Středa 22. ledna 2025 01:05
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
InstaForex

Koronavirus odhaluje zranitelnost a rizika globální ekonomiky

28.02.2020 15:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Kim Fournais, zakladatel a generální ředitel Saxo Bank

Jsme svědky znepokojivých změn na globálních finančních trzích, které v nás vzbuzují obavy nad tím, kam směřujeme. Koronavirus šíří mezi investory paniku a zároveň poukazuje na křehkost trhů v posledních letech. Jak nedávno uvedl anglický deník Financial Times: "Koronavirus může být rozbuškou, která spolu s dalšími dlouho ignorovanými problémy spustí nekontrolovanou lavinu."

Jsme součástí nejdéle trvajícího monetárního experimentu v historii. Centrální banky nám ve snaze povzbudit ekonomiku připravily nejvíce protichůdné a nebezpečné prostředí, jaké jsem za své působení na finančních trzích zažil. Řeč je o negativních úrokových sazbách.

Až dosud se vše jevilo jako v pořádku. Trhy v posledních letech slušně rostly a nízké sazby zvýhodňovaly i ty, kteří si kupovali nemovitosti nebo si brali v bankách úvěry. Podívejme se však na to z širší perspektivy.

Risk je zisk?

Záporné sazby změnily tok kapitálu a zvýšily rizika. V některých zemích musí střadatelé platit za to, že mají peníze v bankách. Na druhou stranu však dostávají zaplaceno za to, že realizují půjčky, což změnilo zdravá finanční pravidla. Odpovědné chování je potrestáno a riskantní rozhodnutí jsou odměněna.

Jak se mají chovat střadatelé, jejichž úspory v bankách klesají každým rokem na negativních úrocích o 0,7 %, například v Dánsku? Mnozí z nich raději kupují byty nebo investují do akcií a dluhopisů. Ceny nemovitostí díky tomu prudce vzrostly a staly se pro mnoho sociálních skupin nedostupné. Díky vysokým cenám klesá i možnost nemovitosti splácet a vzniká tak začarovaný kruh.

To, že se někteří spořitelé změnili na investory a jejich investice jim poskytly slušné výnosy, je sice možné vnímat jako pozitivní, ale narážíme zde také na fakt, že trhy současně rostly příliš rychle. Navíc bez reálné podpory ze strany reálné ekonomiky a produktivity.

Pozdě bycha honiti

Co se však stane, když se tato pyramidová hra zhroutí? Tedy, když si investoři budou chtít vybrat peníze, které si odkládali na důchod po dobu 30 let? Nebo když si trhy uvědomí, že nebyl dobrý nápad půjčovat někomu, kdo úvěry nedokáže splácet? Dobré časy na finančních trzích jednou skončí a bude to bolestivé. Na trzích se říká: Je dlouhá cesta po schodech směrem nahoru, ale výtah dolů jede vždy velmi rychle.

Dobrým příkladem toho, jak rychle dokáže zkolabovat růst financovaný dluhy, je Japonsko. Tamní finanční trh a ekonomika dosáhly svého vrcholu počátkem devadesátých let. Dnes je zhruba v polovině tehdejších hodnot. Tehdy mnozí považovali Japonsko za nového světového ekonomického lídra. Dnes to ani zdaleka neplatí.

Když se nám dlouho daří, máme tendenci rychle zapomínat na rizika a možnost náhlých změn. V Saxo Bank se v těchto komplikovaných časech snažíme naše klienty co nejlépe nasměrovat. Řízení rizik je velmi důležité pro individuální investory, firmy, banky ale i státy. Trhům je potřeba rozumět z pohledu možných rizik. Tento proces si zaslouží mnohem větší pozornost, než jakou dnes má. Je třeba z něj udělat součást dlouhodobé strategie.

Stabilní růst je nezbytným předpokladem pro rozvoj světa a hledání nových technologických řešení. To si vyžaduje reformy, které dokáží zvýšit konkurenceschopnost. Je třeba mít přitom na zřeteli jak občany, tak firmy i státy. Správný management s ohledem na účinnost a moderní technologie by měly být součástí agendy každé politické strany bez ohledu na její zaměření a politickou orientaci.

