostla na 65,7 b. oproti 59,4 b. v březnu. Trhy naopak očekávaly pokles na 59 b.
  • Důvěra podnikatelů i spotřebitelů se zlepšila
    Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu se v září o 3,3 bodu zvýšil a dosáhl hodnoty 97 bodu. Zlepšila se především důvěra podnikatelů (o 3,8 bodů), když její růst zaznamenala všechna sledovaná odvětví. K tomu naposledy došlo v dubnu loňského roku. Výrazně pozitivněji situaci hodnotili podnikatelé ve službách (+5,1 bodu), především v odvětví finančního sektoru. Zlepšila se i důvěra ve stavebnictví (+3,0 body), v obchodě (+1,3 bodu) a dokonce i v průmyslu (+2,9 bodu). Vzhledem k vývoji zahraničních sentiment indikátorů (IFO index opět v září zaostal za očekáváními, německý průmyslový PMI spadl na roční minimum), však nelze zlepšení nálady v českém průmyslu přeceňovat. Jeho výkonnost podle nás zřejmě zůstane slabá, když za celý rok očekáváme pokles o 1%.
  • Důvěra podnikatelů roste, spotřebitelská klesá
    Podle měření ČSÚ se v listopadu nepatrně snížila souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ke zhoršení došlo v případě spotřebitelů, podnikatelská důvěra se naopak zvýšila.
  • Důvěra průmyslníků se zvedla
    Celková důvěra v domácí ekonomiku se zvýšila z předchozích 8,1 bodu v dubnu na 10,0 bodu v květnu. Pomohl k tomu sentiment podnikatelů, který stoupl z předchozího 1 bodu na 8,3 bodů. Zde se pozitivně odrazil především vývoj v automobilovém průmyslu, kde podle průzkumu dochází ke zvyšování tempa růstu výroby a současnému poklesu zásob nedokončených výrobků. Lepší náladu mají i podniky v odvětví energetiky.
  • Důvěra spotřebitelů nejnižší od začátku měření
    Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se v červnu snížila již po páté v řadě a je nejnižší od začátku publikování dat. Na spotřebitele dopadá vysoká inflace, kvůli které jich větší počet hůře hodnotí svoji finanční situaci. Rekordní počet domácností se zároveň domnívá, že v horizontu jednoho roku se jejich finanční situace nadále zhorší. To se pak podle našeho názoru odrazí v horších výsledcích českého maloobchodu, potažmo ve výkonnosti celé ekonomiky.
  • Důvěra spotřebitelů roste, podnikatelská klesá
    Podle měření ČSÚ v se srpnu opět mírně snížila souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ke zhoršení došlo v případě důvěry podnikatelů, ale spotřebitelská nálada se výrazně zvýšila.
  • Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se dle ČSÚ v prosinci propadla nejníže od začátku roku, už třetina domácností jen sotva vyjde se svými příjmy
    Lidé mají obavu z růstu regulované složky cen energií i z dopadů konsolidačního balíčku, nevidí příští rok tak nadějně jako premiér Fiala ve svém včerejším vánočním projevu.
  • Důvěra spotřebitelů v ekonomiku USA poklesla
    Včera zveřejněná americké indikátory přinesly smíšený obrázek o stavu největší světové ekonomiky. Zatímco údaje z trhu nemovitostí...
  • Důvěra v americký trh práce je nejvyšší za posledních 8 let
    Včerejší zveřejnění indexu spotřebitelské důvěry Conference Board z USA nepřineslo na trhy žádný otřes – výslede...
  • Důvěra v českou ekonomiku (březen)
    „Důvěra spotřebitelů roste již tři měsíce po sobě, pravděpodobně vnímají silně pozitivně klesající inflaci v únoru letošního roku a výhled na růst reálných mezd. Díky tomu se zvyšuje počet lidí, kteří očekávají zlepšení své finanční situace. Zmírnil se i pesimismus podnikatelů, což nám poskytuje mírně pozitivní výhled na vývoj ekonomiky jako celku v letošním roce.”
  • Důvěra v českou ekonomiku (červen)
    „Podle našeho očekávání dochází k mírné korekci indikátoru důvěry spotřebitelů. Červnová data odráží nevýrazný růst českého hospodářství v prvním kvartále. Ani různé prognózy pro celý rok 2024 na růst HDP nejsou oslnivé. Zrychlení hospodářského růstu by ale mohl indikovat růst důvěry podnikatelů.“
  • Důvěra v českou ekonomiku (červenec)
    „Již třetí pokles důvěry spotřebitelů není překvapivý, jde zřejmě o korekci přílišného optimismu, který vyvolalo výrazné snížení celkové inflace na začátku letošního roku. Zhoršené vnímání nynější finanční situace domácností je ovšem v kontrastu s nedávným pravidelným průzkumem společnosti Provident, z nějž vyplývá, že přibývá lidí, kterým z výplaty zůstává více peněz a jsou tak schopni i více spořit.“
  • Důvěra v českou ekonomiku (červenec)
    „Důvěra spotřebitelů v ekonomiku zůstává velmi volatilní. Z červencového zvýšení nevyvozujeme výrazné závěry, v dalších měsících se opět může razantně snížit, stejně jako jsme to viděli v květnu. Pro výraznější oživení hospodářského růstu navíc nehovoří fakt, že důvěra podnikatelů v ekonomiku zůstává nižší než u spotřebitelů a nezvyšuje se.“
  • Důvěra v českou ekonomiku je nejníže za více než pět let, lidé se v rostoucí míře bojí zhoršení vlastní finanční situace
    Důvěra v českou ekonomiku v listopadu opět poklesla, byť mírněji než v říjnu. Je tak nejnižší za celé období od července 2014. Nálada spotřebitelů se propadla nejníže od října 2014. Dále poklesl také sentiment v podnikatelské sféře, který je nejhorší dokonce od května 2014.
  • Důvěra v českou ekonomiku je nejvýše od poloviny roku 2022. Češi se osmělují k většímu utrácení, nálada se zhoršuje jen průmyslníkům, kvůli problémům Německa a možným Trumpovým clům
    Důvěra v českou ekonomiku letos v listopadu vzrostla a vyrovnala tak svůj vůbec nejlepší výsledek za celou dobu od poloviny roku 2022. V polovině roku 2022 přitom Češi začali plně pociťovat nepříznivé dopady války na Ukrajině, zejména pak dramaticky stoupající ceny energií a mimořádně vysokou obecnou inflaci.
  • Důvěra v českou ekonomiku je nejvýše za dva roky. Zlepšuje se hlavně podnikatelům, které těší zkrocení inflace i vyhlídka na nižší úrokové sazby
    Lidem v Česku se vrací důvěra v ekonomiku. Souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu vykázal letos v červnu hodnotu 98 bodů. Jedná se o nejvyšší údaj od června 2022. Zároveň jde o údaj, jenž je jen poměrně těsně pod úrovní dlouhodobého průměru let 2003 až 2023, který odpovídá hodnotě 100 bodů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new