Mnozí politici se během uplynulých let spokojili s podporou ekonomiky ze strany centrálních bank, které udržovaly ekonomický růst nezodpovědnou monetární politikou. To se brzy změní. Budeme opět potřebovat politiku s jasnými ambicemi a odpovědností. Musíme si proto pečlivě vybrat.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Koronavírus: market update
    Koronavírus už infikoval na celom svete viac ako 1,5 milióna ľudí z toho bolo vyliečených viac ako 332 000 ľudí. Počet ľudí, u ktorých sa potvrdilo, že zomreli v dôsledku koronavírusu, dosiahol takmer 89 000.
  • Koronavírus: market update
    Počet infikovaných koronavírusom na celom svete presiahol 559 100 prípadov, pričom sa uzdravilo 128 700 infikovaných. Počet ľudí, u ktorých sa potvrdilo, že zomreli v dôsledku koronavírusu prekročil 25 200.
  • Koronavírus: market update
    Počet infekcií koronavírusu na celom svete už dosiahol 1 278 754, pričom viac ako 271 000 ľudí sa uzdravilo. Počet ľudí, u ktorých sa potvrdilo, že zomreli v dôsledku koronavírusu, dosiahol 70 320.
  • Koronavírus: market update
    Globálne prípady koronavírusu presiahli 486 800, pričom vyše 117 500 ľudí bolo uzdravených. Počet ľudí, u ktorých sa potvrdilo, že zomreli v dôsledku koronavírusu prekročil 22 000.
  • Koronavírus: market update
    USA sú najviac postihnutou krajinou s viac ako 4,43 miliónmi prípadov. Počet infekcií v Brazílii, druhej najviac zasiahnutej krajine, presiahol 2,44 milióna. India, ktorá je treťou najviac infikovanou krajinou, oznámila viac ako 1,48 milióna prípadov.
  • Koronavírus: market update
    Napriek tomu, že sa koronavírus celosvetovo šíri takmer rekordným tempom, v niekoľkých krajinách došlo k spomaleniu nárastu počtu nových infekcií.
  • Koronavirus může poškodit ekonomiku stejně jako válka
    „Letos se pravděpodobně propadneme do recese. Naše ekonomika bude silně poškozena. Vláda by již neměla řešit výši schodku státního rozpočtu a měla by přijít s návrhy stimulačních opatření v rozsahu desítek až stovek miliard korun,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Koronavirus nahrává streamovací společnostem. Akcie Netflix rostou
    Přestože akcie streamovací společnosti Netflix v polovině března ztrácely stejně jako většina instrumentů obchodovaných na kapitálových trzích v důsledku obav ze začátku koronavirové krize, nakonec akcie společnosti ze zavedených restrikcí jednotlivých států z dlouhodobějšího hlediska dokázali vytěžit. Za poslední měsíc a půl si totiž připsali k hodnotě 38 procent.
  • Koronavirus na jaře v Česku zachrání život až desítkám lidí. Ubývá dopravních nehod i kriminality
    Koronavirus nejen zabíjí, ale také zachraňuje lidské životy. Dopravní omezení logicky způsobuje pokles intenzity zejména silniční dopravy, což se následně projevuje nižším počtem nehod, včetně těch s fatálními následky.
  • Koronavirus navyšuje rozdíly mezi ženami a muži
    „Ženy a muži by jistě měli mít stejné příležitosti. Do funkcí by však neměli být vybíráni lidé podle pohlaví, ale podle kvalifikace,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Koronavirus ohrožuje Čínu, akcie a ropa padají. ECB zahájila revizi své strategie
    Francouzský prezident Manuel Macron se dohodl se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na příměří ohledně daní, které by mělo trvat do konce roku. Macron novinářům sdělil, že obě země budou pokračovat v intenzivních rozhovorech.
  • Koronavirus ohrožuje poptávku
    Propuknutí epidemie koronaviru v čínském městě Wu-chan ještě prohloubilo nejistotu, která panuje v tomto již tak značně vrtošivém měsíci. Došlo k propadu komodit, jako je měď a ropa, které do značné míry závisejí na čínské poptávce. Obě tak ztratily v podstatě všechno, co dokázaly získat během prosince, kdy oba trhy výrazně posilovaly, protože se pozornost všech upírala na obchodní dohodu mezi USA a Čínou a omezení produkce ze strany OPEC+.
  • Koronavirus ochromí světovou ekonomiku. Británii se po brexitu nedaří vyjednat dohodu
    Po pátečním / sobotním Brexitovém dni Spojené království od pondělí začalo první pracovní týden „bez evropské unie“ a předseda vlády Boris Johnson začal svůj cyklus vyjednávání obchodních podmínek mezi UK, EU a USA.
  • Koronavirus oslabil imunitu akciových trhů
    V posledních několika dnech udává vývoji na finančních trzích směr šířící se koronavirus s označením Covid-19. Zprávy o jeho šíření již nejen v Číně přichází v různé intenzitě od letošního ledna, na finanční trhy však začaly mít skutečně výrazný dopad až v posledních dnech.
  • Koronavirus ovlivňuje dění na trzích
    Páteční sada statistik z amerického trhu práce za únor navázala na poslední příznivá data a potvrdila dobrou kondici tamní ekonomiky. Údaje o počtu nově vytvořených pracovních míst hodnotou 273 tisíc překonaly o téměř 100 tisíc konsensus trhu, navíc i lednový údaj byl revidován nahoru. Míra nezaměstnanosti o desetinu procentního bodu poklesla a vrátila se na historicky nejnižší hodnoty (3,5 %). Příznivá situace na trhu práce se pak odráží i na růstu mezd, který se v posledních měsících drží v blízkosti tří procent.
  • Koronavirus poslal HDP do záporu
    Podle předběžného odhadu ČSÚ poklesl český hrubý domácí produkt v prvním letošním čtvrtletí meziročně o 2,2 %, což odpovídá mezičtvrtletnímu snížení o 3,6 %. I přesto, že karanténní opatření trvala jen zhruba od poloviny března, podstatně se podepsala na výkonu české ekonomiky v prvních třech měsících roku 2020. Byla to zejména slabá zahraniční poptávka, která přispěla k hospodářskému propadu, jako druhá v pořadí pak negativně působila tvorba kapitálu. Naopak vyšší výdaje vládních institucí brzdily hospodářský pokles.
  • Koronavirus přibrzdil spotřebitelskou inflaci
    Spotřebitelské ceny klesly v březnu oproti únoru o 0,1 %, v meziročním srovnání to znamenalo zpomalení inflace z únorových 3,7 %na 3,4 %. Tato hodnota je o desetinu procentního bodu pod naším odhadem i konsenzem trhu. Zpomalení cenového růstu bylo dáno zejména nižšími cenami rekreačních a kulturních služeb. Současně nižší ceny ropy na světových trzích přispěly k výraznému poklesu cen pohonných hmot. Na druhé straně pokračoval růst cen elektřiny, oproti únoru se zvedly i ceny potravin a také alkoholických nápojů, u kterých se projevuje zpožděný dopad vyšší spotřební daně.
  • Koronavirus rozhádal Moskvu s Rijádem. Jejich spojenectví končí, Čechům o dost zlevní benzín i nafta
    Cena ropy na světových trzích se dramaticky propadá. Barel ropy Brent se dnes prodával i jen za 46,12 dolaru, tedy za nejméně od roku 2017. V korunách barel ropy Brent zlevnil na nejnižší úroveň dokonce do srpna roku 2016, zhruba 1035 korun za barel. To samozřejmě signalizuje, že ceny pohonných hmot v ČR by měly v dalších týdnech citelně klesat.
  • Koronavirus se šíří, světové ekonomiky hlásí pokles. Inflace v eurozóně zrychluje
    Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondělí uvedla, že nový koronavirus bude mít za následek pokles novozélandské ekonomiky v první polovině letošního roku, avšak ve druhé polovině roku očekává premiérka opětovné oživení.
  • Koronavirus se šíří, WHO vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Británie opouští EU
    Ratingová agentura Fitch v pondělí potvrdila rating České republiky na stupni AA- a ponechala výhled ratingu na stabilní úrovni. Agentura očekává, že česká vláda bude pokračovat v relativně zdravé rozpočtové politice.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna